Ciągnik sam jako pojazd wolnobieżny- OC

Wszystko odnośnie rejestracji, ubezpieczenia i innych formalności
djhavay
Posty: 118
Rejestracja: 20 mar 2009, 18:53

Ciągnik sam jako pojazd wolnobieżny- OC

Post autor: djhavay »

Witam.
Mam problem z moim ciągniczkiem marki sam.
Otóż chciałem nim,że tak powiem "legalnie poruszać sie po drogach publicznych". Dowiedziałem sie że moge go zarejestrować jako pojazd marki SAM, tylko tutaj procedura jest strasznie skomplikowana,najgorsze jest to że trzeba zrobić przegląd,gdzie wszystko musi być zgodnie z aktualnymi przepisami,m.in. kabina brak luzów w układzie kierowniczym itd. Tak że tym sposobem raczej nie ma szans. Dowiedziałem sie jednak,że jest możliwość podciągnięcia takiego ciągniczka pod pojazd wolnobieżny i wtedy nie trzeba go rejestrować tylko opłacić oc. . Tylko że jak dzwoniłem do ubezpieczalni to mi powiedzieli że muszą być numery nadwozia a poza tym nie ubezpieczają czegoś ,co nie jest produkcji fabrycznej.
Prosze kogoś ,kto tym sposobem ma ubezpieczonego sama o porade jak to załatwić. W ubezpieczeniu oc rolnika ,które opłacam jest tam opcja ubezpieczenia maszyn wolnobieżnych ,wystarczyłoby tylko dopisać. Może jakiś inny ubezpieczyciel. Jako nazwa nioe musi być ciągnik ,tylko np. kosiarka samojezdna, a zawsze moge powiedzieć że chwilowo odpiołem listwe. Prosze o porade czy uda sie to tak ubezpieczyć jak ja myśle,czy pozostaje nadal poruszać sie nielegalnie.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1540
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Ciągnik sam jako pojazd wolnobieżny- OC

Post autor: marek »

Wszystkie pojazdy czy urządzenia poruszające się po drogach publicznych muszą spełniać warunki zawarte w par 66 ,,prawa o ruchu drogowym''- odpowiednie oświetlenie, hamulce, brak luzów, wycieków itp.Tego nie przeskoczysz.Jeżeli masz wszystko w porządku to nie ma przeszkód w rejestracji. Jeżeli nie to ubezpieczenie Ci nie pomoże, bo każda usterka mająca wpływ na zaistniałą sytuację ( wypadek z Twojej winy) będzie wykorzystana przez ubezpieczyciela by nie wypłacić odszkodowania. Ubezpieczyciele po prostu tak mają.A policja skasuje Cię za brak dowodu bo oni (pomimo swych ograniczeń intelektualnych) potrafią odróżnić pojazd wolnobieżny z homologacją od samoróbki.Pozostaje chyba ostatnia wymieniona przez Ciebie opcja.Nie wiem czy OC rolnika obejmuje szkody umyślne, a taką by było poruszanie się pojazdem którym poruszać się po drogach publicznych nie powinno.Myślę że nie obejmuje .Dowiedz się u agenta ubezpieczeniowego.Warunkiem dopuszczenia pojazdu do ruchu jest dowód rejestracyjny.
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Ciągnik sam jako pojazd wolnobieżny- OC

Post autor: drandrzej »

moim zdaniem pozostaje naprawić sam-a tak zeby przeszedł przegląd i potrudzić się przy rejestracji - albo kupić zetorka 25 - bo to chyba najtańszy ciągnik i zarejestrować
moja kalkulacja jednak wskazuje na 2 wyjście , próbowałem uzyskać informacje odnośnie SAM-a - ale prócz stanu technicznego chcieli oświadczenia spawacza z uprawnieniami o wykonaniu ramy , opinie rzeczoznawcy,....
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Ciągnik sam jako pojazd wolnobieżny- OC

Post autor: Wicher »

Chyba żeby nagiąć nieco przepisy i założyć mu z przodu sztangę albo belkę herbicydową, ale tak żeby wydawała się być integralną częścią sama, wtedy z policją mogłoby pójść lżej, bo sprzęt przypomina bardziej kosiarkę/opryskiwacz samobieżny niż ciągnik rolniczy.
Ciekawą sprawą jest fakt, że znajomi we wsi jeżdżą ciągnikami z TURem lub przednim lemieszem i opłacają je tak jakby to były koparko - ładowarki...
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
djhavay
Posty: 118
Rejestracja: 20 mar 2009, 18:53

