Jak zdjąć koło zamachowe.?

Wszelkiego rodzaju kosiarki ciągnikowe
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Jak zdjąć koło zamachowe.?

Post autor: marek »

Ściął mi się klin na kole zamachowym w kosiarce do trawy. Próbowałem się za to zabrać ale z marnym skutkiem . Są tam dwa otwory jak by do ściągacza ale ani nie są na wylot ani nie mają żadnego gwintu.I teraz pytanie . Czy trzeba te otwory przewiercić na wylot i nagwintować? .Potem zrobić ściągacz na trzy śruby czyli dwie wkręcić w dorobione otwory a trzecią zaprzeć o wał.Czyli było by taki ,, zrób to sam"? Czy ktoś ściągał tak to koło a jak nie tak to jak .Nie chcę podważać bo to koło nie wygląda masywnie a nowe kosztuje nie wiele mniej niż kosiarka.Próby delikatnego podważania nie powiodły się. Na razie zalałem wd i czekam.
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

Re: Jak zdjąć koło zamachowe.?

Post autor: wojtek12321 »

Niby tak to można zdjąć.
https://www.youtube.com/watch?v=wrg8ZHeAmh8
https://www.youtube.com/watch?v=x5_J7LGC9js

Klin załóż oryginał, kliny są przeważnie aluminiowe. Jest to zabezpieczenie w takich wypadkach jaki ci się zdarzył. Zapobiega uszkodzeniu wału kosiarki albo koła magnesowego...
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Jak zdjąć koło zamachowe.?

Post autor: marek »

Szansa w tym że jest to stożek to wystarczy ruszyć i zejdzie Na razie postukam i po pukam może drgnie. Jest to kosiarka sąsiada i przyprowadził bo zrywał sznurki i w końcu rozleciał się szarpak.Po wymianie próbowałem odpalić i wyrwało mi sznurek.Klin musiał się ściąć już dawno bo wszystko zaśniedziałe.Stąd może problem ze ściągnięciem Jak ją odpalał ? Jestem pełen podziwu.Kosiarka z niemieckiej ,,wystawki" .Sąsiad twierdzi że tak paliła od początku to pewnie klin ściął się poprzedniemu właścicielowi.
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Jak zdjąć koło zamachowe.?

Post autor: pop »

Naprężasz lekko koło(jak nie ma podejścia od dołu,to łapiesz dwoma morsami za skrzydła) i wiertarka udarową traktujesz wał.
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

Re: Jak zdjąć koło zamachowe.?

Post autor: wojtek12321 »

pop pisze: 13 maja 2020, 20:13 Naprężasz lekko koło(jak nie ma podejścia od dołu,to łapiesz dwoma morsami za skrzydła) i wiertarka udarową traktujesz wał.
Albo po prostu naprężyć od spodu koło i stuknąć w "czubek" wału (najlepiej poprzez nakrętkę aby nie uszkodzić gwintu). Oczywiście wszystko z wyczuciem i umiarem...
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Jak zdjąć koło zamachowe.?

Post autor: marek »

Niestety koło odmówiło współpracy i musiałem dorobić ściągacz. Nie ma z tym problemu. Otwory nawiercamy wiertłem 5 mm do momentu aż wiertło zacznie szarpać czyli nie całkiem na wylot. Następnie gwintownik 6 mm .Płaskownik z dwoma otworami bo środek zaprze się o oś wału.Długie śruby z nakrętkami. Śruby wkręcamy a napinamy właśnie nakrętkami. Musiałem dobrze napiąć i kilka razu stuknąć młotkiem żeby koło odskoczyło.Teraz przy rozruchu sznurek można trzymać dwoma palcami i lekko pociągnąć.
Awatar użytkownika
Ararat4
Posty: 2
Rejestracja: 22 paź 2021, 8:25
Kontakt:

Re: Jak zdjąć koło zamachowe.?

Post autor: Ararat4 »

Koło zamachowe to to samo co magneto?
ODPOWIEDZ