Jak zarejestrować ciągnik?

Wszystko odnośnie rejestracji, ubezpieczenia i innych formalności
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Jak zarejestrować ciągnik?

Post autor: Bolszewik »

Przepisy są jakie są pełne luk niedomówień i dowolnych interpretacji. Ponadto życie zawsze wyprzedza przepisy i niesie szczególne sytuacje.

OC możesz sobie opłacić nawet na rower (w zasadzie każdy powinien). Ubezpieczyciele ochoczo wyciągają kasę i wypisują polisy. Mnie nie dalej jak tydzień temu firma X oferowała wystawienie polisy na pojazd który co prawda jest moją własnością ale nie został jeszcze przerejestrowany. Pani powiedziała że potem się poprawi :uhoh:

Gdyby można było po opłaceniu tylko OC poruszać się ciągnikiem po drodze to nikt by ich nie rejestrował więc gdzieś jest haczyk.

Opłacenie OC czyli odpowiedzialności cywilnej chroni od szkód wyrządzonych pojazdem nie tylko na drodze publicznej. Więc mając OC możesz sobie bezpiecznie po polu jeździć jak coś rozwalisz np. płot czy auto sąsiadowi to OC wypłaci. Natomiast fakt posiadania OC nie uprawnia do poruszania się na drodze pojazdem który podlega normalnie rejestracji. Ciągnik podlega takiemu obowiązkowi gdy chce się z niego korzystać w ruchu, natomiast np. koparka nie, a może poruszać się legalnie po drodze.

Chyba więc wrzucanie do jednego wora Zetora i Dzika nie jest do końca poprawne.

Przydał by się jakiś spec od prawa ubezpieczeniowego i drogowego jednocześnie do tego jakieś orzeczenie sądu i wtedy można by mieć pewność na 90 % jak to naprawde jest.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Jak zarejestrować ciągnik?

Post autor: damber »

Słyszałem kiedyś, że Dzik2 i pochodne nie muszą być rejestrowane i to by się może zgadzało.
Gość od którego chciałem kupić ZETOR-a(brak dokumentów) twierdził, że też tak będe mógł postąpić z jego ZETOR-em, nie byłem co do tego taki przekonany.
Dzięki za odpowiedzi-teraz wiem troche więcej;)
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 663
Rejestracja: 30 lip 2007, 21:01

RE: Jak zarejestrować ciągnik?

Post autor: hubert »

Co powiat to inaczej to jest interpretowane, trzeba poprostu przejść się do wydziału komunikacji i porozmawiać osobiście, pismo tak nie skutkuje.
kposy
Posty: 125
Rejestracja: 11 wrz 2009, 22:32

RE: Jak zarejestrować ciągnik?

Post autor: kposy »

Witam...mam takie pytanie moze nie do konca na temat ale byc moze ktos z Was bedzie wiedzial...
Moj ojciec jakies 15 lat temu wyrejestrował mz 150, gdyz nie chcial jej oplacac, oddał dowód rejestracyjny... i tu kieruje swoje pytanie czy jest mozliwosc jakoś odzyskać ten dowód czy już przepadło? teraz chcialbym zarejestrowac motor a w miare upływu czasu bedzie coraz trudniej szukac do niego papierów
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Jak zarejestrować ciągnik?

Post autor: Deleted_User »

no i taki problem,
kupiłem ciągnik sprowadzony z Niemiec, sprzedający zagubił fakturę,
mam umowę kupna-sprzedaży z nim,dla urzędu to za mało,musi być faktura zakupu(jeżeli nie był rejestrowany)
ja ciągnik wyremontowałem,przegląd techniczny przeszedł pozytywnie,i na tym koniec .OC bez dr.nieda rady.
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Jak zarejestrować ciągnik?

Post autor: olowaty »

Oprócz faktury powinien mieć jeszcze inne rzeczy, np. książkę gwarancyjną (niektóre urzędy to respektują - u mnie). Zawsze zostaje rejestracja jako wolnobieżny lub SAM. Popatrz na ebay.de, może jest jakiś "po spaleniu do remontu zarejestrowany w Niemczech".
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2565
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Jak zarejestrować ciągnik?

Post autor: SEBRIGHT »

Bolszewik napisał:
Więc mając OC możesz sobie bezpiecznie po polu jeździć jak coś rozwalisz np. płot czy auto sąsiadowi to OC wypłaci.
Nie jestem całkowicie pewien. Z tego co słyszałem to żeby OC cokolwiek wypłaciło to musisz mieć jeszcze ważny przegląd.
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Jak zarejestrować ciągnik?

