Przekwalifikowanie przyczepy

Wszystko odnośnie rejestracji, ubezpieczenia i innych formalności
Awatar użytkownika
klusek-rolnik
Posty: 622
Rejestracja: 20 lis 2007, 13:03

Przekwalifikowanie przyczepy

Post autor: klusek-rolnik »

Jeśli był podobny temat, z góry przepraszam że zakładam kolejny.
Otóż mój teść, posiada dwie przyczepy, jedną D-44 a drugą D-47A. Chcieliśmy zarejestrować je na nowe tablice, gdyż ostatnio coraz więcej jeździ sie nimi po drogach ale mamy mały kłopot. Obie przyczepy posiadają stare dowody rejestracyjne, lecz ta większa (i o nią głownie się rozchodzi) jest w dowodzie opisana jako przyczepa samochodowa, przegląd wynosi 180zł i wykonywać go trzeba co rok, a co za tym idzie, czeka nasz też częstsza wymiana dowodów na nowy. Chodzi o to że chcemy ją przekwalifikować na przyczepę rolniczą, gdzie przeglad mamy co dwa lata i płacimy dużo mniej. W urzędzie nie mogą sami tego przekwalifikować, a diagnosta powiedział że w województwie Wielkopolskim taki manewr jest nie możliwy. Czytałem trochę w internecie że takie zaświadczenie powinien wydać właśnie diagnosta i na tego podstawie urząd może przekwalifikować i zarejestrować na nowo przyczepę jako rolniczą.

Nie mam pojęcia dlaczego niby w danym województwie nie można tego przekwalifikowania wykonać? Będę jeszcze rozpytywał u innego diagnosty ale w województwie Łódzkim, ciekaw jestem co On nam powie.

Może ktoś bardziej jest rozeznany w tego rodzaju przepisach i wie jak można to wszystko zrobić? A może ktoś z użytkowników forum wykonywał coś takiego? Czekam na opinie i rady ;)
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Przekwalifikowanie przyczepy

Post autor: SEBRIGHT »

Ja tylko dodam od siebie, że diagnosta diagnoście nierówny :D Pytałeś w podstawowej czy w okręgowej stacji kontroli pojazdów:? Jeśli to pierwsze, jedź do okręgowej może tam udzielą Ci bliższych informacji. Ci na podstawowych skp często sami niewiele wiedzą, więc mówią po prostu że się nie da.
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Przekwalifikowanie przyczepy

Post autor: Ursus »

Wydaje mi się, że podstawowa stacja nawet nie może takiego zaświadczenia wystawić, ale pewny nie jestem. Tylko okręgówka - tam pytaj.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
grzegorz 1969
Posty: 250
Rejestracja: 24 mar 2013, 12:11

RE: Przekwalifikowanie przyczepy

Post autor: grzegorz 1969 »

Musisz mieć faktury za przerobienie przyczepy samochodowej na rolniczą, musi być wyjście na drugą przyczepę, hamulce jednoobwodowe, koła chyba też odpowiednie, a następnie do diagnosty, poszukaj w tematach o przyczepach na agrofoto, tam parę osób tak robiło.
kombi
Posty: 140
Rejestracja: 30 lip 2009, 23:31

RE: Przekwalifikowanie przyczepy

Post autor: kombi »

jeśli przyczepa jest pow, DMC 750 kg to podstawowa stacja nie moze nawet tknąc takiego przeglądu
jesli jest to typowa przyczepa d 47a to przegląd na stacji takiej która ma rozszerzone uprawnienia
a tak na serio to wziałbym rzeczoznawce uprawnionego i zrobił OPINIE [pare grodszy w plecy,ale z mocnym papierem to w W,K, JUŻ NIE PODSKOCZĄ
PRAWO I PRZEPISY W POLSCE*yummy**yummy**yummy* mamy jednolite dla calego kraju i wszyscy powinni to respektowac



wejdz na forum IT.NORCOM JEST TO FORUM GDZIE SIEDZĄ DIAGNOŚCI ZE STACJI KONTROLI POJAZDÓW JEST TAM DUZO CIEKAWYCH OPISÓW
Awatar użytkownika
DK94
Posty: 251
Rejestracja: 11 lut 2013, 7:42

RE: Przekwalifikowanie przyczepy

Post autor: DK94 »

Witaj mowa pewno od D47A, z nią niema większego problemu bo występowała w dwóch wariantach D47A - ciężarowa i D47B ciężarowa rolnicza. W tym przypadku musi wystawić zaświadczenie diagnosta ze zmianą w polu rodzaj pojazdu z ciężarowa na ciężarowa rolnicza. Modyfikacje konstrukcji i rzeczoznawca jest potrzebny gdy zmienimy np. przyczepy tylko czysto ciężarową np D80. Musisz zrobić tą zmianę w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, masz problem z diagnostą zmień diagnostę. Przerabiałem to przy zmianie w D44A (ten sam przypadek co twój w D47A).
Awatar użytkownika
klusek-rolnik
Posty: 622
Rejestracja: 20 lis 2007, 13:03

RE: Przekwalifikowanie przyczepy

Post autor: klusek-rolnik »

Czyli wyprawa do OSKP powinna jakoś rozwiązać problem. Przy najbliższej okazji będę się dowiadywał czy da się coś z tym zrobić i o ile się uda, przerejestrujemy przyczepe tak jak planujemy.
ODPOWIEDZ