RE: Prosze o pomoc w rozpoznaniu silnika

Wszystko o stacjonarnych silnikach rolniczych
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Prosze o pomoc w rozpoznaniu silnika

Post autor: drandrzej »

zrób więcej zdjęć i wyślij na mój @
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Prosze o pomoc w rozpoznaniu silnika

Post autor: Bolszewik »

Szczególnie tabliczki znamionowej.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
vauxhall
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2008, 22:07

RE: Prosze o pomoc w rozpoznaniu silnika

Post autor: vauxhall »

Jesli jest pierscieniowy- tak wynika z foto,to mozesz sobie zrobic z niego pradnice ,generator 220/380v.
Widze liczbe 7,8 to chyba ampery,bo na 7,5 kW tojest ten silnik za maly.
Przyjmujac te 7,8 jako ampery to masz w przyblizeniu (pomijajac cos. przesuniecia) okolo 3 kW.
Firma ,,zacna,,Brown Boweri -przedwojenna angielska klasyka.
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: Prosze o pomoc w rozpoznaniu silnika

Post autor: Roman1313 »

Masz rozrusznik to bez problemu to może pracowac jak silnik, nie wyrazne zdjecia tabliczki może spisz parametry tak jak lecą i na forum, jeśli chodzi o prace generatorową to potrzebne jest żródło mocy biernej( kondensatory lub sieć elektryczna) i prędkość większa od tej znamionowej. Ile waży ten silnik, jak go wyceniasz i z jakiego województwa jesteś?
vauxhall
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2008, 22:07

RE: Prosze o pomoc w rozpoznaniu silnika

Post autor: vauxhall »

Sposob uzycia silnika pierscieniowego jako pradnicy obcowzbudnej-generatora 220/380 opisalem chyba 2 lata temu w jednym z postow.
nie potrzeba zadnych kondensatorow,czy tez zasilania z sieci aby taki
uklad wzbudzic.potrzeba podac napiecie stale na wirnik silnika,poprzez szczotki ( dwie sposrod trzech nalezy zewrzec razem)
Do regulacji pradu wzbudzenia mozna uzyc regulatora obrotow silnika od posuwu drutu w migu (najlepiej 24v) -jest np. na Allegro za okolo 60 zl -sluzy ten regulator rowniez do wyboru napiecia pradu spawania w obwodzie pierwotnym trafa. -opcja dla niechcacych tworzyc taki regulator.
jako zrodla pradu wzbudzenia mozna uzyc akumulatora lub alternatora,
pradnice nalezy napedzac TAKIMI SAMYMI OBROTAMI przy jakich pracuwal jako silnik elektryczny np 1420,obr/min. Tak jak jest podane na tabliczce znamionowej,jest to potrzebne aby zachowac czestotliwosc wytwarzanego pradu -50Hz.
Wskazane jest zastosowac hercomierz i voltomierz w obwodzie 230/380 volt aby moc skorygowac parametry wytwarzanego pradu.
Przy tak malym generatorze bezsensowna jest kompensacja mocy biernej.
Ponad 25 lat temu zbudowalem taki generator na bazie silnika Atlas
napedzany silnikiem Deutz(jednocylindrowym) moze wystawie w Wilkowicach....
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: Prosze o pomoc w rozpoznaniu silnika

Post autor: Roman1313 »

Myślałem o generatorze indukcyjnym. Vauxhall masz racje, silnik indukcyjny pierścieniowy po zasileniu wirnika prądem stałym może pracować jako generator synchroniczny i wtedy nie potrzeba żródła mocy biernej a obroty takie jak na tabliczce znamionowej ale zaokrąglone do prędkości synchronicznej, np 1420,obr/min to obroty 1500 obr/min utrzymywane na stałym poziomie.
Hercomierz do kontroli obrotów silnika napędzającego prądnice. Napięcie w zależności od obciążenia będzie doregulowane prądem wzbudzenia. Teoretycznie moc żródła prądu wzbudzenia wynosi ok.1% mocy generatora. Kształt napięcią z takiego generatora będzie jednak znacznie odbiegać ot tego w sieci no ale coś za coś dla odbiorników oporowych np grzałki to bez znaczenia.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Prosze o pomoc w rozpoznaniu silnika

Post autor: Bolszewik »

Prędkość obrotowa 1450 obr/min

Moc silnika 5,5 kW

Co oznacza 7,5 nie widać symbolu ale domyślam się że zależnie od połączenia / napięcia zasilania jest to również moc silnika.

częstotliwość 50 Hz czyli standard.

