Ursus C-330 1970 - Remont

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
Awatar użytkownika
klusek-rolnik
Posty: 622
Rejestracja: 20 lis 2007, 13:03

Ursus C-330 1970 - Remont

Post autor: klusek-rolnik »

Witam wszystkich sympatyków starych maszyn.

Zakładam temat który będzie sie ciągnął dość długo, aczkolwiek mam nadzieje ze z Waszą pomocą zakończy sie miłym finałem.

Pacjent to Ursus C-330 z roku 1970. Od nowości użytkowany w SKR a potem przejęty w ręce mojego teścia. Lekko nie miał, bo przez kilkanaście ładnych lat był jedynym ciągnikiem w gospodarstwie. W tym roku obchodzi swoje 50 urodziny. Z tej okazji zaplanowaliśmy mu remont. Ciągnik jest normalnie użytkowany w gospodarstwie. Pracuje z wszelkim zestawem maszyn jakie posiadamy, od rozsiewacza nawozów do kombajnu ziemniaczanego. Jest wyposażony w budkę kierowcy znaną z modelu 328.

Z racji tego że nie jestem jakimś wielkim mechanikiem, i mam tez prace zawodową, a to nieco ogranicza mój czas, kapitalny remont silnika oraz skrzyni będzie przeprowadzał znajomy mechanik który dawnymi laty pracował w warsztatach przy pobliskim kółku rolniczym. Ja na swoje barki biorę tylny most oraz wygląd zewnętrzny (przynajmniej takie jest póki co założenie). Do remontu planujemy oddać go późną jesienią kiedy wykonamy wszelkie prace polowe z udziałem naszej zielonej 30.

Darzę ten sprzęt wielkim sentymentem i chciałbym aby pomimo tego, że po remoncie nadal będzie użytkowany w gospodarstwie był bardzo zbliżony do oryginału. Z tego co udało mi sie wyszperać w sieci, mamy małe braki jeśli chodzi o wygląd. Jutro postaram sie wrzucić zdjęcia ciągnika, ale na dzień dzisiejszy mogę wymienić kilka przedmiotów których będę potrzebował, i które chętnie odkupie.
I tak, potrzebuje :
Ramkę szyby + uszczelke (bo szybe mamy całą, nie pękniętą)
Lampy przednie + tylne
Błotniki tylne (w możliwie dobrym stanie, bo obecne są strasznie skorodowane)
Błotniki przednie
Siatke maski (taką jaka odpowiada rocznikowi 1970)

Są to rzeczy które na pierwszy rzut oka są potrzebne. Z pewnością podczas prac przy ciagniku okaże sie że potrzeba jeszcze więcej różnych elementów ale mam nadzieje ze z Waszą pomocą coś zaradzimy.

Jeśli ktoś ma jakieś zdjęcia tych starszych 30 z chęcią podpatrze co i jak. Licze też że chociażby kilka części znajdę u kogoś z forum i dogadamy kwestię sprzedaży.

Jak już pisałem, jutro wlecą zdjęcia ciągnika i napisze przy tym jeszcze o nim kilka słów.

Pozdrawiam Łukasz.
Awatar użytkownika
wisera
Posty: 250
Rejestracja: 13 sty 2013, 13:58

Re: Ursus C-330 1970 - Remont

Post autor: wisera »

Oooo, kibicuje remontowi :D
Ja też myślę nad zakupem jakiejś starej 30, raz że by się przydała do lekkich robót, a dwa darzę je sentymentem bo się na nich wychowywałem :)
Tak więc liczę że uda się doprowadzić ją do oryginału w miarę możliwości :D
RRC
Posty: 501
Rejestracja: 01 paź 2010, 15:59

Re: Ursus C-330 1970 - Remont

Post autor: RRC »

klusek-rolnik pisze: 06 sie 2020, 21:31 Jeśli ktoś ma jakieś zdjęcia tych starszych 30 z chęcią podpatrze co i jak.
Około 1,5-2 lata temu była taka c-330 w ogłoszeniach internetowych
Jeśli dobrze pamiętam to chyba rocznik 71, a cena nie była jakaś szalona , około 19 tyś.
Do dziś żałuję , że jej nie kupiłem, a przynajmniej nie spróbowałem kupić....

Zdjęcia nie są moją własnością , pochodzą z nieaktualnego ogłoszenia internetowego.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na przedniej osi, od strony lewego koła, powinna być jeszcze taka szeroka blacha pod tablice rej. taka jak na tylnym błotniku.
Brakuje rozdzielacza hydrauliki. Nie wiem czy tylne lampy miały już wtedy takie szkła ?
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Ursus C-330 1970 - Remont

Post autor: widelec77 »

Ten zestaw kolorow jest super.Z checia bede obserwowal postepy w pracach.

