problem z odpaleniem s301d

Wszystko o stacjonarnych silnikach rolniczych
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: problem z odpaleniem s301d

Post autor: Bolszewik »

Zaraz coś poszukam ....


http://obrazki.elektroda.pl/4898386600_1293454781.jpg

Mam taki sam od Poloneza Trucka.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
pawlo
Posty: 126
Rejestracja: 30 mar 2013, 19:18

RE: problem z odpaleniem s301d

Post autor: pawlo »

Bolszewiku ten schemat co mi pokazałes już z niego korzystałem dokładnie jak na schemacie podłaczyłem kable zamias stacyjki poprostu polaczyłem kable efekt taki kontrolka sie zaswiecila a rozruchu rozrusznika nie było.Ten alternator kupiłem na złomie czyli od poloneza..
A on wytwarza stałe napiecie nie potrzebna jest jakas dodatkowa cewka czy cos tam.djhavay spróbuje jego opisu podpiecia.to narka do nastepnej pogaduszki.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: problem z odpaleniem s301d

Post autor: Bolszewik »

Zamiast stacyjki przycisk.
Kontrolka świeci nie ma ładowania, ale jest wzbudzenie na alternator (wirnik alternatora dostaje prąd). Po wciśnięciu rozruchu kontrolka powinna przygasnąć (spadek napięcia na akumulatorze). Zgaśnie gdy silnik zapali i osiągnie obroty przy których wzbudzony alternator zacznie wytwarzać prąd.

Ten alternator ma zintegrowany prostownik (bodaj dziewięciodiodowy), nie potrzeba też nic dodatkowego (regulator napięcia to ta srebrna puszeczka z napisem elmot).

A rozrusznika dział ? sprawdzałeś go ?

Sprawdź też alternator choćby szczotki.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
pawlo
Posty: 126
Rejestracja: 30 mar 2013, 19:18

RE: problem z odpaleniem s301d

Post autor: pawlo »

Bolszewiczku tak rozrusznik działa odpalałem traktorka na krótko.Byłem u elektryka sprawdzał alternator jakims miernikiem podczas obrotów i ładuje.jak pisałem wczesniej połaczyłem kable i kontrolka sie tylko zaswieciła nie było rozruchu.Więc osobno podłaczyłek kable z akumulatora do rozrusznika traktorek zapalił a kontrolka dalej swieciła.Może pojade jeszcze raz sprawdzic alternator.A jest różnica jakie kable powinny być podłączone chodzi mi cienkie i gróbe?Jeszcze jedno czemu nie było rozruchu?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: problem z odpaleniem s301d

Post autor: Bolszewik »

Cienkie na wzbudzenie, gruby od alternatora do akumulatora (przynajmniej 4 mm2)
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1540
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: problem z odpaleniem s301d

Post autor: marek »

Ja dodam od siebie że żarówka w kontrolce minimum 5W.Większa nie bo nie będzie gasnąć.
pawlo
Posty: 126
Rejestracja: 30 mar 2013, 19:18

RE: problem z odpaleniem s301d

Post autor: pawlo »

Dzięki koledzy jeszcze raz podłącze stosując grube i cienkie kable zobaczymy podłącze według tego schematu a jak złącze kable bo nie mam stacyjki powinien nastapic rozruch czy tylko kontrolka ma sie zaswiecic?

http://obrazki.elektroda.pl/4898386600_1293454781.jpg

djhavay
Posty: 118
Rejestracja: 20 mar 2009, 18:53

RE: problem z odpaleniem s301d

Post autor: djhavay »

Jak pisałem zwróć uwagę na małe koło pasowe jakie masz do napędu alternatora, to jest alternator od poloneza który potrzebuje ok 1600 -1800 obr. żeby się wzbudzić, zauważ że w polonezie było dwa razy większe koło na wale ,od koła alternatora,dlatego uzyskiwano przełożenie 1:2 i alternator zaczynał ładować przy 900 obr/min. silnika. W twoim przypadku trzeba by było silnik gonić do maksymalnych obrotów żeby zaczął ładować ,wiec możliwe że przez to koło masz za małe obroty.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: problem z odpaleniem s301d

Post autor: Bolszewik »

Zamiast stacyjki załóż przycisk.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
pawlo
Posty: 126
Rejestracja: 30 mar 2013, 19:18

RE: problem z odpaleniem s301d

Post autor: pawlo »

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f49 ... 990a2.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/143 ... d082b.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/33b ... db077.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/448 ... a4a4a.html

Koledzy instalacja zrobiona traktor zapala nawet światła mam zrobione kolega pomagał.Ale wiecie jaki założyłem przycisk do zapalania i zmiany świateł podobno pamięta czasy PRL porobię fotki sami zobaczycie.

