Ursus C-4011 - 1969r.

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
WlkpTV
Posty: 164
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:52
Lokalizacja: Września
Kontakt:

Ursus C-4011 - 1969r.

Post autor: WlkpTV »

Witam, wahałem się czy zakładać ten ten temat czy też nie ale koniec końców stwierdziłem że co mi szkodzi :)
Już parę lat temu zapadła decyzja o remoncie czterdziestki mojego taty, z tym że bardziej przerodzi się on w renowację i przywrócenie jej do stanu fabrycznego ;)
Ciągnik został zakupiony przez mojego tatę pod koniec lat 90'tych jako ciągnik pomocniczy do gospodarstwa moich dziadków. Jest jego 3 bądź 4 właścicielem. Skąd pochodzi trudno powiedzieć bo do dziś nie zachowały się żadne dokumenty oprócz dowodu i umowy sprzedaży. Podobno zaraz po zakupie przeszła remont kapitalny ( u mechanika z PGR'u w szopce :lol: ). Stan ogólny nie jest zły nie licząc luzów na osi przedniej, stuków w skrzyni, pocących się korków, pokrywek itp. Parę lat po remoncie miała zmienione oryginalne filtry olejowe na adapter pod filtr wymienny PP i od tamtego czasu czyli przez co najmniej 15 lat nie miała zmienianego oleju w silniku bo jak pamiętam cały czas miała założony ten sam szary ( czy tam koloru cynkowego) filtr wymienny który dopiero w zeszłym roku, razem z olejem zmieniłem. Przy okazji zrzuciłem misę olejową by sprawdzić przeciwwagi, zabezpieczenia itp. Aktualnie trzyma ciśnienie 3,5 at na zimnym, przy czym na rozgrzanym 3 at. Filtr powietrza też nie był czyszczony przez xx lat, podnośnika tak samo. A tak oto się prezentuje:
Obrazek
Zdjęcie z sierpnia 2014 roku, widać jeszcze stary niewymieniany filtr oleju o którym mówiłem :lol:
Obrazek
Nawałnica w 2017, na szczęście ucierpiała tylko maska, dach, kabina lekko się skrzywiła i pękło kolanko wydechu...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na dniach opowiem co zostało ostatnimi czasy zmienione względem pierwowzoru z pierwszego zdjęcia.
Ursus C-4011, Jawa 50 Mustang i to wszystko :D
Awatar użytkownika
Denzel
Posty: 102
Rejestracja: 26 mar 2015, 17:40

Re: Ursus C-4011 - 1969r.

Post autor: Denzel »

Coraz więcej tych czterdziestek na forum :) Powodzenia w realizacji projektu
Ursus C-330 2X , Ursus C-4011 , Ursus C-355 , Ursus C-360 2X , Ursus C-385 , Zetor 25K, Zetor 25 A
Cesik2006
Posty: 42
Rejestracja: 03 maja 2020, 19:44

Re: Ursus C-4011 - 1969r.

Post autor: Cesik2006 »

Denzel pisze: 14 lis 2021, 10:06 Coraz więcej tych czterdziestek na forum :) Powodzenia w realizacji projektu
Im więcej tym lepiej :) coraz mniej można spotkać pracujących c 4011
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Ursus C-4011 - 1969r.

Post autor: SEBRIGHT »

Zdjęcie pod zawaloną wiatą robi wrażenie - dobrze że tylko tyle ciągnik ucierpiał...
Powodzenia w remoncie :)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Ursus C-4011 - 1969r.

Post autor: kumarzysta »

Cesik2006 pisze: 14 lis 2021, 15:31
Denzel pisze: 14 lis 2021, 10:06 Coraz więcej tych czterdziestek na forum :) Powodzenia w realizacji projektu
Im więcej tym lepiej :) coraz mniej można spotkać pracujących c 4011
Lepiej niech pracują, od tego jest ciągnik aby pracował :D u siebie jakbym dorwal c45 też bym mu znalazł zajęcia :D od postoju szybciej psują się niestety
szubinska
Posty: 509
Rejestracja: 26 lut 2014, 11:47

Re: Ursus C-4011 - 1969r.

Post autor: szubinska »

Niektóre zmiany są zauważalne gołym okiem: nowe opony, tłumik, maska, kierunkowskazy
WlkpTV
Posty: 164
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:52
Lokalizacja: Września
Kontakt:

Re: Ursus C-4011 - 1969r.

Post autor: WlkpTV »

Dzięki wielkie :)
W pierwszej kolejności zaopatrzyłem się w maskę za dość przystępną cenę, i kabinę puszkę w już mniej przystępnej cenie :lol:

Obrazek
Przy okazji wywiozłem całość do piaskowania, a po powrocie całość poszła w podkład epoksydowy.

