Zetor 50 Super - 1964r. - wisienka na torcie ;)

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 1002
Rejestracja: 26 lip 2012, 22:48

RE: Zetor 50 Super - 1964r. - wisienka na torcie ;)

Post autor: Przemo »

No Paweł lecisz z koksem ostro widze , nieżle ci idzie jeszcze troszkę i super będzie gadał i tak trzymaj ,tylko uważaj na zakretach.....*annoy*
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor 50 Super - 1964r. - wisienka na torcie ;)

Post autor: Ursus »

Staram się :) Chociaż ciągle są jakieś przeszkody - teraz np. nie mogę znaleźć odpowiedniego materiału na tulejki zwrotnic - ani surówki, ani jakichś tulejek na przetoczenie - chodzi o rozmiar.
Można zamówić w Hutmenie pręt z brązu - ale wszystkie koszty, w tym cięcie... to wychodzi jakby ze złota były te tulejki :D



Kilka fotek z postępów:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek




Obrazek
Obrazek
Obrazek




Lecimy dalej z tematem :)

Wybór padł jednak, że kupujemy nowe zestawy naprawcze :) Głowice też już po regeneracji czekają na montaż :)

Obrazek
Obrazek




I kilka innych fotek. W kolektorze wydechowym pełno nagaru. Na fotce jest odrobina tego co faktycznie było w środku.
Poszukuję też uszczelek takich jak na zdjęciu - to do kabiny, do szyb przesuwnych.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Zetor 50 Super - 1964r. - wisienka na torcie ;)

Post autor: Bolszewik »

Uszczelki od żuka / lublina furgona.

Próbowałeś topić mosiądz zalewać formy i dalej obrabiać je na tokarce ?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor 50 Super - 1964r. - wisienka na torcie ;)

Post autor: Ursus »

Nie, w takie rzeczy się nigdy nie bawiłem i nawet szczerze mówiąc nie wpadłem na to. Druga sprawa, że nie wiem jakbym się miał za to zabrać.

No i tokarz mi mówił, że na takie tulejki się nadaje brąz, bo mosiądz nie bardzo.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor 50 Super - 1964r. - wisienka na torcie ;)

Post autor: Ursus »

No ładnie Ci to poszło :) A możesz jeszcze opisać co po kolei robiłeś? I jakieś wskazówki? Może by z tego nawet fajny artykuł powstał :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Zetor 50 Super - 1964r. - wisienka na torcie ;)

Post autor: Bolszewik »

1. Surowiec - potłuczone korpusy pomp.
2. Tygiel - kawałek rury grubościennej z dospawanym dnem ogranicznikiem (fot. 2, 5)
3. Uchwyt do tygla - pręt z poprzeczką (fot. 3)
4. Źródło ciepła - piec c.o.
5. Forma - warstwa piasku ograniczona po bokach nadwymiarowymi okręgami (fot. 1).

Potłuczone aluminium wrzucić do tygla.
Rozgrzać aż się rozpuści, zalać formę uważając by nie dostał się do wlewki zgar (syf, widać to na fotce 5)
Trzeba pamiętać że rozgrzany metal tężejąc zmniejszy swą objętość. Na środku odlewu "zapadnie się". Widać to na ostatniej fotce.

Mam w labolatorium piec muflowy muszę go kiedyś wypróbować .... *flower*
Jeśli działa to wystarczy że dostarczysz mi surowca ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor 50 Super - 1964r. - wisienka na torcie ;)

Post autor: Ursus »

To muszę pozbierać stare tulejki :D



****************************************************

No i raczej przestało mi się spieszyć z Suprem. Szlifiernia nie zrobi mi wału i panewek w tym tygodniu. Sezon urlopowy itd. Tak więc do Wilkowic go nie zabiorę niestety. No chyba, że jakiś cud się stanie...



*********************************************************

No Super do Wilkowic nie pojechał, ale może to i lepiej, bo teraz robię go już na gotowo, a nie tylko do uruchomienia.

