kąt wtrysku ursus c360

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
kmarcin21
Posty: 2
Rejestracja: 04 sty 2022, 19:11

kąt wtrysku ursus c360

Post autor: kmarcin21 »

Remontuje ursusa c 355 z roku 1971 od około 2 lat. Mam problem z ustawieniem kąta wtrysku. Po remoncie kapitalnym silnika który wykonałem kąt wtrysku ustawiłem " na oko"
W traktorze jest silnik s 4003 który na początku lat 80 tych przeszedł remont w pomie. Okazało się że jest tam wał z ursusa c 4011 po 4 i 5 szlifie.
Koło zamachowe na trzy śruby z trzema znakami , powierzchnia nie równa, popękana i przegrzana.
Zakupiłem nowy wał nominalny z Ostródy. (Dla remontujących podpowiem, że nawet nowy wał miał w kanałach smarnych sporo opiłków po obróbce)
Koło zamachowe kupiłem firmy Korurs. Niestety nie ma żadnych znaków. Na dodatek nie nadaje się do silników z odrzutnikiem, ponieważ średnica zatoczenia na wał jest o kilka mm większa od średnicy odrzutnika. Koło zaciska odrzutnik w obudowie. Trzeba przetoczyć koło zamachowe lub wymienić obudowę na zimering.
Pompa wtryskowa jest po regeneracji, ale zakłady regenerujące malują bezmyślnie pompy wraz z tabliczkami i są nie czytelne. Nie wiem z którego modelu pochodzi

Mam kilka pytań
1 Jak rozpoznać typ pompy wtryskowej bez rozbierania, bo od tego zależy jaki ma być kąt
2 Jak nacechować dokładnie znaki na kole zamachowym. proszę o podanie metod
3 jaki ma być kąt wtrysku gdy traktor jest c 355 silnik s4003 i nie wiadomo jaka pompa. Czy ustawić na 18,20, czy może 24 stopnie.

Prosiłbym szanownych forumowiczów o utworzenie jakieś jasnej instrukcji nie tylko dla mnie, ale dla innych, którzy borykają się z słabą jakością części i radosną twórczością zakładów remontowych które przeszły te traktory
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: kąt wtrysku ursus c360

Post autor: Ursus »

kmarcin21 pisze: 04 sty 2022, 19:53 1 Jak rozpoznać typ pompy wtryskowej bez rozbierania, bo od tego zależy jaki ma być kąt
2 Jak nacechować dokładnie znaki na kole zamachowym. proszę o podanie metod
3 jaki ma być kąt wtrysku gdy traktor jest c 355 silnik s4003 i nie wiadomo jaka pompa. Czy ustawić na 18,20, czy może 24 stopnie.
Generalnie typ pompy to się liczy głównie z podziałem na czeską Motorpal w pierwszych C-4011 i potem polskie, ale te polskie już niewiele się różnią tak naprawdę pod kątem parametrów, a moc głównie ze zmiany kąta wtrysku wynika.

Jeśli C-355 to teoretycznie 22 stopnie, i możesz to uzyskać (znaki) poprzez pomiar odległości od punktu GMP na kole zamachowym (jego najłatwiej wyznaczyć) i później odmierzasz poniżej tego punktu zdaje się ok. 76 mm - to musiałbym dokładnie sprawdzić. Można zmierzyć jak masz pod ręką koło zamachowe, jego obwód i podzielić na 360 - wyjdzie Ci jaki wycinek obwodu będzie wypadał na 22 stopnie.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
kmarcin21
Posty: 2
Rejestracja: 04 sty 2022, 19:11

Re: kąt wtrysku ursus c360

Post autor: kmarcin21 »

Dzięki za odpowiedź
Blok silnika mam od c 360, ale pompę wtryskową mogę mieć motorpala. Pompkę zasilającą mam motorpala, ale to nie ma tutaj znaczenia. Czy na zdjęciu można poznać co to za pompa wtryskowa. Remont udało się zrobić na relatywnie dobrych częściach i na nominalnych wartościach. Pomiar średnicy koła zamachowego mam utrudniony , bo wszystko jest złożone i się dociera. Nawet nie dymi, dobrze odpala a poza tym musi się to jeszcze ułożyć, a te punkty są mi potrzebne dla sprawdzenia.
Czy może ktoś ma luźne koło zamachowe wyprodukowane przez Korurs i podać średnice zewnętrzną
pozdrawiam. Pozdrowienia dla Pana Franka


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: kąt wtrysku ursus c360

Post autor: Ursus »

Pompa polska.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Alchemik
Posty: 331
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: kąt wtrysku ursus c360

Post autor: Alchemik »

Kąty można też policzyć po zębach na wieńcu od GMP. Górny martwy punkt jak nie ma to wyznaczyć czujnikiem zegarowym. Wieniec ma chyba (sprawdzić!) 120 zębów.
Cinelli
Posty: 111
Rejestracja: 26 sty 2020, 20:53

Re: kąt wtrysku ursus c360

Post autor: Cinelli »

Wystarczy zdjąć wtryskiwacz i pokrywę zaworów z pierwszej głowicy,włożyć pręt w otwór złapać GMP przy zamkniętych zaworach,zaznaczyć nożem kreskę przy powierzchni gniazda,wyjąć pręt i odznaczyć 8mm wyżej,wkładasz i cofnij wałem do niej i masz poprawny kąt.
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

Re: kąt wtrysku ursus c360

Post autor: Ursus c-325 »

Ursus pisze: 04 sty 2022, 21:28 Generalnie typ pompy to się liczy głównie z podziałem na czeską Motorpal w pierwszych C-4011 i potem polskie, ale te polskie już niewiele się różnią tak naprawdę pod kątem parametrów, a moc głównie ze zmiany kąta wtrysku wynika.
W Ursusie C-4011 nigdy nie była zakładana pompa Motorpal. Pierwszym typem była pompa wtryskowa P24T8-3a W1AIFVR z osobnym smarowaniem regulatora obrotów i pompy.
Od numeru silnika 103000 zakładano zmodernizowaną wersję P24T8-3a.71BIFVR ze zwiększoną dawką paliwa.
lisu7
Posty: 3
Rejestracja: 01 sty 2022, 21:19

Re: kąt wtrysku ursus c360

Post autor: lisu7 »

Proszę jest i filmik z przenoszenia znaków. https://www.youtube.com/watch?v=KCDyg40Zp3E&t=350s
Podpowiem, że od GMP do 22st jest 69mm odmierzając linijką na cyrklu, a do drugiego znaku jest 75mm. Myślę, że pomogłem :)
ODPOWIEDZ