Andoria 1hc102 woda w oleju, co dalej?

Wszystko o stacjonarnych silnikach rolniczych
Paweltworca
Posty: 9
Rejestracja: 28 mar 2015, 13:29

Andoria 1hc102 woda w oleju, co dalej?

Post autor: Paweltworca »

Witam.

Posiadam traktorek z silnikiem Andoria 1hc102. Niestety zapomniałem ostatnio spuścić wodę na noc przez co woda ze zbiornika spłynęła do oleju. Spuściłem cały olej, (na początku wylało się dużo wody a następnie olej). Ściągłem pokrywę zaworów i zauwazyłem że wypchnęło zaślepkę która ma chronić silnik przed takimi sytuacjami. Mam jednak problem bo nie wiem co dalej zrobić z tym silnikiem. Zauważyłem że w głowicy i pokrywie zaworów jest dużo brudu który spłynął razem z wodą. Czy powinienem ściągać głowice i wyczyścić to wszystko czy poprostu wymyć ile dam rade i zalać silnik nowym olejem? Chciałbym się w jakiś sposób pozbyć tej wody która została w środku.
Poniżej dorzucam kilka zdjęć.

Pozdrawiam.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
mikotajl
Posty: 243
Rejestracja: 02 kwie 2014, 18:15

RE: Andoria 1hc102 woda w oleju, co dalej?

Post autor: mikotajl »

o ile tylko zaślepki powypychało to żaden problem bo można je w sklepie kupić i na sylikonie powbijać :) gorzej jak uszkodził sie blok lub głowica bo też często sie to zdarza ;) to co dasz radę wyczyść samemu. spróbuj wymienić te zaślepki wlać najpierw wodę i sprawdzić czy nigdzie nie ucieka, gdy wszystko będzie dobrze wlej jakiś stary olej do silnika (ale nie ten z wodą) :D (często też tak robię że wlewam zamiast oleju przepracowanego ropę do silnika tak żeby wypłukała go od środka) i odpal silnik niech trochę pochodzi później wylej go i wymień filtr , olej na nowy :) ja tak przynajmniej zawsze robię w takich sytuacjach i pomaga :)
warsztat777
Posty: 445
Rejestracja: 16 gru 2013, 16:46

RE: Andoria 1hc102 woda w oleju, co dalej?

Post autor: warsztat777 »

Stary dobry i sprawdzony sposób na wymycie silnika od środka*tup*
Paweltworca
Posty: 9
Rejestracja: 28 mar 2015, 13:29

RE: Andoria 1hc102 woda w oleju, co dalej?

Post autor: Paweltworca »

Polecacie ściągać głowice czy poprostu wbić tą zaślepke(nową lub starą) i zrobić test?
mikotajl
Posty: 243
Rejestracja: 02 kwie 2014, 18:15

RE: Andoria 1hc102 woda w oleju, co dalej?

Post autor: mikotajl »

wymień na wszelki wypadek wszystkie zaślepki(przynajmniej ja tak bym zrobił) bo może być lekko wypchana i później będzie Ci sie lała woda tak jak teraz.... :) oczywiście że nowe zaślepki na takich rzeczach się nie oszczędza :) a poza tym to nie jest duży koszt :D głowicy nie ma potrzeby ściągać :)
Paweltworca
Posty: 9
Rejestracja: 28 mar 2015, 13:29

RE: Andoria 1hc102 woda w oleju, co dalej?

Post autor: Paweltworca »

Okej. A co z tym brudem w reszcie silnika? I czy jest jakis sens czyszczenia filtra oleju?
rzeznik2555
Posty: 177
Rejestracja: 03 lis 2011, 19:55

RE: Andoria 1hc102 woda w oleju, co dalej?

Post autor: rzeznik2555 »

Tak bo filtr jest szczelinowy niewymienny
*yes*
Paweltworca
Posty: 9
Rejestracja: 28 mar 2015, 13:29

RE: Andoria 1hc102 woda w oleju, co dalej?

Post autor: Paweltworca »

Czyli go wyczyszczę, Wystarczy go jakoś wypłukać? I czy jest pod nim jakas uszczlka? No i czy on wyłapie te resztki które zostaną tam po wodzie?
Adasiek123
Posty: 438
Rejestracja: 21 sty 2014, 20:13

RE: Andoria 1hc102 woda w oleju, co dalej?

