Problem z przyczepą

Wszystko odnośnie rejestracji, ubezpieczenia i innych formalności
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Problem z przyczepą

Post autor: bergman31 »

Panowie i Panie znajomy ma pewien problem z dopuszczeniem do ruchu przyczepy.

Przyczepa Autosan kupiona około 30 lat temu. Parę dni po kupnie, w czasie kontroli drogowej Policja zabrała dowód rejestracyjny z powodu braku okresowego badania technicznego. Nowy właściciel nie zdążył jeszcze zarejestrować na siebie przyczepy. Po tym jak zabrano dowód, nie zrobił przeglądu i tak jeździł do teraz.

Teraz chce ją dopuścić do ruchu. Przyczepa jest obecnie po remoncie, sprawna technicznie.
Ma starą tablicę rejestracyjną, tabliczka znamionowa nieczytelna, numeru ma ramie nie może znaleźć ( pewnie jest pod grubą warstwą farby lub został zeszlifowany podczas remontu), umowy kupna-sprzedaży brak.
Polisa OC nie była nigdy opłacana przez obecnego właściciela.
Były właściciel nie żyje.

Jak to teraz legalnie załatwić.
Awatar użytkownika
Pronar 82A
Posty: 257
Rejestracja: 20 mar 2008, 22:51
Lokalizacja: Opole

Re: Problem z przyczepą

Post autor: Pronar 82A »

Potrzebny człowiek w WK chętny do pomocy,musiałby odszukać po nr rej,podać Ci nr ramy i ew. dane byłych właścicieli,potem napisać umowy aby była ciągłość,tabliczkę na Alledrogo można nabyć,postarzeć trochę odrdzewiaczem,nr na ramie nabić,przegląd i rejestracja.To tak na pół legalnie.Sprawdzone organoleptycznie :)
ps.Nr na ramie mogło nie być,u mnie na jednej nie było-tylko na tabl..
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Problem z przyczepą

Post autor: bergman31 »

Prawdopodobnie poprzedni właściciel zgłosił w WK sprzedaż przyczepy, więc pisanie na nowo umowy aby była ciągłość raczej nie wchodzi w grę?
Awatar użytkownika
Pronar 82A
Posty: 257
Rejestracja: 20 mar 2008, 22:51
Lokalizacja: Opole

Re: Problem z przyczepą

Post autor: Pronar 82A »

Dlatego napisałem że potrzebny człowiek w WK chętny do pomocy by to i inne rzeczy sprawdził w archiwum,np datę sprzedaży przez 1 go właściciela,bo rozumiem że jest 1 wł który nie żyje,2 wł który żyje i Ty,czy może Ty jesteś tym 2 gim wł który 30 lat nie rejestrował?
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Problem z przyczepą

Post autor: marek »

Wbrew pozorom brak numerów na przyczepie może działać na Twoją korzyść bo nikt nie udowodni skąd ją masz.Może spisz z kimś umowę na zakup złomu użytkowego w postaci przyczepy i spróbuj zarejestrować jako zabytek.To pewnie będą koszty np. ekspertyzy rzeczoznawcy ale jakoś tak rejestrują. Dowiedz się w jakimś klubie zajmującym się tego typu starociami np zabytkowymi samochodami.Przecież jeżdżą pojazdy mocno przedwojenne zarejestrowane jako zabytki a nie sądzę by miały przy rejestracji oryginalne dokumenty z tamtych czasów.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Problem z przyczepą

Post autor: bergman31 »

@Pronar 82A poprzedni właściciel nie żyje od kilku lat. Jest po nim kilku spadkobierców, więc sprawa się komplikuje.

Z pomocnym urzędnikami w Wydziale Komunikacji jest ciężko ale może warto spróbować.
Jakie mogą być konsekwencje prawne niezarejestrowania przez tyle lat przyczepy? Co z nieopłacanym ubezpieczeniem OC. Brak OC na przyczepy powyżej 14dni wynosi 870zł.

Przyczepa obecnie należy do znajomego.

@marek przyczepa to Autosan D47, nie wiem czy taką popularną przyczepę da się zarejestrować na zabytek.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Problem z przyczepą

Post autor: SEBRIGHT »

Ile lat ma ta przyczepa?
Jeśli ponad 40 jest ona 'pojazdem historycznym' (nie mylić z pojazdem zabytkowym) - w takim przypadku nie musisz mieć ciągłości oc, więc możesz nawet w ogóle go nie opłacać lub płacić tylko za okres w którym ją użytkujesz (co w praktyce może wyjść drożej niż opłacenie z góry za cały rok)
Bo w okresie zanim 40 lat jej stuknęło teoretycznie oc powinieneś mieć...

Z rejestracją zależy od konserwatora zabytków - a różnie z tym bywa, bo widziałem w tym roku nawet Pasata b4 na żółtych blachach - a jest tych aut jak burków - więc jak dla mnie wartość historyczna takiego pojazdu zerowa a żółte blachy dostał... :roll:
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Problem z przyczepą

Post autor: bergman31 »

Przyczepa ma nieorginalne burty (inny typ), nie będzie to przeszkadzało przy wystawianiu opini przez rzeczoznawcę i konserwatora zabytków?

Przyczepa jest cały czas użytkowana na gospodarstwie, w czymś to przeszkadza?

