kosiarka rotacyjna cztero bębnowa

Wszelkiego rodzaju kosiarki ciągnikowe
Awatar użytkownika
ZIDAN
Posty: 229
Rejestracja: 21 wrz 2008, 20:08

kosiarka rotacyjna cztero bębnowa

Post autor: ZIDAN »

Witam. Chciałbym zaprezentować wam kosiarkę którą znalazłem w starej książce rolniczej wydaje mi się że jest to protoplastą naszej terażniejszej kosiarki rotacyjnej dwu bębnowej. Moją uwagę zwróciło to że nie widziałem nigdy takiego typu kosiarki w mojej okolicy. A czy wy widzieliście coś takiego?. Jeżeli tak podzielcie sie ze mnę informacjami.
Obrazek
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: kosiarka rotacyjna cztero bębnowa

Post autor: rafal »

To czeska kosiarka RZS 160 z lat siedemdziesiątych. Szczególnie ciekawe jest to, że pracowały tam 4 małe bębny na łacznej szerokości roboczej 160 cm. Mechanizm bebnowy miał mniejszą bezwładnośc niż współczesna 2 bebnówka ( 165cm), dzięki czemu na podobnej szerokości roboczej mógł pracowac nieco słabszy, ciągnik około 40 KM. Współcześnie dla 165 polecany jest ciągnik 45-50 KM.
Były to jedne z pierwszych kosiarek bebnowych stosowanych w naszym kraju.
Cena w 1975roku 39 000zł , natomiast słupska 2 bebnówka Z036, na licencji Fahra kosztowała dużo więcej 58 000zł.
Awatar użytkownika
ZIDAN
Posty: 229
Rejestracja: 21 wrz 2008, 20:08

RE: kosiarka rotacyjna cztero bębnowa

Post autor: ZIDAN »

WIELKIE DZIĘKI .Ciekaw jestem czy ktoś z użytkoników RT ma taką maszynę co się z nimi stało.z tego co wiem to czechosłowackie kosiarki są dość cenione do tej pory przez rolników
Awatar użytkownika
mazik25
Posty: 46
Rejestracja: 05 sty 2009, 22:12

RE: kosiarka rotacyjna cztero bębnowa

Post autor: mazik25 »

czeskie kosiarki nie są zbyt udane piasty w nich pękają o ile się nie mylę u znajomego stoi ta kosiarka cztero bębnowa w stodole już z 15 lat mówi ze cały czas coś się psuło.
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: kosiarka rotacyjna cztero bębnowa

Post autor: piotr31 »

Użytkowałem kilka lat taką i nie narzekałem .Jak trawa była taka sobie to nie było potrzeby przewracać pokosów, były tak roztrzepane jak po karuzeli.
Awatar użytkownika
Tomek_J
Posty: 400
Rejestracja: 26 lip 2007, 6:50
Lokalizacja: Okolice Pyrzowic
Kontakt:

RE: kosiarka rotacyjna cztero bębnowa

Post autor: Tomek_J »

rafal napisał/a:
Mechanizm bebnowy miał mniejszą bezwładnośc niż współczesna 2 bebnówka ( 165cm), dzięki czemu na podobnej szerokości roboczej mógł pracowac nieco słabszy, ciągnik około 40 KM.
?? A ja od kilku miejscowych rolników słyszałem coś wręcz przeciwnego: że o ile 330-ka dawała sobie radę z dwubębnową 160-ką, to na te czeskie czterobębnówki była za słaba... Więc jak to jest naprawdę ? Pytam, bo jestem na etapie szukania kosiarki i dotychczas te czeskie "zlewałem" z założenia - a może niepotrzebnie ?...
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: kosiarka rotacyjna cztero bębnowa

Post autor: piotr31 »

Używałem takie kosiarki z ursusem c330 było ok.
Awatar użytkownika
73michal
Posty: 157
Rejestracja: 08 lip 2008, 23:10

RE: kosiarka rotacyjna cztero bębnowa

Post autor: 73michal »

A powiedzcie mi koledzy czy kosiarka rotacyjna MESKO to czeska kosiarka?
(być może pomyliłem nazwę)
Awatar użytkownika
Dobrodziej103
Posty: 192
Rejestracja: 08 lis 2008, 21:27

RE: kosiarka rotacyjna cztero bębnowa

Post autor: Dobrodziej103 »

Mesko to polska kosiarka. Robiona bodajże w Skarżysku-Kamiennej.
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: kosiarka rotacyjna cztero bębnowa

Post autor: rafal »

Tomek_J napisał/a:
rafal napisał/a:
Mechanizm bebnowy miał mniejszą bezwładnośc niż współczesna 2 bebnówka ( 165cm), dzięki czemu na podobnej szerokości roboczej mógł pracowac nieco słabszy, ciągnik około 40 KM.
?? A ja od kilku miejscowych rolników słyszałem coś wręcz przeciwnego: że o ile 330-ka dawała sobie radę z dwubębnową 160-ką, to na te czeskie czterobębnówki była za słaba... Więc jak to jest naprawdę ? Pytam, bo jestem na etapie szukania kosiarki i dotychczas te czeskie "zlewałem" z założenia - a może niepotrzebnie ?...
No tak bo C-330 to tylko 30 KM, a czeska 4 bebnówka potrzebuje 40KM. Stanowczo odradzam kosiarke o tej szerokosci do trzydziestki. Tu musisz szukać 2 - bebnówki 135 cm.
Awatar użytkownika
73michal
Posty: 157
Rejestracja: 08 lip 2008, 23:10