Post autor: olowaty »

Co do wypłaty z OC to różnie firmy do tego podchodzą. Pierwsze stwierdzenie ubezpieczyciela będzie takie, że auto było bez przeglądu i nici z odszkodowania. Znajomy wjechał w d... drugiego auta jadąc na przegląd (miesiąc po terminie). Po długich rozmowach i kłóceniu się, ubezpieczyciel wysłał znajomego na przegląd specjalistyczny w celu ustalenia czy auto było sprawne w chwili wypadku. I było sprawne, ale 500 pln musiał zapłacić za opinie. Zawsze lepiej wydać 500 niż z własnej kieszeni remontować komuś auto.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Jak zarejestrować ciągnik?

Post autor: Bolszewik »

SEBRIGHT jeśli coś cytujesz to nie wyrywaj jednego zdania z kontekstu, bo wychodzą bzdury.

OC można zapłacić nawet i na rower czy traczkę jak ktoś się uprze. Nikt nie pyta czy pojazd jest sprawny i czy w ogóle istnieje. Pani/Pan w oddziale ubezpieczyciela ogląda papierki, lub przyjmuje pisemne oświadczenie ubezpieczającego. Fakt że istnieje w ustawie obowiązek sprawdzenia czy pojazd posiada przegląd, ale w dążeniu do uchwycenia klienta nikt go nie stosuje.

Ponadto istnieje takie coś jak OC rolnika

http://www.pzu.pl/?nodeid=produkt_pzu_s ... ow=details

(nie mylić z OC pojazdów mechanicznych) i każdy kto ma powyżej 1 ha fizycznego jest obowiązany je płacić. Chroni ono od szkód związanych z działalnością rolniczą. Podejrzewam, ale tego nie jestem pewien że mając takie ubezpieczenie i prowadząc pojazd mechaniczny w związku z działalności rolniczą, jeśli spowoduję szkodę to ubezpieczenie chroni mnie przed jego konsekwencjami. Tym bardziej że rolnicy są zwolnieni z płacenia OC od pojazdów wolnobieżnych, ale nie od ciągników.
Art. 2 pkt 10 lit b. niżej wymienionej ustawy:

http://www.pzu.pl/pub/files/PZU_SA/pro ... wyciag.pdf

Teraz trzeba jeszcze uznać pojazd "X" za pojazd wolnobieżny. O ile nie ma problemu w odniesieniu do np. koparki to w odniesieniu do SAMa pojawi się problem. Najpierw ktoś musi uznać go za pojazd wolnobieżny.

Każdy ubezpieczyciel będzie się bronił przed wypłatą odszkodowania i pierwsze co podniesie to niesprawność pojazdu. I wbrew temu co każdy pomyśli w pierwszej chwili "... nie chcą wypłacić" ten mechanizm działa również na korzyść klientów. Wyobraźmy sobie bowiem sytuację gdy ubezpieczyciel wypłaca zawsze i każdemu żądaną kwotę bez sprawdzenia okoliczności. Po pierwsze ubezpieczenia byłyby kilkakrotnie droższe po drugie firmy zbankrutowały by bardzo szybko.
Otóż, kupuję malucha ze złomownicy za 1000 zł rozbił bym 10 razy i za każdym razem wykazał szkodę w wysokości 150 zł. Żaden wyczyn, a byłbym do przodu 500 zł + wartość wagi pojazdu. :smilewinkgrin:
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2565
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Jak zarejestrować ciągnik?

Post autor: SEBRIGHT »

Bolszewik pisząc poprzedni post miałem na myśli OC pojazdu mechanicznego. Jeśli miałeś na myśli co innego to sorry, źle Cię zrozumiałem.

Odnośnie OC rolników to zupełnie nie znam tematu więc się nie wypowiadam

A sprawdzanie przy zawieraniu umowy ubezpieczenia czy pojazd istnieje i czy ma przegląd nie leży w interesie ubezpieczalni, więc po co mają to robić.
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Jak zarejestrować ciągnik?

Post autor: olowaty »

Sprawdzają czy ma przegląd (trzeba mieć pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym). W razie braku przeglądu jest zwyżka ceny polisy w granicach od 20% do 100%. Zależy od ubezpieczalni.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Jak zarejestrować ciągnik?

Post autor: Bolszewik »

O właśnie, Olowaty trafił "zależy od ubezpieczalni" możliwe że gdzie indziej sprawdzają, bo powinni. U mnie jak zobaczą klienta to im się coś w blokuje w pogoni za zyskiem. Zapewne kiedyś Ktoś się na tym przejedzie, a przy okazji firmy też się przejadą. Ale to inny temat.