Do silnika poszły nowe panewki :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek




Hamulce tradycyjnie syf...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek




Stan błotników niestety nie napawa optymizmem...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przednie są jeszcze gorsze...



Tył już ogołocony. Dolne ramiona podnośnika złom - widać, że swoje już wypracowały. Muszę się rozejrzeć za nowymi. Muszę też poszukać oryginalnych wieszaków.

Bardzo ciężko schodziły ramiona układu kierowniczego ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ciekawostka, że zachowała się oryginalna pokrywka bezpieczników :)

Obrazek


Chłodnica już po regeneracji. Teraz zabieram się za układ kierowniczy.

Może ktoś mi zmierzyć ile powinna mieć długości oryginalna dźwignia ręcznego gazu? Tu ktoś coś byle jak pospawał - już to odciąłem i trzeba zrobić porządnie :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 1002
Rejestracja: 26 lip 2012, 22:48

RE: Zetor 50 Super - 1964r. - wisienka na torcie ;)

Post autor: Przemo »

Paweł zwolnij bo ja daleko z tyłu i nie wiem kiedy cię dogonię:D

P.S.Piękna robota :p
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor 50 Super - 1964r. - wisienka na torcie ;)

Post autor: Ursus »

Ostatnio zwolniłem trochę, więc trzeba nadgonić :) A wiesz, że u mnie nie ma takich warunków do pracy jak u Ciebie, więc robię póki pogoda sprzyja :)



*********************************************

No nareszcie odebrane :) Robota robiona w sumie od początku sierpnia, ale najpierw był patent na dorobienie wkładek nowych - bo już na wkładkach w panewkach ten silnik wcześniej pracował. Ale ostatecznie padło na kompleksową regenerację układu korbowego z użyciem kompletu oryginalnych panewek grubościennych :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek




*****************************************

Cisza w temacie, no ale dla kolejności lecę dalej ;)

Kupiłem sobie dziś woreczek śrub i mogę teraz składać :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
brutal66
Posty: 633
Rejestracja: 17 sie 2011, 20:48

RE: Zetor 50 Super - 1964r. - wisienka na torcie ;)

Post autor: brutal66 »

Paweł jak będziesz pracował w takim tempie to pod choinkę prezent sobie złożysz*annoy*pozdrawiam Tomasz
Zetor 25A, Ursus C- 385, Dniepr 650, Ładowacz UNHZ 500, Pług PZ1, Piła spalinowa Drużba, Snopowiązałka, Suzuki Intruder VLR 1800, Honda PC800
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor 50 Super - 1964r. - wisienka na torcie ;)

Post autor: Ursus »

Staram się, ale nie zawsze jest to łatwe ;) Dziś np. z braku jednego pierścienia Seegera - robota stoi ;) Muszę czekać do jutra.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Zetor 50 Super - 1964r. - wisienka na torcie ;)

Post autor: Jacek ze Skansena »

Tak wtrącę przy okazji. Posiadam Zetora 50 do remontu na części jakby kto potrzebował w całości sprzedam.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor 50 Super - 1964r. - wisienka na torcie ;)

Post autor: Ursus »

Jacku ja potrzebuję przednie błotniki ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Zetor 50 Super - 1964r. - wisienka na torcie ;)

Post autor: papiszon »

Czy pozostałeś przy odrzutniku oleju w tylnej pokrywie bloku. czy zaadaptowałeś "semering"?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor 50 Super - 1964r. - wisienka na torcie ;)

Post autor: Ursus »

Zostałem przy odrzutniku. Radzono mi żeby tak zrobić. Sam nie wiem co w tym wypadku byłoby lepiej. Ty masz uszczelniacze?

Mam tylko pewien problem, po przykręceniu koła zamachowego, coś mi ociera :( Mam wrażenie, że ściśnięty odrzutnik się nieco odkształcił i trze o obudowę - ale muszę to sprawdzić, bo z tym nie ma żartów.

Papiszon - podaj przy okazji mi na PW namiar telefoniczny do siebie :) Będę miał pewnie kilka pytań przy składaniu :)



***************************************************

Z tarciem sobie poradziliśmy. Nie wiem czy przypadkiem nie rozwiązała problemu inna uszczelka pod pokrywę - bo po rozmontowaniu, przejrzeniu i zamontowaniu ponownie - wał się pięknie obraca płynnie.

