Pomoc w doborze panewek

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
Darwek24
Posty: 4
Rejestracja: 05 maja 2020, 23:25

Pomoc w doborze panewek

Post autor: Darwek24 »

Witam!!! Mam problem z doborem panewek do Ursusa C355, remontuje mojego Ursusa i jakie mam panewki kupić mam takie numery panewek głownych : 50501080 i jedna od strony sprzegła : 50501100N000 i takie panewki na korbowodzie : 50503120 i mam kupić nominalne czy wał był już po którymś szlifie ? Jak tak po którym ? Czy opłaca się go robić czy lepiej nowy ? Czy sie opłaca go zakladac czy nowy kupić na czopach mam 60 mm, gdzie sie zaklada korbowod i 70 mm gdzie sie zaklada panewki głowne ?
Ostatnio zmieniony 05 maja 2020, 23:57 przez Darwek24, łącznie zmieniany 1 raz.
pioter
Posty: 56
Rejestracja: 15 mar 2019, 21:39

Re: Pomoc w doborze panewek

Post autor: pioter »

Patrzysz na (Nxxx) N- jak nadwymiarowe
xxx- ilość nadwymiarowego materiału na panewce
000 oznaczają nominał;
025 1-wszy szlif;
050 2-gi szlif; itd.
Darwek24
Posty: 4
Rejestracja: 05 maja 2020, 23:25

Re: Pomoc w doborze panewek

Post autor: Darwek24 »

Czyli mam kupić nominał tak ? Wał jest w porządku i nie naprawiać go, mam delikatnie zjechane panewki czyli same panewki i składać , tak ?
Lanser975
Posty: 65
Rejestracja: 20 wrz 2016, 20:56

Re: Pomoc w doborze panewek

Post autor: Lanser975 »

A czym mierzyłeś te czopy ? Wymiary wału podawane są z dokładnością 0,01mm i mierzy się go mikrometrem. Jeżeli panewki miały rudy kolor to wał zapewne też będzie zużyty. Istotny jest też wygląd panewki na powierzchni kontaktującej się z blokiem silnika. Wiele 60-tek i pochodnych wymaga osiowania bloku i samo podrzucenie nowych panewek nie da oczekiwanego rezultatu, a może nawet pogorszyć sprawę. Najlepiej jakbyś skorzystał z pomocy doświadczonego mechanika, bo przez małą pierdołę możesz sobie kosztów narobić.
Alchemik
Posty: 328
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: Pomoc w doborze panewek

Post autor: Alchemik »

Od biedy obecny luz, albo luz nowa panewka obecny wał mizna zmierzyć plastikowymi precikami PLASTIGAUGE czy odpowiedmikiem. Kladzie sie na panewce, dokreca podpore wału/ stopę korbowodu i po odkrecenu porównując z wzornikiem rozgnieciony precik odczytuje sie luz. Przydatne jak sporadycznie chcemy na szybko wstępnie ocenić pasowanie.
Darwek24
Posty: 4
Rejestracja: 05 maja 2020, 23:25

Re: Pomoc w doborze panewek

Post autor: Darwek24 »

Umyłem go dokladnie i czuc na dwoch panewkach pod palcem delikatne nierownosci, jade z nim na szlif bo nie cche mi sie go znowu rozbierac
ODPOWIEDZ