Ursus C-4011 pompa wtryskowa

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
szubinska
Posty: 509
Rejestracja: 26 lut 2014, 11:47

Ursus C-4011 pompa wtryskowa

Post autor: szubinska »

Pompa od ursusa C4011

Obrazek

Po regeneracji przez mechanika z pompy wydostaje się paliwo po śrubkach prostokątnej pokrywki za pompką paliwa. Przed regeneracją na dole były dwie śrubki z plombą i trzecia zwykła u góry. Nic wcześniej nie ciekło. Po remoncie mechanik założył na dole dwie zwykłe śrubki z jakimiś plastikowymi podkładkami a u góry jest jedna z dziurkami na plombę. Cieknie z tych dolnych, nie jakoś mocno ale wydobywa się paliwo i brudzi pompę. Jak to powinno być oryginalnie i co z tym zrobić żeby to uszczelnić ? Dokręcanie nie pomaga, zresztą mocniej dokręcić już nie mogę bo te plastikowe podkładki zaczynają się wyciskać spod łba śruby. Regeneracja pompy robiona była kilka lat temu więc nie będę już szukał tego majstra, wiem tylko że cieknie to od czasu remontu.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Ursus C-4011 pompa wtryskowa

Post autor: Ursus »

A jaki masz stan oleju w pompie? Nie przedostaje się ropa do oleju?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
szubinska
Posty: 509
Rejestracja: 26 lut 2014, 11:47

Re: Ursus C-4011 pompa wtryskowa

Post autor: szubinska »

Może być tak że się przedostaje bo jak poluzowałem bagnet w pompie żeby sprawdzić poziom to zaczęła wypływać ropa więc zakręciłem z powrotem. O czym to świadczy ?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Ursus C-4011 pompa wtryskowa

Post autor: Ursus »

W zasadzie przez te śruby czy nawet przy braku pokrywki (co jest oczywiście błędem, bo dostają się zanieczyszczenia) - ropa nie może się w sprawnej pompie przedostawać.

Jeśli ropa wydostaje się bagnetem to znaczy, że albo pompa zasilająca przepuszcza (najczęściej tak jest przy dużej ilości ropy w pompie) lub ewentualnie nie trzymają szczelności sekcje tłoczące.

Należy to zweryfikować możliwie szybko,bo jazda na pompie, która zamiast oleju ma ropę nie służy jej trwałości.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
szubinska
Posty: 509
Rejestracja: 26 lut 2014, 11:47

Re: Ursus C-4011 pompa wtryskowa

Post autor: szubinska »

W takim razie stawiałbym na pompkę zasilającą. Jest bardzo stara już a z ręcznej pompki podczas pompowania to bardzo się leje górą. Jak to zweryfikować i uszczelnić ? Całość wymienić czy jakiś element ?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Ursus C-4011 pompa wtryskowa

Post autor: Ursus »

Ręczna pompka nie ma tu znaczenia, oczywiście jak się przelewa nią to warto zmienić też. Ja bym kupił całą pompkę zasilającą razem z ręczną i zmienił. Zweryfikować ciężko tak bez obserwacji. Jak bardzo stara to zmieniłbym. Zwróć uwagę tylko czy nie masz za mocno krzywki zużytej na wałku pompy wtryskowej bo nowe pompki są z trzpieniem, a nie rolką - więc czasem jak są już granicznie zużyte krzywki to bywa konflikt ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
szubinska
Posty: 509
Rejestracja: 26 lut 2014, 11:47

Re: Ursus C-4011 pompa wtryskowa

Post autor: szubinska »

Przeszukałem swoje szpargały i znalazłem taką pompkę V2HFM01A WSK "PZL-Mielec" Jest prawdopodobnie nowa tylko brakuje odstojnika paliwa. Kupiona kiedyś z ogłoszenia razem z innymi częściami do ciągnika. Ona jest na trzpień. Ta moja stara to jest oryginalna jeszcze więc pewnie będzie na rolkę. Przejrzałem katalog od C-4011 i na przekroju pompki nie zauważyłem żadnej uszczelki w pobliżu zespołu tłoczącego, ciekawe jak to jest uszczelnione. Rozumiem że pompki z rolką i trzpieniem można zamiennie stosować ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Jankes URSUS
Posty: 141
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:40

Re: Ursus C-4011 pompa wtryskowa

Post autor: Jankes URSUS »

Tak. Pompki można stosować zamiennie. Trzpień jest uszczelniony oringiem. Takie pompki można zregenerować. Są nawet dostępne nowe piasty i trzpienie. Rolkowa jak puści to już jest do wymiany.
szubinska
Posty: 509
Rejestracja: 26 lut 2014, 11:47

Re: Ursus C-4011 pompa wtryskowa

Post autor: szubinska »

Zauważyłem że w sprzedaży są dostępne pompki wielu różnych producentów. Czy ta moja ma szansę trochę posłużyć czy lepiej od razu kupić coś innego ?
Jankes URSUS
Posty: 141
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:40

Re: Ursus C-4011 pompa wtryskowa

Post autor: Jankes URSUS »

W sprzedaży takie niby Polskie za 180zl, choć już teraz droższe chyba są to mają sens. Tych tanich bym nie radził. Takie dziadostwo, że szok. Lepiej załóż tą swoją. Porządna oryginalna pompka. Choć nie wiadomo w jakich warunkach była przechowywana. Mógł np. oring sparcieć i też może podciekac. Z resztą pompki nic się złego nie stanie.
szubinska
Posty: 509
Rejestracja: 26 lut 2014, 11:47

Re: Ursus C-4011 pompa wtryskowa

Post autor: szubinska »

Mam zamiar ją rozebrać i wymyć w ropie bo jest trochę zabrudzona to przy okazji zweryfikuje stan oringu. Przed odkręceniem starej pompki od pompy wtryskowej olej trzeba wypuścić z regulatora ?
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Ursus C-4011 pompa wtryskowa

Post autor: bergman31 »

Jankes URSUS pisze: 13 wrz 2022, 12:17 W sprzedaży takie niby Polskie za 180zl, choć już teraz droższe chyba są to mają sens.
Niedawno kupowałem do C-330, to zapłaciłem ponad 260zł.
Tommy_F
Posty: 18
Rejestracja: 03 wrz 2021, 19:30

Re: Ursus C-4011 pompa wtryskowa

Post autor: Tommy_F »

szubinska pisze: 13 wrz 2022, 12:57 Mam zamiar ją rozebrać i wymyć w ropie bo jest trochę zabrudzona to przy okazji zweryfikuje stan oringu. Przed odkręceniem starej pompki od pompy wtryskowej olej trzeba wypuścić z regulatora ?
Tak, wypuść olej napędowy z regulatora obrotów a po założeniu nowej pompki zasilającej zalej pompę wtryskową wraz z regulatorem świeżym olejem silnikowym. Korek wlewu oleju znajduje się w górnej części regulatora obrotów. Instrukcja napraw i instrukcja obsługi c360 podaje, że ilość oleju w regulatorze obrotów wynosi 1 l, jednak uważam że to jest bzdura. Ja przed zalaniem pompy olejem wykręcam wskaźnik poziomu oleju, po czym wlewam olej przez korek wlewowy do momentu aż zacznie wypływać przez otwór wykręconego wskaźnika. Po zakończeniu operacji nie zapomnieć o wkręceniu bagnetu i korka wlewowego, a co ważniejsze przed rozpoczęciem operacji napełniania należy nie zapomnieć o wkręceniu korka spustowego, bo inaczej będzie kałuża oleju hehe.
ODPOWIEDZ