Wszystko o PRLu

Wszystko co dotyczy czasów minionych, wspomnienia itp.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Marcin125p »

Fajne te reklamy:D. I nawet pasują do tego forum :)
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Szczepan-1990
Posty: 628
Rejestracja: 22 sty 2007, 13:46

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Szczepan-1990 »

jak tu dodac zdjecie na forum? mam super skany z epoki
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Ursus »

Najlepiej wysłać na [mail]retrotraktor@wp.pl[/mail] i ja je wstawie



Jak PRL to PRL - takie coś zachowało się u mnie i po pomalowaniu przeze mnie wisi teraz w moim garażu :lol: Jest rzeźbiony z drewna.

Obrazek



Swego czasu razem z wybranymi numerami gazety Wprost można było zakupić płyty z kronikami PRLu - w większości były tak dobrane, aby były śmieszne. Ale trafiały się też traktorowe :) No i do każdej płyty był dołączony kupon, który należało nakleić na "Kartkę na plakaty". I po zebraniu 6 kuponów i ich naklejeniu przesłałem tą kartkę do redakcji. Dłuższy czas cisza była, jednak kilka dni temu dostałem upragnione 10 plakatów. Ich rozmiar to chyba 40x 60 cm. Dwa są bardziej związane z rolnictwem :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: rafal »

o! Na pierwszym plakacie widzę stalinca z parsolką ;)
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Marcin125p »

Poniżej skan broszurki wyborczej na gromadę Borek Wielkopolski:

Obrazek

Wkrótce korzystając z tej książeczki napiszę artykuł na temat rolnictwa w gromadzie. Oczywiście będę pisać o SKR, KR, MBM, PGR-ach i indywidualnych gospodarstwach.

PS. Zboża i zwierzaki odpadają :bigrazz:
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: rafal »

Oo to coś nowego w naszej tematyce, ale związane z tłem historycznym naszego rolnictwa. Moim zdaniem bardzo ciekawy temat i dość jeszcze mało poruszany. Przewija się tylko gdzie niegdzie przy okazji pisana o sprzecie rolniczym.
Mnie osobiście szczególnie interesuje okres po rozprzezeniu rolnictwa w drugiej połowie lat 50.
Marcin czekamy na ten artykuł :)
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Marcin125p »

OK. Może w weekend zacznę pisać artykuł. Jak czytałem tę książkę to bardzo dużo pisali o rolnictwie szczególnie o hodowli i uprawach. Ale też co nieco znalazło się o maszynach.



Zauważyłem, że obecnie w szkole bardzo mało (nawet na wsi) uczą się o uprawie, maszynach i itp. Jedynie to na historii czasem pojawi się wzmiankach o rewolucji w rolnictwie. Podobnie jest z lekturami - ani me ani be...:no:. Ja pamiętam dwie książki ,które opisywały wieś oraz zwyczaje, obowiązki i nawet maszyny. Te książki to "Kajtkowe przygody" - o bocianie, który zadomowił się w gospodarstwie i w tej książce był nawet rozdział pt "Kajtek orze na traktorze" - krótki opis orki ciągnikowej. Druga książka to "Dzieci z Leszczynowej Górki", która również opisywała zwyczaje wiejskie z dawką propagandy, np. budowanie Trasy W-Z ze śniegu, pomnik kobiety z kurą (!?!?) itp. Oczywiście była mowa o pochodzie na 1 maja z udziałem ciągników, wykopkach, młócce.
Innych książek gdzie były by opisy maszyn to niestety nie znam :(. Nie wliczając książek, które mam w "Naszej literaturze".B)
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Ursus »

No "Kajtkowe przygody" to miałem jako lekturę w szkolę ;) To chyba stary jestem skoro tego już nie ma teraz :lol: Doskonale właśnie tą orkę zapamiętałem.
Ponadto posiadam książkę "Opowieść wierzbowa" gdzie opisana jest jedna ze spółdzielni, która dostała traktor :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: agrotechnik »

Nom. Mnie komuna to ogólnie kojarzy się z zafajdanym systemem, gdzie nima co do garnka włożyć, różne tajemnice panują (np.: fakt że w Polsce była radziecka broń nuklearna) i inne. Kojarzy mi się to też z brakiem rolników którzy by mieli traktory a co dopiero kombajny.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Marcin125p »

Kilka reklam z PRL-u:
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Wspomniałem kiedyś że w moim gminnym mieście jest reklama z PRL-u pod hasłem: "Kombajnem szybiej i lżej". Oto i ona:
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
.
Niestety teraz już nie jest tak widoczna *secret*. Jakiś d.... wybudował przed tym blokiem sklep *secret*.
Przy okazji w filmie "Wiosna, panie sierżancie" na ścianie jakiegoś budynku był namalowany Bombajn z tylnymi kołami (chyba mi się tak wydaje) od Zetora 25A. Ten malunek widać przy scenach z korkiem na skrzyżowaniu.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4840
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Bolszewik »

Kilka fotek z epoki:

http://facet.onet.pl/foto/wodka-w-czasa ... -duze.html

*no*

Polecam 4, 11, 17,

PS. Mam jeszcze kilka butelek z wąską szyjką i niebieskiego szkła.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: damber »

Ale chyba mi nie powiesz, że są jeszcze pełne :? :D
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Wszystko o PRLu

Post autor: widelec77 »

Nigdy wczesniej nie spotkalem sie z tym zdjeciem.
Dzis trafilem na nie przegladajac stare czasopisma:
Obrazek

Czasopismo fotografia Marzec 1954
ODPOWIEDZ