Mam atrapy (ostatnie 2 sztuki),ale bez podstawy znaku przedniego i trzeba wymienic siatke na drobne oczko.
2 nowe lampy zelmot lezaki,maja drobne ryski od przezucania z miejsca na miejsce,moze jeszcze cos znajde ciekawego :)

Obrazek

Obrazek
piter90m
Posty: 84
Rejestracja: 14 wrz 2014, 14:36

Re: Ursus C-330 1970 - Remont

Post autor: piter90m »

Witam mam luz osiowy w skrzyni c 330 na glownym wałku .Moze to byc przyczyna ze wyje glosno jaz chrupie na 6 biegu
Awatar użytkownika
klusek-rolnik
Posty: 622
Rejestracja: 20 lis 2007, 13:03

Re: Ursus C-330 1970 - Remont

Post autor: klusek-rolnik »

widelec77 pisze: 08 sie 2020, 21:25
Mam atrapy (ostatnie 2 sztuki),ale bez podstawy znaku przedniego i trzeba wymienic siatke na drobne oczko.
2 nowe lampy zelmot lezaki,maja drobne ryski od przezucania z miejsca na miejsce,moze jeszcze cos znajde ciekawego :)


Kolego widelec77 byłbym zainteresowany tymi lampami. Bo siatkę taką mamy właśnie na ciągniku, a wolałbym gdzieś złapać te z tym drobnym oczkiem.

Tak wygląda ciągnik na dzień dzisiejszy
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Ursus C-330 1970 - Remont

Post autor: widelec77 »

To odrazu Ci mowie nie szukaj z drobnym oczkiem bo nikt Ci dobrej nie sprzeda.
Dokup siatke z drobnym oczkiem i przyspawaj migomatem do twojej ramki.Polakieruj w kosc sloniowa.Gdzies na forum nawet juz ktos dobieral siatke.Dobrze ze masz podstawe znaku przedniego bo to sie stal towar deficytowy.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

Re: Ursus C-330 1970 - Remont

Post autor: chrapek3011 »

Szperacz i lampy tylne w tej C-330 z ogłoszenia oryginalne tylko nie na ten rocznik.Blacha pod tablicę na przedniej osi już w tym roczniku nie ma,zegary musza być białe,szperacz jajowaty jak w C-328,lampy tylne jak w 328 bądź całe czerwone.Kilka razy już pisałem kiedy w C-330 pojawiły się kierunkowskazy w tylnych lampach.Siatka w kratkę a nie z siatką jest od początku produkcji.Na tą chwilę nie mam dostępu do mojej literatury.Mógłbym to w wolnej chwili wypisać.
RRC
Posty: 501
Rejestracja: 01 paź 2010, 15:59

Re: Ursus C-330 1970 - Remont

Post autor: RRC »

Żeby była jasność, nie wchodzę w spory doktrynalne i nie akceptuję nerwowości w takowych , nawet gdy mnie nie dotyczą.

Trochę kolejnych przydatnych fotek.

To znają pewnie Wszyscy

Obrazek

Oprócz kratek, siatek, dochodzą jeszcze różnice w samych napisach.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W tej filtr powietrza jest nowego typu....
Obrazek

Bardzo lubię to zdjęcie, jakoś kojarzy mi się ze sceną z "Samych swoich" gdy czekają na Jaśka, choć traktkor tam nie występuje....
Obrazek
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Ursus C-330 1970 - Remont

Post autor: widelec77 »

To jeszcze jedno do kolekcji
Plac ursusa lata 70 te


Obrazek
Ostatnio zmieniony 09 sie 2020, 12:39 przez widelec77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Ursus C-330 1970 - Remont

Post autor: widelec77 »

I tu pytanie czy ta kratka przednia z drobnym oczkiem woogule jest ujeta w katalogu czesci ?

Tak z ciekawosci pytam bo na zdjeciach czarno bialych archiwalnych woogule nie wystepuje.

Napis wartalo by dac tylko jeden C330 bez myslnika na masce tak jak to slusznie zauwazyl kolega RRC to by podkreslalo oryginalnosc i niepowtarzalnosc tego ciagnika.
Takie niby szczegoly,ale istotne bo beda wyrozniac ta c330 .
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

Re: Ursus C-330 1970 - Remont

Post autor: chrapek3011 »

to czarno-białe zdjęcie będzie najdalej do 69 roku.Lampy przednie jeszcze jak w 25-28 i biała kierownica,tłumik zetoroski lub też na wzór.Napisy jak w C350.Ursus tylko na tle.
RRC
Posty: 501
Rejestracja: 01 paź 2010, 15:59

Re: Ursus C-330 1970 - Remont

Post autor: RRC »

Filtr powietrza tez chyba 328 ?
Brak błotników z przodu.
Ostatnio zmieniony 09 sie 2020, 14:02 przez RRC, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Ursus C-330 1970 - Remont

Post autor: widelec77 »

Jest za duzo rozbieznosci i mysle ze trzeba dobrego katalogu czesci zeby po numerze podwozia wszystko dograc.Ja nie mam dostepu do takiej literatury bo bym chetnie pomogl.

Obrazek

Temat bardzo interesujacy bo te stare 30stki zielone juz praktycznie sa niespotykane i bede z ciekawoscia obserwowal.
Kratke bym zostawil co jest juz na nim bo pewnie jest oryginalna.

Moze jak kolega chrapek3011 znajdzie chwile to wypisze nam jakie detale szly do niego w oryginale pod rocznik.
Awatar użytkownika
klusek-rolnik
Posty: 622
Rejestracja: 20 lis 2007, 13:03

Re: Ursus C-330 1970 - Remont

Post autor: klusek-rolnik »

Byłoby miło wiedzieć co i jakie powinno mniej więcej być. Co do tej siatki, to ta ktora jest teraz założona jest z pewnością oryginalna
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12232
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Ursus C-330 1970 - Remont

Post autor: Ursus »

Z tego co się orientuję, to ciągnik już po remoncie, ale tu cisza ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