Remont Majora

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
Farmer
Posty: 44
Rejestracja: 30 lis 2013, 15:57

Remont Majora

Post autor: Farmer »

Witam wszystkich, na forum jestem nowy. Pracuje razem z tatą nad remontem Czeskiego Majora 3011. Remontujemy głównie skrzynie, rozdzieliliśmy ją od mostu. Problem jest taki, że na 3 biegu słychać "chrobotanie". Zębatka jest lekko pokruszona. Byliśmy dziś po części i kupiliśmy łożyska bo były duże luzy i inne rzeczy. Zamówiliśmy też zębatkę za 200zł . Trochę droga ale nigdzie nie mogliśmy znaleźć a od c360 nie będzie. Potrzebuje również jakiś namiarów na farby zarówno niebieska(blachy) jak i ta kremowa(silnik, skrzynia, most itp.) Niebieską zrobiłem lecz nie jest za bardzo idealna. Niedawno po startej tabliczce znamionowej dowiedziałem się że mój Major ma pięćdziesięciolecie więc pasowałoby skończyć remont jeszcze przed końcem roku :D
Problem też jest z kabiną. Nie ma daszku i co zrobić by mieć taki okrągły (oryginalny) ?? Jeszcze chciałbym się dowiedzieć czy tylna lampa majora jak i t25 to nie te same ?



Byliśmy dziś po tę zębatkę lecz jeszcze nie doszła niestety więc w tym tygodniu weźmiemy się za klepanie blach, czyszczenie szpachlowanie i być może malowanie. Załatwiłem już sobie sprężarkę i pistolet ale potrzebuje nr lakierów zna ktoś może ?? :) Chciałbym zamieścić jakieś fotki tylko nie wiem jak to zrobić? Potrzebuje też zdjęcia na linki od obrotów przy kierownicy (chodzi o mocowanie tak aby działało)
Awatar użytkownika
Pawelc-328-
Posty: 403
Rejestracja: 12 sie 2013, 11:32

RE: Remont Majora

Post autor: Pawelc-328- »

Witaj, tu masz instrukcje jak dodawać zdjęcia:
https://forum.retrotraktor.pl/viewthread ... ead_id=180
Farmer
Posty: 44
Rejestracja: 30 lis 2013, 15:57

RE: Remont Majora

Post autor: Farmer »

Dzięki wielkie :D Mimo poradnika zdecydowałem się na sposób 1 :P
Czy wie ktoś może czy zwykła drukarni zrobiłaby szablon albo naklejkę ?
Bo nie wiem co mam zrobić z tym kołem z przodu na masce a nie wiem gdzie kupić nowe z litera Z ?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Remont Majora

Post autor: Ursus »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Remont Majora

Post autor: chrapek3011 »

Nowe to chyba w Danrolu widziałem,ale przykręcane na dwie śrubki.

Felgi masz od ciapka na tyle?
Farmer
Posty: 44
Rejestracja: 30 lis 2013, 15:57

RE: Remont Majora

Post autor: Farmer »

Dzięki sprawdzę. Felgi oryginalne tak jak chyba i ta farba nie ? :D
Awatar użytkownika
JJ 82
Posty: 20
Rejestracja: 04 lis 2013, 21:14

RE: Remont Majora

Post autor: JJ 82 »

Nie wiem czy ktokolwiek będzie miał dostęp do oryginalnych numerów lakierów Zetora z tamtych lat, a nawet jak je zdobędziesz, to raczej nic nie będą one znaczyły dla lokalnego sklepu z lakierami ... *dull*
Chyba że Zetor jakimś cudem używa wciąż kolorów z tamtego okresu, to wtedy możesz poszukać w katalogu fabrycznym.
Szybciej będzie jak znajdziesz gdzieś choć skrawek oryginalnego malowania, wyczyścisz to pastą polerską (polecam G3) i udasz się z elementem do mieszalni, powinni dobrać bez problemu.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Remont Majora

Post autor: chrapek3011 »

O nr-ach należy zapomnieć...jedynie tak jak piszesz dorobić z oryginału.
Farmer
Posty: 44
Rejestracja: 30 lis 2013, 15:57

RE: Remont Majora

Post autor: Farmer »

Można by kupić ten lakier http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i- ... ranit.html i porównać go na tych felgach i ewentualnie samemu coś dobarwić nie musi być tak idealnie ale myślę że on będzie dobry ?

