do czego to może służyć?

Wszystko o stacjonarnych silnikach rolniczych
Awatar użytkownika
mateuszW
Posty: 85
Rejestracja: 23 sty 2008, 16:00

do czego to może służyć?

Post autor: mateuszW »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Mamy mały problem z tym o to urządzeniem. A mianowicie czy ktoś wie do czego to służy??
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: do czego to może służyć?

Post autor: olowaty »

A to nie jest świeca na petardę? Kiedyś był na forum link do filmu z silnikiem zapalnym właśnie na cosik w rodzaju petardy.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: do czego to może służyć?

Post autor: Ursus »

A czy to nie jest coś co ma służyć do tzw. petów? Przy uruchamianiu?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: do czego to może służyć?

Post autor: damber »

Może ma to coś wspólnego ze świecą płomieniową :confused:
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: do czego to może służyć?

Post autor: olowaty »

No właśnie chodziło mi o "pety".
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: do czego to może służyć?

Post autor: Ursus »

Skojarzyłem tak, bo Rafała Holder EB II z chyba 57 roku posiada taki system uruchamiania. Specjalny knot z substancją palną wkłada się w taki podobny element, który po jego podpaleniu wkręca się w głowicę - no i kręci korbą :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
vauxhall
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2008, 22:07

RE: do czego to może służyć?

Post autor: vauxhall »

Witam .To wyglada jak wtryskiwacz ale nim nie jest.Nie jest to rowniez ucwyt lontu do rozruchu co sugerowali przedmowcy .Masz Arana i wiesz jak wyglada zakonczenie rurki w ktora wkrecasz zarzacy sie lont..Masz bardzo ciekawy motorek i domyslam sie do czego to urzadzonko sluzy.Ale o tym pozniej. Czy mozesz krecac tym wrzecionem wysunac tloczek (mam na mysli ta polowke dyskusyjnego elementu ktory trzymasz w rece-druga czesc jest wkrecona w blok)jezeli jest zazarty podgrzej palnikiem ale ostroznie i wrzuc we wode,powinno rozluznic,potem krecac trzpieniem powinien wysunac sie tloczek,tak jak szminka..A ten silnik jest podobny do Hatz 2.jesli to mozliwe zrob zdjecie frontu glowicy lub wiecej zdjec to bede wiedzial wiecej.Gdzie wynalazles ten motor?
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: do czego to może służyć?

Post autor: Deleted_User »

Cześć
To może być komora na pojemniczek z eterem, stosowanym kiedyś dla łatwiejszego rozruchu.
Jeżeli po pokręceniu wrzecionka elementu trzymanego w ręce wysunie się coś w rodzaje iglicy, to prawie na pewno będzie to o czym napisałem. Iglica ta służy do przebijania ampułki.
Kiedys bywały ampułki szklane, później aluminiowe.
Te szklane mozna też było stosować do silników nie posiadających specjalnej komory - rozbijało się po je po prostu na filtrze powietrza.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: do czego to może służyć?

Post autor: Ursus »

Przypomniało mi się, że tato opowiadał mi że za dzieciaka bawił się takimi ampułkami które były na wyposażeniu Ursusa C325. Ale wspominał, że były miękkie, jakby z gumy.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: do czego to może służyć?

Post autor: piotr31 »

Ursus napisał/a:
Przypomniało mi się, że tato opowiadał mi że za dzieciaka bawił się takimi ampułkami które były na wyposażeniu Ursusa C325. Ale wspominał, że były miękkie, jakby z gumy.
Takie ampułki zawierały benzynę i stosowało się do zapalniczek i nie tylko .Zawartość wylewało się na dłoń i podpalało kto dłużej wytrzymał :lol:
vauxhall
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2008, 22:07

RE: do czego to może służyć?

Post autor: vauxhall »

Gdyby byl to pojemnik na eter lub jego aplikator to bylby umieszczony tak aby umozliwialo to zassanie eteru wraz z powietrzem do kolektora dolotowego-a tak nie jest,to urzadzenie wkrecone jest w blok glowicy silnika,ma dostep do komory spalania.Niemniej jednak Koledzy maja rozeznanie w temacie.Mam silnik ktory ma takie cos..
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: do czego to może służyć?

Post autor: Deleted_User »

Może to być zasobnik powietrza stosowany dawniej w niektórych rozwiązaniach!? Ten rodzaj komór nazywany był : "Komorą spalania z zasobnikiem powietrza".
Zasobnik umieszczony bywał naprzeciwko wtryskiwacza, ale nie tylko.
Jakies wymiary wewnętrznej przestrzeni tego ustrojstwa, oraz pojemność cylindra mogły by ułatwić diagnozę.
vauxhall
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2008, 22:07

RE: do czego to może służyć?

Post autor: vauxhall »

Tak.prawdopodobnie jest to komora spalania o zmiennej objetosci ,objetosc zasobnika(w tym silniku zewnetrznego)jest regulowana.Moj silnik Tandkulle ma dzialajacy na zasadzie wysuwanego tloczka poprzez trzpien wrzeciona.Sluzy do optymalnego wyregulowania stopnia sprezania silnika w zaleznosci od uzywanego paliwa.(kiedys paliwa nie byly normowane a silniki -przykladem silnik Ursus c-45 byly ,,wszystkozerne,,lacznie z olejem asfaltowym ktory plynnosc uzyskiwal w temp.ok.70stopni C.)
Wkrecenie tloczka zasobnika ulatwia start silnika,w trakcie pracy silnika regulujac stopien sprezania mozna zauwazyc zmiany w pracy silnika(od bardzo miekkiej az po twarde stukanie)
Czesto mozna spotkac modelarskie silniki samozaplonowe na mieszanki eteru-posiadaja pomiedzy tlokiem a glowica ruchomy przeciwtlok regulowany sruba,sluzy do celow jak opisane powyzej.
Awatar użytkownika
mateuszW
Posty: 85
Rejestracja: 23 sty 2008, 16:00

RE: do czego to może służyć?

Post autor: mateuszW »

Dziekuję bardzo za tak liczne zainteresowanie tematem:yes:
To pozotałe zdjęcia silnika i tabliczki.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek jeszcze raz dziękuję za pomoc:)
vauxhall
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2008, 22:07

RE: do czego to może służyć?

Post autor: vauxhall »

Okazuje sie iz jest to silnik z bylego NRD.Stosowane byly w pierwszych Multicarach,pozniejsze mialy chlodzone powietrzem widlaste.
Podobny,nowszy silnik z tej firmy ma pan Stanislaw z Tucholi.
ODPOWIEDZ