Hydraulika w c 328

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
tractormar
Posty: 27
Rejestracja: 07 kwie 2022, 14:42

Hydraulika w c 328

Post autor: tractormar »

Witam
Zwracam się z powyższą sprawą .
Posiadam C 328, podnośnik działa jednak pod wyższym ciężarem nie daje rady . ( próby dokręcenia nakrętki przy rozdzielaczu nic nie dały, ani drgnie :) Na początek chciałem wymienić olej żeby się upewnić czy to kwestia oleju czy pompy .
Teoretycznie c 328 powinien mieć oddzielny olej do hydrauliki, szukałem informacji ale nie bardzo znalazłem jak się sprawdza pozom oleju hydrauliki w c 328 i gdzie dolewa ? ( taka duża okrągła nakrętka pomiędzy ramionami które mocujemy zawiesia ?
Druga sprawa często napotkałem informacje że na pewno już jest c 328 przerobione i miesza się olej od hydrauliki z olejem ze skrzyni, jak mam to sprawdzić ?
Poziomu oleju w skrzyni też mi się nie udało sprawdzić ponieważ teoretycznie jak oglądałem filmiki o c 330 do śruby powinien być przyspawany pręcik z miarką oleju, a u mnie sama nakrętka więc albo jest nieoryginalna albo c 328 nie miało nakrętki z miarką jak c 330.
Kolejna sprawa jaki olej użyć i czy ten sam wszędzie czy jednak do hydrauliki inny ?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Hydraulika w c 328

Post autor: Ursus »

To czy jest miska czy nie ma - łatwo sprawdzić przez wlew oleju w tylnej części - jak tam wejdzie Ci pręt powiedzmy więcej niż jakieś 25 - 30 cm - to miski nie ma, więc olej ciągnie ze skrzyni. Wtedy poziom sprawdzasz przez wskaźnik w pokrywie skrzyni. Jak nie masz tam miarki to możesz dokupić od C-330 (jeśli jest pokrywa z mniejszym otworem), bo jak stary typ to z tego co pamiętam jest większy gwint, więc jedynie na wzór możesz sobie zrobić bagnet w swoim korku.
Ja leje do podnośników z osobną miską olej przekładniowy GL 4 80W90. Jak rozdzielacz i tłok/cylinder sprawne to działa bez zarzutu, ładnie trzyma.

Myślę, że trochę informacji znajdziesz tutaj :)
https://www.youtube.com/watch?v=e3AVgeA-HAQ
https://www.youtube.com/watch?v=MB8bV2YijXc
https://www.youtube.com/watch?v=TCyfB_MNAm0
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
tractormar
Posty: 27
Rejestracja: 07 kwie 2022, 14:42

Re: Hydraulika w c 328

Post autor: tractormar »

Ursus pisze: 09 kwie 2022, 22:38 To czy jest miska czy nie ma - łatwo sprawdzić przez wlew oleju w tylnej części - jak tam wejdzie Ci pręt powiedzmy więcej niż jakieś 25 - 30 cm - to miski nie ma, więc olej ciągnie ze skrzyni. Wtedy poziom sprawdzasz przez wskaźnik w pokrywie skrzyni. Jak nie masz tam miarki to możesz dokupić od C-330 (jeśli jest pokrywa z mniejszym otworem), bo jak stary typ to z tego co pamiętam jest większy gwint, więc jedynie na wzór możesz sobie zrobić bagnet w swoim korku.
Ja leje do podnośników z osobną miską olej przekładniowy GL 4 80W90. Jak rozdzielacz i tłok/cylinder sprawne to działa bez zarzutu, ładnie trzyma.

