Zetor 4011- 1964r.

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
Majster_4011
Posty: 22
Rejestracja: 31 gru 2020, 18:02

Zetor 4011- 1964r.

Post autor: Majster_4011 »

Witam, śledzę na forum zmagania z czterdziestkami od jakiegoś czasu więc i ja się pochwale swoją historią :D .

W skrócie to nazywam się Michał, mechanizator rolnictwa z wykształcenia, zawsze interesowałem się tą starą mechanizacją.
Przez pewien czas chodziła myśl ogladając Przema i retrotraktor na youtubie żeby mieć coś swojego "retro", a jako że władymirek troszkę stał się za malutki padła decyzja o zakupie czegoś większego. Mimo iż dużego kawałka ziemi nie mam bo to zaledwie 10 ha a posiadam jeszcze ursusa ciężkiej serii brakowało coś między małym a dużym ciągnikiem. Nie chciałem c360... dużo tego u nas jest praktycznie na każdym podwórku. Jak wiadomo traktor to zetor :lol: pierwsza myśl to majorek :D :D bardziej z sentymentu ponieważ dziadek jeździł takim w skr ale tak dochodząc do wniosku trochę zły byłby kandydat, mocowo porównywalnie do t25, no i druga sprawa strach o części zamienne no bo jednak miałaby to być maszyna użytkowa.
Druga myśl: 4011- gabaryt c360 czyli to czego potrzebowałem. Orginalny no i nie powiem Przemo mnie zaraził :D
W tamtym roku udało się namierzyć, poszukałem i znalazłem egzemplarz z Szwecji, stan ogólny średni czyli pali skręca hamuje.
Obrazek
No i okazało się że źle trafiłem... z4001 z pękniętym od góry do dołu w trzech miejscach blokiem łatanym na silikon... woda do oleju poszła i śmietana w misce
Obrazek
Oczywiście załamka bo wyszło to po jakimś czasie, traktor ogólnie i tak miał iść w śrubki ale to przyśpieszyło całą akcję. Zaczęły się poszukiwania silnika, oczywiście na marne bo ciężko utrafić aby chociaż ktoś miał na sprzedaż pusty blok od z4001 z odprężnikiem. Znajomości jednak zaprowadziły mnie do starszego pana i silnika s4003 za śmieszne pieniądze do remontu. No to co? Bierzemy :)
Oczywiście niska cena wiązała się z regeneracją wyłupanego wałka koła pośredniego rozrządu. Całe szczęście udało się to opanować i silniczek po miesiącu mycia smoły z superolu i składania po godzinach zaśpiewał.
Z s4003 został tylko blok, "bebechy" czyli wał, korby i osprzęt (wtryskiwacze i pompa motorpal) poszła z z4001, zestawy krotoszyn i panewki bimet. Wał pierwszy szlif, porządny materiał.
I tak przez ten rok w miarę czasu i środków zmieniało się to i owo, doszła kabina czeska, regeneracja przedniej osi i wymiana układu kierowniczego na mechanizm kulkowy. Mało ma zdjęć bo słabo to dokumentowałem, nawet nie miałem wtedy myśli że dziś będę zakładał tu ten temat :D
Po prostu czterdziecha frankenstein z silnikiem z c360 :lol:
Obrazek
Jednakże po długich poszukiwaniach trafiłem na to co mi przeszkadzało w moim bolidzie, a mianowicie silnik z4001 z agregatu. Mały przebieg, można powiedzieć silnik dziewiczy bo nigdy prawdopodobnie nie rozbierany.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
W miarę rozbiórki będę się starał dokumentować swoje poczynania z zetorkiem :) Ogólnie traktorek dość przyjemny, moc ma czyli najważniejsze a w miarę możliwości będziemy się starać o powrót do orginału bo przeróbki nie ingerują w brak takiej możliwości :D jeszcze kilka zdjęć na koniec:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

Re: Zetor 4011- 1964r.

Post autor: Ursus c-325 »

No witam Kolego Michale :) W końcu się doczekałem tematu :P A najważniejsze że silnik już na miejscu.
szubinska
Posty: 518
Rejestracja: 26 lut 2014, 11:47

Re: Zetor 4011- 1964r.

Post autor: szubinska »

Napisz proszę jakie masz wrażenia po montażu kulkowej śruby układu kierowniczego, jak się sprawdza, czy ciągnik dobrze się prowadzi, czy były jakieś trudności przy montażu i czy polecasz taką przeróbkę.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 4011- 1964r.