Obrazek
Obrazek
Maska wymagała gdzieniegdzie podklepania i niestety nałożenia szpachli, mam nadzieję że sama z siebie nie zacznie pękać...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dorobiłem także zatrzask ;)
Obrazek
Co do maski która była już na ciągniku to chyba lepiej i taniej było kupić używaną w lepszym stanie, aniżeli bawić się w rekonstrukcję
Obrazek

Obrazek
Ursus C-4011, Jawa 50 Mustang i to wszystko :D
WlkpTV
Posty: 164
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:52
Lokalizacja: Września
Kontakt:

Re: Ursus C-4011 - 1969r.

Post autor: WlkpTV »

Dziś trochę do desce rozdzielczej.
Obrotomierz stał dęba, wskaźnik ciśnienia powietrza tak samo no i standardowo przy wskaźniku temperatury zerwana była kapilara. Plus był taki że wszystkie kontrolki się świeciły.
Obrazek
Obrazek
Z nudów wymontowałem go i rozebrałem do ostatniej śrubki. Jedynym problemem było odkręcenie rurki doprowadzającej ciśnienie z układu pneumatycznego do wskaźnika, niestety korozja i dokręcanie na chama przy poprzednim remoncie zrobiło swoje...
Obrazek

Obrazek
Z obrotomierzem też było trochę zabawy, głównie przez wyrobione i spękane plastikowe tryby licznika motogodzin przez co zatrzymywał się na pewnej liczbie i nie był w stanie przekręcić kolejnej co unieruchamiało cały licznik. Z tego też powodu zakupiłem dawcę z którego wymontowałem wspomniane wyżej tryby i szybkę ponieważ w moim nadruk dosłownie się sypał. Cały obrotomierz również rozebrałem na części pierwsze, umyłem, nasmarowałem, wyzerowałem i złożyłem z powrotem. W wolnej chwili zabrałem się za korpus, został on wypiaskowany, zapodkładowany i pomalowany.
Obrazek
Ramki również zostały odświeżone
Obrazek
Tak prezentowała się całość gotowa do składania :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
A oto efekt końcowy :D
Obrazek

Obrazek
Gdyby nie to że nie udało mi się pozyskać nowego, albo chociaż sprawnej używki wskaźnika temperatury to można by rzec że został on ponownie złożony w fabryce :lol:
Ursus C-4011, Jawa 50 Mustang i to wszystko :D
WlkpTV
Posty: 164
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:52
Lokalizacja: Września
Kontakt:

Re: Ursus C-4011 - 1969r.

Post autor: WlkpTV »

Znalazłem również pokrywkę skrzynki bezpieczników ;)
Obrazek
Po założeniu licznika i podpięciu pod niego linki kręci jak przysłowiowy turek kebaba więc reanimację można uznać za udaną :D

Obrazek
Podświetlenie, kontrolki oraz wskaźnik ciśnienia w układzie również śmigają bez zarzutu.
Jedynie co to do wymiany pozostaje wskaźnik temperatury, ale mam na to jeszcze trochę czasu. Przy malowaniu deski muszę i tak licznik rozebrać w celu pomalowania "cyferblatu" na młotkowy szary, tak aby nie różniły się odcieniami więc wtedy będę mógł na spokojnie sobie wskaźnik wymienić jeśli się trafi :)

Obrazek
Nabyłem również nowy przełącznik kierunkowskazów, niestety tylko z białą nakrętką. Ciągnik i tak praktycznie nie pracuje, jedynie co to od czasu do czasu przejadę się nim gdzieś do lasu itp. Więc myślę że na takie dłubanie i kompletowanie mogę sobie pozwolić.
Ursus C-4011, Jawa 50 Mustang i to wszystko :D
WlkpTV
Posty: 164
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:52
Lokalizacja: Września
Kontakt:

Re: Ursus C-4011 - 1969r.

Post autor: WlkpTV »

Ostatnimi czasy zaopatrzyłem się u wujka w obciążniki w przednie koła, a z kolei u drugiego w siedzenie starego typu, filtr powietrza oraz pokrywkę wziernika sprzęgła
Obrazek

Obrazek

Na podstawie przekroju filtra z klasy mechanizacji w mojej szkole udało się zrekonstruować tabliczkę opisową
Obrazek

Siedzenie jak to zwykle bywa było wychlastane jak 150 ale udało się całość zregenerować
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z pokrywką też było trochę zabawy
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ursus C-4011, Jawa 50 Mustang i to wszystko :D
szubinska
Posty: 509
Rejestracja: 26 lut 2014, 11:47

Re: Ursus C-4011 - 1969r.

Post autor: szubinska »

Gdzie zamawiałeś tabliczki ? Jesteś zadowolony z ich jakości ?
WlkpTV
Posty: 164
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:52
Lokalizacja: Września
Kontakt:

Re: Ursus C-4011 - 1969r.

Post autor: WlkpTV »

Zamawiałem ze strony PanRolnik.pl, są naprawdę dobrej jakości, dobrze zrekonstruowane i ładnie się prezentują. Tabliczka opisowa filtra powietrza będzie wkrótce dostępna w sprzedaży z tego co wiem :)
Ursus C-4011, Jawa 50 Mustang i to wszystko :D
szubinska
Posty: 509
Rejestracja: 26 lut 2014, 11:47

Re: Ursus C-4011 - 1969r.

