Zetor 2011 - kolejny z rodziny UR I

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

Zetor 2011 - kolejny z rodziny UR I

Post autor: chrapek3011 »

Czas biegnie nieubłaganie,a nic się nie dzieje.Od zeszłej soboty(02-02-2013) zacząłem prace przy drugim moim nabytku - Zetorze 2011 najmłodszym i najmniejszym modelu z rodziny UR-I.Jestem jego właścicielem od wiosny zeszłego roku(albo tego,z czego będę go odbudowywał).Zdobyłem go za pośrednictwem forumowego kolegi Kris 7530,posiadacza pięknego Ursusa C-350,z tego samego podwórka,że tak się wyrażę...

Ciągnik został przywieziony w podzespołach z małej miejscowości w województwie lubelskim.Do transportu posłużył VW Passat B5 kombi.Wykonaliśmy dwa kursy,jeden na początku roku,drugi w maju 2012...Najpierw przyjechał silnik i ogrom drobnych części,następnie most i skrzynia biegów i ile dało się upchnąć drobnicy.Na dniach ma przybyć maska,zbiornik paliwa i wałek przekaźnika.

Do pełni szczęścia brak mi tylnych felg,które również tam się znajdują.Ale brak kontaktu z nowym właścicielem posesji,na której znajdował się ciągnik bardzo mnie ogranicza w działaniu.Ale na felgi przyjdzie czas.Szczegóły w temacie ,,KUPIĘ,,.

Silnik został komlpeksowo wyremontowany przez poprzedniego właściciela,niedokończony ze względu na stan zdrowia,tak samo jak i reszta,czyli most i skrzynia biegów,w których to zostały wymienione wszystkie łożyska i najbardziej zużyte części.I w takiej postaci nabyłem ten traktor.

Podzespoły jak i blachy w oryginalnych kolorach.Od fabryki nie ruszane i niemalowane.

Na dzień dzisiejszy przygotowałem już most.Został gruntownie umyty z zewnątrz i wewnątrz.Przedmuchany sprężonym powietrzem i oczyszczony z pozostałości oryginalnych farb do czystego metalu. Wymieniłem wszystkie papierowe uszczelki i uszczelniacze.

Na drugi ogień idzie skrzynia biegów.Pierwsze fotki z prac już jutro.

Celowo jeszcze nie podałem rocznika,bo podzespoły są z dwóch ciągników.Kiedy porównam numery z zawartością tabliczek znamionowych,będę miał pewność co do roku produkcji.

Kilka danych:lata produkcji 1964-1968.Pierwsza modernizacja 2511.

Typ silnika 2001
Ilość cylindrów 2
Średnica/skok tłoka 95 mm / 110 mm
Pojemność 1560 cm3
Ciśnienie wtrysku 160at
Moc około 25 KM (różne źródła różnie podają)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor 2011 - kolejny z rodziny UR I

Post autor: Ursus »

Piękna sprawa, to niezłe maleństwo! Silniczek nawet mniejszy jak C325. Nie spodziewałem się. Będę kibicował jak zawsze :)
Miałem zaszczyt oglądać na żywo silnik od niego, jak stał bez głowicy z daleka to przez głowę mi przemknęła myśl, że będziesz 25tke składał :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Zetor 2011 - kolejny z rodziny UR I

Post autor: chrapek3011 »

Faktycznie jest bardzo mały.Głowice na silniku są tylko na sztukę założone,żeby się do środka nie dostawały jakieś zanieczyszczenia.Głowice zostaną zamontowane po regeneracji,te pójdą na wymianę.Mam dobrych znajomych,którzy trudnią się remontami współczesnych ciągników i oprócz tego mają również sklep z częściami,z którego chętnie korzystam.Chyba,że na daną chwilę czegoś nie mają,to wtedy zakupy robię u konkurencji.
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 1002
Rejestracja: 26 lip 2012, 22:48

RE: Zetor 2011 - kolejny z rodziny UR I

Post autor: Przemo »

No pięknie Sławek widzę że nie próznujesz,fajny sprzęcik szykujesz, nie ukrywam że coś już wiedziałem wcześniej bo leciały tu jakieś ptaszki z północy tam od Ciebie i spiewały...
Tak patrzą na to maleństwo,to normalnie widzę pół sześćdziesiątki co?-Fajna sprawa życzę dużo cierpliwości i szybkiego odpalenia :p
Szykuje nam się mniejszy brat majorka- Git Malina*yes*
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Zetor 2011 - kolejny z rodziny UR I

Post autor: chrapek3011 »

He,he...ptaszki!

Tak,silnik to połowa sześćdziesiątki,albo dokładniej Zetora 4011.Nie boję się tego remontu...trochę się stresuję z powodu tych tylnych felg,których jeszcze nie mam,ale ten problem zostawię na koniec po postawieniu już całego traktora bez blacharki na kozłach.