Ponadto silnik już wrzucony, sprzęgło skręcone - zostanie tylko łapki wyregulować - ktoś się orientuje jakie tam powinny być odstępy?

Rozrząd ustawiłem, przy okazji zmieniłem koła rozrządu na inny komplet, bo mój był bardzo kiepski. Na wał korbowy idzie nowe koło zębate. Jeszcze do napawania i frezowania poszedł wałek sprężarki i pompy wtrysk. Miał wyrobiony rowek na klin.

Miejsca pod tuleje oczyszczone - będziemy jutro albo w sobotę pasować. Podkładki dystansowe też mam w zanadrzu jak coś.

Problem mam jeszcze z pompą olejową - ma luzy. Czy ktoś regenerował pompę? Może macie zestawy naprawcze? W sobotę planuję jechać z nią do jakiegoś zakładu podpytać.


W między czasie poskładałem kolumnę dźwignie biegów. Dorobiłem podkładki ze smarowniczkami oraz pokasowałem luzy. Trochę męczyłem się samemu ze sprężyną - ale po chwili przyszedł mi do głowy pewien patent :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek




Szczęki też gotowe do nitowania :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Zetor 50 Super - 1964r. - wisienka na torcie ;)

Post autor: papiszon »

Podaję wartości regulacji sprzęgła.
Luz od łożyska do dźwigienek jazdy - 2,5 mm, do dźwigienek wałka - 8,5 mm. To wedle instrukcji, a w pracy się okaże.:p
PS. Poszło PW z nr. telefonu.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor 50 Super - 1964r. - wisienka na torcie ;)

Post autor: Ursus »

Dzięki :)

Ja tuleje już wrzuciłem :) Czekam też na zestaw naprawczy pompy olejowej. Ty jak sobie radzisz z pompą olejową?



P.S. Nie dostałem żadnej wiadomości od Ciebie :(



Obrazek
Obrazek




I taki przy okazji powstał poradniczek :)

https://www.youtube.com/watch?v=LfdAeEKz_2g



*******************************************

Idziemy dalej :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



I pytanie do znawców Supra. Czy ten otwór prowadzi do koszulki wodnej? Trzeba tą szpilkę jakoś specjalnie uszczelniać? Zapomniałem dziś sprawdzić sprężarką - a coś mi się widzi, że jednak pod szpilką woda płynie :)

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Zetor 50 Super - 1964r. - wisienka na torcie ;)

Post autor: chrapek3011 »

Nie powinna,tak jak w URI...Chyba,że została wkręcona na chama za długa szpilka i wycisnęła otwór...tak jest w przypadkach głowic z C-4011,355,360,które się bierze po regeneracji,nie wszystkich oczywiście.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor 50 Super - 1964r. - wisienka na torcie ;)

Post autor: Ursus »

No właśnie tutaj jest szpilka z dwoma średnicami gwintów u góry - M14 i M10. Wykręciłem z 4 głowic, z dwóch różnych ciągników i wszystkie wyglądają tak samo, oryginalne szpilki - więc wątpię by ktoś głębiej wkręcił nieostrożnie. Raczej takiej opcji nie ma. Dziś sprawdzę czy otwór jest do koszulki wodnej.

Jeśli okaże się, że tak, to jak Waszym zdaniem najlepiej uszczelnić gwint?



***************************************

Gwint uszczelniłem klejem do gwintów. Myślę, że będzie trzymać. No i potwierdzam - oryginalnie w Suprach ta szpilka po wykręceniu odsłania otwór do płaszcza wodnego :)

Wrzuciliśmy dziś już głowice - bawię się teraz z regeneracją pompy wodnej - montuję nowe zębatki, wałki itd.

Oś przednia też dziś finalnie zmontowana :) Jak tylko uporam się z pompą to montuję pokrywę rozrządu i przednie zawieszenie do silnika.

Obrazek
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