Post autor: szubinska »

A poduszka siedzenia jakiego jest producenta lub z jakiego sklepu i czy możesz ją polecić ?
WlkpTV
Posty: 164
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:52
Lokalizacja: Września
Kontakt:

Re: Ursus C-4011 - 1969r.

Post autor: WlkpTV »

Poduszka z lokalnej agromy, znając życie to na rancie jest wąż od wody wsadzony haha. Ale jak narazie mogę śmiało polecić, nic się nie rozrywa, sztywno siedzi i jest wygodna, choć od biedy można by było podłożyć kawałek gąbki pod nią dla jeszcze lepszej wygody.
Ursus C-4011, Jawa 50 Mustang i to wszystko :D
WlkpTV
Posty: 164
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:52
Lokalizacja: Września
Kontakt:

Re: Ursus C-4011 - 1969r.

Post autor: WlkpTV »

W kwestii lamp to trochę się tego nazbierało :D
Obrazek
Po dokładnym rozeznaniu wybrałem 2 w najlepszym stanie
Obrazek
Które zawiozłem do malowania proszkowego
Obrazek
Kilka złomków też się znalazło, ale udało się je odratować :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Przy okazji kupię ramkę szperacza lub wymienię za coś. Moja jest już zbyt pokiereszowana...
Obrazek
Ursus C-4011, Jawa 50 Mustang i to wszystko :D
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

Re: Ursus C-4011 - 1969r.

Post autor: chrapek3011 »

Ale to nie było tak,że zawsze była chromowana...tak samo jak w przypadku lamp C-325/328.
WlkpTV
Posty: 164
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:52
Lokalizacja: Września
Kontakt:

Re: Ursus C-4011 - 1969r.

Post autor: WlkpTV »

chrapek3011 pisze: 12 gru 2021, 22:31 Ale to nie było tak,że zawsze była chromowana...tak samo jak w przypadku lamp C-325/328.
To tym bardziej ułatwia całe przedsięwzięcie :lol: Cóż jeśli trafi się ramka z ładnym chromem to taką zostawię, a jeśli będzie lekko obdrapany czy coś to najwyżej razem z obudową zrobię w proszek i tyle. Ta która jest teraz zamontowana jest w tragicznym stanie, pogięta i poobijana....
Ursus C-4011, Jawa 50 Mustang i to wszystko :D
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Ursus C-4011 - 1969r.

Post autor: Ursus »

Do lamp polecam zakupić śruby odpowiednie do ramek - bo na krzyżak trochę szpecą moim zdaniem, a wybór jest choćby na Allegro:
https://allegro.pl/kategoria/materialy- ... 9ciem%20a2

Oryginalne były w żółtym ocynku i łepek lekko wypukły, ale ja daję nierdzewne teraz tego typu.

Co do ramki, są nawet na Allegro, ale motocyklowe mają chyba mocowanie nieco inne.

W jaki sposób ratowałeś te lampy? W sensie wspawywałeś alu, wklejałeś czy inaczej?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
WlkpTV
Posty: 164
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:52
Lokalizacja: Września
Kontakt:

Re: Ursus C-4011 - 1969r.

Post autor: WlkpTV »

Ursus pisze: 13 gru 2021, 10:35 Do lamp polecam zakupić śruby odpowiednie do ramek - bo na krzyżak trochę szpecą moim zdaniem, a wybór jest choćby na Allegro:
https://allegro.pl/kategoria/materialy- ... 9ciem%20a2

Oryginalne były w żółtym ocynku i łepek lekko wypukły, ale ja daję nierdzewne teraz tego typu.

Co do ramki, są nawet na Allegro, ale motocyklowe mają chyba mocowanie nieco inne.

W jaki sposób ratowałeś te lampy? W sensie wspawywałeś alu, wklejałeś czy inaczej?
Dzięki za link, przydadzą się do innych projektów :)
Ramki przejrzałem i gdzieniegdzie się trafiają praktycznie identyczne jak te ze szperaczy.
A co do lamp to przeważnie dorabiam wstawki z odpowiedniej grubości płaskowników aluminiowych lub okuć do szaf, spawam i szlifuję na gładko
Ursus C-4011, Jawa 50 Mustang i to wszystko :D
WlkpTV
Posty: 164
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:52
Lokalizacja: Września
Kontakt:

Re: Ursus C-4011 - 1969r.

Post autor: WlkpTV »

Kolejną kwestią są przednie błotniki.
Zakupiłem nówki z epoki, jednak przeznaczone do modeli C-355/360 i 330
Obrazek

Obrazek

A dzięki Ursus C-325 udało się zdobyć dawców dolnego mocowania :)
Obrazek

Obrazek

Później poszło już z górki...
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ursus C-4011, Jawa 50 Mustang i to wszystko :D
ODPOWIEDZ