Myślę, że trochę informacji znajdziesz tutaj :)
https://www.youtube.com/watch?v=e3AVgeA-HAQ
https://www.youtube.com/watch?v=MB8bV2YijXc
https://www.youtube.com/watch?v=TCyfB_MNAm0
Dziękuję za informację
To co podejrzewałem za wlew popsikałem dzisiaj wd 40 i jutro podejmę próbę, swoją drogą szkoda że nie dali normalnej nakrętki na gwint, czuje że będzie problem to odkręcić :)
Jak już się uda to sprawdzę tak jak Pan radzi czy jest miska czy nie .
A do skrzyni jaki wlać olej ? , i czy lejemy taki sam w sytuacji kiedy się okazuje że nie ma oddzielnej misko do hydrauliki ?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Hydraulika w c 328

Post autor: Ursus »

Tak, ja wlewam ten sam tu i tu
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
tractormar
Posty: 27
Rejestracja: 07 kwie 2022, 14:42

Re: Hydraulika w c 328

Post autor: tractormar »

Ursus pisze: 10 kwie 2022, 1:05 Tak, ja wlewam ten sam tu i tu
Olej zamówiony, jak już będzie uzupełniony dam znać czy wszystko działa .
Jedynie wylewanie starego ( jezeli jest taka potrzeba ) z misy starego typu mnie martwi po tym jak zobaczyłem filmik, liczylem ze jest tam gdzies jakiś spurt :)

Dziękuję za informację i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Hydraulika w c 328

Post autor: Ursus »

Niestety nie. Można odessać, ale jak jest syf to nic to nie daje - więc lepiej zdjąć podnośnik, skontrolować przy okazji sobie np. mechanizm różnicowy, a miskę odkręcić, wymyć, złożyć od nowa :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Grigs
Posty: 647
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

Re: Hydraulika w c 328

Post autor: Grigs »

Nie lepiej przerobić na pobieranie oleju ze skrzyni przez to mamy więcej oleju do dyspozycji a co za tym np. nie braknie przy użyciu przyłączonej przyczepy z kiprem od hydrauliki zewnętrznej czy nie zmiesza sie przez wyciek, ja tak zawsze doradzam i robię, wywalam miske, zamieniam kolano od węża przy pompie na przykręcane, dorabiam rurkę z nakrętką i filtrem sitkowym w kopułce by można było go czyścić nie zanurzając go na samym spodzie tylko od niego puszczam rurkę prawie do spodu, ma to wadę że trzeba odkręcać podnośnik by wyczyścić filtr dlatego można również zrobić z filtrem pod korkiem wlewu oleju w obudowie podnośnika.
Zdarzała sie wymiana obudowy mostu np. z powodu pęknięcia czy braków gwintów na tą od c330 gdzie ma boczny filtr hydrauliki, wówczas wystarczyło tylko dokupić brakujące elementy i złożyć.
Olej jaki wlewam to agrol u przekładniowo-hydrauliczny

Wskazówki:
Jeśli tuz nie podnosi to wina pompy hydraulicznej czy przytkane przez syf dojście wsyswu oleju do pompy(w c330)
Jeśli po podniesieniu tuz nie trzyma to wina rozdzielacza lub siłownika
tractormar
Posty: 27
Rejestracja: 07 kwie 2022, 14:42

Re: Hydraulika w c 328

Post autor: tractormar »

Ursus pisze: 10 kwie 2022, 20:12 Niestety nie. Można odessać, ale jak jest syf to nic to nie daje - więc lepiej zdjąć podnośnik, skontrolować przy okazji sobie np. mechanizm różnicowy, a miskę odkręcić, wymyć, złożyć od nowa :)
Jednak po odkręceniu korka wlewowego od podnośnika bagnecik jest suchy a po włożeniu pręcika śmiało wchodzi go ok 40-50 cm aż załapie olej z dołu więc misa ewidentnie zdemontowana . Filtra w skrzyni w c 328 nie widzę wiec pozostaje chyba tylko spuścić stary i zalać nowy olej do skrzyni .
tractormar
Posty: 27
Rejestracja: 07 kwie 2022, 14:42

