RE: Kopaczka "Pionier"

Widziałeś jakąś starą nieużywaną maszynę lub traktor? Może jest na sprzedaż?? Pisz - może uda się ją uratować
Awatar użytkownika
Kacper_25K
Posty: 116
Rejestracja: 04 maja 2012, 23:56

RE: Kopaczka "Pionier"

Post autor: Kacper_25K »

No mam oryginalną napewno, wyglądatak samo, moze zaraz znajde zdjecie a co do tabliczki to musial bym zobaczyć bo nie przygladalem sie...Osobiście nie chwale sobie jak narazie tej kopaczki jezeli chodzi o kopanie ziemniakow, lepiej kopie mi sie konna z dorobiona wieżyczką a moze to kwestia przyzwyczjenia i dobrego ustawienia maszyny, a ze zazwyczaj kopałem w pospiechu to bralem konna....Hmm musze ją za rok na spokojnie wypróbować
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: Kopaczka "Pionier"

Post autor: Roman1313 »

Nie mam tej osłony ale widziałem u innego gościa przymocowany kawałek starego dywanu.
Awatar użytkownika
Kacper_25K
Posty: 116
Rejestracja: 04 maja 2012, 23:56

RE: Kopaczka "Pionier"

Post autor: Kacper_25K »

Zrobię przy okazji zdjęcie. Oryginalnie jest to rura wchodząca w tą co widac na zdjęciu i zblokowana śruba a sama osłona z tego co pamietam to ceownik z otworami przyspawany do tej rury i pręty wygięte w kształcie U powsadzane luźno ( nie obspawane) do tychże otworów, dzieki czemu amortyzuja uderzenia ziemniorów nie kalecząc. Mam nadzieje ze zrozumieliście mój opis :)
Rafix2
Posty: 8
Rejestracja: 23 wrz 2012, 14:41

RE: Kopaczka "Pionier"

Post autor: Rafix2 »

Ten dywan jako osłona nie jest idealny, bo resztki ziemi nie będą przez niego odsiewane i mogą zakrywać ziemniaki. Lepsza byłaby np. zawieszona taka siatka z jakiej są zrobione koszyki.
Przy mojej kopaczce mam kilka usterek. Łożyska, w którym jest osadzony wałek podłączony do WOM ruszają się w gnieździe. Cieknie też po tym wałku olej z korpusu kopaczki, ale kupiłem już symmering. Jeśli komuś to potrzebne to ma on wymiary: otwór w środku 30 mm, śr. zew 50 mm, szer. 10 mm. Oryginalny ma metalową obudowę, ale jak kupiłem gumowy za 3,50 zł. Mam nadzieję, że się sprawdzi. Kopaczka moja ma też duży luz na tulejach, na których chodzi gwiazda. U was też tak jest?
Awatar użytkownika
Kacper_25K
Posty: 116
Rejestracja: 04 maja 2012, 23:56

RE: Kopaczka "Pionier"

Post autor: Kacper_25K »

U mnie też jest ten luz na gwieżdzie
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Kopaczka "Pionier"

Post autor: olowaty »

Co do gumowego simera, to można kupić tarcze osłonowe. Są one powszechnie stosowane w ciągniczkach typu Terra Vari. Ewentualnie można wyciąć taką tarczkę z blachy 1 mm.
Rafix2
Posty: 8
Rejestracja: 23 wrz 2012, 14:41

RE: Kopaczka "Pionier"

Post autor: Rafix2 »

Kacper, mógłbyś zrobić zdjęcia swojej kopaczki i dać mi do nich linka? Chciałbym porównać ją do swojej.
Ta tulejka, na której osadzona jest gwiazda wygląda na zrobioną z tekstolitu, ale nie jestem pewien. Zna się ktoś na tworzywach nadających się na łożyska ślizgowe? Czy tą tulejkę można dotoczyć z tekstolitu? U mnie jest też luz na sprzęgle kłowym od napędu gwiazdy, ale nie ma on na razie negatywnego wpływu na kopanie.

Szkoda, że ostatnio Ursus c-325 nie udziela się na forum, bo napaliłem się na tą instrukcję obsługi. Pomogłaby mi ona w remoncie tej kopaczki. Tak jak wcześniej mówiłem - jestem z niej po pierwszych wykopkach bardzo zadowolony, ale wymaga ona drobnych napraw.
Może Roman1313 mógłbyś mi dać linka do tej instrukcji?

Rok temu widziałem na Allegro nowe kopaczki gwiazdowe ciągnikowe (bardzo podobne do tej naszej KGZ) na sprzedaż za 1800 zł. Nie wiem jakiego producenta, ale może jeśli są gdzieś takie produkowane to są i części, bo może przydałyby się w mojej nowe palce do gwiazdy.