RE: Ciągnik sam jako pojazd wolnobieżny- OC

Post autor: djhavay »

Właśnie o takie nagięcie delikatne przepisów, tudzież wykorzystanie luki prawnej mi chodzi.
Sam ma wymagane oświetlenie ,nie ma jakichs demonicznych luzów i nie rozlatuje sie w jeździe ,ale jakieś tam niedoskonałości sie zawsze znajdą, ale przy prędkości maksymalnej jaką osiąga czyli jakieś 10 km na godzine nawet największe luzy w układzie kierowniczym nie są żadnym problemem w jeździe.
Nie jeżdze po drogach masowo,czasami mi sie zdaży wyjechać jak musze przywieść drzewa na zime ,bo mam las dość daleko no i w zimie jak odśnieżam. Chodzi o to,aby w razie kontroli policji mieć jakiś dowód ubezpieczenie,żeby sie nie przyczepili.
A nieprawdą jest ,że każdy pojazd dopuszczony do ruchu musi być zarejestrowany , pojazdy wolnobieżne nie muszą -muszą mieć tylko opłacone oc. A co do szkody ewentualnej wyrządzonej przeze mnie to można spisać oswiadczenie i po problemie -poszkodowany zgłosi sie do ubezpieczalni po odszkodowania a oni nie będą przecież dochodzić jaki to był sprzęt , będzie im chodzić tylko o sytuacje,w której to sie stało, Nawet choćby była policja to sprawdzi tylko ubezpieczenie,trzeźwość ,spisze protokół ,ukarze mandatem i pojedzie. A o odszkodowanie to i tak ubiega sie pokrzywdzony, wiec ewentualne niewypłacenie odszkodowania to już jego problem. Ja jestem kryty bo miałem ubezpieczenie.
Problem w tym ,aby wymyślić ścieme,żeby go ubezpieczyć.

Chodzi mi właśnie o przypadek ,który opisał kolega Wicher ,że ktoś tam ma ciągnik np. z zawieszonym pługiem do odśnieżania i traktuje go jako odśnieżarkę samojezdną. A w razie czego to policji można powiedzieć że chwilowo ściągłem pług, w celu np. ,malowania.
To tak jak z betoniarkami dawniej - malowali je na zielono i sprzedawali jako mieszalnik pasz - bo był na mniejszym vacie.
No wiecie -POLSKA:-)
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Ciągnik sam jako pojazd wolnobieżny- OC

Post autor: Bolszewik »

Jakiś czas temu (2-3 lata wstecz) rozmawiałem z rzeczoznawcą który szacował straty na polu - wymarznięcie. Twierdził on że OC rolnika obejmuje również pojazd wolnobieżny który nie wymaga rejestracji (pisze to zresztą wyraźnie w polisie). Twierdził że Samy łapią się pod wolnobieżne - rzeczoznawca był PZU.

Jak jest dokładnie trzeba przeczytać / odwiedzić oddział ubezpieczyciela. Raczej nie filię gdzieś w małej miejscowości tylko jakiś większy regionalny ośrodek.

Pojazd musi być sprawny i spełniać wymogi prawa o ruchu drogowym to jasne. Dzięki temu choć może się to wydać dziwne, chronione są interesy ogółu. Zmusza to niejako użytkownika do utrzymania należytego stanu tech technicznego pojazdu. Jak nie będziesz miał hamulców, luzy w kierownicy ponad normę i brak świateł i kilka jeszcze innych spraw (wg. mnie wystarczyły by do samów pozycyjne, stop i kierunki - ale to moja prywatna opinia) to nikt nie będzie pytał o ubezpieczenie jesteś WINIEN i tak ma być.

Wydaj mi się że przegląd jest do przejścia pod warunkiem że pojazd jest naprawdę względnie sprawny, a rzeczoznawca jest człowiekiem normalnym.

Marek - bardzo mi się podoba twoja definicja rozumowania policji.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1540
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Ciągnik sam jako pojazd wolnobieżny- OC

Post autor: marek »