Re: Hydraulika w c 328

Post autor: tractormar »

tractormar pisze: 12 kwie 2022, 12:41
Ursus pisze: 10 kwie 2022, 20:12 Niestety nie. Można odessać, ale jak jest syf to nic to nie daje - więc lepiej zdjąć podnośnik, skontrolować przy okazji sobie np. mechanizm różnicowy, a miskę odkręcić, wymyć, złożyć od nowa :)
Jednak po odkręceniu korka wlewowego od podnośnika bagnecik jest suchy a po włożeniu pręcika śmiało wchodzi go ok 40-50 cm aż załapie olej z dołu więc misa ewidentnie zdemontowana . Filtra w skrzyni w c 328 nie widzę wiec pozostaje chyba tylko spuścić stary i zalać nowy olej do skrzyni .
Dzisiaj olej został zmieniony, niestety w siła podnośnika nic się nie zmieniła.
Dla pewności dopytam - jest to ładowacz na tył coś w podobie - https://www.olx.pl/d/oferta/tur-ladowac ... 25d55b5d4f
Fakt że bardzo ciężki,samego na pusto podnosi . jeżeli jest załadowane nawet tylko 1/3cia ładowacza ziemi to już nie ma szans.
Podnośnik c328 raczej powinien dawać z tym radę ?
tractormar
Posty: 27
Rejestracja: 07 kwie 2022, 14:42

Re: Hydraulika w c 328

Post autor: tractormar »

Jeszcze nie rozbierałem plecaczka ale mam pytanko na zapas czy taka pompa będzie dawała radę, może ktoś używał?
https://allegro.pl/oferta/pompa-hydraul ... 6097335760
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Hydraulika w c 328

Post autor: Ursus »

Ładowacz wygląda masywnie bardzo - Ursusik ma 700 kg dźwigać, ale na ramionach podnośnika, a tutaj jeszcze duże ramie dochodzi.
A ta pompa jak pompa - zamiennik jakiś najtańszy. Działać powinna jak każda, ale nie znam tej. Montowałem zawsze jakieś markowe.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
bergman31
Posty: 1252
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Hydraulika w c 328

Post autor: bergman31 »

Ursus jakich firm zakładałeś pompy hydrauliczne?
U mnie, z racji lokalizacji, to tylko Hylmet albo Hydrotor.
tractormar
Posty: 27
Rejestracja: 07 kwie 2022, 14:42

Re: Hydraulika w c 328

Post autor: tractormar »

Ursus pisze: 13 kwie 2022, 17:42 Ładowacz wygląda masywnie bardzo - Ursusik ma 700 kg dźwigać, ale na ramionach podnośnika, a tutaj jeszcze duże ramie dochodzi.
A ta pompa jak pompa - zamiennik jakiś najtańszy. Działać powinna jak każda, ale nie znam tej. Montowałem zawsze jakieś markowe.
Fakt jest bardzo masywny, myślę że jego waga jest bez porównania do tych które są obecnie w sprzedaży, załadować go na przyczepkę to 2 osoby potrzebne i ciężko było . Dzisiaj robiłem test i kiedy ładowacz był maksymalnie w górze w środku było ok 25 kg po 15 minutach zjechał na sam dół, później zrobiłem próbę i na pusto też zjechał tylko zajęło mu to trochę więcej czasu . Ciężko stwierdzić jak powinien się z tym ciężarem zachowywać , czy to również słabe pierścienie / tłoki czy po prostu za ciężko dla niego .
Pług 2 skibowy podnosił normalnie, może jutro zrobię próbę jak będzie wyglądała sytuacja z opadaniem tego pługa .
Już mam dylemat co robić , dziś miałem wykręcać plecaczek ale jeszcze się wstrzymałem
Grigs
Posty: 647
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

Re: Hydraulika w c 328

Post autor: Grigs »

Skoro jest olej nie podnosi to wina pompy bo nie wytwarza ciśnienia(można podłożyć podkładki przed sprężyną od regulator ciśnienia w rozdzielaczu lecz to rozwiązanie nie zawsze działa)
Jak tuz nie trzyma uniesionej pozycji to winny rozdzielacz czasem siłownik ale przeważnie rozdzielacz

