Sadzenie ziemniaków

Wszystko co dotyczy czasów minionych, wspomnienia itp.
michal1997
Posty: 15
Rejestracja: 22 lut 2013, 15:33

RE: Sadzenie ziemniaków

Post autor: michal1997 »

Dzięki za miłe słowa, praca końmi to wielka przyjemność, ale i ogrom pracy, zarówno przy obsłudze codziennej koni, jak i przy wykonywanych zabiegach agrotechnicznych. Ale gra jest warta świeczki, bo ile ludzi w dzisiejszych czasach potrafi zaprządz konia, albo sprzęgnąć kilka koni. Nie mówię już o pracy nimi i to takiej która jest wykonana nienagannie. Bardzo szanuję ludzi, którzy podtrzymują tradycje i nie boją się wyzwań, dlatego sam dążę do tego i staram się propagować takie wykorzystanie potężnej siły pociągowej, która dżemie w tylu polskich gospodarstwach :) U mnie podobnie jak u kolegi, zawsze koń będzie w wielu czynnościach niezastąpiony :)
Ontario
Posty: 9
Rejestracja: 02 paź 2015, 13:22

RE: Sadzenie ziemniaków

Post autor: Ontario »

To brzmi rewelacyjnie, ale powiedz, jak trzymają się konie? Czy bardzo je męczy taka praca?
michal1997
Posty: 15
Rejestracja: 22 lut 2013, 15:33

RE: Sadzenie ziemniaków

Post autor: michal1997 »

Konie są stworzone do pracy i nikt mi nie powie, że koń to pupilek, jest on towarzyszem pracy i do tego jest stworzony, nasze konie są dość ciężkie i pracy w polu praktycznie nie odczuwają. Teraz służą już tylko do pracy na niedużych działkach, poletkach itp. Ale praca w pługu, obsypniku i innych narzędziach daje wiele satysfakcji i człowiekowi i koniom. Ja mam dopiero 18 lat, ale w tym jest już jakieś 6 lat praktyki, więc mam opanowane niemal wszystkie prace polowe i robię je bardzo chętnie. pozdrawiam :)




Ontario, jak coś Cię interesuje konkretnego, jakieś pytania to śmiało pisz, chętnie odpowiem :)
papaj
Posty: 9
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:16

RE: Sadzenie ziemniaków

Post autor: papaj »

U nas najpierw znacznikiem robiło się rzędy następnie sadziło ziemniaki i obsypywało radełkiem. tylko ważne też jaka gleba . na lekkich oborniki lub kurzenice rozrzucano bezpośrednio przed sadzeniem na cięższych na jesień pod orkę . wczesne ziemniaki dawało się do ciepła żeby wypuściły "oczka "
następnie układało w rzędzie na oborniku żeby miały ciepłej i szybciej wzeszły. Co do prac konnych w ziemniakach bo do tych się odniosę czy plewienie czy podsypywanie z mojego doświadczenia wiem że nigdy tak dobrze się nie wykona prac traktorem jak koniem, wszystko zależy od wprawy i doświadczenia, po drugie jeśli ziemniaki trochę bardziej wyrosną to traktor je poniszczy zwłaszcza gdy zaczną się pochylać a koniem delikatnie zawsze można podsypać nie niszcząc roślin. Nie da się jednak ukryć że praca koniem jest bardziej czasochłonna i w dodatku wymaga wyczucia zwierzęcia przez poganiającego .
ODPOWIEDZ