Zetor 25 z silnikiem 3p

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
Kamil-k25-3p
Posty: 13
Rejestracja: 29 gru 2017, 20:40

Zetor 25 z silnikiem 3p

Post autor: Kamil-k25-3p »

Witam.
Posiadam oto taki sprzęcik zetor chyba 25t z silnikiem z wózka widłowego bułgar 3 cylindrowy.
Postaram się tu w miare możliwości zamieszczać jakieś informacje na temat udoskonaleń i eksploatacji tego ciągniczka.

Zetora zakupiłem około 50 km od mojego miejsca zamieszkania, stał w krzakach przez 6 lat, jakoś udało nam się go uruchomić i przywiozłem go na lawecie osobówką:)
Wymieniłem olej w skrzyni biegów i silniku, termostat, nasmarowałem kolumnę kierowniczą i tak zetorek sobie śmigał dobry rok potem zaczęły się problemy z gaśnięciem podczas jazdy i problemami z odpaleniem okazało się, że brud który był w zbiorniku paliwa przedostał się do dalszej części układu paliwowego i zabrudził filtry pompkę i pompę wtryskową. Zregenerowałem pompę wtryskową i wymieniłem zbiornik paliwa, pompkę, filtry wszystkie węże i to pomogło teraz nie ma problemów. Generalnie w zetorze są problemy z luzem w kierownicy i luzem na przedniej osi, myślę że na wiosnę będę starał się coś wymyślić żeby to naprawić.

Posiadam również takiego samego zetora z silnikiem ES320 ale od około 2 lat stoi nieużytkowany.

Trochę zdjęć:
Gdy go pojechałem oglądać:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak widać prawie zniknał w gęstej trawie. Filtr powietrza oraz siedzenie kierowcy nie istniało a kolor silnika wskazywał jedynie, że dawno nikt do niego nie zaglądał.

Potem udało mi się trafić fajne opony używane w dobrej cenie i założyłem je do zetorka
Obrazek

Obrazek

Obrazek

A później umyłem go chemią do mycia ciężarówek, ręcznio i chyba z 3 albo 4 razy bo domyć ten syf było ciężko. Ogarnałem instalacje elektryczną, założyłem akumulator 120Ah no i przez 2 lata przepracowałem nim zawrotne 10 motogodzin.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W planach mam dalsze prace modernizacyjne, zmianę siedzenia oraz regeneracje przedniej osi, i myślę że całego go pomaluje bo ten MIĘTOWY kolor jak mówi Moja Żona średnio pasuje do ciągnika a mam jeszcze prawie całą puszkę tej zieleni którą malowałem zbiornik paliwa:)

Pozdrawiam Wszystkich i czekam na opinie i komentarze.

Kanał na Youtube:
https://www.youtube.com/channel/UC17HYM ... lwJidCCXlA
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor 25 z silnikiem 3p

Post autor: Ursus »

Będziesz go przywracał do oryginału? :)

Używasz to małe koło pasowe ? Bo przydałoby mi się takie :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Kamil-k25-3p
Posty: 13
Rejestracja: 29 gru 2017, 20:40

RE: Zetor 25 z silnikiem 3p

Post autor: Kamil-k25-3p »

Raczej jestem za tym żeby go udoskonalać niekoniecznie w stronę stanu oryginalnego.

Nie używam tego koła, chętnie bym je ściągnął bo przy używaniu podnośnika kręci się cały czas i trochę to niebezpieczne ale nie wiem jak. Potrzebujesz samo to koło czy coś więcej?
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Zetor 25 z silnikiem 3p

Post autor: SEBRIGHT »

Ładnie ciśnie na filmiku :)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Kamil-k25-3p
Posty: 13
Rejestracja: 29 gru 2017, 20:40

RE: Zetor 25 z silnikiem 3p

Post autor: Kamil-k25-3p »

Można powiedzieć, że jest to ciągnik wyścigowy:) Muszę coś nagrać ciekawszego.
Grigs
Posty: 634
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

RE: Zetor 25 z silnikiem 3p

Post autor: Grigs »

Załóż większe koła z tyłu od boćka.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Zetor 25 z silnikiem 3p

Post autor: SEBRIGHT »

Taaak, wtedy nawet lekkiej przyczepki nie uciągnie *sarcasm*
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Kamil-k25-3p
Posty: 13
Rejestracja: 29 gru 2017, 20:40

RE: Zetor 25 z silnikiem 3p

Post autor: Kamil-k25-3p »

Taką przyczepę ciągam tym zetorem i nie ma najmniejszego problemu :) 4.60 długa i 2.20 szeroka. Jak widać dorobiłem delikatne nakładki żeby więcej sypać.
Prędkość jest nawet za duża, w pługu unia grudziadz 2 skibowym orze 1 biegiem polowym bo 2 za szybko. Bronowanie 3 idzie:)