Dla spokoju wymienia sie zawsze trój-komplet: pompe, rozdzielacz i siłownik

Hylmet od hydrotora do przepustowości 28l niczym nie różni sie w budowie

Jeśli byś poszedł w taką wymianę to proponuje hylmet o max przepływie 28l ale musi być nowy rozdzielacz np. hydrotora(bo on ma większe przepływy niż org archimedes) albo tańszą opcją zastąpienia tradycyjnego rozdzielacza tzw. zewnętrznym na błotniku dla lepszego komfortu obsługi, gdyż na starym może przepuszczać olej z uszczelnień z ciśnienia.
tractormar
Posty: 27
Rejestracja: 07 kwie 2022, 14:42

Re: Hydraulika w c 328

Post autor: tractormar »

Grigs pisze: 13 kwie 2022, 21:17 Skoro jest olej nie podnosi to wina pompy bo nie wytwarza ciśnienia(można podłożyć podkładki przed sprężyną od regulator ciśnienia w rozdzielaczu lecz to rozwiązanie nie zawsze działa)
Jak tuz nie trzyma uniesionej pozycji to winny rozdzielacz czasem siłownik ale przeważnie rozdzielacz

Dla spokoju wymienia sie zawsze trój-komplet: pompe, rozdzielacz i siłownik

Hylmet od hydrotora do przepustowości 28l niczym nie różni sie w budowie

Jeśli byś poszedł w taką wymianę to proponuje hylmet o max przepływie 28l ale musi być nowy rozdzielacz np. hydrotora(bo on ma większe przepływy niż org archimedes) albo tańszą opcją zastąpienia tradycyjnego rozdzielacza tzw. zewnętrznym na błotniku dla lepszego komfortu obsługi, gdyż na starym może przepuszczać olej z uszczelnień z ciśnienia.


Wymiana wszystkich trzech elementów opcja zapewne najlepsza ale z racji braku funduszy na tą chwilę pozostaje mi albo temat odłożyć , albo zaryzykować i wymienić tylko pompę , lub rozdzielacz, lub tłok/ pierścienie co już jest trochę trudniejszą sprawą .
To że nie trzyma i będzie powoli opuszczał nie jest największym problemem, potrzebuje żeby utrzymywał zadany ciężar tylko kilka minut w górze jednak obawiam się że jeżeli nawet po zmianie pompy podniesie ten ciężar to w sytuacji kiedy będzie on dużo większy niż jest obecnie może go nie utrzymać w cale , i nic mi ten zabieg nie pomoże . Wczoraj byłem u okolicznego mechanika który również takie rzeczy robi ( polecony przez napotkanego w trasie właściciela 60tki :) ) to stwierdził żeby zrobić test, jeśli nie trzyma ciężaru to stawia na 90 % z doświadczenia że to wina tłoka/ cylindra i zmiana pompy nic nie pomoże bo i tak nie będzie w stanie podnieść tego ciężaru . Może być również szansa że to wina rozdzielacza że nie podnosi czy to tylko kwestia że nie trzyma ciężaru ?
Pozdrawiam
tractormar
Posty: 27
Rejestracja: 07 kwie 2022, 14:42

Re: Hydraulika w c 328

Post autor: tractormar »

Mam jeszcze pytanie czy taki manometr byłby dobry do sprawdzenia ciśnienia hydrauliki na wyjściu pod przyczepę ?
https://allegro.pl/oferta/zestaw-diagno ... dvEALw_wcB

Może ten test by coś podpowiedział
Grigs
Posty: 647
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

Re: Hydraulika w c 328

Post autor: Grigs »

tractormar pisze: 14 kwie 2022, 9:12 Mam jeszcze pytanie czy taki manometr byłby dobry do sprawdzenia ciśnienia hydrauliki na wyjściu pod przyczepę ?
https://allegro.pl/oferta/zestaw-diagno ... dvEALw_wcB

Może ten test by coś podpowiedział
Na jednorazowe użycie bez sensu kupować lepiej pożycz od jakiegoś pobliskiego mechanika

Czytaj co napisałem to że opada to przeważnie rozdzielacz bo nim sie najczęściej wajchuje dźwignią przez co sie zużywają sie w nim ruchome elementy a wymieniać pierścienie w siłowniku też za bardzo nie ma sensu gdy podnosi jak już to lepiej kupić cały siłownik.