Post autor: Adasiek123 »

Filtr umyj w benzynie lub w nafcie.Uszczelka jak najbardziej pod nim jest.Co ma wyłapać z resztek po wodzie?Po prostu wypłucz silnik olejem napędowym i spuść to wszystko.Raczej tylko zaślepki wypchnęło,zresztą po one tam są,chyba że już dobrze "złapie" mróz.
Paweltworca
Posty: 9
Rejestracja: 28 mar 2015, 13:29

RE: Andoria 1hc102 woda w oleju, co dalej?

Post autor: Paweltworca »

Okej. Dzięki za rady *yes* Powiedzcie mi jeszcze czy nic mu sie nie stanie jak zaleje tam troche ropy i odpale na chwile? bo średio to widze :p
mikotajl
Posty: 243
Rejestracja: 02 kwie 2014, 18:15

RE: Andoria 1hc102 woda w oleju, co dalej?

Post autor: mikotajl »

nic sie nie stanie jak na 2 lub 3 minuty go tak odpalisz :) bo tyle mniej więcej potrzeba zeby go wyczyścić w środku :D oczywiście gdyby tak dłużej pochodził mogłby się coś stać :)
Paweltworca
Posty: 9
Rejestracja: 28 mar 2015, 13:29

RE: Andoria 1hc102 woda w oleju, co dalej?

Post autor: Paweltworca »

Ile tej ropy bd potrzebował? 2litry wystarcza?
Adasiek123
Posty: 438
Rejestracja: 21 sty 2014, 20:13

RE: Andoria 1hc102 woda w oleju, co dalej?

Post autor: Adasiek123 »

Tak spokojnie wystarczy,potem możesz ją jeszcze wykorzystać do mycia drobiazgów pędzlem,ropowania itp.
Paweltworca
Posty: 9
Rejestracja: 28 mar 2015, 13:29

RE: Andoria 1hc102 woda w oleju, co dalej?

Post autor: Paweltworca »

Orientuje się ktoś z was czy istniały jakies spiecjalne wersje tego silnika do której wchodziło więcej oleju? Tata mi coś o tym wspominał.

Edit. Te zaślepki pasują od czegos innego np c330? Bo więcej zapłacę za przesyłke niż same częsci :P
Adasiek123
Posty: 438
Rejestracja: 21 sty 2014, 20:13

RE: Andoria 1hc102 woda w oleju, co dalej?

Post autor: Adasiek123 »

Nie ma żadnej specjalnej wersji,pewnie chodzi o blizniaczą wersję S231,do którego nie wiem dokładnie ile "wchodzi" oleju.Jeśli masz 1HC102,to 4 l. minimum,6l.max.
Paweltworca
Posty: 9
Rejestracja: 28 mar 2015, 13:29

RE: Andoria 1hc102 woda w oleju, co dalej?

Post autor: Paweltworca »

Witam. Złozyłem cały silnik, wypłukałem ropą a nastepnie zalałem go nowym olejem SUPEROL CC30.Miarka wskazywała prawie maksimum więc odpaliłem silnik i chodził sobie na wolnych obrotach przez jakieś pół godziny. Niestety gdy poszedłem się przejechać w pewnym momencie przy wyższych obrotach usłyszałem metaliczny stuk i zgasiłem silnik. Teraz gdy próbuję go odpalić silnij zachowuje się jakby nie miał kompresji i nie reaguje na odprężnik.

W związku z tym nasuwa mi się pytanie czy mogło dojść do kolizji zaworów z tłokiem?

Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
baro
Posty: 584
Rejestracja: 19 sty 2010, 19:17

RE: Andoria 1hc102 woda w oleju, co dalej?

Post autor: baro »

a ustawiłes luzy zaworowe?? bo gdzies czytałem ze miałes z tym problem. zdejmij pokrywe zaworów a juz cos bedziesz wiedział ewentualnie zrób zdjecie...
Paweltworca
Posty: 9
Rejestracja: 28 mar 2015, 13:29

RE: Andoria 1hc102 woda w oleju, co dalej?

Post autor: Paweltworca »

Witam. Ściągłem dzisiaj pokrywę zaworów i poruszałem kluczem ten pręt od odprężnika. Ku mojemu zdziwieniu kompresja wróciła. Złożyłem zpowrotem i silnik działa.

Dziękuje wszystkim za wypowiedzi.*yes*

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