P.S. Chyba będę dodawał zdjęcia przez fotosik bo z tego google zdjęcia nie umiem linków wygenerować żeby działały.
Obrazek

Obrazek
Kamil-k25-3p
Posty: 13
Rejestracja: 29 gru 2017, 20:40

Re: Zetor 25 z silnikiem 3p

Post autor: Kamil-k25-3p »

Witam. Dawno mnie nie było ale to nie znaczy że nic się nie dzieje.
Silnik padł tzn. puściły śruby głowicy, okazało się, że w tym silniku jakiś wspaniały mechanik przegwintował otwory z calowych na metryczne i na dokładkę wkręcił śruby o innym skoku niż nagwintował. Podjąłem decyzje o zakupie nowego fabrycznie bloku i przełożeniu wszystkiego. Niestety po rozebraniu silnika na części pierwsze wał okazał się zatarty i tłoki również. Wał i głowica nadawała się do remontu więc naprawiłem ten silnik.
Silnik bułgara i perkinsa różni się miską olejową i uszczelniaczem wału więc doszedł koszt zakupu miski. Założyłem nowe tłoki, nowe korbowody, nowy wałek rozrządu, wał okazał się nominalny więc zrobiono 1 szlif. Poza tym w nowym bloku wszystkie otwory są calowe więc musiałem kupić prawie każdą śrubkę nową.
Kilka zdjęć na koniec. Najlepsze są te zespawane koła zamachowe a to dlatego bo ktoś krzywo wywiercił otwory w tym kole do którego się trzyma sprzęgło i śruby łączące te 2 koła zamachowe trzymały na 4 obrotach klucza. Ogólnie rzecz biorąc mnóstwo przeróbek i porządku po jakimś partaczu który to składał.

Pozdrawiam i czekam na komentarze zapraszam również na mój kanał youtube.







Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 25 z silnikiem 3p

Post autor: Ursus »

No niezłe prowizorki. W sumie to podziwiam, że bawisz się w taki remont zamiast coś fabrycznego sobie kupić :) Takie samoróbki rzadko zrobione są w sposób profesjonalny - ale takie były czasy.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Zetor 25 z silnikiem 3p

Post autor: Bolszewik »

Widziałem kiedyś taki zestaw: Zetor 25K + silnik Perkins 3p pochodzący z Tarpana.
Nie widziałem jak to działa i pracuje, ale właściciel twierdził że działa doskonale.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Zetor 25 z silnikiem 3p

Post autor: SEBRIGHT »

Nie chciał bym być w pobliżu ciągnika gdyby Ci się to koło zamachowe odpukać rozleciało... :?
Pracy i kasy trochę w ten silnik włożyłeś, ale teraz masz prawie nówkę :)

W moich rodzinnych stronach krążyły opowieści o Suprze z silnikiem perkinsa - podobno było to najszybszy traktor w okolicy, ale po górkach marnie sobie radził...
Ja kilka razy ten wynalazek widziałem za łepka, ale kiepsko pamiętam bo małolat wtedy byłem...
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Kamil-k25-3p
Posty: 13
Rejestracja: 29 gru 2017, 20:40

Re: Zetor 25 z silnikiem 3p

Post autor: Kamil-k25-3p »

Witam.
Dzięki za komentarze.
Miło się czyta.
Zetor już odpalony, silnik pracuje pięknie. Można uznać, że jest to konstrukcja jedna z nielicznych, wręcz prototypowa. Mi pozostaje chylić czoło przed tym kto wymyślił tak ciekawe połączenie. Prawdę mówiąc przerosły mnie koszty remontu tego silnika w sensie myślałem, że będzie taniej ale cóż, teraz mam zrobiony silnik reszta też jest w całkiem dobrym stanie więc myślę, że długo będę się tym cieszył.
Wszystko jeszcze w fazie testów, zbiornik paliwa,chłodnica i filtr zamontowane na szybko byle odpalić:)
Pozdrawiam.


https://youtu.be/hZddM7guANg
Kamil-k25-3p
Posty: 13
Rejestracja: 29 gru 2017, 20:40

Re: Zetor 25 z silnikiem 3p

Post autor: Kamil-k25-3p »

Orientujecie się czy mogę wygiąć na gorąco ramie kierownicze z 60 bo zakładam kolumnę z 60 i mi to ramie haczy o obudowę skrzyni???

A może ktoś wie czy ramie z zetora pasuje do kolumny z 60 tylko nie wiem co zrobić żeby je ściągnać tak ciężko siedzi.
ODPOWIEDZ