Dziś już kurier przywiózł maskę,zbiornik paliwa i wałek przekaźnika.Najbardziej czekałem na ten wałek,bo będzie można w najbliższych dniach połączyć most ze skrzynią biegów.
brutal66
Posty: 633
Rejestracja: 17 sie 2011, 20:48

RE: Zetor 2011 - kolejny z rodziny UR I

Post autor: brutal66 »

Sławek, gatuluje nabytku i powodzenia w remoncie.
Bedę śledził temat tak jak w przypadku majorka, którego zresztą widziałem na żywo w Wilkowicach. Piekna maszyna :)

Pozdrawiam Tomasz
Zetor 25A, Ursus C- 385, Dniepr 650, Ładowacz UNHZ 500, Pług PZ1, Piła spalinowa Drużba, Snopowiązałka, Suzuki Intruder VLR 1800, Honda PC800
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Zetor 2011 - kolejny z rodziny UR I

Post autor: chrapek3011 »

Niektórzy pukali się w czoło znacząco,po co,na co...jak kupiłem eSa tak samo.Jakie jest wielkie zdziwienie tych ludzi,jak widzą zrobionego Majorka,albo pykającego eSa...Z tym będzie tak samo.Nie wiem czy uda mi się dokończyć dzieła do golubskiego zlotu,tak jak w zeszłym roku...ale jedno jest pewne,że będzie kolejny zrobiony od podstaw praktycznie.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Zetor 2011 - kolejny z rodziny UR I

Post autor: Wicher »

I bardzo dobrze!
Ja po remoncie swojego widzę że to uzależnia... Po malowaniu diabeł we mnie wstąpił, zaraz lecę do warsztatu szcotkować, czyścić i malować dalej.

Kolega ze sklepu z częściami twierdzi że mojego traktoru we wsi nie poznają i stwierdzą że kupiłem nowy a tamtego trupa sprzedałem. Tobie życzę tego samego ;)
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor 2011 - kolejny z rodziny UR I

Post autor: Ursus »

Kolejne fotki od Sławka. Maska rzeczywiście jest nieruszana nigdy :) Ten traktor nawet w bez remontu wizualnego budziłby zainteresowanie:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek




Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Zetor 2011 - kolejny z rodziny UR I

Post autor: chrapek3011 »

No właśnie...dziś na świecie jest moda,żeby zostawiać jak najwięcej części oryginalnych...Ostatnio oglądam na Visat Explorer program poświęcony amerykańskim samochodom z lat 60-70...no tak mnie wzięło,że nawet powtórki oglądam...tytuł :Drugie życie samochodu...zawsze miałem zwyrodnienie na punkcie amerykańskich motocykli i samochodów...ale pułap cenowy ogranicza tylko do oglądania telewizji i gazet...które mi od czasu do czasu podrzucają motocyklowi koledzy.

Ten temat chciałbym prowadzić w taki sposób jak ten program....od najmniejszej oryginalnej śrubki...Ostatnie zdjęcie to oryginalne śruby maski...Po ocynku znajdą się na traktorze...Maska,zbiornik nie malowane...tabliczki się zachowały,znak na czółku maski również...nawet zajechany schemat instalacji w klapce maski...
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Zetor 2011 - kolejny z rodziny UR I

Post autor: chrapek3011 »

Ja myślę,że farba to nie żaden remont...ale zewnętrznie jak zawsze na zdjęciach i filmie dobrze wygląda.Dziś zakupiłem kilka nowych gratów.Cylinderki hamulcowe,tłumik a-la Zetor,kilka uszczelniaczy,tulejki do zwrotnic...Zapomniałem o taśmach hamulca ręcznego i tulejkach sworznia głównego osi przedniej.Jak mam na kartce zapisane to przeważnie nie ma wszystkiego,czego potrzebuję,a jak bez kartki to połowę zapomnę,he,he...Fotki niebawem...
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

RE: Zetor 2011 - kolejny z rodziny UR I

Post autor: Ursus c-325 »

Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Zetor 2011 - kolejny z rodziny UR I

Post autor: damber »

Ale ładnie zachowana blacharka!
Ooo... widzę, że jednak bardzo podobnie robimy - też przed składaniem wszystkie gwinty czyściłem ;)
Ach będzie kolejny piękny ZETOR w kraju.
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Zetor 2011 - kolejny z rodziny UR I

Post autor: chrapek3011 »

Gwinty muszą być czyste...żeby lekko pozałapywać palcami bez użycia kluczy...

Jak będę miał już złożony most ze skrzynią i zwolnicami,będę mógł odetchnąć...teraz się stresuję bo ledwo zacząłem i choróbsko mnie dopadło...ale jak otwieram drzwi od garażu to się cieszę,że już coś widać,coś się dzieje!
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Zetor 2011 - kolejny z rodziny UR I

Post autor: chrapek3011 »

Może dam radę!
kris7530
Posty: 34
Rejestracja: 05 lut 2012, 11:53

RE: Zetor 2011 - kolejny z rodziny UR I

Post autor: kris7530 »

chrapek3011 napisał/a:
Może dam radę!
Sławek jak nie dasz rady to ja do Ciebie przyjadę i Cie normalnie po porostu uduszę :p
p.s. a przyjadę ze skrzynką PERŁY i jeszcze Wichra zgarnę po drodze a on weżmie drugą i już tak wesoło nie będzie*flower*
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Zetor 2011 - kolejny z rodziny UR I

Post autor: Wicher »

Sławek da radę, co ma nie dać...

Będzie drugi piękny sprzęt w kolekcji ;)
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Zetor 2011 - kolejny z rodziny UR I

Post autor: chrapek3011 »

kris7530 napisał/a:
chrapek3011 napisał/a:
Może dam radę!
Sławek jak nie dasz rady to ja do Ciebie przyjadę i Cie normalnie po prostu uduszę :p


aaa...nie taki diabeł straszny...może jeszcze będzie okazja się spotkać...może tym razem w Książkach.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Zetor 2011 - kolejny z rodziny UR I

Post autor: damber »

Jaki jest rozmiar opon tylnych w 2011?
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Zetor 2011 - kolejny z rodziny UR I

Post autor: chrapek3011 »

Są dwa rozmiary...24" i 28"...gwiazdy są jednakowe tylko obręcze inne...28" na tzw.wysokiej stopce.Ja poszukuję akurat kompletnych ale 28".
ODPOWIEDZ