Według mojej wiedzy to pojazdem wolnobieżnym nie wolno ciągać przyczep.A co do rejestracji pojazdów wolnobieżnych typu koparko-ładowarka to wszystkie nowe co widziałem miały tablice.Chodzi pewnie o to że do pewnej daty nie musiały mieć rejestracji a od niej muszą. Mam znajomego który posiada koparkę i opłaca tylko OC bez rejestracji, ale ma ją z czasów gdy rejestracja nie obowiązywała.Coś jak z pojazdami co jeżdżą jeszcze na czarnych tablicach i nie muszą ich wymieniać pomimo że już obowiązują białe.Chyba już tylko wolnobieżne rolnicze typu kombajn czy opryskiwacze nie muszą mieć rejestracji, oraz przyczepy specjalistyczne typu rozrzutnik czy samozbierające.Tu jest o ubezpieczeniu OC rolnika ale wymieniają tylko maszyny typu kombajny i to za dopłatą.Ciężka sprawa.http://www.ubezpieczenierolnicze.pl/177 ... /8440.html



Sory.Właśnie uzupełniłem wiedzę. Pojazd wolnobieżny może ciągnąć jedną przyczepę.*pray*
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Ciągnik sam jako pojazd wolnobieżny- OC

Post autor: olowaty »

Hola hola. Pojazdem wolnobieżnym można ciągnąć przyczepy. Zobacz kategorię T na co pozwala.
Dokładna definicja kategorii T znajduje się w artykule 88.9 Kodeksu drogowego i została wprowadzona w 2009 roku w Dz.U nr 97 poz 802.


" Kategoria T uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą /przyczepami/ lub pojazdem wolnobieżnym z z przyczepą /przyczepami/.

Co do rejestracji Sama to w sobotę byłem na okresowym i diagnosta powiedział że dziady planują jakieś zmiany i ma nie być możliwości rejestracji Samów od stycznia. Niestety nie mogę znaleźć nigdzie potwierdzenia tych informacji. Co do rejestracji to np. znajomy zarejestrował motocykl trike jako samochód osobowy trójkołowy z nadwoziem otwartym. :D
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Ciągnik sam jako pojazd wolnobieżny- OC

Post autor: Bolszewik »

Marek mylisz się co do tego że trzeba coś dopłacać za wolnobieżne.
Nawet na tej stronie co podałeś jest napisane inaczej:

OC rolnika obejmuje również pojazdy wolnobieżne w rozumieniu prawa o ruchu drogowym, czyli np. kombajny rolnicze, w związku z ruchem tych pojazdów i użytkowanych w związku z posiadaniem gospodarstwa. Rolnik nie musi na pojazdy wolnobieżne wykupywać dodatkowej polisy OC komunikacyjnego.
Też słyszałem że mają się zmieniać przepisy dotyczące SAM. Akurat ja słyszałem to w kontekście przyczep robionych domową metodą. Jednak te zapowiedzi są już ileś tam razy powtarzane. Co palnie na mózg ewentualnym twórcą poprawi do ustawy wolę nie myśleć ....

Problem z naszymi przepisami polega na tym że są szczegółowe przez co głupie co wykazał wyżej Olowaty. Przepisy takie powstają gdyż nasze społeczeństwo w swym ogóle nie ma w zwyczaju szanować prawa i szuka "sposobów" bo prawo jest głupie, nie życiowe, lub nie nasze (zaszłości historyczne).

Dopracowaliśmy się: malum in lex, prepetum mobile - złego prawa które samo się toczy *lol*

Nasz wynalazek, mój nieudolny twór w języku klasycznym *flower*
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1540
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Ciągnik sam jako pojazd wolnobieżny- OC

Post autor: marek »

Dalej napisano..Podwyższenie sum gwarancyjnych jest spo ... publiczną.Czyli jednak składka wyższa.

Co do przyczep to art 62. ust 4.zespół pojazdów może składać się najwyżej z 3 pojazdów, a zespół ciągnięty przez pojazd silnikowy inny niż ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny z 2 pojazdów
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Ciągnik sam jako pojazd wolnobieżny- OC

Post autor: Bolszewik »

Dobrze że zmusiłeś mnie do przeczytania całego artykułu.
Dowiedziałem się kilku ważnych rzeczy.

Tam pisze >> może << czyli nie musi, ale koniecznie trzeba o to zapytać jak zawiera się ubezpieczenie.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
djhavay
Posty: 118
Rejestracja: 20 mar 2009, 18:53

RE: Ciągnik sam jako pojazd wolnobieżny- OC

Post autor: djhavay »

