Można powiększyć gwint, czy może wie ktoś jak to mogę zrobić?

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
Mariuszwciszy89
Posty: 115
Rejestracja: 11 lis 2020, 19:29

Można powiększyć gwint, czy może wie ktoś jak to mogę zrobić?

Post autor: Mariuszwciszy89 »

Witam problem polega na urwanej śrubie w stopie. Udało się pozbyć śruby, ale gwint nie jest w dobrej kondycji. Może ktoś coś drodzi. Bo to trzymać trzyma, ale jakbym tak mocno dokręcil, to mogło by się przegwintowac.
Obrazek
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Można powiększyć gwint, czy może wie ktoś jak to mogę zrobić?

Post autor: pop »

Największy spokój sumienia da przegwintowanie o numer wyżej,kiedyś taki temat przerabiałem w silniku motocyklowym,gdzie zamiast M8 poszło M9 i śruba pod wymiar,ale temat trudny,bo gwintownik trzeba skołować ,a i o fachowca tokarza coraz trudniej(przynajmniej w mojej okolicy.
Alchemik
Posty: 328
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: Można powiększyć gwint, czy może wie ktoś jak to mogę zrobić?

Post autor: Alchemik »

Może helicoil? Podobno się sprawdza, warto poczytać.
Zostałby wymiar gwintu jak obecnie.
Mariuszwciszy89
Posty: 115
Rejestracja: 11 lis 2020, 19:29

Re: Można powiększyć gwint, czy może wie ktoś jak to mogę zrobić?

Post autor: Mariuszwciszy89 »

Oki, dzięki za radę.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

Re: Można powiększyć gwint, czy może wie ktoś jak to mogę zrobić?

Post autor: Majo »

pop pisze: 03 maja 2022, 19:11 Największy spokój sumienia da przegwintowanie o numer wyżej,kiedyś taki temat przerabiałem w silniku motocyklowym,gdzie zamiast M8 poszło M9 i śruba pod wymiar,ale temat trudny,bo gwintownik trzeba skołować ,a i o fachowca tokarza coraz trudniej(przynajmniej w mojej okolicy.
Z tym byłbym ostrożny. 100% pewności daje rozwiercenie otworu tak, żeby zebrać wszystkie resztki gwintu i mieć gładki otwór walcowy. Załóżmy mamy śrubę M8, która ma zewnętrzne krawędzie gwintu fi 8mm. Czyli pełny nowy wymiar to M10, bo woercimy pod niego fi 8.5mm i zbieramy wszystkie "śmieci" ze starego gwintu.
ODPOWIEDZ