Docieraczka ręczna zaworów

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
Mariuszwciszy89
Posty: 115
Rejestracja: 11 lis 2020, 19:29

Docieraczka ręczna zaworów

Post autor: Mariuszwciszy89 »

Witam, może ktoś się wypowiedzieć o docieraczce ręcznej, jak się nią docierało gniazda?
Obrazek
Awatar użytkownika
pop
Posty: 782
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Docieraczka ręczna zaworów

Post autor: pop »

Kiedyś zawory od spodu grzybka miały nacinany kanałek w który wkłada się tę płetwę przymocowaną do maszynki i kręci korbą :) .Nie wiem jak działa ta maszynka którą pokazałeś,ale taka z którą miałem kontakt wieki temu,nie kręciła się jak wiertarka w kółko,lecz wykonywała ruch lewo-prawo,zgodnie ze sztuką docierania zaworów.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Docieraczka ręczna zaworów

Post autor: Bolszewik »

Ja docierałem zawory w taki sposób że po wymontowaniu zamków i zdjęciu sprężyn wkręciłem głowicę w imadło. Potem nałożyłem wężyki na zawory ich zaś końce w wiertarkę na korbę (mniej więcej jak ze zdjęcia).
Docieranie pastą 2 i 0 dało doskonały efekt.
Zapewne przy większych głowicach ta maszynka jest lepsza. Ja robiłem od S-301d.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Mariuszwciszy89
Posty: 115
Rejestracja: 11 lis 2020, 19:29

Re: Docieraczka ręczna zaworów

Post autor: Mariuszwciszy89 »

Ona tak właśnie ma, że krecisz korbą np w prawo a głowica obraca się w prawo i lewo.
Czyli najlepiej do tego zamontować wężyk jak kolega wyżej pisze i da się docierać. Byłem ciekaw czy czegoś nie brakuje, co nachodzi na te skrzydełka.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Docieraczka ręczna zaworów

Post autor: Bolszewik »

Nic nie nachodzi. Trzeba "rozpiąć" zawory, głowicę obraca się do góry nogami, nacina zawory, smaruje pastą i kręci ....

Patent z wężykami to domowa fuszerka. Na zakładzie nikt by się tak nie bawił. Dlatego wymyślono takie coś jak posiadasz.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
pop
Posty: 782
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Docieraczka ręczna zaworów

Post autor: pop »

Jeśli zawór nie miał naciętego kanałku i nikomu nie chciało się go wykonać,to kolejną starą techniką i to bardzo skuteczną było przyklejenie do grzybka zaworu, przy pomocy kropli rozgrzanej smoły :D naciętej nakrętki w którą wkładałeś płetwę docieraczki.Dociskając zawór od spodu łatwiej jest wykonać tę operację niż podciągając za wężyk do góry.
Mariuszwciszy89
Posty: 115
Rejestracja: 11 lis 2020, 19:29

Re: Docieraczka ręczna zaworów

Post autor: Mariuszwciszy89 »

Spoko patent, teraz może by można było smole czymś innym zastąpić.
Będę miał trzy sztuki, jedna mógłbym odsprzedać, jakby ktoś był zainteresowany.
Mariuszwciszy89
Posty: 115
Rejestracja: 11 lis 2020, 19:29

Re: Docieraczka ręczna zaworów

Post autor: Mariuszwciszy89 »

pop pisze: 03 kwie 2022, 22:39 Jeśli zawór nie miał naciętego kanałku i nikomu nie chciało się go wykonać,to kolejną starą techniką i to bardzo skuteczną było przyklejenie do grzybka zaworu, przy pomocy kropli rozgrzanej smoły :D naciętej nakrętki w którą wkładałeś płetwę docieraczki.Dociskając zawór od spodu łatwiej jest wykonać tę operację niż podciągając za wężyk do góry.
Nigdy nie widziałem takiego nacięcia
Alchemik
Posty: 336
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: Docieraczka ręczna zaworów

Post autor: Alchemik »

Obrazek
Awatar użytkownika
pop
Posty: 782
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Docieraczka ręczna zaworów

Post autor: pop »

Mariuszwciszy89 pisze: 03 kwie 2022, 23:05 Spoko patent, teraz może by można było smole czymś innym zastąpić.
Będę miał trzy sztuki, jedna mógłbym odsprzedać, jakby ktoś był zainteresowany.
Teraz najbardziej sensownym rozwiązaniem,jest doposażenie takiej docieraczki w ogólnie dostępną do tych celów przyssawkę.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Docieraczka ręczna zaworów

Post autor: marek »

