Koparka do ciągnika DIY

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Koparka do ciągnika DIY

Post autor: anim7991 »

Witam, może temat nie dotyczy fabrycznych maszyn i ciągników ale być może kogoś zainteresuje :-) Po 6 miesiącach udało się zakończyć projekt.
Zapraszam:
https://youtu.be/z6Mq-N3L1PI


Pozdrawiam :-)
Awatar użytkownika
arjanprojekt
Posty: 107
Rejestracja: 28 cze 2011, 21:59

Re: Koparka do ciągnika DIY

Post autor: arjanprojekt »

Fajna i misterna robota, ale do użytkowania tylko raczej amatorskiego. Mimo wszystko gratuluję cierpliwości i pomysłowości.
Ile kosztowały materiały na całą ta przystawkę?
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Koparka do ciągnika DIY

Post autor: anim7991 »

Nie jest to sprzęt profesjonalny do użytku zarobkowego ale na mojej prywatnej budowie już zaczyna na siebie zarabiać i licząc ceny usług koparko-ładowarek (120-160zł/h) czy koparek (110zł/h) w jeden dzień potrafi zarobić (nie wydać) 300-450zł. W poprzednią sobotę, bez awarii załadowała 9 przyczep po 1,5T :-) łyżka mimo że to 3/4 szerokości łyżki z Białorusi nie ma większego problemu z zebraniem darni i kopania w ziemi - nie myślałem że w hydraulice drzemie aż taka siła :-)

Koszt budowy to około 6500zł (całkowity koszt).
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Koparka do ciągnika DIY

Post autor: Bolszewik »

Fajna robota :P

Czasami miło zobaczyć że coś się jednak da zrobić ....

Z filmików widzę że najsłabszym elementem tej koparki jest jej nosiciel.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Koparka do ciągnika DIY

Post autor: anim7991 »

Bolszewik pisze: 26 wrz 2021, 20:51 Z filmików widzę że najsłabszym elementem tej koparki jest jej nosiciel.
Masz na myśli ciągnik?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Koparka do ciągnika DIY

Post autor: Bolszewik »

Tak, troszkę chyba za delikatny, ale skoro tylko dla siebie żeby zrobić koło domu to nie ma co zmieniać.
Pytanie, dlaczego panel jest tak zrobiony jak w hds`ach, a nie jak podwiesznych koparkach ?
Chodzi mi czemu nie siedzisz na siedzeniu tylko stoisz obok.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Koparka do ciągnika DIY

Post autor: anim7991 »

Ciągnik to robi tylko za przeciwwagę i napęd pompy, nie ma potrzeby ani powodu go zmieniać - nawet hamulca nie ma zaciągniętego. Fakt, że po pierwszych próbach strzeliły śruby od mocowania podnośnika. Śruby 8.8 M10 ścięło jakby były z papieru. Teraz są śruby M12, drobnozwojowy o twardości 10.9, w ciasnym pasowaniu i z ramą pomocniczą podwoziową więc nic się tam nie ugina. Ogólnie to jeśli wystąpią słabe strony to na bieżąco będę to wzmacniał bo z założenia konstrukcja miała być lekka i wzmocniona tylko w miejscach, w których występują odpowiednie siły.

Nie rozumiem natomiast pytania o porównanie do HDSu. Są HDSy gdzie siedzisz, są takie gdzie stoisz. Budując to urządzenie nie sugerowałem się gotowymi rozwiązaniami a tym, jak mi wygodniej do użytkowania, zaprojektowania i zrobienia. Być może, jak znajdę jakieś odpowiednie siedzisko to się nad tym zastanowię w co jednak wątpię.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

Re: Koparka do ciągnika DIY

Post autor: Majo »

Dobra robota. Najważniejsze, że Ci odpowiada i spisuje się w zadaniach, które są do zrobienia. Osobiście jednak w temacie koparki ciągnikowej wolałbym chyba kupić Trolla niż budować samemu. Ale i tak dla Ciebie brawo!!
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Koparka do ciągnika DIY

Post autor: anim7991 »

ODPOWIEDZ