Jaki może być całkowity koszt rejestracji na zabytek?
Awatar użytkownika
Pronar 82A
Posty: 257
Rejestracja: 20 mar 2008, 22:51
Lokalizacja: Opole

Re: Problem z przyczepą

Post autor: Pronar 82A »

Ustalmy,bo już się gubię,czy ten znajomy który jest teraz w posiadaniu przyczepy to ten któremu zabrano dowód zaraz po kupnie? Rozumiem że umowę zgubił,czy nie było jej wcale? Bo jeżeli ta przyczepa była zarejestrowana,a dowód zabrano za brak przeglądu i jest tablica,to aby nią jeżdzić legalnie wystarczy jechać na przegląd i ją ubezpieczyć,tylko że będzie w dokumentach na tego który był w ostatnim dowodzie. Teraz nie trzeba mieć DR przy sobie więc nawet go nie trzeba odbierać,natomiast z przerejestrowaniem to tak jak wcześniej pisałem,sam to przerabiałem i dało radę.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Problem z przyczepą

Post autor: SEBRIGHT »

Pronar masz rację, ale zapomniałeś tylko że jak tabliczka znamionowa nieczytelna, numerów na ramie brak, to żaden myślący diagnosta ot tak przeglądu nie podbije...

Chociaż nie wiadomo na kogo się trafi... ;)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Problem z przyczepą

Post autor: bergman31 »

@Pronar 82A obecnemu właścicielowi parę dni po kupnie, policja zabrała dowód za brak przeglądu. Przyczepy przez te parę dni nie zdążył zarejestrować na siebie.
Umowa kupna-sprzedaży musiała być spisana. Obecny właściciel 30 lat temu, po tym jak stracił dowód rejestracyjny, nie zrobił okresowego badania technicznego, bo przyczepa była niesprawna. Dalej jeździł bez przeglądu.
Przez te 30lat umowa kupna-sprzedaży zaginęła.

@SEBRIGHT największy problem jest z brakiem numeru ramy. Sama tablica rejestracyjna to za mało.
Awatar użytkownika
Pronar 82A
Posty: 257
Rejestracja: 20 mar 2008, 22:51
Lokalizacja: Opole

Re: Problem z przyczepą

Post autor: Pronar 82A »

SEBRIGHT pisze: 09 wrz 2020, 5:14 Pronar masz rację, ale zapomniałeś tylko że jak tabliczka znamionowa nieczytelna, numerów na ramie brak, to żaden myślący diagnosta ot tak przeglądu nie podbije...

Chociaż nie wiadomo na kogo się trafi... ;)
Żaden myślący właściciel przyczepy nie jedzie na przegląd bez tabliczki i nabitych numerów :D

https://allegro.pl/oferta/znaczniki-num ... 7448213623

https://allegro.pl/oferta/autosan-d-47- ... f773e2f0e9
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Problem z przyczepą

Post autor: bergman31 »

@Pronar 82A Żeby na przyczepie znalazły się numery, to najpierw trzeba je znać.

Po drugie nie wiem jak na innych stacjach kontroli pojazdów ale u mnie w mieście wymagają dowodu rejestracyjnego lub zaświadczenia z WK albo pokwitowania z policji.
Awatar użytkownika
Pronar 82A
Posty: 257
Rejestracja: 20 mar 2008, 22:51
Lokalizacja: Opole

Re: Problem z przyczepą

Post autor: Pronar 82A »

Dlatego napisałem w 1 poście że trzeba się udać do WK i ładnie poprosić aby wg nr rej je odszukali,to nie boli, i z reguły w tak starym sprzęcie nie robią problemów,a jeśli nie będą chcieli to uderzyć do jakiegoś handlarza samochodów co ma znajomości w WK a przeważnie większość ma,ostatecznie napisać pisemną prośbę do naczelnika,tylko wtedy już pozostaje legalna ścieżka nabicia numerów.
Ps
Szukałeś w tym miejscu?
" nr; vin jest na tylnej belce zaczepowej z prawej strony 11cm od resoru przy wtyce świateł coś powinno być ".
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Problem z przyczepą

Post autor: kumarzysta »

nie zawsze na tylnej belce jest, może być na bocznej belce a nawet z przodu gdzieś koło obrotnicy :D, co wytwórnia to w innym miejscu (mam d46 to z tego co kojarzę mam na prawej belce koło koła z przodu zdaje się)
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Problem z przyczepą

Post autor: bergman31 »

@Pronar 82A na tylnej belce nie ma numerów. Będzie trzeba poszukać w innych miejscach.

Jedyne wyjście to udać się do WK i ładnie poprosić.

@kumarzysta z tego co wiem, to przyczepy D46 i D47 produkował tylko Autosan.
Co do miejsc umieszczenia numerów i tabliczek, to przeważnie zależy od modelu przyczepy a także miejsca produkcji. (Autosan D43 ma numer i tabliczkę z prawej strony na podłużnicy ramy, koło tylnego koła).
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Problem z przyczepą

Post autor: kumarzysta »

niby Autosan ale nie do końca.
Samego modelu D46 znam 2 rodzaje.
Produkcja z Barwic, filii zakładu (trochę wersja taka biedniejsza, błotochrony z pasa trasmisyjnego, mocowania na lampy wygięte z blachy, lampy przednie na poprzece przedniej).
Zaś modele robione w Sanoku, to już inna para kaloszy, Belka tył ala zderzak wraz z lampami, przednie lampy podwójne na dodatkowej blasze) ;)
to tylko na wysokich ko łach, nie wiem czy wychodziły też na niskich kołach.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Problem z przyczepą

Post autor: bergman31 »

Były dwa rodzaje przyczep produkowanych w Sanoku:
D46A - ciężarowa samochodowa o ład. 4t i na kołach 20 cali.
D46B - rolnicza o ładowności 4,5t i na kołach balonowych.
ODPOWIEDZ