Akcja "RENOWACJA" - moich starych maszyn.

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Akcja "RENOWACJA" - moich starych maszyn.

Post autor: Wicher »

Cześć Rysiu, ta relacja jest Dambera, moje sprzęty są w temacie "kolekcja Wichra"

Tutaj wszyscy coś rzeźbimy zresztą ;)
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Akcja "RENOWACJA" - moich starych maszyn.

Post autor: damber »

Dokładnie - każdy przy czymś "dłubie" *tup*


Dziś dorobiłem ramię do kolczatki.

Obrazek

Jeszcze parę wzmocnień, dorobić sworzeń do mocowania z ramą pługa i gotowe.



Test podnoszenia:

Obrazek

Miałem pewne obawy, czy ciapek da rady, ale podnosi na wolnych obrotach bezproblemowo. Jak robiłem foto, to na przodzie obciążnika nie było, ale przy ruszaniu trochę przednią oś unosi do góry. Na pewno przy orce obciążnik na przodzie będzie wskazany, bo nawracanie bez obciążnika może być trochę kłopotliwe ;)
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
marek_spectra
Posty: 272
Rejestracja: 02 sty 2013, 19:05

RE: Akcja "RENOWACJA" - moich starych maszyn.

Post autor: marek_spectra »

Damber - zapytam o coś, ale nie krzycz na mnie :) Do czego służy kolczatka? W jakich okolicznosciach sie ją stosuje?
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Akcja "RENOWACJA" - moich starych maszyn.

Post autor: damber »

Spoko :)

Kolczatka ma za zadanie pokruszyć i ugnieść wierzchnią warstwę odwróconej skiby, aby przyspieszyć jej osiadanie. Głownie stosuje się kolczatkę przy orkach przedsiewnych. Ciągnik nie pozostawia głębokich kolein za sobą., no i łatwiejsza uprawa pola jak jest już wstępnie kolczatką uprawione.
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
pawelll48
Posty: 232
Rejestracja: 18 lis 2011, 23:44

RE: Akcja "RENOWACJA" - moich starych maszyn.

Post autor: pawelll48 »

Panie ~damber, może nie w temacie, ale takie lampy tylne jak masz w C-328 wychodziły fabrycznie, aż do końca tej produkcji tej serii? I czy za 20zł warto takie coś nabyć?
Pozdrawiam i przepraszam za OT
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Akcja "RENOWACJA" - moich starych maszyn.

Post autor: damber »

Z tymi lampami, to już sam nie wiem jak było. W instrukcji pisze, że stosowano lampę "STOP", a za chwilę pokazana jest identyczna lampka, ale z innym wzorem szkła. Tak, czy inaczej oba typy lamp są z epoki więc za 20 zeta można brać. Ja też w tej cenie kupowałem leżaki magazynowe.


Z tym "panem" to żeś zaszalał :D Pozdro. *tup*



__________________________________________________________________________________

Długo nic nie pisałem, ale wracając do tematu renowacji i modernizacji starych maszyn, to modernizacji dokonałem na kopaczce konnej:

Obrazek

Rocznik 67. Długo stała nieużywana, bo elewatorówką, czy też kombajnem było szybciej przy większym areale, a teraz jest jak znalazł przy uprawie ziemniaków dla własnych potrzeb. Jak widać na fotce, przed odstawieniem kopaczki była ciągana, ale wygodniej mieć ją na podnośnik zrobioną, to też została zmodernizowana.

Obrazek

Zależało mi na tym, żeby nowa rama była zrobiona w stylu "retro" pasująca do tamtych lat produkcyjnych, tak więc do budowy użyłem tylko płaskowników, kątowników i rur. Żadnych profili kwadratowych. W razie konieczności można wrócić do oryginału, bo nową ramę zamocowałem na oryginalnych otworach, aby uniknąć nieodwracalnych przeróbek maszyny. Oryginalna rama leży nietknięta :)

Dla ułatwienia ustawienia maszyny względem ciągnika wykorzystałem fabryczną regulację:

Obrazek

Z malowaniem musi poczekać do przyszłego roku *tup*
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
maly-agro
Posty: 368
Rejestracja: 25 lip 2008, 12:50

RE: Akcja "RENOWACJA" - moich starych maszyn.

Post autor: maly-agro »

Również mam kopaczkę przerobioną na zawieszaną :) Świetna robota ! :)
Awatar użytkownika
marek_spectra
Posty: 272
Rejestracja: 02 sty 2013, 19:05

RE: Akcja "RENOWACJA" - moich starych maszyn.

Post autor: marek_spectra »

Damber- marnujesz swój talent.

Powinieneś zając sie na powaznie własnym warsztatem, cos w stylu 'Amerykanscy Naprawiacze" czy jak tam to było.

Poza zdolnosciami manualnymi , trzeba miec jeszcze wyczucie stylu, smak. Patrząc na efekty Twojej pracy ,łapie sie na tym że mógłbym je ogladać godzinami.

Twoje szczescie że mieszkamy tak daleko, w innym wypadku byłbym tak namolny, że musiałbyś z tym coś zrobic. :)

Gratuluję pomysłu i jakosci wykonania tej ramy.

Pozdr.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Akcja "RENOWACJA" - moich starych maszyn.

Post autor: damber »

Dzięki, dzięki Panowie *tup*

Oj, jak byś my bliżej siebie mieszkali, to kto wie, może by i jaki Polski "Monster Garage" powstał *lol*
Facebook. old URSUS tractor
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Akcja "RENOWACJA" - moich starych maszyn.

Post autor: Wicher »

Na pewno powstałaby wielka hałda złomu :D
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
KECZO
Posty: 271
Rejestracja: 11 lip 2008, 9:21

RE: Akcja "RENOWACJA" - moich starych maszyn.

Post autor: KECZO »

Hałdy złomu to by znikały w mgnieniu oka, a powstawały by takie perełki ;)
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Akcja "RENOWACJA" - moich starych maszyn.

Post autor: damber »

Racja ~KECZO! Z nie jednej hałdy złomu można bardzo przydatne rzeczy sobie zrobić :)
Facebook. old URSUS tractor
warsztat777
Posty: 445
Rejestracja: 16 gru 2013, 16:46

RE: Akcja "RENOWACJA" - moich starych maszyn.

Post autor: warsztat777 »

No ja tesz lubie mieć hałde złomu za warsztatem zawsze coś można wygrzebać. Kopaczka super, pozdrowienia!!!*sarcasm*
ODPOWIEDZ