Linki umieszczamy w znacznikach .
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1540
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: problem z odpaleniem s301d

Post autor: marek »

Rozrusznik nie jest za blisko koła zamachowego? Bo wygląda jakby bendix zaczepiał o wieniec na kole. Chyba że chowa się tak daleko.No i koło na alternatorze powinno być mniejsze bo na światłach może nie doładowywać i przy dłuższej jeździe na światłach będzie ,,niespodzianka".
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: problem z odpaleniem s301d

Post autor: Bolszewik »

Mocowanie rozrusznika i alternatora wydają mi się za delikatne.

Szczególnie rozrusznik przymocowany tylko dolnymi śrubami może "wyłazić" na bok.

Średnicą koła napędu alternatora bym się nie przejmował. Zmierz napięcie jakie daje alternator jeśli jest 14 V to powinno być dobrze.
Owszem akumulator mógł by być niedoładowany, ale samopał raczej rzadko używa świateł ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
pawlo
Posty: 126
Rejestracja: 30 mar 2013, 19:18

RE: problem z odpaleniem s301d

Post autor: pawlo »

marku moze tak wygląda na fotkach ale nic sie dzieje podczas rozruchu bendix nie zaczepia o wieniec.Co do koła na arternatorze pomysle lub zmienie koło na silniku.To mocowanie to narazie taka prowizorka poprostu chciałem zobaczyc jak to bedzie chodziło.Ale ze swiatłami mój samik aż lepiej wygląda.Ale mam pytanko jak myslicie to koło zamachowe na wałku rozrządy nie ma wpływy na siłe traktorka?chodzi mi o to czy jakaś przeciw-waga nie działa na obydwa koła jedno i drugie waży.mam nadzieje że dobże to objasniłem.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: problem z odpaleniem s301d

Post autor: Bolszewik »

Teoretycznie jeśli kolo jest wyważone i nie nadwyręża swym ciężarem osi, łożysk itd. to nawet lepiej bo staje się akumulatorem siły kinetycznej ....
*flower*

Nic się nie stanie tylko aby było ono wyważone ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
pawlo
Posty: 126
Rejestracja: 30 mar 2013, 19:18

RE: problem z odpaleniem s301d

Post autor: pawlo »

Witak kolegów.Mam pytanko dzis miałem problem z odpaleniem traktorka s301d problem to odpręznik który po przekręceniu nie zadziałal traktorek nie zapalił bo nie było kompresji nawet spokojnie kręciłem korbą przy włączonym odpręzniku co to za przyczyna może byc?czy cos sie przycieło czy jak!Z góry dziekuje PAWLO.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: problem z odpaleniem s301d

Post autor: Bolszewik »

Odkręć pokrywkę klawiatury.

Zobaczysz co tam się dziej. Może "klamka" nie trzyma się osi, może na osi nie ma śrubki ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
pawlo
Posty: 126
Rejestracja: 30 mar 2013, 19:18

RE: problem z odpaleniem s301d

Post autor: pawlo »

Hejka.Odkreciłem pokrywkę i nic nie zauważyłem teraz nic sie nie dzieje odręznik działa za kazdym razem traktorek pali.Moze to jedno razowy wyczyn choć cos musiało sprawic ten problem z zapaleniem.Zobaczymy co sie bedzie działo dalej dam znac jezeli cos nie tak bedzie.Trzymajcie sie funfle.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: problem z odpaleniem s301d

Post autor: Bolszewik »

Zawór Ci się przywiesił ....

Proponuję się nimi zająć puki czas.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
pawlo
Posty: 126
Rejestracja: 30 mar 2013, 19:18

RE: problem z odpaleniem s301d

Post autor: pawlo »

Bolszewiku napewno go sprawdze ale gdzie ten zawór się znajduje?Jak on wyglada?
Awatar użytkownika
baro
Posty: 584
Rejestracja: 19 sty 2010, 19:17

RE: problem z odpaleniem s301d

Post autor: baro »

To jak nawet nie wiesz co to jest zawór. to może lepiej nie kombinuj. O silnikach trza miec jakie kolwiek pojęcie zanim sie je zacznie naprawiać...
ODPOWIEDZ