TUR 10D Stąporków- czy można jeździeć po drodze publicznej jako pojazd wolnobieżny

Wszystko odnośnie rejestracji, ubezpieczenia i innych formalności
marcinl
Posty: 12
Rejestracja: 16 kwie 2022, 14:09

TUR 10D Stąporków- czy można jeździeć po drodze publicznej jako pojazd wolnobieżny

Post autor: marcinl »

Cześć,
TUR 10D, max prędkość niecałe 20km/h. Papiery są - faktura zakupu. Nigdy nierejestrowany. Czy takim czymś mogę jechać drogą publiczną? Potrzebne OC (gdzie kupię)?
Czy muszę zarejestrować? Jako ciągnik? Jako zabytek (rok produkcji 1984) ?
Na przegląd rejestracyjny moge podjechać o własnych siłach czy trzeba na lawecie?
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: TUR 10D Stąporków- czy można jeździeć po drodze publicznej jako pojazd wolnobieżny

Post autor: bergman31 »

Definicje:
Prawo o Ruchu Drogowym. Dział I Przepisy ogólne. Art. 2.

44) Ciągnik rolniczy - pojazd silnikowy skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych.

34) Pojazd wolnobieżny - pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 25km/h z wyłączeniem ciągnika roniczego.

Tur 10 ma już ponad 30 lat, więc najlepiej zarejestrować go na zabytek.
marcinl
Posty: 12
Rejestracja: 16 kwie 2022, 14:09

Re: TUR 10D Stąporków- czy można jeździeć po drodze publicznej jako pojazd wolnobieżny

Post autor: marcinl »

A firmy które sprzedają małe ciągniki i informują że wystarczy OC to po prostu kłamią w żywe oczy?
Pierwsze ogłoszenie z brzegu...
https://www.olx.pl/d/oferta/kubota-xb-1 ... c;promoted
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: TUR 10D Stąporków- czy można jeździeć po drodze publicznej jako pojazd wolnobieżny

Post autor: bergman31 »

Kłamstwem jest opis w ogłoszeniu: "Ciągnik jest pojazdem wolnobieżnym, więc wystarczy wykupić polisę OC."
marcinl
Posty: 12
Rejestracja: 16 kwie 2022, 14:09

Re: TUR 10D Stąporków- czy można jeździeć po drodze publicznej jako pojazd wolnobieżny

Post autor: marcinl »

A jednoosiowe też są traktowane jako "ciągnik rolniczy"? Bo też reklamują jako "pojazd wolnobieżny" w ogłoszeniach...

Generalnie - pozwolenie na zakup 1,45ha (z czego ze 30a koło domu + staw) jest rozpatrywane przez KOWR. Chcę tam troche sadu, troche warzyw i innych krzaków. W tym roku i tak już za dużo nie zrobie bo zanim dostane pozwolenie, potem jeszcze notariusz - to już będzie lato. A w przyszłym roku powoli, po trochu, się chcę tym bawić. Bardziej rekreacyjnie, weekendowo i na pewno nie obsadzę całej działki od razu (muszę też popróbować co urośnie bo ziemia marnej klasy).
Zastanawiam się czy jakiś ciągnik jednoosiowy da radę czy jednak mały "prawdziwy" traktor - C330, jakiś japończyk czy właśnie znalazłem tego TURa w ogłoszeniu ale trochę daleko ode mnie.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: TUR 10D Stąporków- czy można jeździeć po drodze publicznej jako pojazd wolnobieżny

Post autor: bergman31 »

Z ciągnikami jednoosiowymi jest pewien problem, bo ciężko coś znaleźć na ich temat w przepisach.
Może posiadacze Dzików i Ursusów C-308 wypowiedzą się na ten temat.

Co do pracy ciągnikiem jednoosiowym. Parę lat uprawiałem ogródek traktorem jednoosiowym, do tego pracowałem nim trochę w lesie. O ile jeżdżenie z przyczepką daje frajdę, o tyle praca w ogrodzie/polu nie jest lekka.

Jeśli chcesz używać ciągnik na działce o powierzchni ponad 1ha, to lepiej kup ciągnik 4 kołowy. Do C-330 lub T-25 bez problemu kupisz używane (tanie) maszyny a części dostępne w każdym sklepie rolniczym. Natomiast do traktorków japońskich może być niewielki problem z częściami, chociaż z drugiej strony, są one bardzo trwałe. Traktorki japońskie (i nie tylko japońskie) mają układ zawieszania narzędzi (podnośnik) kategorii I, i maszyny od podczciwej C-330 nie będą pasować, więc trzeba szukać odpowiednich maszyn używanych albo kupować nowe a te do tanich nie należą.
marcinl
Posty: 12
Rejestracja: 16 kwie 2022, 14:09

Re: TUR 10D Stąporków- czy można jeździeć po drodze publicznej jako pojazd wolnobieżny

Post autor: marcinl »

Tylko te C-330 to już z 70 lat mają :D Ten TUR trochę młodszy chociaż :) Jak połowa działki będzie sadem to już się zrobi tylko 0,5 ha (no zostanie wykaszanie miedzy drzewami jeszcze).

A dwukółka + siedzienie + pług? Jak to sie sprawuje? bo widziałem jakieś video jak gość tak orał...

Jeszcze sie zastanawiam czy jakiejś samoróbki nie wziąć ale to to już jest w ogóle loteria tym bardziej że ja traktor to na obrazku tylko widziałem a na mechanice samochodowej też sie nie bardzo znam...
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: TUR 10D Stąporków- czy można jeździeć po drodze publicznej jako pojazd wolnobieżny

Post autor: bergman31 »

Ursus C-330 był produkowany od 1967 roku do 1991 (chyba).
Ja mam C-325 z 1962 roku i nie narzekam. Uprawiam tylko 5 arów ziemniaków i innych warzyw.

Ciągnik jednoosiowy z wózkiem (tzw. Lisek) i pługiem, to też ciekawa opcja ale traktorek musi mieć mocny silnik aby poradzić sobie jeszcze z masą kierowcy. Taki zestaw ma też tę wadę, że ciężko się nim manewruje na małej przestrzeni. Bywa że podczas skrętu trzeba zejść z siodełka, bo ręce są za krótkie.

Z samoróbkami bywa różnie, bo dużo zależy od podzespołów zamontowanych w danym ciągniku.
ODPOWIEDZ