wóz konny za ciągnikiem

Wszystko odnośnie rejestracji, ubezpieczenia i innych formalności
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Deleted_User »

Witam
Czy można legalnie jeździć po drogach publicznych ciągnikiem z zaczepionym wozem (wóz konny przerobiony na ciągnikowy)?
Wóz oczywiście posiada światła i trójkąt z tyłu.
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Deleted_User »

tak, tylko że jeszcze nie widziałem zarejestrowanego wozu :lol:
To wóz konny też powinien być zarejestrowany?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Bolszewik »

Nie, ale nikt się nie doczepi nawet nadgorliwy Policjant.

1. Przyczepa dwu osiowa, a pod coś takiego należy podciągnąć musi mieć hamulec pneumatyczny lub najazdowy.
2. Przeróbka samodzielna bez homologacji (wiem, śmiech ale to fakt prawny).
3. Poza tym tak szczerze odpowiedz sobie na pytanie czy wóz konny spełnia jakiekolwiek normy bezpieczeństwa, i w ogóle odpowiada jakimkolwiek przepisom szczególnym ?

;)

PS. Według starego kodeksu drogowego Wozy konne powinny być może nie tyle rejestrowane co oznakowane (podpisane). Jeśli chcecie to znajdę stary kodeks drogowy z lat `60 i wam zeskanuje.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Deleted_User »

Czyli można jeździć ciągnikiem z wozem :D
Ale mam jeszcze jedno pytanie.
Na kat B można jeździć ciągnikiem z maszynami rolniczymi lub przyczepką lekką.
To z wozem też można jechać mając kat B?
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Deleted_User »

Nie można bo to 2 osiowy jest.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Bolszewik »

Nie, ale nikt się raczej nie przyczepi, choć gorliwy Policjant może dać mandat 200 zł. Za prowadzenie pojazdu bez posiadania uprawnień. Podciągnie wóz pod dwuosiówkę a żeby taką jeździć trzeba mieć T, BE lub CE.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
73michal
Posty: 157
Rejestracja: 08 lip 2008, 23:10

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: 73michal »

Traktorem można ciągnąć wóz konny. Mój tata zawsze jak jest lekki ładunek zaczepia wóz konny do traktora i jedziemy. Kiedy kopiemy ziemniaki koniem jedziemy z jednym wozem a traktorem ciągniemy drugi wóz i policja tyle razy koło nas przejeżdżała i nic nie było.
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: krzmaz7 »

Gdzieś kiedyś wyczytałem, że na kategorię B można jeździć ciągnikiem z maszynami rolniczymi, przyczepą jednoosiową lub wozem konnym tylko już nie pamiętam gdzie to znalazłem.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Bolszewik »

73michał:
Nie można, ale nikt się nie czepia bo by brakło bloczków na mandaty i miejsc na parkingach strzeżonych gdzie trzeba by zgodnie z prawem odholować wszystkie wozy konne ciągnięte przez traktory.

krzmaz7:
Źle wyczytałeś, zrozumiałeś albo ktoś ci kitu nawciskał jeśli chodzi o wóz.

Art. 88.

1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.

2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

1. kategorii A - motocyklem;
2. kategorii A1 - motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW;
3. kategorii B:
1. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
2. pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
3. ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
4. kategorii B1 - trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla;
5. kategorii C - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
6. kategorii C1 - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
7. kategorii D - autobusem, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
8. kategorii D1 - autobusem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
9. kategorii T - ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym;
10. kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą;
11. kategorii C1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii C1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego;
12. kategorii D1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii D1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego.

3. Prawo jazdy:

1. kategorii B i C+E lub B i D+E - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii B+E;
2. kategorii C+E i D - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii D+E;
3. kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;
4. kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami).


Na "B" wolno jeździć ciągnikiem nawet jeśli waży 20 t. - Art 88 pkt 2 ppkt 3 lit c.
Wolno ciągnąć przyczepę o masie takiej że wraz z ciągnikiem nie przekroczy 3,5 t. Art 88 pkt 2 ppkt 3 lit b.
Przyczepę o maksymalnej masie 750 kg (tzw lekka) jeśli ciągnik przekracza 3,5 t.

Można jeździć z maszynami rolniczymi podwieszanymi natomiast ciągnionymi pod warunkiem że masa ciągnik + maszyna nie przekroczy 3,5 t.

Na wszystko co dwuosiowe nawet jeśli to będzie byle co trzeba mieć "T" lub "E"

Pojazd poruszający się po drogach publicznych musi mieć homologacje. Dla zainteresowanych: http://its.home.pl/nsite/index.php?page ... &sub_num=2
Proszę zwrócić uwagę że nawet kopaczka do ziemniaków ma odblaski i jest tak zbudowana aby nie zasłaniać świateł ciągnika.

