Oznaczenia opylacza plecakowego "Wawel"

Wszystko odnośnie opryskiwaczy, opylaczy i innego sprzętu do ochrony roślin.
Awatar użytkownika
Tankinator
Posty: 1
Rejestracja: 05 maja 2020, 20:35

Oznaczenia opylacza plecakowego "Wawel"

Post autor: Tankinator »

Witam, przychodzę z pewnym pytaniem - mianowicie znalazłem u siebie opylacz plecakowy Wawel Op-P1. To co przykuło moją uwagę to oznaczenia - szukając zdjęć w internecie znalazłem jedynie ten model opylacza z tabliczkami. Mój nie posiada tabliczki, posiada za to część danych wypisanych farbą na bocznej ścianie a także nazwę modelu, również namalowaną farbą. Nie wygląda to na robotę chałupniczą a fabryczne malowanie. Ktoś spotkał się z czymś takim? Jakiś specyficzny rocznik lub seria?
Obrazek

Rok budowy (tu nie jestem pewny, najpewniej 1961/1967/1981/1987, choć bardziej obstawiam że jest z lat 60)
Nr. 21098
Cena zł 160

Tutaj dodaję przykładowe zdjęcie Op-P1 z tabliczką
Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Oznaczenia opylacza plecakowego "Wawel"

Post autor: Ursus »

Wykonanie napisu z szablony zapewne wychodziło taniej niż dorabianie tabliczki - szczególnie na takim dość niewielkim sprzęcie. Podejrzewam, że po prostu w pewnym momencie zrezygnowano z tabliczek na rzecz napisu z szablonu. Sam miałem takiego Wawela z napisami, trafił do Alberta do kolekcji, więc musiałby się wypowiedzieć czy tabliczka oprócz tego też była, ale nie kojarzę.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
szubinska
Posty: 509
Rejestracja: 26 lut 2014, 11:47

Re: Oznaczenia opylacza plecakowego "Wawel"

Post autor: szubinska »

Dobrze myślę że to służyło do opylania upraw ziemniaków od stonki ? Da się jeszcze dzisiaj dostać do tego ten preparat do opylania ? Jakie to miało jeszcze zastosowanie ?
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Oznaczenia opylacza plecakowego "Wawel"

Post autor: marek »

Coś takiego kojarzę z dzieciństwa.Opylało się ziemniaki azotoksem.Ale prościej było azotoks wsypać do pończochy i potrząsać nad krzakiem ziemniaków.Prawdopodobnie chodziło o mniejsze zużycie środka bo opylało się tylko zaatakowany krzak.Azotoks zawierał środek DDT i z tego powodu został bodajże na początku lat 70 - zakazany. Stosowanie DDT powodowało duże zniekształcenia płodów ludzkich.Ale i w przyrodzie powodowało duże szkody.Wydaje mi sie że to o ten środek chodzi.Jeżeli się mylę proszę mnie poprawić . Nie jestem chemikiem Opylało się tym także kapustę. Przynajmniej u mnie w domu.Tyle pamiętam.A pamięć już nie ta :D
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

Re: Oznaczenia opylacza plecakowego "Wawel"

Post autor: wojtek12321 »

marek, dobrze piszesz. Był Azotox, był też Ditox.

http://muzeumddd.pl/index.php?id_produc ... er=product
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 465
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

Re: Oznaczenia opylacza plecakowego "Wawel"

Post autor: Albercik »

DDT zakazane, wycofane ale na skrajach pól po PGR można znaleźć niebieskie hałdy - to "recykling" zapasów magazynowych.

Niemcy używali tego środka do opyłania dzieci w szkołach - ochrona przed wszami. Z tego co słyszałem dzieciom kazali liczyć na wydechu do 5 po tym jak był wykonywany zabieg. Te co umiały to zrobić ponoć już były w bezpiecznych warunkach.

P.S. "łyżeczka specyfika podana do herbaty nie spowoduje nic w zdrowiu teściowej a skieruje podejrzenie na osobę związaną z rolnictwem" cytat od chemików rolnych ;)
szubinska
Posty: 509
Rejestracja: 26 lut 2014, 11:47

Re: Oznaczenia opylacza plecakowego "Wawel"

Post autor: szubinska »

Wychodzi na to że dzisiaj to może robić jedynie za eksponat. Nie ma już zastosowania dla tego sprzętu.
ODPOWIEDZ