Napięcie zasilania 220 / 380 V

Czyli połączony w gwiazdę zapewne na stałe jeśli jest 6 końcówek na tabliczce zaciskowej nie radzę go łączyć w trójkąt. Prawdopodobnie był to silnik który mógł pracować z siecią o niższym napięciu 127 V wtedy międzyfazowe to 220 V

Gdzieś kiedyś widziałem taki silnik właśnie angielski nie mam jednak pojęcia do czego służył i czemu miał takie wartości napięć.

19,2 A lub 11,6 A zależnie od zasilania.

Aby sprawę dodatkowo rozjaśnić trzeba by jeszcze zrobić fotkę tabliczki zaciskowej.

cos (fi) 0,84 czyli jak na stary silnik bardoooo dobry.

46 tmp. - oznacza temperaturę pracy uzwojeń.

Poprzedzające 81 może być oznaczeniem tej samej temperatury wyrażonej w stopniach Farencheida ???



To drugie urządzenie to rozrusznik.
Służy ono do płynnego rozruchu silnika. Polega to na wpinaniu w obwód wirnika rezystancji od wartości max aż do zera. Wtedy silnik osiąga pełną moc i prędkość obrotową.

Można też tym sposobem regulować prędkość obrotową silnika jednak jest to mało ekonomiczne (strata energii na ciepło wydzielane na rezystorach). Do tego nie każdy rozrusznik nadaje się do tego celu, chodzi o to że nie każdy może być długotrwale obciążany prądowo, krótko mówiąc może się spalić.




****************

Nie jestem pewien to tylko domysły trochę fotki nie wyraźne i zrób jeszcze zdjęcie tabliczki zaciskowej.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: Prosze o pomoc w rozpoznaniu silnika

Post autor: Roman1313 »

Jeśli ma 5,5kW to odpowiada to 7,5KM może ten silnik ma podaną moc w dwóch jednostkach.
46 to albo maksymalny przyrost temperatury albo maksymalna temperatura otoczenia
81 to prawdopodobnie masa silnika
Czekamy na dokładniejsze foty tabliczki znamionowej.
Bolszewik dlaczego nie zalecasz pracy przy połączeniu w trójkąt?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Prosze o pomoc w rozpoznaniu silnika

Post autor: Bolszewik »

Z prostego powodu wtedy w uzwojeniach może popłynąć zbyt duży prąd.

Nic nie pisze o układzie połączeń, przynajmniej ja nie widziałem. Skoro nie pisze 380 (trójkąt) to pewnie nie może tak pracować.

Na tabliczkach zwykle podany jest układ połączeń.

Biorąc pod uwagę podwójne oznaczenie napięcia obawiam się że może on nie być w stanie wytrzymać połączenia w trójkąt.

Cały czas coś mi mówi że ten silnik jest przewidziany na dwa różne napięcia jak pisałem wyżej. Spotkałem się z podobnym właśnie na takie "egzotyczne" napięcie ale nie upieram się że do tego ma to zastosowanie.


*********************


Teraz jeszcze raz dokładnie się przyjrzałem:
- za 220 jest w indeksie górnym trójkącik
- za 380 jest w indeksie odwrócony "Y" czyli gwiazda.

Moja teoria o dwóch możliwych napięciach pracy nabiera sensu.


To na pewno nie stopnie Ferenheida jak podałem bo skala się nie zgadza, raczej masa.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
klaudiusz
Posty: 183
Rejestracja: 28 mar 2010, 21:27

RE: Prosze o pomoc w rozpoznaniu silnika

Post autor: klaudiusz »

Witajcie
Piszecie o trzech fazach i mam wrażenie że watpicie w to podłaczenie.
Ale jak mnie pamięć nie myli to zawsze u nas w domu to pracował taki sam silnik na Trzy fazy (na siłę).
Pozdrawiam Klaudiusz
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Prosze o pomoc w rozpoznaniu silnika

Post autor: Bolszewik »

Poprawka 7,5 PS oznacza 7,5 konia mechanicznego z niemieckiego jakoś się to tłumaczy "Pferdestärke".
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
baro
Posty: 584
Rejestracja: 19 sty 2010, 19:17

RE: Prosze o pomoc w rozpoznaniu silnika

Post autor: baro »

chłopak myślał ze sie wzbogaci ze grono kupujących sie znajdzie a tu sie dowiedział do czego to było i jak działa:P hehe
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: Prosze o pomoc w rozpoznaniu silnika

Post autor: Roman1313 »

U mnie w okolicy płacą na złomie 2 zł/kg silnika elektrycznego. Proponuje jako cena wywoławcza. Kto da więcej?*flower* Ze względu na odległość i ewentualne koszty przesyłki rezygnuje z licytacji.:o
ODPOWIEDZ