Budowa kosiarki trawnikowej na WOM

Wszelkiego rodzaju kosiarki ciągnikowe
Awatar użytkownika
rycho711
Posty: 83
Rejestracja: 06 paź 2013, 23:38

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: rycho711 »

Życzę powodzenia w budowie ,bo moje plany budowy kosiarki raczej dalsze, obecnie wykańczam dom który mnie "wykańcza" finansowo. Ceny przekładni kątowych zaporowe: http://sklep.ggtechnic.pl/przekladnie-k ... =2&sort=2a
Zrób proszę foto relację z budowy.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: damber »

OK! Będę wrzucał na bieżąco foty z postępów przy budowie. Chciał bym się z budową wyrobić do kwietnia, bo mam żyto do skoszenia na nawóz pod ziemniaki.
Facebook. old URSUS tractor
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: bossmann »

A to bedzie kosiarka tnaca i mieląca ?
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: damber »

Coś w tym stylu. U mnie kosiarka nie będzie miała wylotu. Od 3 lat przy ręcznej kosiarce trawnikowej nie używam kosza. Dorobiłem zasłonę wyrzutu i zrobiłem nóż z czterema ostrzami (dwa wyżej, a dwa niżej) i skrzydełka noża zagięte do dołu. Po trawie nie ma śladu, bo jest tak rozdrobniona i rozprowadzona po całej szerokości kosiarki, że teraz nie tracę czasu na wynoszenie kosza z ściętą trawą. To samo chcę zrobić w tej kosiarce do traktora.
Facebook. old URSUS tractor
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: bossmann »

A wywazales ten noz? Chce tak zrobic w traktorku kosiarce zeby mielilo .... sa moze zakie eski ale ci co maja to mowia ze to prawie to samo co z normalnym nozem....
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: papiszon »

Przy takim rozwiązaniu, jakie proponuje @damber, przy trzech nożach, obracających się w zgodnym kierunku i przy takich obrotach, z roślin pozostanie drobniutka sieczka. Nie dość, że każdy nóż będzie miał mniejszą powierzchnię do ścięcia, to dodatkowo będzie wrzucał swoją porcję na inny, który zmieli to jeszcze bardziej.
W mojej elementy tnące były trójramienne, więc efekt był tym lepszy.:D
A wywazales ten noz?
Noże były wyważane domowym sposobem. Na pewno niedokładnie, ale nie było problemu w pracy. I u nas nie było trzeciego wiatraka (niedokończony), ale i tak zamierzony efekt był osiągnięty z tym, że szerokość robocza całego urządzenia była mniejsza.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: damber »

Robionego noża nie wyważałem, a tylko starałem się, aby od osi miał dokładnie takie same wymiary. Wiadomo na pewno nie był wyważony, ale przecież fabrycznie nowy nóż jest wyważony do pierwszego jego ostrzenia, bo po ostrzeniu już wyważony nie będzie. Czasami większe wibracje robił mi nóż fabryczny gdy nawinęła się przerośnięta sucha trawa na jedną z łopatek wyrzucających.

Nie wiem jak będzie zachowywała się kosiarka ciągnikowa jeśli chodzi o wyważenie noży. Na pewno im większy nóż tym bardziej będzie odczuwalne jego nie wyważenie. U mnie wirnik bez nożyków będzie szerokości ok. 300 mm i on powinien być wyważony, a nożyki przy ostrzeniu i tak nigdy nie będą idealne.



Hej, jaka średnica wałka była by dobra na oś napędową noży? Planuję zastosować fabryczne wałki z kosiarki rotacyjnej fi 25 mm i nie wiem, czy nie będzie za słaby, ale tak sobie myślę, że jak w rotacyjnej wytrzymuje obciążenie, to w trawnikowej też powinno wytrzymać.