Rolnicy z woli ustawodawcy zostali potraktowani odnośnie swoich maszyn łagodnie. Jak wynika z ustawy nie mają obowiązku zawierać OC na pojazdy wolnobieżne przeznaczone do produkcji rolnej. Ale tak na zdrowy rozum jeśli taki pojazd istnieje to może spowodować szkodę. Potencjalnie olbrzymią i niewspółmierną do jego wartości. Dlatego istnieje właśnie coś takiego jak owo OC rolnika które chroni go od całości ryzyka związanego z działalnością rolniczą. Jak już pisałem nie jestem pewien tematu na 100 %, ale poświęcę czas i wybiorę się do przedstawicielstwa firmy ubezpieczeniowej i wypytam się dokładnie.

Natomiast co do ciągnika to ustawodawca mówi wyraźnie że pojazd ten musi mieć OC, przegląd i ubezpieczenie aby poruszać się legalnie po drogach.

Pytanie czy posiadając ciągnik niezarejestrowany lub nieposiadający przeglądu (wielu ludzi takie posiada i wcale się im nie dziwię bo niekiedy nigdy nie wyjeżdżają one poza obręb gospodarstwa) można go ubezpieczyć OC ? Odpowiedź wydaje się być przecząca.
Czy taki ciągnik obejmuje OC Rolnika, też chyba nie bo ustawa nakazuje ciągniki ubezpieczać.

Teraz ważny temat dla posiadaczy starych ciągników które nie posiadają dokumentacji z różnych przyczyn. Na zlocie czy pokazie może zawsze coś się wydarzyć i wtedy powstaje problem. W ustawie jest zdefiniowane coś takiego jak >> Pojazd Historyczny << Art. 2 pkt 1 ppkt 11. Tam opisano go jako taki który ma przeszło 25 lat i odpowiednią notkę od rzeczoznawcy. Jednak pojazd który ma przeszło 40 jest pojazdem historycznym i już. Na mocy tej samej ustawy Art. 23 pkt 1 i 2 istnieje obowiązek ubezpieczenia pojazdu przy wprowadzeniu go do ruchu. Więc chyba warto aby wszyscy Ci którzy posiadają stare ciągniki, a nie mają z różnych przyczyn odpowiedniej dokumentacji zainteresowali się tematem. Takie OC dla pojazdu historycznego zapewne jest niewielki, a w razie czego chroni posiadacza pojazdu.

********

Odnośnie OC rolnika nie jest to może najlepsze wyjaśnienie jednak polecam lekturę:

http://www.ubezpieczenie.com.pl/po_co_ ... 5,615.html

Jak widać jest tam wzmianka o szkodach na drogach choć dość mętnie opisana.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
kombi
Posty: 140
Rejestracja: 30 lip 2009, 23:31

RE: Jak zarejestrować ciągnik?

Post autor: kombi »

Witam
Mam 2 syrenki jako pojazdy zabytkowe i opinie rzeczoznawcy - ale to są pojazdy na które musi być OC
a wracając do tematu
na swojego dziczka który jest już prawie po tuningu, byłem dowiedzieć się w ubezpieczalni o OC i powiedziano mi ze ubezpieczą mi go na podstawie opinii rzeczoznawcy [nawet jak nie mam żadnego zaświadczenia z wydziału komunikacji [co kraj to obyczaj ]
wiec w sprawie OC swoich pojazdów proponuje zasięgnąć języka w ubezpieczalniach
co ubezpieczalnia to inne przepisy


sorry za ortografie [ale z komputerem to mam na bakier]
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Jak zarejestrować ciągnik?

Post autor: Deleted_User »

Witam. Mam problem i myślę, że na tym forum mógłbym znaleźć odpowiedź. Mam możliwość kupna ciągnika rolniczego w Danii i z tego co się orientuję tam ciągniki rolnicze są nierejestrowane (chyba że się mylę). Pytam więc, jakie dokumenty są niezbędne do rejestracji ciągnika? Czy umowa kupna-sprzedaży wystarczy? Proszę o odpowiedź.
robson372
Posty: 171
Rejestracja: 07 kwie 2009, 22:12

RE: Jak zarejestrować ciągnik?