Post autor: Ursus »

Fajna sztuka :) Witamy na forum, napisz jeszcze skąd jesteś :)
Jakbyś się pozbywał silnika z C360 - może byłbym zainteresowany :)

Będę śledził temat. Chcesz go finalnie zrobić na oryginał?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Majster_4011
Posty: 22
Rejestracja: 31 gru 2020, 18:02

Re: Zetor 4011- 1964r.

Post autor: Majster_4011 »

szubinska pisze: 14 gru 2021, 7:34 Napisz proszę jakie masz wrażenia po montażu kulkowej śruby układu kierowniczego, jak się sprawdza, czy ciągnik dobrze się prowadzi, czy były jakieś trudności przy montażu i czy polecasz taką przeróbkę.
Przeróbka jak najbardziej na plus, chociaż do kolumny od c360 to jeszcze brakuje. Najbardziej odczuwalne jest to jak cofa się z przyczepą i trzeba się nakręcić :cry: chociaż porównując to co było a to co jest to niebo a ziemia.

Z trudności to wypadające kulki mimo klejenia na smar. Kilka razy musiałem układać od nowa. Ale jak na pierwszy raz to i tak dobrze że udało się to opanować i chce to działać :D No i trzeba jeden wałek podszlifować żeby weszły prowadnice tych kulek na kostce
Majster_4011
Posty: 22
Rejestracja: 31 gru 2020, 18:02

Re: Zetor 4011- 1964r.

Post autor: Majster_4011 »

Ursus pisze: 14 gru 2021, 8:14 Fajna sztuka :) Witamy na forum, napisz jeszcze skąd jesteś :)
Jakbyś się pozbywał silnika z C360 - może byłbym zainteresowany :)

Będę śledził temat. Chcesz go finalnie zrobić na oryginał?
Jestem z pod Elbląga, czyli drugi kraniec mapy :lol:. Silnik prawdopodobnie będę chciał sprzedać bo nie będę go potrzebował. Tak naprawdę to był mój pierwszy silnik tak składany od podstaw że rozebrany do ostatniej śrubki i złożony na nowo.
Mam taki zamysł że na orginal w miarę możliwości, albo chociaż na takie jak mają w Czechach z tymi kabinami. Zdrowie najważniejsze a w kabinie nie pada i nie wieje, plus jak coś innego na garażu stoi to nie szkoda jej na dworzu zostawić :D
Awatar użytkownika
maly-agro
Posty: 368
Rejestracja: 25 lip 2008, 12:50

Re: Zetor 4011- 1964r.

Post autor: maly-agro »

To jest kabina polskiej produkcji - POM Nowa Wieś Lęborska, oznaczenie kabiny KB3, wewnątrz na lewym błotniku powinna być tabliczka.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 4011- 1964r.

Post autor: Ursus »

Jakbyś decydował coś z silnikiem - daj znać. W razie co mogę pomóc w remoncie obecnego w jakiś sposób, odległość dziś nie jest problemem :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Majster_4011
Posty: 22
Rejestracja: 31 gru 2020, 18:02

Re: Zetor 4011- 1964r.

Post autor: Majster_4011 »

Po świętach wypadało by się ruszyć :D pomoc sąsiedzka przy zbiorze trzciny

Obrazek

A z grubszych rzeczy to jutro odbiór wału i głowic od szlifierza i pomału mycie czyszczenie i składanie ;)
Majster_4011
Posty: 22
Rejestracja: 31 gru 2020, 18:02

Re: Zetor 4011- 1964r.

Post autor: Majster_4011 »

Temat żyje ciągnik nie poszedł do huty :lol:
Z braku czasu wiadomo jak to jest, nie samymi gratami człowiek żyje plus praca i gospodarka… No ale po miesiącu składania wieczorami udało się i silniczek żyje. Tamten sprzedałem, dał życie c360 (dźwiękiem i mocą idzie lepiej jak zwykła z c360 :) )

Z autopsji i po myciu wyszło że nie był rozbierany ten z4001, wszędzie znali kontroli jakości, jak i na trybach czy wałkach, tak samo skrzynia biegów.
Obrazek

Narazie puki nie dokończę akcji groch to będzie trochę taki „rat rod” :D ale musi się dotrzeć troszczkę to zobaczymy co to będzie dalej.
Obrazek

No i patent z wózkiem do wyjazdu z garażu samym tyłem:
Obrazek

Jeszcze mam pytanie: jakie ciśnienie oleju powinno być na zamontowanym filtrze oleju tym siatkowym, tak zwane „baniaki”?
ODPOWIEDZ