Wszystko o PRLu

Wszystko co dotyczy czasów minionych, wspomnienia itp.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Marcin125p »

Józef masz rację z tymi ciągnikami. W gospodarstwach indywidualnych to była rzadkość w 1966 roku; ale te ciągniki pochodziły z PGR-ów oraz "wysłużone" z SKR-ów i MBM-ów. To były głównie C-45 oraz Zetorki przeznaczone na sprzedaż lub złomowanie ( niektóre były w dobrym stanie). Jeśli chodziło wtedy o nowe to albo przydział i czekanie lub łapówki i zawracanie głowy do skutku u referenta do spraw rolniczych w urządzie gminy :) . Czasami na ciągnik czekało się nawet 5 lat :bigeek: i niektórzy z tego powodu byli :upset:. Dla przykładu - mój dziadek dostał przydział na Ursusa C-330 w 1977 a do odbioru był w 1980 roku więc 3 lata czekał dziadek z tatą na nowy ciągnik:yes:.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Ursus »

jaro napisał/a:
Mówi że nie jest na sprzedaż:no::(
A możesz zrobić fotkę ??
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Deleted_User »

Chciałbym ale nie mam cyfrówki.Pozatem nie wiem czy by mi pozwolił bo on jest samolubny.Chocaiż jak miałbym cyfrówke to mógłbym sprubować.
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: rafal »

Zgadzam się Marcin , świeta prawda to co piszesz. Do tego obliczyłem proporcjonalnie do dzisiejszych dóbr materialnych , że orientacyjnie ciagnik klasy C-330 dziś powienien kosztować około 20-25 tyś. To było by zdecydowanie niedrogo , dlatego popyt wówczas przewyższał ilości dostępne. W latach 70 niektóre dobra oferowano po zbyt niskich cenach z punktu widzenia ekenomiki.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Ursus »

jaro napisał/a:
Chciałbym ale nie mam cyfrówki.Pozatem nie wiem czy by mi pozwolił bo on jest samolubny.Chocaiż jak miałbym cyfrówke to mógłbym sprubować.
Próbuj próbuj :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Ursus »

To bardzo trudne do określenia będzie teraz. Myślę jednak, że traktory jeszcze w tej fazie powstawały na kołach żelaznych a potem na końcu procesu montażu w ciągnikach przeznaczonych np. do transportu zamieniano koła metalowe na ogumione - teraz to nazwalibyśmy pewnie, że w standardzie są żelazne a dodatkowo można sobie opcjonalnie zażyczyć ogumionych. Widać, że to są początki produkcji. Felgi są tylne (te go kół ogumionych) są żeliwne z takimi charakterystycznymi wypustkami, wzór bieżnika taki widziałem tylko raz w oryginale założony podczas parady w 1949 roku. Wcześniej nie wiedziałem, że takie opony montowano. Jednak nietrudno się domyśleć, że spowodowane to było ogólnym brakiem opon - przemysł oponiarski i gumowy po wojnie jeszcze się wystarczająco nie dźwignął.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Marcin125p »

No cóż w PRL-u o rolnictwo dbali a teraz:( . Ale gdzieniegdzie można jeszcze spodkać pamiątki po tamtych latach. W mojej okolicy jest nawet reklama SKR-ów w Borku Wlkp. namalowana na ścianie bloku. Namalowana w latach 70-tych przedstawia wielkopolankę w stroju ludowym z motyką do wykopywania ziemniaków i spoglądającą w górę na hasło "Kombajnem szybciej i lżej". Związane jest to z przydziałem dla SKR-ów kombajnów "Anna". SKR-y w dowód wdzięczności wymalowały ten rysunek dla PZPR-u :smilewinkgrin: , który mimo tylu lat jest dobrze widoczny. Jak uda mi się zrobić fotkę tej "reklamy SKR-ów" to ją podeślę
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Ursus »

No super by było. Odnośnie PRLu to przypomniała mi się taka historia. Otóż niedaleko mnie jest taka wioska Wielka Lipa. Kiedyś wiadomo, że na wszelkiego rodzaju parady i defilady szły delegacje z każdej wioski z sztandarami. Z tej wioski tylko raz nieśli sztandar - bo widniało na nim hasło "PZPR Wielka Lipa". :lol:
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: rafal »