Na początek zamiast tego manometru i pompy podłóż podkładkę przed sprężynkę od zaworu bezpieczeństwa w rozdzielaczu, jeśli nie przyniesie żadnych rezultatów, przerób pobieranie oleju do pompy ze skrzyni biegów jak wyżej napisałem, jeśli dalej nie to tylko wymiana pompy, po tym nawet jak po podniesieniu będzie szybko opadał to wymiana rozdzielacza, można wstawić jednosekcyjny na błotnik, coś tańszy.

Np.
https://allegro.pl/oferta/rozdzielacz-1 ... gI65_D_BwE

Ma on wade taką że stracimy opcje dociążania z regulacją tuz jak to jest fabrycznie.
tractormar
Posty: 27
Rejestracja: 07 kwie 2022, 14:42

Re: Hydraulika w c 328

Post autor: tractormar »

Grigs pisze: 14 kwie 2022, 11:26
tractormar pisze: 14 kwie 2022, 9:12 Mam jeszcze pytanie czy taki manometr byłby dobry do sprawdzenia ciśnienia hydrauliki na wyjściu pod przyczepę ?
https://allegro.pl/oferta/zestaw-diagno ... dvEALw_wcB

Może ten test by coś podpowiedział
Na jednorazowe użycie bez sensu kupować lepiej pożycz od jakiegoś pobliskiego mechanika

Czytaj co napisałem to że opada to przeważnie rozdzielacz bo nim sie najczęściej wajchuje dźwignią przez co sie zużywają sie w nim ruchome elementy a wymieniać pierścienie w siłowniku też za bardzo nie ma sensu gdy podnosi jak już to lepiej kupić cały siłownik.

Na początek zamiast tego manometru i pompy podłóż podkładkę przed sprężynkę od zaworu bezpieczeństwa w rozdzielaczu, jeśli nie przyniesie żadnych rezultatów, przerób pobieranie oleju do pompy ze skrzyni biegów jak wyżej napisałem, jeśli dalej nie to tylko wymiana pompy, rozdzielacz od sterowania podnośnikiem można wstawić jednosekcyjny na błotnik, coś tańszy, ma on wade taka że stracimy opcje dociążania z regulacją tuz jak to jest fabrycznie.
Na olej skrzyni jeż już przerobiony, potwierdził to jeszcze wczoraj mój wujek który sam to robił sporo lat temu ponieważ jak twierdzi była dziura w misce i puszczał olej do skrzyni .
Nie bardzo wiem gdzie ta podłądkę wstawić, znalazłęm taki schemat rozdzielacza tylko niestety nie ma opisu , który to będzie nr ze zdjęcia 11 / 21 czy 5 ? https://www.google.pl/imgres?imgurl=htt ... ce=sh/x/im Pozdrawiam
Grigs
Posty: 647
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

Re: Hydraulika w c 328

Post autor: Grigs »

Obrazek
tractormar
Posty: 27
Rejestracja: 07 kwie 2022, 14:42

Re: Hydraulika w c 328

Post autor: tractormar »

Dodam jeszcze tylko że pokrętełko od regulacji siły w rozdzielaczu nic się rusza ani w prawo ani w lewo, popsikałem wd40 ale dalej nic więc nie chciałem się z nim siłować, nie do końca wiem w jakiej pozycji się teraz znajduje ale domniemam że jest wkręcone na maksa
ODPOWIEDZ