Post autor: robson372 »

Co dotyczy Dzika to kiedyś była prosta sprawa bo wystarczyła tabliczka na przyczepie z danymi właściciela,dzik był tak samo traktowany jak furmanka ale to było kiedyś a jak jest teraz to nie wiem ale za to niebiescy są wyrozumiali dla dzika bo kiedyś mnie zatrzymali jak jechałem z drzewem do wujka i tylko pytali się co to za pojazd,jaką ma moc i dokąd jadę i żadnych dokumentów nie chcieli.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1539
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Jak zarejestrować ciągnik?

Post autor: marek »

Moim zdaniem to najpierw sprawdż czy ten typ ciągnika ma w Polsce homologację bo bez tego to chyba święty boże nie pomoże.Weż od poprzedniego właściciela np. fakturę lub dokument zakupu .Może ma brif.Musisz coś mieć oprócz umowy.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Jak zarejestrować ciągnik?

Post autor: Bolszewik »

pankracy33 napisał/a:
Jak chcesz sprowadzic traktor czy inne cos, to tylko to przywieź i daj znać, a pomoge to załatwic.

____________________________________________________________________
Pomoge uwolnic od wad prawnych, nawet bez dokumentów. pankracy33@gmail.com

Może jestem przewrażliwony na pewne sprawy ale cóż.

Twój wpis jak i podpis pod postem sugeruje że proponujesz działania niezgodne z prawem lub na jego granicy.

Proponuję więc zmienić / złagodzić treść postu i podpisu.

Post sugeruje również że można wszystko załatwić co może i być prawdą (choć z oczywistych przyczyn nie powinno nią być), jednak może kogoś narazić na poważne straty finansowe i nie tylko ....

Dlatego też jednoznacznie oświadczam że nie życzę sobie takich wpisów na forum. O sprawie powiadomiłem SuperAdministratora Ursusa, on podejmie ostateczną decyzję.


PS. Użycie klawisz "alt" powoduje że treść czyta się łatwiej, poza tym uważam (nie tylko zresztą ja) że tak jest uprzejmiej.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Pentax
Posty: 58
Rejestracja: 07 sty 2009, 17:27

RE: Jak zarejestrować ciągnik?

Post autor: Pentax »

Witam.
Sam mam podobny problem. Zrobiłem traktorek typu SAM , a ponieważ muszę nim wyjachać dwa razy do roku na drogę publiczną ( dojazd do łąki ), to żeby być w zgodzie z prawem muszę go zarejestrować jako SAM. Sprawa wykupienia OC na maszynę wolnobieżną nie wchodzi w rachubę bo nie będzie to zgodne z Prawem o ruchu drogowym. Przytoczę tu :
Art. 2 punkt 34) pojazd wolnobieżny - pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego;
oraz
Art. 2 punkt 44) ciągnik rolniczy - pojazd silnikowy skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych;
Nawet przy próbie wykupienia OC w kolekturze PZU nie było możliwości ( system komputerowy) bez podania numeru rejestracyjnego .
Ręcznie pewnie można by wypisać polisę OC jako wolnobieżny na ciągniczek , tylko wg mnie w świetla prawa nic z tego nie będzie wynikało . Agent ubezpieczeniowy wypisze , bo będzie miał z tego prowizję , tylko konsekwencje jak się coś stanie poniesie właściciel.




I następny problem.
Przyczepka samoróbka do ciągniczka . Też pewnie musze ją zarejestrować . Słyszałem ,że do ciągnika to nie musi być rejestrowana, wystarczy aby miała światła , trujkąt z tyłu . Ale nic na ten temat nie znalazłem .
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Jak zarejestrować ciągnik?

Post autor: Bolszewik »

Jakoś tak na wiosnę rozmawiałem z pracownikiem PZU (szacował straty na polach) na temat pojazdów typu SAM. Twierdził on że OC rolnika (obowiązkowe ubezpieczenie dla posiadaczy gospodarstwa rolnego) chroni takie pojazdy. Twierdził że wykup normalnego OC na tego typu pojazdy obecnie nie jest możliwy choć był kiedyś praktykowany.

Nie będę się upierał bo ani nie zgłębiałem tematu, ani w sumie mnie nie dotyczy, ale warto zapytać kogoś kompetentnego w PZU. Trzeba by wybrać się do większego przedstawicielstwa firmy i tam porozmawiać.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Jak zarejestrować ciągnik?

Post autor: Bolszewik »

Sprawa jest w sumie prosta skoro masz oryginalne opieczętowane dokumenty. Musisz się nimi wylegitymować gdzie trzeba.
Radzę być miły ale stanowczy i nie dać się zbyć byle "fochami".

Warto zarejestrować i mieć czystą sytuację.

Powodzenia.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
ODPOWIEDZ