Dobre Paweł, ubawiłem się czytając ta Lipę !!!
A swoja drogą ja również zgadzam się z Twoim głosem co do tej fotki z Ursusa. Tak na zdrowy rozsądek trudno sobie wyobrazić ,że za chwile będa zdejmować te stalowe koła aby założyc gumy. To byłby nonsens monatzowy nawet w PRL.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Marcin125p »

Takie pomyłki się zdarzały:lol:. Kiedyś widziałem w TV reportaż o pierwszomajowych defiladach i tam szły gromady a jedna miała swój transparent "Gromada Baranów" :lol::lol: . Niezłe co ?!
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Ursus »

No wiadomo - kiedyś rozmawiałem z nauczycielem historii na ten temat. Wiele takich było wpadek - teraz nie potrafie sobie przypomnieć. Dużo krążyło też złośliwych tłumaczeń skrótów takich jak PZPR, MO, ORMO, ZOMO itp.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Marcin125p »

Jak obchodzono 1 maja to był pochód z Koszkowa ( moje miejsce zamieszkania) do Borku ( 7 km) traktorzystów. Traktorzyści z koszkowskiego MBM-u jechali ciągnikami do SKR-ów w Borku; tam po uszeregowaniu ciagników z maszynami na borecki stadion. Najpierw było ple,ple (gadanie o tym co zawsze :smilewinkgrin: ) a później zabawa. Z opowiadań mojego taty ten pochód traktorzystów wyglądał mniej więcej tak że na przodzie były ciągniki z maszynami do siewu i nawożenia, w środku maszyny żniwne a na tyłach traktory zmaszynami do okopowych, do uprawy i na samym koncu - pługi. To musiał być piekny widok :rol: . Tak było w mojej okolicy za czasów Gierka i Jaruzelskiego. Poniżej skan z instrukcji do żniwiarki z zamieszczoną tam reklamą Fabryki Maszyn Zniwnych w Płocku.
Ten skan zamieszczam jako ciekawostkę. :D

Obrazek
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: kobiety na traktory

Post autor: Deleted_User »

Jestem zachwycony faktem, że istnieje taka strona. Fascynują mnie stare maszynerie (parowozy, traktory) a z Ursusem C45 wiążą się wspomnienia z dzieciństwa - ta cudna praca silnika i trzęsący się w jej takt cały traktor. Nazbierałem mnóstwo zdjęć tych pięknych maszyn. A gdyby ktoś chciał zobaczyć, jak w formie obrazu odniosłem hasło "Kobiety na traktory" do czasów współczesnych (taki żart malarski), zapraszam na moją stronę www.roman-pienkowski.yoyo.pl
Jest tam zresztą więcej maszyn.Pozdrawiam wszystkich miłośników traktorów, żniwiarek, młockarni, lokomobil, kieratów i czego tam jeszcze!...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Ursus »

Super - bardzo mi się podobają - a może mógłbym umieścić Twój baner w linkach na naszej stronie ?? Zmniejszyłem troszkę logo Twojej strony i byłoby idealne na baner :)

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: baner

Post autor: Deleted_User »

Oczywiście, zgadzam się. Cieszę się, że tylu jest fascynatów starych traktorów. ja przed laty bałem się, że poczciwe C45 znikną z powierzchni ziemi, a tu tyle tego jest. Sentymenty ratują je od zagłady. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: rafal »

To jest prawda , był taki czas. Na szczescie teraz wiele maszyn przezywa swą druga młodość lub szczęśliwą emeryturę.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Ursus »

Tak więc link już dodałem:
https://retrotraktor.pl/weblinks.php?cat_id=2
Cieszę się, że wśród artystów też są miłośnicy takiego sprzętu - może namalujesz jeszcze kiedyś jakieś ciągniki lub maszyny ??
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Deleted_User »

Tak, tak, to nie jest koniec. W połowie 2008 r będę miał w Łodzi wystawę i zamierzam jeszcze kilka maszynek wykorzystać jako temat. Jeśli można odnosić się do swojej pracy pozytywnie, to ja lubię spośród tych "traktorowych" obrazów "Janka Muzykanta" Jest zakładka "kadry" i tam moje traktorki widać dobrze jako przybliżone. Dzięki za odzew.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Marcin125p »

Ma ktoś z was jakieś reklamy maszyn z PRL-u:confused:.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wszystko o PRLu

Post autor: Ursus »

Ja mam z gazetek Karola poskanowane - ale to raczej w formie takiego stałego bloku na końcu gazety - były tam różne maszyny prezentowane. Oto kilka które znalazłem:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