Czyli jednak istnieje taka możliwość ubezpieczenia jako maszyna wolnobieżna.
Musze tylko znaleść odpopwiedniego ubezpieczyciela ,który będzie chciał go ubezpieczyć. SAM spełmnia wymogi maszyny wolnobieżnej. Nie rozwija prędkości powyżej 25 km/h, ma wymagane oświetlenie,hamulce itp. Ale wy tutaj mówicie o rzeczoznawcy ,że można zarejestrować i że potrzebna jest opinia rzeczoznawcy. Jak ja sie dowiadywałem,to żeby zarejestrować to trzeba do okręgowej stacji kontroli pojazdów ciągnik przetransportowac i tam robią przegląd ,ale taki drobiazgowy i wszystko musi być idealnie sprawne zgodnie z aktualnymi przepisami a na dodatek musi byc kabina, a ja nie zamierzam jej robić bo nie jest mi potrzebna. No i trzeba wypełniać stos papierów gdzie grzeba podawać dokładne pochodzenia i nazwe części składowych ,osiągi na poszczególnych biegach itp. A ja przecież nie będę wiózł PAK-PAKA na hamownie żeby badać osiągi bo to sie skórka za wyprawkę nie opłaca.
Później jeżeli ewentualnie wszystko jest już w porządku to OSKP wydaje zaświadczenie o dopuszczeniu do ruchu i z tym oświadczeniem idzie sie do Wydziału Komunikacji i tam nadają numery nadwozia i rejestrują go jako pojazd sam.

Także pozostaje jedynie opcja maszyny wolnobieżnej i szukania ubezpieczyciela który mi to ubezpieczy
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1540
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Ciągnik sam jako pojazd wolnobieżny- OC

Post autor: marek »

djhavay
Posty: 118
Rejestracja: 20 mar 2009, 18:53

RE: Ciągnik sam jako pojazd wolnobieżny- OC

Post autor: djhavay »

Tak tylko w tym przypadku autor nie miał żadnego ubezpieczenia,a pojazd nie spełniał wymogów pojazdu ,nie miał świateł, nie mógł być pojazdem wolnobieżnym,bo rozwijał większą predkość niż 25km/h.

Poza tym znalazłem jeszcze jeden ciekawy zapis w KRD , otóż chodzi o OC, otóż pojazdy które muszą posiadać polise oc to : i tam min. są podane pojezdy wolnobieżne ,lecz z wyjątkiem maszyn wolnobieźnych używanych przez rolników posiadających gospodarstwo i używających tych maszyn w celu wykonywania pracy, gdyż w tytm przypadku te maszyny są ubezpieczone w oc rolnika.
Ja jestem rolnikiem,więc takie ubezpieczenie opłacam i używam ciągnika w gospodartwie ,wiec czy moge uwazac ze mam go ubezpieczonego?
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1540
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Ciągnik sam jako pojazd wolnobieżny- OC

Post autor: marek »

Nie chcę być źle zrozumiany i nie mam żadnego interesu w tym byś nie poruszał się po drogach publicznych, ale moim zdaniem to nie właściciel czy użytkownik decyduje o tym czy porusza się ciągnikiem rolniczym pojazdem wolnobieżnym czy tp.To określa świadectwo homologacji czy inny dokument wydany przez uprawnionego rzeczoznawcę lub wytwórcę posiadającego zezwolenie na produkcję danego urządzenia.
Ale nie stresuj się .Ja mam sam-a na pewno nie spełniającego nic z art.66 P.O.R.D.Fakt że było to z 10 lat temu ale policja nieoznakowanym radiowozem przyjechała za mną aż pod samą bramę.Ciągnąłem za sobą sporą kłodę drewna bo nie dałem rady wrzucić jej na przyczepkę ,więc dodatkowo niszczyłem nawierzchnię drogi publicznej nieutwardzonej.Przedtem ciągnąłem ją kawałek po asfalcie (droga wojewódzka)bo tak musiałem i tam się na nich natknąłem. Nie zatrzymali mnie od razu tylko jechali kilkaset metrów aż do bramy.I co było?Sprawdzili czy mam jakieś prawo jazdy, czy jestem trzeźwy, Pooglądali ale z ciekawości co to za pojazd.Zabronili wyjeżdżać na drogę i pojechali.
w 2004 r. zmieniły się przepisy dotyczące OC i w obecnym brzmieniu ,to nawet kosiarka do trawy którą nie wyjeżdżasz poza swój ogród podlega obowiązkowi OC.Taki absurd.Jeden z wielu w Polsce.Więc skorzystaj z nich i tak jak proponowałeś ubezpiecz to jako traktorek-kosiarkę.Podaj numer np. silnika by była jakaś identyfikacja.A kosiarki nie wymagają żadnych przeglądów.I wtedy mając wszystko zgodnie z art.66. masz ubezpieczenie i możesz wyjechać na drogę.Gdy ubezpieczyciel zapyta o markę to powiedz że nie wiesz bo nie ma żadnych napisów a kupiłeś ją na allegro.http://www.gu.com.pl/index.php?option=c ... Itemid=148
djhavay
Posty: 118
Rejestracja: 20 mar 2009, 18:53