Do Roman1313:
Sugestia nt. możliwości przesunięcia redlicy (masz chyba na myśli lemiesz podcinający redlinę) jest cenna, ale nie rozumiem gdzie miałbym podłożyć te dystanse. U mnie ten płaskownik, na którym trzyma się lemiesz ma podłużny otwór i na nim mogę o jakiś 1 cm podnieść go, ale na razie musiałbym przerobić dorobione przez kogoś zabezpieczenie przeciwko ruszaniu się lemiesza na tej całej osi kopaczki. Może mam nieoryginalny lemiesz? Tego nie wiem, więc proszę o fotki Waszych maszyn.Nie będę kombinował, bo chyba gumowy simmering też się sprawdzi. Zresztą nie wiem jak miałbym wyciąć, a właściwie wytłoczyć osłonę na niego. Przypuszczalnie można kupić takie z metalową obudową, ale w sklepie powiedziano mi, że są rzadko spotykane.
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: Kopaczka "Pionier"

Post autor: Roman1313 »

Masz na mejlu to samo co dostałem od Ursuca c-325.
Lepszy ekran oczywiście z siatki czy z prętów na zawiasie jak to było w orginale. U mnie na razie bez i tez daje rade. Poprzedni włąściciel zaspawał ramie lemiesza i nie mam możliwosci regulacj kąta natarcia lemiesza ale w praktyce reguluje to długością śruby rzymskiej. Zmiana kąta natarcia powoduje częściowo zmiane odłegłości od prętów gwiazdy.
Na tulejki ślizgowe dobry jest poliamid PPA6 ale tekstolit też dobry będzie.
Luz na gwieździe powinien być niewielki ale wyczuwalny.
Rafix2
Posty: 8
Rejestracja: 23 wrz 2012, 14:41

RE: Kopaczka "Pionier"

Post autor: Rafix2 »

Dzięki wielkie. Instrukcji jeszcze nie widziałem, bo się ściąga. U mnie też to było zaspawane przez kogoś, ale gdy zacząłem kopać to po paru przejazdach się spaw urwał :) - bo to smarki tylko były :D:D. Regulację kąta pochylenia lemiesza udało mi się uruchomić po ciężkim boju - bardzo ta duża śruba była zardzewiała. Koniecznie chciałem to uruchomić, bo jak zaczynałem kopać to było bardzo sucho i lemiesz kroił ziemniaki, więc pomyślałem, że jak pochylę go to lepiej się będzie zagłębiał. Z twoich postów wnioskuję, że Ty Roman1313 jesteś zadowolony z tej kopaczki?
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

RE: Kopaczka "Pionier"

Post autor: Ursus c-325 »

Miałem poskanowaną i wrzuconą gdzieś w internet, ale przepadła. Musiałbym jeszcze raz wrzucać. Czy już pozyskałeś?
Rafix2
Posty: 8
Rejestracja: 23 wrz 2012, 14:41

RE: Kopaczka "Pionier"

Post autor: Rafix2 »

Tak już mam tą instrukcję. Dzięki.
Zrobiłem kolejny kroczek do naprawy mojej kopaczki. Odkręciłem wszystkie pręty z gwiazdy, bo mam zamiar je powyprostowywać (jedynie 6 h roboty *yes*). U mnie są tak powyginane (okręcone wokół metalowego bębna ), że znacznie zmniejszyła się średnica całej gwiazdy. Pręty są kilka cm nad lemieszem, a powinny być ok 1,5 cm pod nim - wg instrukcji. Również wyprostowałem pierwsze pręty. Roman1313 pytałeś czy się nie połamią przy prostowaniu, więc odpowiadam, że nie powinny. Z umiarem odginaj w jakiejś róże i niezbyt mocno młotkiem i powinno być OK. Pręty nie są z "bardzo sprężynowej" stali jak mi się zdaje.
Awatar użytkownika
Kacper_25K
Posty: 116
Rejestracja: 04 maja 2012, 23:56

RE: Kopaczka "Pionier"

Post autor: Kacper_25K »

Jutro postaram sie zrobć te foty, przepraszam ze tak dlugo no ale mam dosyc malo czasu teraz.



Wrzucam zdjecia. Wybaczcie ze nie obróciłem:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a51 ... 251a2.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9b5 ... d6d13.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e92 ... 4b113.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c81 ... 5f7a6.html
ursus4514
Posty: 2
Rejestracja: 05 sie 2014, 18:45

RE: Kopaczka "Pionier"

Post autor: ursus4514 »

Witam :D poszukuję od dawna instrukcji kopaczki konnej. Mógłby mi ktoś wysłać skany potrzebuję ich jak najszybciej. Z góry dzięki :D
krzysiek600
Posty: 1
Rejestracja: 02 sie 2018, 11:19

RE: Kopaczka "Pionier"

Post autor: krzysiek600 »

Witam wszystkich, bo to mój pierwszy post na forum. Stałem się posiadaczem kopaczki gwiazdowej na wałek Pionier KGZ-1A, muszę ją trochę odremontować. Ma luz na gwieździe, brak fartucha i koła podporowego. Widzę, że wspominaliście o instrukcji do tej kopaczki. Czy mógłby mi ktoś udostępnić? Na pewno bardzo by mi pomogła.
ODPOWIEDZ