Zawory które nie mają nacięcia dociera się przyrządem wyglądającym jak litera T bierze się kawałek pręta i z jednej strony dospawuje poprzeczkę a z drugiej kawałek rurki której średnica wewnętrzna wejdzie na trzonek zaworu. Z boku musi być śrubka do zablokowaniu włożonego trzonu tak by podczas ciągnięcia nie wysunął się z rurki .pociągamy za poprzeczkę i obracamy jednocześnie w lewo i prawo tak jak ta maszyna. W szkole tylko tak docieraliśmy zawory bo wtedy mechanik musiał umieć wykonać jakąś czynność bez udziału mechaniki, Oczywiście gdy było to możliwe.Współczesne zawory chyba już nie mają nacięć.Można też docierać wiertarką ale na najwolniejszych obrotach i bardzo ostrożnie bo docieranie jest bardzo szybkie.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Docieraczka ręczna zaworów

Post autor: Ursus »

Dokładnie, tak jak Marek napisał. Mogę wieczorem wrzucić fotkę takiego urządzenia, bo mam "na stanie" i w użyciu :) Dziś jak ktoś wie co nieco i ma trochę wyczucia to i wkrętarką da się lewo prawo dotrzeć ładnie zawory, łapiąc uchwytem po prostu za zawór i wykonując odpowiednie ruchy :)

Jakbyś znał już cenę odsprzedaży docieraczki to daj znać - może dokupię do kolekcji starych narzędzi, trochę tego już się nazbierało
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
pop
Posty: 782
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Docieraczka ręczna zaworów

Post autor: pop »

Takie docieraczki mocowane do trzonka miała większość mechaniorów z dawnych lat.Wiem ,że portal jest traktorowy ,ale wiele współczesnych głowic ma taką konstrukcję,że ona się nie sprawdzi ,bo nie wciśniesz kluczyka,żeby zakontrować.Docieraczka która kręci grzybkiem sprawdzi się zawsze i o niej jest ten temat.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Docieraczka ręczna zaworów

Post autor: Ursus »

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Mariuszwciszy89
Posty: 115
Rejestracja: 11 lis 2020, 19:29

Re: Docieraczka ręczna zaworów

Post autor: Mariuszwciszy89 »

Mi nie chodziło o to czym się dociera, tylko jak się ta docieraczka docierało. Jeszcze może ktoś mi powie czy do takich dociera czek było coś w wyposażeniu?
Mariuszwciszy89
Posty: 115
Rejestracja: 11 lis 2020, 19:29

Re: Docieraczka ręczna zaworów

Post autor: Mariuszwciszy89 »

pop pisze: 04 kwie 2022, 8:51
Mariuszwciszy89 pisze: 03 kwie 2022, 23:05 Spoko patent, teraz może by można było smole czymś innym zastąpić.
Będę miał trzy sztuki, jedna mógłbym odsprzedać, jakby ktoś był zainteresowany.
Teraz najbardziej sensownym rozwiązaniem,jest doposażenie takiej docieraczki w ogólnie dostępną do tych celów przyssawkę.
Wiesz może czy jest gdzieś taka dostępna przyssawka?
Bo to naciąć zawór, to chyba nie bardzo dobry pomysł.
I też czym go tak naciąć 🤔?
Awatar użytkownika
pop
Posty: 782
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Docieraczka ręczna zaworów

Post autor: pop »

https://allegro.pl/oferta/4-przyssawki- ... gK6LvD_BwE

To jest coś takiego
Ja nacinałem dremelem lekko,żeby tylko było się jak zaczepić ,ale tylko gdy zawory były duże i uznałem ,że nie będzie to miało wpływu na trwałość.Dawniej fachowo nacinano frezem.
Są też inne "ruskie"skuteczne techniki z których głownie korzystałem,czyli odcięty łeb śruby imbusowej przyklejony do grzybka i odpowiednio spreparowana śruba przy wkrętarce.
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2022, 21:59 przez pop, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
pop
Posty: 782
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Docieraczka ręczna zaworów

Post autor: pop »

Pod zawór wkładało się miękką sprężynę ,która samoczynnie odpychała zawór od przylgni gniazda.Być może sprężyny były w zestawie z maszynką ,ale pewności nie mam.
Mariuszwciszy89
Posty: 115
Rejestracja: 11 lis 2020, 19:29

Re: Docieraczka ręczna zaworów

Post autor: Mariuszwciszy89 »

Dzięki wielkie Pop za info i za link. Jesteś super gość, pozdrawiam
Awatar użytkownika
pop
Posty: 782
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Docieraczka ręczna zaworów

Post autor: pop »

Spoko,bo już się zarumieniłem :D
ODPOWIEDZ