RE: Ciągnik sam jako pojazd wolnobieżny- OC

Post autor: djhavay »

No i właśnie o to mi chodziło kolego Marek .
Czyli wynika z tego że mój sam jest pojazdem wolnobieżnym i przy następnym płaceniu składki na oc rolnika powiem w ubezpieczalni żeby dopisali mi do polisy maszyne wolnobieżną, np kosiarke samobieżną, podam numer silnika i już moge nim spokojnie jeździć po drogach, oczywiście mając światła , sprawne hamulce i polise oc przy sobie ,a policjantowi można ściemnić że to jest kosiarka z polisy tylko chwilowo listwa kosząca została zdemontowana w celu np. naprawy.
O to mi właśnie chodziło. Dzięki.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Ciągnik sam jako pojazd wolnobieżny- OC

Post autor: Ursus »

Dochodzę coraz częściej do wniosku, że nasze prawo czasami jest jakby przeciwko obywatelom, ale zarazem obywatele umieją każdy paragraf obejść po swojemu ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1540
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Ciągnik sam jako pojazd wolnobieżny- OC

Post autor: marek »

djhavay napisał/a:
No i właśnie o to mi chodziło kolego Marek .
Czyli wynika z tego że mój sam jest pojazdem wolnobieżnym i przy następnym płaceniu składki na oc rolnika powiem w ubezpieczalni żeby dopisali mi do polisy maszyne wolnobieżną, np kosiarke samobieżną, podam numer silnika i już moge nim spokojnie jeździć po drogach, oczywiście mając światła , sprawne hamulce i polise oc przy sobie ,a policjantowi można ściemnić że to jest kosiarka z polisy tylko chwilowo listwa kosząca została zdemontowana w celu np. naprawy.
O to mi właśnie chodziło. Dzięki.
Wydaje mi się że lepiej spróbuj wykupić odrębną polisę To kosz ok 40zł.A będziesz miał konkretny papier.Ale to wedle uznania.
~~URSUS Bo w tym kraju nie da się inaczej żyć. Na szczęście POLAK POTRAFI. Dlatego przeżyliśmy to co było i pewnie nie jedno jeszcze przeżyjemy.I tak nam dopomóż.....:D:D:D
czarny ciagnik
Posty: 73
Rejestracja: 02 lis 2011, 13:16

RE: Ciągnik sam jako pojazd wolnobieżny- OC

Post autor: czarny ciagnik »

witam,
jakś czas temu badałem temat bo mam taki sam problem.
Dowiedziałem się że:
z rejestracją SAMa może być problem np w związku z emisją spalin, musi on spełniać norme na dziś czyli Euro5. Wiem to z forum diagnostów.
Jeśli chodzi o pojazd wolnobieżny to w kodeksie masz napisane jakie ma spełniać warunki, światła, trójkąt itp.
Jeśli zbudujesz taki pojazd to masz Pojazd wolnobieżny typu Sam.
Problem pojawia się kto decyduje o tym że to wolnobieżny, żaden przepis nie mówi o tym jak to ma wyglądać. Najbezpieczniej jest udać się do rzeczoznawcy żeby wydał taki kwit, musisz tylko zadbać żeby nie wyglądał na ciągnik rolniczy.
Jeśli tego kwitu nie zrobisz to musisz znaleźć ubezpieczyciela który ubezpieczy ci to jako wolnobieżną kosiarkę lub odśnieżacz, wtedy w przypadku kontroli jesteś kryty.Ubezpieczenie wynosi ok 60pln na rok, niema konieczności zachowania ciągłosci, mysle ze w PZU ubezpieczysz.
Na forum qadowców wyczytałem że w ten sposób ubezpieczają qady żeby miec oc a nie rejestrowac go.
Awatar użytkownika
konrad43
Posty: 91
Rejestracja: 29 sty 2008, 22:53

RE: Ciągnik sam jako pojazd wolnobieżny- OC

Post autor: konrad43 »

Pilnie poszukuje osoby która ma badź miała zarejestrowanego sama, czy rejestrowała takiego. Bądź informacji gdzie sie takowy znajduje a także wszystkich innych.Jeszcze pytanie, może ktoś pamięta użytkownika
''kujuś" on rejestrował sama, dlatego namiary na niego bardzo mile widziane.
ODPOWIEDZ