Zetor 50 Super Franka

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 50 Super Franka

Post autor: Ursus »

szubinska pisze: 14 maja 2021, 14:00 Zastanawia mnie że środkowe kostki są przesunięte względem siebie o połowę długości. Zazwyczaj spotyka się ustawione parami.
Faktycznie! Nie zwróciłem na to uwagi. I teraz aż głupio mi ją zakładać będzie hehe :lol:

Ale w temacie Supra zostańmy tu. Blok wreszcie pojechał do szlifu, okazało się, że wał który kiedyś wymieniłem się z Przemkiem i panewki od niego nie nadadzą się. Tzn wał jeszcze ok, można wykorzystać, ale panewki nie bardzo. Zatem wtopa i musiałem kupić nowe panewki. :oops:
Mam nadzieję, że pójdzie już z górki. Tuleje, tłoki i pierścienie nowe mam z PRL, sworzni brakowało i oringów - dokupiłem z paroma fantami w Czechach, m.in. uszczelka szyb przesuwnych do kabiny

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 50 Super Franka

Post autor: Ursus »

No i mamy to :) Blok już po osiowaniu, panewki dotoczone, a raczej wytoczone na wytaczarce poziomej. Ładnie płynnie wał pracuje, jest nówka wał założony, jedynie po polerowaniu. Panewki główne nowe, korbowodowe się udało odzyskać z jednego ze starych silników gdzie był już 4 szlif chyba, no i panewki po przetoczeniu jak nowe ;) Nie były wybite na szczęście.

Szlif wykonany w firmie Moto Szlif w Przyworach, teraz to już nie tylko dawny POM Przywory, ale także PTI Przywory, bo obecnie jest po przejęciu przez prywatną osobę. Dałem tam 2 bloki, bo obydwa były wcześniej przerobione na wkładki i było ryzyko, że coś nie wyjdzie. Generalnie jakby ktoś potrzebował to mam blok zrobiony na wkładki, można składać i jeździć jakby ktoś nie chciał oryginalnych panewek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 50 Super Franka

Post autor: Ursus »

Wał już wymyty dokładnie, chociaż muszę przyznać , że po raz pierwszy tak czysty wał ze szlifierni odbierałem :-) Na dzień dzisiejszy wał już jest w bloku.

Obrazek

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 50 Super Franka

Post autor: Ursus »

Cisza tu coś ;)

Wał już dawno w bloku, tuleje z tłokami też, dziś głowice będą dociągnięte już.
W między czasie czekam na dorobione podkładki do zabezpieczenia rozrządu, żadne nie spasowały mi z dostępnych w sklepach, a używane są już mocno pozaginane.

Ale znalazłem jedną nieścisłość w książkach - albo ja już coś nie bardzo czaję ;) :lol:
Otóż z tego schematu wszystko się zgadza, koło na wale korbowym, od środka wycięcia na klin 29 stopni w prawo, w zasadzie trzeci ząb. Koło pośrednie też można rozrysować i odmierzyć kątomierzem 81 i 135 stopni - pokrywa się to wszystko również na kołach z czterech kompletów jakie mam.
Zagadka zaczyna się w kołach pompy wtryskowej i rozrządu...

Obrazek

Wg tego schematu (w dwóch różnych książkach czeskich są te same wartości choć szkice inne) - powinno być od środka wycięcia na klin (w polskim tłumaczeniu instrukcji warsztatowej Zetora 50 Super nazwanej "środkiem sprężyny" :roll: ) są wartości w prawo 87 stopni i potem 75 stopni.
Środek klina wypada mniej więcej na prawej krawędzi zęba, jak od kolejnego liczymy 1,2,3 ... to na 13 zębie powinny być 3 kropki. Potem od kolejnego liczymy 9 zębów i 2 kropki wybite punktakiem. Tak jest na czterech kompletach, które mam plus na fotkach z oryginalnego silnika z Czech, które dostałem od znajomego z czeskiego forum.

I co dalej? Jak przyłożymy do schematu to się nie zgadza, bo wypadałoby jakby o 1 ząb wcześniej. Może ja źle ten schemat rozumiem? Ale wszystkie inne pasują idealnie z kątomierza. A wiadomo, że tym sposobem jak zmierzymy źle kąt 87 stopni, to automatycznie znak z 2 kropkami również będzie o jeden ząb wcześniej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Taka ciekawostka ;) Niebawem zrobię szablon do oznaczania kół, bo często znaków nie mają ludziska i dzwonią. A teraz będzie jasne, skoro 5 silników miało tak samo, to jestem w stanie w to bardziej uwierzyć jak książce.