PS. Jutro w "Rzeczpospolitej" jest chyba jako dodatek Kodeks drogowy.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: krzmaz7 »

Nie no ja się nie będę upierał przy tym co napisałem powyżej, bo to nie musi być prawdą. Poprostu gdzieś coś takiego usłyszałem. Ponadto wiele razy jeździłem ciągnikiem z wozem konnym mając tylko kategorię B (wóz bez własnych świateł, ale nie zasłania świateł ciągnika) i sądzę, że nawet w przypadku kontroli nikt by się nie przyczepił, jeżeli wóz jest w dobry stanie technicznym, bo nawet w przepisach jak widać nie ma mowy o wozie konnym, który jest, że tak powiem specyficznym rodzajem przyczepy.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Bolszewik »

Bo nikt się nie przyczepi. Potocznie utarło się że wolno z wozem ciągnikiem jeździć i już. Podejrzewam że nawet część Policjantów miałaby wątpliwości.
Przepisy są po prostu głupie i niejednoznaczne.

Ja też jeździłem różnymi "wechikułami" przed oknami Komendy Policji i nigdy nie miałem problemów.

Policjant też człowiek i swój rozum ma jeśli nie przeginasz "może czegoś nie widzieć".

Właśnie to jest przykład jeśli było widać światła, fura była względnie sprawna, a Ty jechałeś jak człowiek - to Policjant nic nie widział i już. :smilewinkgrin:
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: krzmaz7 »

Mądre słowa, sądzę, że to dobre podsumowanie tego tematu.
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Deleted_User »

Dziekuje wszystkim za opinie:D
Pisałem w tej sprawie w lokalnej komedny policji i do komendy wojewódzkiej le jak dotąd nikt nie odpisał:o
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Bolszewik »

Kodeks 1961:

Obrazek

Obrazek

Jeśli są zainteresowani to mogę dać resztę skanów na temat przyczep zawartych w tymże kodeksie.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Irus U600
Posty: 55
Rejestracja: 13 kwie 2009, 19:37

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Irus U600 »

Kolejny raz w aspektach prawnych jest sporo błędów. Moja propozycja jest taka: jeśli ktoś mówi co można a czego nie, to niech zaznaczy, że to jest jego zdanie, lub poda podstawę prawną. Niekoniecznie trzeba cytować ustawę ( w tym przypadku " Prawo o ruchu drogowym " ). Myślę, że w tym temacie nie chcemy być wprowadzani w błąd. W takim temacie nie chodzi o stworzenie rankingu " nadgorliwych i niegorliwych policjantów ". Jeśli ktoś na forum próbuje ustalić jak powinno coś odbywać się zgodnie z prawem, to raczej nie chodzi mu o rozeznanie się w taryfikatorze mandatów lub czym zabawić policjanta.( Czasem warto pamiętać, że milczenie jest złotem ). Z napisanych postów wynika, że Bolszewik ma wszystkie przepisy w małym palcu, to niech poda podstawy prawne na:
1. który przepis rozgranicza uprawnienia na przyczepy jednoosiowe i wieloosiowe?
2. z jakich przepisów wynika przymus posiadania hamulca najazdowegow przyczepie, jeśli jej DMC nie przekracza 750 kg ?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Bolszewik »

Co do pkt. 1 nie znam dokładnie tego przepisu ale takowy istnieje. Nie mam w domu dostępu do LEXa. Jak będę miał wolny czas to pobawię się tym tematem w pracy.

2. Może jestem młody (choć pamiętam Gierka), głupi (choć uczyłem się pilnie w sumie 20 lat) i niewiele widziałem (choć po Polsce i Europie troszkę się tułałem), ale cuda dwuosiowego które ma DMC poniżej 750 i jest ciągnięte przez traktor nie widziałem. Pomijam traktorki zabawki na pedała i przyczepione do nich dwuosiawe przyczepki zabawki.

Owszem mam problem z jednoznaczym zdefiniowaniem przyczep dwuosiowych w aspekcie czy są one z obrotnica czy tandem. Pisząc dwu osiawa zawsze mam na myśli taką z obrotnicą. Natomiast jeśli są tzw. osie złożone (tandem lub trzy np. w lawetach) to podpadają pod jednoosiowe wg. mojego rozumowania. Oczywiście należy różnić tu ich ładowność bo tandemy mają zwykle ponad 750 kg ładowności więc "lekkie" nie są i zazwyczaj hamulec mają (a przynajmniej powinny). Oczywiście są i sam takich używałem przyczepy które są na tandemie w papierach wbite >> 740 << kg, a na oko widać ze 1000 kg nie zrobi im krzywdy. To jednak inny temat
http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok ... up%3E.html
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: krzmaz7 »