RE: kosiarka rotacyjna cztero bębnowa

Post autor: 73michal »

To jeżeli c330 ma 30KM to c45 ma 45KM ?? :confused:
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: kosiarka rotacyjna cztero bębnowa

Post autor: drandrzej »

dokładnie tak, oczywiście jest to max moc silnika , na kołach mniej
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: kosiarka rotacyjna cztero bębnowa

Post autor: rafal »

Tak jak mówi Andrzej inna moc jest silnika, na wałku odbioru mocy i na kołach też jest inna. Np C-45 tak naprawdę pracuje na 38 KM. Moc maksymalna jest to moc uzyskiwana w pewnym wąskim zakresie obrotów, zazwyczaj najwyższym dla silnika i nie jest to zakres ekonomicznej pracy. Najważniejszy jest moment obrotowy silnika. Zalecane jest aby pracować na około 80% obciążenia silnika wtedy gdy moment obrotowy jest najwyższy. Warto to wziąść pod uwage przy agregowaniu kosiarki bębnowej z dużą bezwładnością zespołu tnacego.
Awatar użytkownika
ZIDAN
Posty: 229
Rejestracja: 21 wrz 2008, 20:08

RE: kosiarka rotacyjna cztero bębnowa

Post autor: ZIDAN »

Z efektywnej mocy silnika ciągnika która jest podana okolo 10% pochłaniaja opory tarcia w przekładniach , ok. 20% zuzywa się na toczenie ciągnika i ok. 10% na poślizg kół .Pozostałe 60% jest wykorzystywane do uciągu i napędu maszyn i ta moc nazywana się mocą użyteczną lub mocą uciągu
Dla ciągnika mocy 45 KM . Przykładowo ursus 4011 , moc uciągu będzie się równać
Pu=45*0,6=27KM
Awatar użytkownika
Tomek_J
Posty: 400
Rejestracja: 26 lip 2007, 6:50
Lokalizacja: Okolice Pyrzowic
Kontakt:

RE: kosiarka rotacyjna cztero bębnowa

Post autor: Tomek_J »

rafal napisał/a:No tak bo C-330 to tylko 30 KM, a czeska 4 bebnówka potrzebuje 40KM. Stanowczo odradzam kosiarke o tej szerokosci do trzydziestki. Tu musisz szukać 2 - bebnówki 135 cm.
No i nadal nic nie wiem... A 135-ka jest nieosiągalna - poza nówką z Agromy za 4000, co tez jest nieosiągalne... ;)
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: kosiarka rotacyjna cztero bębnowa

Post autor: rafal »

Nówka 135 cm kosztuje w granicach 3600-3700 ;). Używaną bardzo cięzko trafić.
Innym tanim rozwiązaniem jest kosiarka listowowa osa o szerokości 2,1. To ma swoje zalety i wady. Uzywaną kupisz za 400-500 zł do ciapka idealna.
Awatar użytkownika
Tomek_J
Posty: 400
Rejestracja: 26 lip 2007, 6:50
Lokalizacja: Okolice Pyrzowic
Kontakt:

RE: kosiarka rotacyjna cztero bębnowa

Post autor: Tomek_J »

rafal napisał/a: Nówka 135 cm kosztuje w granicach 3600-3700 ;). Używaną bardzo cięzko trafić.
Kurdesz ! No i udało mi się ! :D Po pół roku poszukiwań ! Od wczoraj jestem dumnym posiadaczem małej (i taniej !) dwubębnówki z Famarolu ! Stan bardzo przyzwoity, odpalona - działa, nie zgrzyta, nie stuka ! Drżyjcie, trawy ! ;)

Przy okazji mały off-topic: powiedzcie, proszę, laikowi, jakie elementy i jak często powinno się w takiej kosiarce sprawdzać i konserwować ?...
Awatar użytkownika
73michal
Posty: 157
Rejestracja: 08 lip 2008, 23:10

RE: kosiarka rotacyjna cztero bębnowa

Post autor: 73michal »

Mógłby ktoś wrzucić więcej fotek tej kosiarki albo jeszcze raz fotke tej na górze i dane technicze ?
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: kosiarka rotacyjna cztero bębnowa

Post autor: Roman1313 »

Ile waży czeska kosiarka czterobębnowa, bo tabliczka nieczytelna a nie mam wagi.
darius
Posty: 315
Rejestracja: 13 paź 2009, 22:27

RE: kosiarka rotacyjna cztero bębnowa

Post autor: darius »

Koledzy z moich znajomych którzy mają czeskie kosiarki jedynie chwala to że są małe pokosy po nich,ale za to są ciężkie.Ja sam każdemu polecam polską 1,65 ja kosze T25 i daje sobie bardzo dodrze rade.
ODPOWIEDZ