Możliwe, że Zetor 35 Super miał inaczej i ten błąd powielono dalej - nie wiem tego.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 50 Super Franka

Post autor: Ursus »

Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 50 Super Franka

Post autor: Ursus »

Mały gadżet - mam już jeden komplet, ale nie idealne, teraz trafiły się drugie - będzie z czego zrobić jeden zestaw do ciągnika :)
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
szubinska
Posty: 509
Rejestracja: 26 lut 2014, 11:47

Re: Zetor 50 Super Franka

Post autor: szubinska »

Na jakim etapie zatrzymał się remont, czegoś brakuje żeby kontynuować ? Z relacji wcześniejszych było widać że temat remontu jest mocno zaawansowany.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 50 Super Franka

Post autor: Ursus »

Na etapie braku czasu w pomieszaniu z koniecznością przeprowadzki częściowej jeśli chodzi o nasze graty.
Teraz dodatkowo pojawił się problem z kołami rozrządu - wcześniej przeoczyłem jedno uszkodzenie, które na etapie montażu wyszło, a nowych kół nie chcę na oczy widzieć - tych współczesnych. Więc szukam :) Tak naprawdę rozrząd i składanie reszty i można odpalać. Tak niewiele, a zarazem wiele :)

Marzy mi się w tym roku, w sezonie letnim pomalować korpusy Supra i C-328. Żeby potem już na spokojnie sobie składać jak tylko pozwoli czas i finanse (blacharke...). Ale zobaczymy
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 50 Super Franka

Post autor: Ursus »

Coś tam ostatnio znów ruszyłem, zmontowane już kolektory wodny i wydechowy, pokrywa odprężnika, może dziś uda się skręcić podstawy klawiatury i ustawić zawory.
Szykuję też pokrywę - bardzo mnie w nich razi to, że są chropowate niczym kiepskiej jakości beton - a tam powietrze przechodzi - więc robię mały tuning i szlifuje kanały i powierzchnie tej pokrywy - niech ma lżej po takim małym "portingu" ;)

W między czasie na okolicznym złomie udało się parę drobiazgów uratować z Supra, który raczej już nie odjedzie.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 50 Super Franka

Post autor: Ursus »

Czas się powoli brać za składanie finalnie zawieszenia przedniego, bo w zasadzie teraz jak tylko znajdę chwilę wolną to już montuję przednią pokrywę rozrządu i misę olejową i można olejem zalewać silnik. W zasadzie zostało zamontować filtry olejowe i paliwowe oraz filtry powietrza - ale tam jeszcze trochę czyszczenia.

Przy okazji jakby ktoś z Was potrzebował schematu przedniego zawieszenia. Postaram się też zrobić film z tego montażu, bo pierwsza część już dawno temu była.
Obrazek

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 50 Super Franka

Post autor: Ursus »

Wreszcie na 4 kołach ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 50 Super Franka

Post autor: Ursus »

Zdecydowałem się na zakup nowych błotników przednich. Porządna robota. Minimalnie je zmodyfikuję. Jakby ktoś potrzebował takie do podszykowania to mam kilka kompletów w różnym stanie. Podobnie blachy boczne na silnik oraz górne blachy nad silnikiem.

Udało mi się też dokupić maski przednie - niestety jak to zwykle bywa musiałem zakupić na zasadzie "wszystko albo nic". Jaśniejsza pójdzie do naszego, druga ewentualnie na zamianę za inne części. Mam też zaczepy transportowe i trochę innych części.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 50 Super Franka

Post autor: Ursus »

Trochę z aktualności :) Mam nadzieję niebawem pierwszy odpał ;)
https://www.youtube.com/watch?v=TirtO4xpCe8
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 50 Super Franka

Post autor: Ursus »

13.07.2022, w jakieś mniej więcej 6 lat od zakupu dał pierwszy głos na chwilę ;) Dla mojego Taty to bardzo ważny moment, teraz będę starał się, aby na 22 lipca udało się wyjechać z garażu :D Nie przez komunistyczną tradycję, ale urodziny :D

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Mixol
Posty: 53
Rejestracja: 28 lis 2019, 6:39

