Ursus 914 1988r

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Ursus 914 1988r

Post autor: kumarzysta »

Na pewno za młody na te grono zabytków :mrgreen: ale robil robote ponad 20lat u mnie i czas nastał na remont.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ogonie przeszedł drogę przez mękę, pgr, kółko, jakąś spółdzielnia.
Odlewy zetorowskie, trochę składak w kabinie, dużo wybrakowanych elementów i często naprawianych tylko spawarką.
Bolączki :
-niesprawny WOM
-niesprawny napęd
-ciekną y układ wspomagania
-ciekną a przednia zwolnica
-wał napędu i os przednia luzy
-elektryka to tylko wskaźnik temp wody
-podnośnik żyjący własnym życiem
-brak pneumatyki(odszedł do eksporta)
Plusy ze to jedna z pierwszych wersji modernizacji 87-88 i modelu 914. Dlatego też posiada niski dach ale a szyby uchylne,nowa rozbudowana hydraulika itd.

Plany są takie przywrócić do pełnej sprawności, przywrócić wygląd pierwotny i sprawność. Dodatkowo plan jest rozbudować hydraulikę o druga parę złączy.

Aktualnie szukam kabiny na części, drzwi by się przydały nowego typu na szerokiej poprzeczce, zwrotnica lewa z dobrymi gwintami. Elementy pneumatyki (rury i zbiornik). Mocowania chłodnicy (lewe, prawe oraz do silnika) reszta wyjdzie podczas rozbiorki, relacjonować będę w miarę na bieżąco.
-
Awatar użytkownika
Marian1231973
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 13:56
Lokalizacja: pomorskie

Re: Ursus 914 1988r

Post autor: Marian1231973 »

Witam.

Działaj, wklejaj foty i pisz, chętnie poczytam.
Zetor 8045, 8011, 5945, 3511, Ursus C-355, C-4011

Pozdrawiam serdecznie
Mariusz
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Ursus 914 1988r

Post autor: Ursus »

Zakres prac ogromny biorąc pod uwagę budowę ciągnika - ale z przyjemnością będę przeglądał tę relację :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Ursus 914 1988r

Post autor: kumarzysta »

Zalążek nowego siedzenia na nowych elementach ori Kunów sa52 się zbierają, 3 lata szukałem w rozsądnej cenie, bo to niektórzy oferowali po 5 stów do całkowitej odnowy to mijalo się z celem :)
Obrazek

Także wstępna rozbiórka postępuje, tur będzie niedługo odejmowany i kolejne grubsze mycie. Kabina odejdzie trochę później. Macie kogoś rozsądnego do remontu plecaka?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Ursus 914 1988r

Post autor: kumarzysta »

Tur ściągnięty jeszcze za dnia aby było coś widać
Obrazek[/url]

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia ciągle po nocy bo głównie wtedy wolne chwile na ciągnik.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

4011 też musi coś robić, 3p przy cyklopie.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Ursus 914 1988r

Post autor: Ursus »

Rozbiórka jak zwykle idzie sprawnie ;) Wiem z doświadczenia :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Ursus 914 1988r

Post autor: kumarzysta »

Jo, z tym to prawda, choć parę ukreconych śrub się trafiło pod kabina :P
Jutro jak dobrze pójdzie bedzie silnik na stole, bo orki zimowe trzeba skończyć :D
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Ursus 914 1988r

Post autor: kumarzysta »

Obrazek
Przód wyjechał.
Więc za silnik czas się brać.
Obrazek

Silnik rozebrany, wał nada się, wałek nierządu niestety widać już jej podtarty, ogólnie to składak, każda korba z innej parafii, koło pasowe spawane, rozrząd nie na znakach....
Ale prawie 20lat odsłużył w polu
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Ursus 914 1988r

Post autor: SEBRIGHT »

kumarzysta pisze: 19 lis 2021, 18:50 (...)
wałek nierządu niestety widać już jej podtarty,
(...)
Padłem :mrgreen:
Podejrzewam że miał być wałek rozrządu ;)

A na poważnie, to powodzenia w remoncie - kawał maszyny masz do ogarnięcia :)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Ursus 914 1988r

Post autor: kumarzysta »

Po odjeciu kabiny to nagle ten ciągnik się robi malutki :D
6cyl do garażu na remont już by chyba nie wszedł bo za długi.

Miało być mycie wszystkiego przed oddaniem na warsztat, niestety wyszło inaczej i dziś wylatuje skrzynia pośrednia z pompami.

A ciągniki już na zimę czekają
Obrazek
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Ursus 914 1988r

Post autor: kumarzysta »

Skrzynia wyjechała, pompy a jest ich 4 to prawie wyszły też :) korpus do mycia i wymiany uszczelniaczy wraz z łożyskami i mikropompka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Ursus 914 1988r

Post autor: kumarzysta »

Lecim dalej z tematem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać skrzynia pośrednia tylko mikropompki brakuje (idzie z hydrotor) i prawej pokrywy nowego typu(z otworami na przewody do pompki wspomagającej)
Wzmacniacz jak widać pięknie zaspawany
Skrzynia także wyjechała ( atak był luźny, zmieliło podkładke zabezpievzajaca).
Przejrzane także zostało sprzęgło do napędu (po co produkują linki których nie można założyć do suwaka to tego nie wiem...)