Tak w roli wyjaśnienia na temat przyczepy typu tandem. Pamiętam jak blisko rok temu rozmawiałem z instruktorem jazdy na temat takich przyczepek. Powiedział mi wtedy, że zgodnie z przepisami, jeżeli odległość obu osi w przyczepie typu tandem nie przekracza bodajże 80cm to przyczepa taka jest uznawana za przyczepę jednoosiową.
Irus U600
Posty: 55
Rejestracja: 13 kwie 2009, 19:37

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Irus U600 »

Apeluję o ostrożność w interpretacji przepisów, jeśli nie ma się pewności.
Jeśli chodzi o przyczepy, to nie ma znaczenia, czy to jest tandem, czy oś skrętna( oczywiście w omawianym temacie). Mamy przyczepę, przyczepę lekką i naczepę ( art.2 pkt. 50,51,52 ). Furmanka zaadaptowana na przyczepę, może być przyczepą lekką. Przynajmniej tak mogłaby być zarejestrowana.
Wracając do interpretacji "kodeksu" przez Bolszewika, to chciałbym zauważyć, że:
interpretacja przepisu art.88 pkt.2 ust.3 lit.c ( co oznacza, że rzeczywiście posiadając prawo jazdy kat. B, można kierować ciągnikiem rolniczym bez względu na jego masę) jest ok, ale już dalszy wywód Bolszewika jest błędny ( chodzi o ciągnięcie przyczepy lekkiej i masie łącznej ciągnika i przyczepy 3.5 t).
Przytoczony przez niego art 88 pkt 2 ust. 3 lit b- dotyczy pojazdu samochodowego, którym ciągnik rolniczy nie jest ( art. 2 pkt.33 ).
No i tu się rodzi problem...to w końcu jakie uprawnienia zezwalają na jazdę ciągnikiem rolniczym z przyczepą?
Homologacja- słowo nadużywane przez Bolszewika. Nie wszystko co porusza się po drogach musi mieć homologację. Już ten wątek był przerabiany kogo dotyczy obowiązek homologacji. W przypadku np. budowy przyczepy do ciągnika typu sam, potrzebne jest badanie techniczne wykonane przez stację diagnostyczną z odpowiednimi uprawnieniami.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Bolszewik »

Chodzi Ci o to:
Wolno ciągnąć przyczepę o masie takiej że wraz z ciągnikiem nie przekroczy 3,5 t. Art 88 pkt 2 ppkt 3 lit b.

Otóż cytując:
3. kategorii B:
1. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
2. pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
3. ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;


Wychodzi na to że pojazdami wyrzuconymi jednoznacznie z "B" jest autobus i motocykl - nie ma chyba żadnych wątpliwości. W lit. c dodano nie do końca wiadomo dlaczego ciągnik. Szczerze to bzdura bo ciągnik nazwać pojazdem samochodowym można, ale to teoria naciągana. Jednak skoro tak postanowił ustawodawca cóż. Taka wykładnia tego przepisu nie jest moim pomysłem usłyszałem ją od kilku osób którzy powinni znać się na temacie w tym Policjantów. Analizując ten przepis też tak mi wychodzi.

Co do homologacji to nie jest moje ulubione słowo, ale może gdzieś kiedyś go nadużyłem.

Co do przyczepy dwuosiowej DMC poniżej 750 pewnie masz na myśli wózki pocztowe. Owszem widziałem takie ale: cuda dwuosiowego które ma DMC poniżej 750 i jest ciągnięte przez traktor nie widziałem nie widziałem. Jeśli chodzi Ci np. o wózki na lotnisku to wybacz ale rozmawiamy o drogach publicznych.

Zarejestrowana nie mogła by być bo nie przejdzie żadnego badania technicznego. Dlaczego ? przyczepom się czasami cofa. Konstrukcja fury w zasadzie wyklucza możliwość sprawnego cofania (brak obrotnicy lub drążków skrętnych).

Istnieje coś takiego jak interpretacja przepisów. Słusznie czy nie na piśmie czy jako "prawo zwyczajowe" uznano że wolno ciągnikiem jeździć z furą. Każdy rozsądny człowiek wie że nie jest to przyczepa lekka (bo waży sama przynajmniej 300 kg, a wozi się na niej zwykle 1 - 1,5 t.), ale nie jest to też przyczepa dwuosiowa w pełnym tego słowa znaczeniu.

W starych przepisach było coś pod tytułem "Przepisy zezwalają na użytkowanie przyczep bez hamulców w nastepujących przypadkach
- przyczepa rolnicza poruszająca się okolicznościowo po drogach publicznych o dopuszczalnym ciężarze całkowitym nie przekraczającym 1,5 t.

Z tego się wzięła tolerancja dla fur, chyba zresztą chyba słusznie.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Irus U600
Posty: 55
Rejestracja: 13 kwie 2009, 19:37

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Irus U600 »

Bolszewik, wprowadzasz ludzi na forum w błąd.
ODPOWIEDZ