Zetor Crystal 8011

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
Awatar użytkownika
Marian1231973
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 13:56
Lokalizacja: pomorskie

Re: Zetor Crystal 8011

Post autor: Marian1231973 »

Hej.
Tak, jest w moim gospodarstwie od 3 lat. Po imporcie z zachodu niestety miał tylko jedną lampę tylną w kiepskim stanie, poszukam jeszcze jej pozostałości. Aktualnie są założone dostępne na rynku podobne do tych które udostępniasz w "fotosik".
Widzę że posiadasz dobry egzemplarz do renowacji i idzie Ci to świetnie. Dobra robota. U mnie niestety wiele do zrobienia jeżeli chodzi o estetykę. Mechanicznie wszystkie sprawne, wszystko na miejscu, blachy nie pogięte i tyle. Brak czasu na hobby, jednak powoli może uda mi się przywracać ich pierwotny blask.
A jeśli chodzi o instalację elektryczną to nie odważyłbym się zamieniać oryginalną na jakąś nową wątpliwej jakości. Zrobiłem to raz w C-355 no i się zaczęły problemy, więc stanowczo nie polecam wymiany kabli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w działaniu.
Zetor 8045, 8011, 5945, 3511, Ursus C-355, C-4011

Pozdrawiam serdecznie
Mariusz
Kozichwost
Posty: 15
Rejestracja: 11 kwie 2020, 19:50

Re: Zetor Crystal 8011

Post autor: Kozichwost »

Kolego jeśli malujesz silnik, polecam przypylić go epoksydem i dopiero malować kolorem właściwym, oczywiście akryl i utwardzacz. Epoksyd fajnie zwiększa przyczepność podłoża. Wystarczy napylić cienką warstwę.
A oto mój 1224 z roku 85 w pełnym oryginale, poza dodatkowymi wyjściami hydraulicznymi i hakami w tuz. Nawet opony jeszcze oryginalne barumy z 85 roku. Jak widać nadal ciężko pracuje
Obrazek
JDnB91
Posty: 274
Rejestracja: 13 maja 2019, 14:33

Re: Zetor Crystal 8011

Post autor: JDnB91 »

To Ursusy na Barumach wychodziły? Czy to jakiś rozmiar felg/opon na żądanie i Stomil takich nie produkował?
Warsztat Konrada
Posty: 15
Rejestracja: 26 wrz 2017, 13:21
Lokalizacja: Brzeg

Re: Zetor Crystal 8011

Post autor: Warsztat Konrada »

Hej. trochę się ruszyło tj. przednia oś rozebrana jedna strona nisko siedziała, kabina jutro będzie ściągnięta więc cały korpus się dobrze doczyści;) Instalacja niestety do wymiany stara w kiepskim stanie kable stwardniałe nie kompletne jeśli chodzi oo część czujników...link do nowej
https://allegro.pl/oferta/instalacja-el ... 9039739561
Praktycznie wszystko co do tej pory malowałem było malowane 2xpodkładem epoksydowym, farby finiszowe to marka KRAMP baza+utwardzacz kolory pasują, ale czy jakość jest super??? jest ok farb już nie zmieniam, bo sporo nimi jest już pomalowane. jak zdemontuje wrzucę jakieś fotki kaczan zasiany więc mam trochę czasu :D A z kierunkami się pomyliłem, jeden miałem starego typu i jeden nowego, zamówiłem ten nowego i rozstaw śrub nie pasuje do blaszek montowanych do błotnika, spróbuję spasować albo będę szukać nowych. Fajne że kogoś to interesuje...pozdrawiam
Warsztat Konrada
Posty: 15
Rejestracja: 26 wrz 2017, 13:21
Lokalizacja: Brzeg

Re: Zetor Crystal 8011

Post autor: Warsztat Konrada »

JDnB91 fajny ten twój 1224 żółte były super, i jak takiego widzę w oryginale i dobrym stanie to aż łezka się kręci... A te czerwone na srebrnych kołach to taki smutny widok, bo konkurencja się rozwijała modernizowała swoje traktory a Ursus nic
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2020, 9:52 przez Warsztat Konrada, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2565
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Zetor Crystal 8011

Post autor: SEBRIGHT »