Obrazek
Bok wrócił z obróbki. Nowe Panewki. Bimet. Zostało dokupić korby (będą uzywki bo to się nie psuje) wałek rozrządu i szklanki.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Ursus 914 1988r

Post autor: Ursus »

A czemu korby wymieniasz? Bo każda inna w sensie wagowym? Używki uda Ci się sparować?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Ursus 914 1988r

Post autor: kumarzysta »

Różne stary i nowy typ. Różnice po 40deko. Uzywki sparuje, kumpel ma dojscie :)., 2 starego typu, jeden skladak, jeden nowy typ był założony.
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Ursus 914 1988r

Post autor: kumarzysta »

No i zaczęło się składanie silnika :mrgreen:
Nowy wałek rozrządu tyczyn, nowe szklanki, tuleje Chełmno na zestaw wolnossacy, myślałem o zestawie turbo ale chodził tyle lat na 4 pierścieniach to niech dalej chodzi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A tutaj sposoby mechaników na cieknący czujnik :D
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Ursus 914 1988r

Post autor: kumarzysta »

lecimy dalej, silnik po dostaniu korb i złożeniu czeka na montaż ostateczny głowicy
-zrobione w międzyczasie wymiennik ciepła
-głowica po remoncie
-w najbliższych dniach wtryskiwacze lądują u mnie na stole do sprawdzenia

Skrzynia pośrednia czeka nadal na pompę z hydrotolu ale udało się dorwać prawą blaszkę zasłaniającą pompę wspomagania z otworami na przewody pompy tłoczkowej.

Skrzynia przekładniowa:
-wszystkie łożyska kulkowe nowe i parę złożeń igiełkowych
-przesuwka
-wałek napędzany
-ustawienie poprawne koła wstecznego biegu
oraz zdystansowanie skrzyni
Na ten tydzień planuję skompletowanie całego wzmacniacza (chyba najdroższy podzespół który trzeba zrobić od nowa, bo niestety tylko wałek sprzegłowy i obudowy odzyskałem ze starego

Wszystko co się dało myje myje i jeszcze raz myje, chemia, nafta, ropa, nitro.
warunki słabe, ale daję radę :)



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szczerze połowa ciągnika dopiero, bo jeszcze podnośnik, tylny most i zwolnice oraz przedni most do przejrzenia i później kosmetyka, elektryka, bblacharka. Plan jest ambitny bo do 1 marca musi być gotowy aby zacząć docieranie i w zasiewy ruszył
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Ursus 914 1988r

Post autor: kumarzysta »

Co by rzec
Skrzynia pośrednia można wstawiać w ciągnik. Zdobywa prawa Zaślepka prawie niemożliwa do zdobycia (każdy wywalał bo pompka tłoczkowa się psuje i jakoś nikomu nie chce się założyć z powrotem
Obrazek

Obrazek
Silnik stoi, zostało mi skompletować w lepszym stanie bączek, klin do sprężarki, paski. Koło zamachowe razem ze sprzęgłem wjedzie gdy silnik stanie na wózku (chodzi o wagę i manewry)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wom wybrany. Łożyska zatarte(jedno które pracuje w oleju to założone blachy na nim były, drugie zas od strony oleju zamknięte, od strony uszczelniacza otwarte, tuleja wraz z pierścieniami uszczelniającymi wypracowane do granic możliwości(a nigdy nie był używany u mnie) tarcze to smola, końcówka womu wymienna także miała bliski kontakt ze spawarką, będę ratowal to co jest bo jeszcze się nada do użytku. Hamulec wom zaklejony i tłoki stały (te 4 sztuki). Musiałem wiercić i gwintować aby wybrać.
Po 4 stycznia być może będę miał wzmacniacz.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Ursus 914 1988r

Post autor: Ursus »

Szacunek. W ciężkiej serii naprawdę jest przy czym ręce urobić.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Ursus 914 1988r

Post autor: kumarzysta »

Czołem po przerwie
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Most dzisiaj połączył się że skrzynia. Nareszcie.
W moście do wymiany poszedł wał miernika impulsów, stary miał dosyć, trzeba będzie jeszcze wyregulowac 3 miejsca które go dotyczą. Czekam i szukam uszczelki do tłoka tłumika miernika impulsów bo nigdzie nie ma takich, ale postaram się zdobyć. Dalej, deferencjal został wybrany i zmienione tylko łożyska na których jest osadzony, wałek ataku dostał nowe łożysko wałeczkowe, i cały zestaw na nowo wyregulowane zostało zazebienie oraz luz. Tutaj podkłada się podladki regulacyjne, lub przerzuca się stronami. Os koła posredniego także została nowa założona. Przerzucone zwolnice i w jednym koszu satelita została w końcu poprawnie złożona i zlikwidowany luz (mondzioly założyli na odwrót łożyska wałeczkowe bez podkładek dystansowych co powodowało ciągle przesuwanie się satelity). Zregenerowany wałek napędu wom, (miejsce w którym tulejka z mosiądzu pracuje). Całe sprzęgło womu udało mi się zdobyć używane i z dwóch złożyłem jeden kompletny z nowymi uszczelkami, tarczami, Manszetami i łożyskami. Ogolnie Wszystko ładnie się zgrało za pierwszym razem :). Niestety teraz będzie blokować mnie wzamcniacz, muszę coś ogarnąć wysyłkowo, bo okolica niestety pusta.

Tak wiem że naokoło jest troche rzeczy i kiepsko wygląda na zdjęciach, jak wyjedzie to może w końcu zrobię większy porządek, bo niestety wszystko się przyda i wszystko się składuje ( choć uratowało kilka razy tylek ten złom w święta lub w niedzielę)
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Ursus 914 1988r

Post autor: kumarzysta »

Obrazek

Obrazek

No i dalej idziemy. Wyszło że z mojego wzmacniacz zostały tylko pokrywy, reszta nowe lub mało używane. Czekam na tarcze aby druga zwolnice założyć i gumki. W ten sposób tył beczys na gotowo. Do wzmacniacza zostało mi dokupić wałek hamulca i będę mógł łączyć wszystkie elementy
Już coraz bliżej
ODPOWIEDZ