__________________________________________________________________________________

Za miesiąc minie 2 rok jak założyłem temat o kosiarce! *eek* Aż mi się nie chce wierzyć, że to już tyle czasu minęło, ale remont domu był ważniejszy. Po nowym roku myślę, że wystartuję z projektem. Przez te dwa lata miałem sporo czasu, aby przemyśleć konstrukcję i na pewno w kosiarce będą zastosowane trzy wirniki o średnicy 600 mm w układzie trójkąta. Obroty będą w jednym kierunku, a cała kosiarka będzie podparta na trzech obrotowych kółkach. Kosiarka będzie wyposażona w elektryczny układ wysuwu bocznego (w obie strony). CDN... *tup*



I stało się - temat budowy kosiarki nabrał mocy urzędowej *sarcasm*

Tak więc ruszam z budową *yes*
Obrazek



Obrazek



Obrazek
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: SEBRIGHT »

Temat dopiero rusza, a ja choć nie jestem jasnowidzem, już wiem że efekt końcowy będzie lepszy i estetyczniej wykonany niż fabryczne kosiarki :)

Powodzenia w budowie *tup*
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: jacek0106 »

Na korzyść kosiarki zbierającej z otwieraną hydraulicznie skrzynią przemawia fakt że mamy masę cennego pod uprawy kompostu.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: damber »

Dzięki ;)

Tak więc lecim dalej *yes*
Oto kompletna piasta:
Obrazek
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: SEBRIGHT »

Jedna już jest, teraz do trzech razy sztuka ;)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: bossmann »

a jest możliwość zrobienia dwóch takich egzemplarzy? po wcześniejszym dogadniusię i zaliczkowaniu.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: damber »

SEBRIGHT napisał/a:
Jedna już jest, teraz do trzech razy sztuka ;)

Obrazek

*yes*
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
Traktorek98
Posty: 343
Rejestracja: 30 lis 2012, 18:03

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: Traktorek98 »

Super temat. Powiedz co zadecydowało że wybrałeś taki układ noży? Tez zawsze chciałem zrobić kosiarek ale ja myślałem o dwóch wirnikach z przeciwnym obrotami na przekładniach, tak żeby bez problemu siekala gałązki. Trzymam kciuki, chociaż widząc co potrafisz to wiadomo że wyjdzie jak zawsze super.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: damber »

Traktorek98 napisał/a:
Powiedz co zadecydowało że wybrałeś taki układ noży?

Koszty...
Bo w takim układzie wystarczy mi jedna przekładnia kątowa i wszystkie 3 wirniki mogą się kręcić w jednym kierunku nie uderzając o siebie i nie pozostawiając nieokoszonego skrawka trawy między wirnikami, bo nachodzą na siebie bezkolizyjnie.



Z względu na upały zawieszam na chwilę budowę kosiarki, bo nie chce mi się w tych upałach spawać *clap*
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

Budowa kosiarki trawnikowej na WOM

Post autor: damber »

Witam...
Wracam do tematu budowy kosiarki do mojego C325.
Poprzedniego tematu nie umiem już znaleźć, a szkoda bo urwał się wątek, ale spróbuje tu kontynuować ;)

W budowie kosiarki miałem większą przerwę, ale temat jest nadal aktualny. Do tej pory miałem zrobioną osłonę na noże, która jest w zasadzie elementem nośnym całej konstrukcji. Na chwilę obecną jest już cała konstrukcja maszyny pospawana, przekładnia i napęd na noże też, ale o tym później. Zdjęcia niebawem podeśl. Pozdrawiam ;)
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

Re: Budowa kosiarki trawnikowej na WOM

Post autor: damber »

Obrazek
Facebook. old URSUS tractor
piter7011
Posty: 178
Rejestracja: 28 gru 2009, 0:14

Re: Budowa kosiarki trawnikowej na WOM

Post autor: piter7011 »

Jak zwykle gdy skończysz wiem że będzie mega sprzęt wizualnie i technicznie oraz wzór dla innych budujących
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

Re: Budowa kosiarki trawnikowej na WOM

Post autor: bossmann »

Spokuj był do tej pory. :D nieźle wygląda.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

Re: Budowa kosiarki trawnikowej na WOM

Post autor: damber »

Dzięki Panowie.

Przekładnia kątowa w kosiarce pochodzi z samochodu BMW. Po małej przeróbce jest to wręcz idealna przekładnia do takiej maszyny.
Facebook. old URSUS tractor
ODPOWIEDZ