A z niebieską to nie wiem :)
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Remont Majora

Post autor: chrapek3011 »

W Zetorach UR I felgi były w kolorach blach.Zetory na Polskę były niebieskie.Na eksport po za Polską,czerwone.
Awatar użytkownika
JJ 82
Posty: 20
Rejestracja: 04 lis 2013, 21:14

RE: Remont Majora

Post autor: JJ 82 »

Sprawę lakieru można załatwić na wiele sposobów. Możesz porównać oryginalny kolor do najbliższego pasującego z palety RAL, przykładaowo RAL 50xx to grupa odcieni niebieskich. W przyszłości kiedy zajdzie potrzeba zrobienia napraw lub zaprawek bez problemu będzie można dorobić "setkę" lakieru.
Trzeba też wiedzieć że trudno jest uzyskać za każdym razem identyczny odcień lakieru stosując metodę dobierania i mieszania, nawet w profesjonalnych sklepach lakierniczych.
Co innego kolory standartowe, z tym nie będzie problemu.*yes*
Nowe to chyba w Danrolu widziałem,ale przykręcane na dwie śrubki.
Są na pewno te znaczki-dekielki, nawet na Allegro Danrol sprzedaje . Nie wiem czy to oryginały bo przygodę ze starymi ciągnikami dopiero zaczynam, ale według mnie świetnie się wpasują do ciągnika z epoki.:)
Farmer
Posty: 44
Rejestracja: 30 lis 2013, 15:57

RE: Remont Majora

Post autor: Farmer »

Witam po długiej nieobecności chciałem się pochwalić że major już pomalowany. Oczywiście nie wszystko ale część. Trzeba będzie zapatrzeć się w błotniki przednie których niestety nie posiadam. Na oryginalne emblematy z napisami " Zetor diesel 3011" raczej nie będzie u mnie szans i jakoś to muszę załatwić prawdopodobnie zamiast eleganckiej blaszki będzie po prostu naklejka i tu właśnie pytanie jak wykombinować takie naklejki? Da się to załatwić jakoś w drukarni ? :)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Remont Majora

Post autor: Ursus »

Wrzucam fotki:

Obrazek
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Remont Majora

Post autor: chrapek3011 »

Korpusy trochę jaśniejsze jak oryginał ale wpadające w ten klimat.Może być.
Farmer
Posty: 44
Rejestracja: 30 lis 2013, 15:57

RE: Remont Majora

Post autor: Farmer »

Właśnie z tego nie do końca się cieszę.
Awatar użytkownika
lacznik78
Posty: 25
Rejestracja: 26 kwie 2012, 20:55

RE: Remont Majora

Post autor: lacznik78 »

Jak malowałem mojego case to zajrzałem tutaj i się rozjaśniło w temacie.

http://www.ihace.de/06_lackierung/lackierung.htm

Nie ma podobnego schematu do ciągników ursus/zetor?
Jeśli nie to może by spróbowac stworzyc....
Farmer
Posty: 44
Rejestracja: 30 lis 2013, 15:57

RE: Remont Majora

Post autor: Farmer »

Oj bardzo by się przydała taka stronka ;)
Jakiś czas temu odkryłem kolejny, tym razem większy kawałek oryginalnego malowania i jest naprawdę spora różnica ale teraz już za późno. Duże rozjaśnienie zrobił rozpuszczalnik dolewany do farby bo gdy otwarłem kolejną puszkę i jedną z części pomalowałem pędzlem to widać było dokładnie co zrobił rozpuszczalnik. Tydzień temu pomalowałem też felgi i obciążniki. Aktualnie jesteśmy na etapie elektryki. Lampy już działają, teraz trzeba trochę zająć się umiejscowieniem i zakryciem przewodów oraz brać się za deskę.

A teraz pytanko czy wiecie gdzie mogę zamówić lub kupić w jakimś sklepie z Rzeszowa i okolic siatkę/grill do maski ? Moja już nie najlepsza :P
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Remont Majora

Post autor: Ursus »

Obrazek
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
piter7011
Posty: 178
Rejestracja: 28 gru 2009, 0:14

RE: Remont Majora

Post autor: piter7011 »

Cześc ja swoją siatkę kupiłem w sklepie wysyłkowym w Markach koło Warszawy razem z wysyłką 50 zł za 1m

Piter
Awatar użytkownika
wujekcinek
Posty: 111
Rejestracja: 09 gru 2006, 9:52

RE: Remont Majora

Post autor: wujekcinek »

Kupiłem hinduską pompkę zasilającą w kolorze złotym zetorowskim, może to by pomogło znaleźć kolor?
ODPOWIEDZ