Mikrociągnik RJS-1

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
PiotrRJS-1
Posty: 15
Rejestracja: 21 kwie 2014, 16:50

Mikrociągnik RJS-1

Post autor: PiotrRJS-1 »

Witam wszystkich forumowiczów i zapewne wielu niezarejestrowany czytaczy.
Rok temu zakupiłem maszynę mającą ułatwić i usprawnić prace polowe na działce jednorodzinnego domu. Przeszło pół roku intensywnego poszukiwania mikrociągnika dzik zakończyło się zakupem upragnionej maszyny. Padło jednak na mikrociągniczek Mesko RJS-1. Z pewnością nie jest to jakaś prestiżowa ani kolekcjonerska maszyna (jak te szeroko opisywane na forum Retrotraktor) ale dla hobbysty myślę wystarczająca. Nadmienię iż nie jestem rolnikiem i nie posiadam gospodarstwa. Maszyna ma pracować :) na działce 3600m2. Przewidywane prace to transport drewna z działki do domu, odśnieżanie posesji i chodnika i w miarę pomysłów małżonki ma usprawnić prace w ogrodzie.
Serdecznie proszę osoby posiadające (i nietylko) typowe dzieło techniki o wymianę doświadczeń w obsłudze ciągniczka.
Podsumowując chciałbym przedstawić Wam " moje spełnienie marzeń o posiadaniu traktora" a więc Mikrociągnik RJS-1.

Zdjęcia wykonano rok temu 14.04.2014 zaraz po zakupie.
Obrazek

Obrazek



RJS-1 podczas zakupu po kilkunastu próbach udało się odpalić. Ewidentnie wskazywał że musi zostać dopieszczony ale ma mu się na życie. Pierwsze niedomagania wychwycone w trakcie pierwszych prób glebogryzowania ziemi to:
- problemy z uruchamianiem ciepłego silnika
- wyciek oleju z uszczelniacza lewej półosi
- zacinająca się manetka gazu.



Poniżej zdjęcie maszyny przygotowanej do glebogryzowania wieloletniego ugoru.
Obrazek

Efekt prac.
Obrazek



Wypad po sadzonki
Obrazek

i można powoli cieszyć oko
Obrazek



Pierwsza naprawa to wyciek oleju z przekładni głównej przez uszczelniacz półosi.
Naprawa przedyskutowana na forum Retrotraktor dzięki podpowiedzi ~KC57 wykonana bez większego stresu (myślałem że mechanizm różnicowy trzeba będzie rozbierać). W czopie lewej półosi znajduje się uszczelniacz A40x62x7 . Zakupiony został nowy zapomniałem oznaczenia ale ma jedną wargę ochronną więcej (koszt jakieś 6zł).



Druga modyfikacja to powrót do pierwotnej wersji sterowania obrotami silnika. Poprzedni właściciel zamontował manetkę gazu od komara. Początkowo wydawało mi się oki motocykle mi nie obce ale po pierwszej godzinie glebogryzowania łatwo było stwierdzić iż ciągnik prowadzi wyłącznie lewa ręka a prawa trzyma tylko silnik na obrotach. Na następny dzień miałem zakwasy w lewym ramieniu. Dodatkowo linka gazu się zacinała i całkowicie negowała pracę regulatora obrotów silnika. Zamontowałem nie wiem jak nazwać tą część coś w podobie ssania jak w WSK 175 (pokrętło- motylek), a końcówkę linki z regulatorem obrotów połączyłem za pomocą sprężystego wygiętego drucika. Myślę iż powinna być tam jakaś sprężynka dość delikatna. Na dzień dzisiejszy mam możliwość ustawienia stałego poziomu obrotów i mocnego pewnego prowadzenia maszyny obiema rękoma. Jeżeli na pokrętle ustawie zbyt wysokie obroty to regulator zmniejsza je a sprężysty drut się chwilowo prostuje.
Obrazek



Potrzeba matką wynalazków czyli jak połączyć ciągnik z przyczepką.

Zakupiony sprzęt nie posiadał oryginalnej przyczepki i trzeba było coś wyrzeźbić aby zaadoptować samochodową.
Obrazek

Po kilu piwach przemyśleń wyszło coś takiego

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Adapter umożliwia szybkie połączenie z ciągnikiem a co ważne szybko można go zdemontować i podpinać przyczepę do auta.

Widok na zaprzęg gotowy do pracy.

Obrazek



I oczywiście w trakcie pracy.

Obrazek
Rjs-1,TV521,kosiarka samojezdna zeroskręt silnik dzik
muniek62
Posty: 16
Rejestracja: 02 wrz 2010, 22:25

Re: Mikrociągnik RJS-1

Post autor: muniek62 »

szukam paska regulatora obrotów do rjs 1
muniek62
Posty: 16
Rejestracja: 02 wrz 2010, 22:25

Re: Mikrociągnik RJS-1

Post autor: muniek62 »

szukam paska regulatora obrotów do rjs 1 i koła pasowego na wałek przekaźnika mocy
muniek62
Posty: 16
Rejestracja: 02 wrz 2010, 22:25

Re: Mikrociągnik RJS-1

Post autor: muniek62 »

znalazłem w kielcach
Awatar użytkownika
werty
Posty: 30
Rejestracja: 14 lis 2010, 9:26

Re: Mikrociągnik RJS-1

Post autor: werty »

muniek62 pisze: 21 cze 2020, 11:53 znalazłem w kielcach
Wie Pan gdzie można go dostac?
muniek62
Posty: 16
Rejestracja: 02 wrz 2010, 22:25

Re: Mikrociągnik RJS-1

Post autor: muniek62 »

w kielcach jest Sklep z ul. miodowicza jak się jedzie od Ściegiennego pierwsza w prawo
muniek62
Posty: 16
Rejestracja: 02 wrz 2010, 22:25

Re: Mikrociągnik RJS-1

Post autor: muniek62 »

poszukuje kosiarki do rjs1
dking6
Posty: 10
Rejestracja: 04 gru 2018, 22:35

Re: Mikrociągnik RJS-1

Post autor: dking6 »

Witam,

Potrzebuje wymienić sprężyny w sprzęgle.. są dostępne jakieś pasujące zamienniki ?
muniek62
Posty: 16
Rejestracja: 02 wrz 2010, 22:25

Re: Mikrociągnik RJS-1

Post autor: muniek62 »

nie moze mi sie zebrac na 3 co to moze być
muniek62
Posty: 16
Rejestracja: 02 wrz 2010, 22:25

Re: Mikrociągnik RJS-1

Post autor: muniek62 »

szukam kosiarki listwowej do rjs 1 mesko
Rjs1-traktor
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2023, 13:48

Re: Mikrociągnik RJS-1

Post autor: Rjs1-traktor »

Witam. Poszukuję głowicy do traktorka Rjs-1 Mesko. Może ktoś ma albo wie gdzie można kupić taką głowicę.
muniek62
Posty: 16
Rejestracja: 02 wrz 2010, 22:25

Re: Mikrociągnik RJS-1

Post autor: muniek62 »

mam głowicę z silnikiem tłoki albo pierścienie do wymiany tel 661 559 129 i inne części
muniek62
Posty: 16
Rejestracja: 02 wrz 2010, 22:25

Re: Mikrociągnik RJS-1

Post autor: muniek62 »

dking6 pisze: 09 lis 2020, 19:32 Witam,

Potrzebuje wymienić sprężyny w sprzęgle.. są dostępne jakieś pasujące zamienniki ? tak gr 1mm szer 10 mm około 2,5 mb robia na zamowienie
ODPOWIEDZ