Ja też bym się bał kupować gotowca...
U siebie w Zetorku składałem sam - kabelek po kabelku - praca trochę mozolna, zwłaszcza jak się to robiło pierwszy raz, ale przynajmniej wiem co mam.
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Warsztat Konrada
Posty: 15
Rejestracja: 26 wrz 2017, 13:21
Lokalizacja: Brzeg

Re: Zetor Crystal 8011

Post autor: Warsztat Konrada »

Jak miałbym sporo czasu to i tym bym się zajął tzn instalacja, znalazłem ten orginał Ursusa-myślicie że to lipa będzie??? Mało zdjęć tej nowej wiązki, kabli prawie nie widać... do instalacji mam kilka tygodni wiec poczekam, może ktoś miał styczność z orginałem Ursusa? Ewentualnie będę robił sam ;)
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

Re: Zetor Crystal 8011

Post autor: chrapek3011 »

Jakość tych instalacji słaba.Ja robię do każdego modelu sam.U mnie najcieńszy przewód to 1mm2.Kolory według oryginału i przekroje poszczególnych obwodów również.Tak samo jak koszulki wiązek w trzech kolorach do wyboru.Końcówki też.Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze takie rzeczy jak czujniki i kontrolki hamulca ręcznego,wzmacniacza momentu...gdzie w tych instalacjach współczesnych tego nie było nie mówiąc już o wersji z grubym oryginalnym dachem.Gdzie naprawdę jest tych wiązek i przewodów w oryginale dużo.A o wersjach ...32...34 już nie wspomnę bo do tego w ogóle nie ma nawet tych cienkich.Są tylko w sprzedaży 385-4cyl i 385-6cyl.Ale jak wspomniałem na początku bardzo słabe i niekompletne...Do starej kabiny jest tylko wycieraczka przód i tył,lampka oświetlenia wnętrza i wentylator...Nie ma żadnych przewodów do reflektorów dachowych.A do sześciocylindrowych brak wiązki przełącznika akumulatorów pod siedzeniem 12/24V.To tyle.Jeśli kogoś coś interesuje chętnie odpowiem na pytania.
JDnB91
Posty: 274
Rejestracja: 13 maja 2019, 14:33

Re: Zetor Crystal 8011

Post autor: JDnB91 »

Czyli jednym słowem lepiej kupić przewody, koszulki i całą i resztę i robić samemu. Wtedy wiesz co masz.

Tata kupił instalację łączoną do C-360, niby oryginał Ursus. Ale wg. tej starej która już się w rękach kruszyła jest bardzo mizerna. Bez gniazda przyczepy, przewodów pod lampę robocza też nie ma. Gniazdo lampy przenośnej też by mogło być. A nawet nie jest ujęte w dołączonym schemacie :o
Warsztat Konrada
Posty: 15
Rejestracja: 26 wrz 2017, 13:21
Lokalizacja: Brzeg

Re: Zetor Crystal 8011

Post autor: Warsztat Konrada »

Dzięki za opinie na temat gotowej orginalnej instalacji...robię sam,ale na nią mam jeszcze czas ;) Teraz kilka fotek z prac, ciekawostką są przetłoczenia na korpusach skrzyni biegów i tylnego mostu "URSUS" reszta "ZETOR" nawet na obciążnikach...
Obrazek
https://www.fotosik.pl/zdjecie/b8260dd1a50e1d1d
https://www.fotosik.pl/zdjecie/1dbaed49d65e5461
https://www.fotosik.pl/zdjecie/7323db3249f32a8e
https://www.fotosik.pl/zdjecie/9aac47773fedb734
Napiszcie czym myjecie, jakimi środkami chemicznymi te 40 -letnie smary(w moim przypadku) wiem że mieliście do czynienia z starszymi traktorami, może macie jakieś patenty? nie mam tego dużo-smaru, ale ciężko się tego pozbyć.
Kozichwost
Posty: 15
Rejestracja: 11 kwie 2020, 19:50

Re: Zetor Crystal 8011

Post autor: Kozichwost »

Ja ropuję pneumatycznym pistoletem do ropowania, zamiast ropy jednak używam benzyny esktrakcyjnej, po czym zaraz myjka ciśnieniowa i dimmer. Niestety nie mam myjki na gorącą wodę.
ODPOWIEDZ