Hatz 89FG nie odpala , biały dym

Wszystko o stacjonarnych silnikach rolniczych
Askaniusz92
Posty: 13
Rejestracja: 14 gru 2011, 20:07

Hatz 89FG nie odpala , biały dym

Post autor: Askaniusz92 »

Witam.
Mam problem z Hatzem : nie chce odpalić - wylatuje tylko biały dymek . Wtrysk i pompa OK. Kompresja bardzo duża
Co to moze być ?
Pozdr!
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Hatz 89FG nie odpala , biały dym

Post autor: Ursus »

A coś więcej? Jaki to rocznik silnika? Nagle przestał odpalać? On ma jakieś świece żarowe albo coś? Bo to tak jakby nie dogrzany był.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Hatz 89FG nie odpala , biały dym

Post autor: drandrzej »

ile tego białego dymku leci ?
bo może paliwo podmarzło i zwyczajnie dawka za mała ?

wykręć wtrysk na bok i zobacz ile w rzeczywistości daje .

przy okazji - jeśli w baku jest domieszka oleum jadalnego czy inne biokomponentu to cholernie ciężko zapala zimą :p
Askaniusz92
Posty: 13
Rejestracja: 14 gru 2011, 20:07

RE: Hatz 89FG nie odpala , biały dym

Post autor: Askaniusz92 »

1. Silnik jeszcze za czasów RFN 89FG 199
2.Ponoć dawno nie chodził
3. Jedna świeca żarowa . Odpalany z korby
4.Paliwo nie zamarzło. Bez przyłożenia ognia trochę dymu po przyłożeniu dużo
5. Czysty ON w baku
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Hatz 89FG nie odpala , biały dym

Post autor: marek »

Może za późny wtrysk?I wyszło na mrozie.
Askaniusz92
Posty: 13
Rejestracja: 14 gru 2011, 20:07

RE: Hatz 89FG nie odpala , biały dym

Post autor: Askaniusz92 »

A jak to stwierdzić i naprawić ew.
Awatar użytkownika
Santi2006
Posty: 302
Rejestracja: 17 maja 2009, 12:17

RE: Hatz 89FG nie odpala , biały dym

Post autor: Santi2006 »

Mam również silnik hatza, te silniki stare po dlugich postojach takich kilka miesięcy kilka lat odpalić to jest spory problem. Moj silnik jest po remoncie i po długim postoju trzeba się nakręcić korba. A później pali już od strzała. Trzeba dobrze zakrecic tzn z krzepa. Ustawiasz automat na zaworach i cheja (możesz go wspomóc samostartem). Sprawdź na sam początek czy wtryskiwacz podaje paliwo tzn rozpyla bo jak leje to se możesz kręcić.
Askaniusz92
Posty: 13
Rejestracja: 14 gru 2011, 20:07

RE: Hatz 89FG nie odpala , biały dym

Post autor: Askaniusz92 »

Ten stał ok 4 lat . Co to znaczy automat na zaworach - nie mam tego kurka który sam się obraca tylko wajchę. Wtrysk rozpyla. Trzeba kawał chłopa żeby długo nim kręcić. Dostawał ogień w dolotowy i bardziej dymił i trochę coś tam pukał ale nie załapał i to po wielu próbach.
Awatar użytkownika
Santi2006
Posty: 302
Rejestracja: 17 maja 2009, 12:17

RE: Hatz 89FG nie odpala , biały dym

Post autor: Santi2006 »

Ten twój silnik tak wyglada

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeżeli to taki to mocy diesel 12 ps 633cm3

W starszych typach jak nie było rozrusznika były montowane automaty w głowicy. W nowszych są montowane również pozwala to na łatwy rozruch silnika. Wyglada to na taki motylek który wychodzi z boku głowicy. Przekęcasz go on otwiera zawór. kręcąc korba zaczynasz bez komprescji, po kilku obrotach automat się przekręci i spuszcza zawór wówczas dostaje sprężania i powinien odpalić. Automat pozwala na rozkręcenie silnika bez wiekszego wysiłku.
Awatar użytkownika
baro
Posty: 584
Rejestracja: 19 sty 2010, 19:17

RE: Hatz 89FG nie odpala , biały dym

Post autor: baro »

Może na początek sprawdź luzy zaworowe jakie ma?
Askaniusz92
Posty: 13
Rejestracja: 14 gru 2011, 20:07

RE: Hatz 89FG nie odpala , biały dym

Post autor: Askaniusz92 »

Tak to taki 12 konny. Nie ma takiego motylka tylko wajcha - motylki widziałem na youtube. Odkręciłem pokrykwę i luzy chyba są ok - nic nie jest skręcona na chama - trochę luzu ma.
Awatar użytkownika
Santi2006
Posty: 302
Rejestracja: 17 maja 2009, 12:17

RE: Hatz 89FG nie odpala , biały dym

Post autor: Santi2006 »

Na tym drugim zdjeciu jest taka wajcha. Powiedz mi na jskiej zasadzie działa u ciebie ta wajcha. Sama się cofa jak krecisz czy musisz sam przełożyć żeby odblokować zawór. Jak krecisz to idzie lekko czy krecisz na komresji. Bo może masz tak silnik wyjechany że odpalic będzie go naprawde ciężko
Askaniusz92
Posty: 13
Rejestracja: 14 gru 2011, 20:07

RE: Hatz 89FG nie odpala , biały dym

Post autor: Askaniusz92 »

Ta wajcha nie cofa się sama - ja kręcę z otwartym zaworem i potem zamykam i jest już bardzo cieżko. Silnik nigdzie luzów nie ma. Kto wie - ponoć od maszyny tynkarskiej ...

Próbowałem odpalić z samostartem - kupa białego dymu i trochę czarnego niby chce coś sobie pyknąć ale nic jak wyparuje samostart to jest kaplica.
Awatar użytkownika
Santi2006
Posty: 302
Rejestracja: 17 maja 2009, 12:17

RE: Hatz 89FG nie odpala , biały dym

Post autor: Santi2006 »

Skoro w twoim silniku jest wszystko ok. Wtryskiwacz rozpyla, luzy zaworowe ok, komresja jest. To zeby zakręcić z powerem jak to robi rozrusznik możesz zastosować silnik elektryczny z przekładnią przez korbę. nie ma bata zeby nie zapalił. Ręcznie trzeba naprawdę dobrze zakrecić. Ja w swoim silniku jak autoamt odblokuje zawór, zwolnie kręcenie to nie ma szans żeby odpalić. jego trzaba z powerem "przełamać". Ojciec jak miał kiedyś Zetorka "Boćka" miał zrobione na silnik elektryczny przez pas transmisyjny. Dwa koła przy silniku małe a przy rurze korby duże, przłożenie było obroty mniejsze. W zimie tylko zalał gorącą wodę i bez żadnego wysiłku palił super.

Oby sie udało
ODPOWIEDZ