Re: Zetor 50 Super Franka

Post autor: Mixol »

Gratuluję Panowie :D
A z filmem z uruchomienia nie wstrzymuj do niedzieli :D
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 50 Super Franka

Post autor: Ursus »

Zrobimy na niedzielę mam nadzieję, chcę uzupełnić jeszcze kilka elementów, w tym układ chłodzenia, i odpalić na dłużej - więcej materiału będzie. To był tylko taki na moment "pierwszy krzyk" jak przy narodzinach :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Mixol
Posty: 53
Rejestracja: 28 lis 2019, 6:39

Re: Zetor 50 Super Franka

Post autor: Mixol »

Domyślam się, znam ten moment czeka się na pierwszy dźwięk i zapach z wydechu :D
Jeszcze raz gratuluję, robisz z Tatą super robotę.
Kiedy muzeum otwieracie? :D
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 50 Super Franka

Post autor: Ursus »

Hehe muzeum, nie jest to takie proste :D jakbym się umiał sklonować albo doba miała co najmniej 72 h to można byłoby pomyśleć :D Na razie staramy się robić to co lubimy i przy okazji promować to i pomóc innym na ile umiemy - a jak się uda wszystko zgodnie z planami, uda się odłożyć trochę funduszy i jakieś wiaty pobudować - bo miejsca już co nieco jest - to jakiś mały skansenik będzie :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 50 Super Franka

Post autor: Ursus »

Dawno się nic nie działo. Ogarniałem chłodnice - w sumie złożyłem dziś, ale kolega mi lutował nowe tulejki gwintowane w dno, no i puszcza :D
Także dobrze że odwilż i wodą zalewałem na próbę najpierw. Pochodził chwilę, ale to nie robota jeszcze jak cięgna od gazu nie poskładane. Muszę to uzupełnić, skompletować, pozakładać pomosty i będzie można go na spokojnie docierać.
Na razie robota przy nim idzie marnie, bo stoi pod plandeką - niestety nie mam na niego w tej chwili miejsca pod dachem - a wiecie jak to jest jak pozakrywany jest dokładnie, to się nie chce na chwile odkrywać i tak odkąd wyprowadziliśmy się z garażu najmowanego tak stał w zasadzie niewiele ruszany do dziś. Plan na przyszły rok to go skompletować i trochę pojeździć po bezdrożach, podocierać :) Nie chcę planować za dużo ale cieszyłbym się, jakby w 2023 miał usunięte ewentualne drobiazgi jakby coś wyszło i na koniec pomalowany korpus. Blacharka to na gotowo pewnie plan na 2024.

Odnośnie chłodnicy to naprawiana trochę metodą budżetową z uwagi na to, że mam ich kilka i że są rozbieralne. Największy oprócz kamienia kotłowego i nieszczelności rdzenia problem tych chłodnic to uszkodzone przez korozję szyjki górnego zbiornika chłodnicy. Obudowa przykręcona do rdzenia jest mosiężną wytłoczką, ale wlutowana i dodatkowo przynitowana jest szyjka stalowa. Po latach powykruszana i przez to w moim wypadku za krótka, aby sprawnie połączyć z "fajką" od kolektora wodnego. Zatem wykonałem flansze z blachy i rurki, po pospawaniu została skręcona w miejsce nitów na 2 śruby M8 z podkładką od wewnątrz. Jako uszczelnienie dorobiona uszczelka gumowa + masa uszczelniająca. Na razie spełniło swoje zadanie, w podobny sposób będę chciał zregenerować jeszcze z jedną sztukę - aby mieć ewentualnie na zapas.
Obrazek

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 50 Super Franka

Post autor: Ursus »

Okazało się, że akurat dno które założyłem miało w innym miejscu rozszczelnienie, przez co nie udało się wcześniej założyć chłodnicy. Ale przedwczoraj podmieniłem dno na inne, złożyłem raz jeszcze i zalałem na warsztacie wodą. Dla bezpieczeństwa ustawiłem w kaście, gdyby się w nocy rozszczelniło. Po 24 godzinach prawie nie było ani kropli. Zatem dziś po zamontowaniu jeszcze tunelu powędrowała na traktor i został układ zalany płynem.

Niby niewiele, ale zawsze coś do przodu. Przy okazji gdyby ktoś miał na sprzedaż to chętnie kupię korek chłodnicy do Zetor 50 Super
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