lakierowanie - prośba o pilną poradę

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
Martek
Posty: 350
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: lakierowanie - prośba o pilną poradę

Post autor: Martek »

MaciejLip pisze: 18 lis 2022, 12:05
Franq87 pisze: 18 lis 2022, 11:22 Tak, poliuretan jest dostępny w prawie wszystkich kolorach RAL ,w połysku i w macie, miesza się go z białej ,lub bezbarwnej bazy- reszta to pigmenty. Nakłada się go na podkład epoksydowy mokro na mokro , lub po przeszlifowaniu po wyschnięciu . Ja stosuję podkład novol 3000(taki oliwkowy) https://novol.com/nfamily/product/1087
,jest bardziej wydajny ,ma więcej tego takiego gafitu i dłuższy czas życia powłoki.
Jest tylko jedna wada- większość mieszalni sprzedaje poliuretan w litrach. Jednak Ty i tak potrzebujesz litr na warstwę.
Myślisz, że ten podkład będzie trzymał oczyszczonej chemicznie powierzchni ( srodkiem Troton Remover )? Ktoś mnie uprzedzał, że w jego opinii na oczyszczone "do żywego" i tym samym gładkie podkład może niewystarczająco chwycić...
Tez stosujesz 2 warstwy podkładu? I na to 2 warstwy farby poliuretanowej? Czy więcej?
Udaje się Tobie zrobić mokre w mokre przy tym podkładzie?
Pisząc o zużyciu farby litr na warstwę masz na myśli korpus jakiej wielkości traktora?
Nie panikuj z tymi warstwami 2 ok, a jak dasz sobie 3 warstwy to też nie odpadnie, nikt tego nie będzie mierzył przecież :D
Zaleca sie, żeby przed malowaniem zmatowić powierzchnie papierem ściernym.
Franq87
Posty: 32
Rejestracja: 07 lip 2022, 12:01

Re: lakierowanie - prośba o pilną poradę

Post autor: Franq87 »

Dokładnie nie panikuj.
To jest produkt profesjonalny, i na nim jest wszystko ładnie opisane. Ilość warstw 1-3 ,ciśnienie 1.8-2.2bar, czas życia warstwy 8godzin ( piszę z głowy) .
Polecam Ci ten podkład z własnego doświadczenia, bo on właśnie bardzo dobrze reaguje z surowym metalem (nowy, piaskowany, czy po chemii) , jest takie wrażenie jakby się wgryzał w podłoże. Na stare ,ale mocne warstwy lakieru również ładnie siada. Mokre na mokre nakladałem ,nic się nie dzieje .Mycie narzędzi po epksydzie i poliuretanie rozpuszczalnikiem akrylowym.
MaciejLip
Posty: 41
Rejestracja: 12 lut 2020, 20:16

Re: lakierowanie - prośba o pilną poradę

Post autor: MaciejLip »

Dzięki Kolegom za pomoc! Dam znać po zakończeniu prac.
Czy prognozowane zużycie tego podkładu i farby poliuretanowej mógłby ktoś podać? W sensie, że np. na korpus 328C idzie średnio tyle i tyle :) ( mój traktor jest znacznie mniejszy od 328C, nie wiem nawet z czym porównać )
P.S.nie wiem jak zdjęcia się dodaje?
MaciejLip
Posty: 41
Rejestracja: 12 lut 2020, 20:16

Re: lakierowanie - prośba o pilną poradę

Post autor: MaciejLip »

Rozmawiałem właśnie z kolorysta i ten twierdzi, że jeśli czesc elementów zrobię w poliuretanie, a resztę ( blacharskie ) w akryku to mimo, że ten sam nr RAL to odcienie będą różne dla oka. I tak mój plan jaki ugruntował dzis po konsultacjach z Wami zachwiał się i rozważam albo wszystko w akrylu, albo wszystko w poliuretanie. Poliuretan rzekomo mniej połysku mieć będzie niż akryl, za to mocniejszy.
Martek
Posty: 350
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: lakierowanie - prośba o pilną poradę

Post autor: Martek »

Nie wiem co dokładnie malujesz, ale widać że to nie bedzie wół roboczy do lasu tylko zależy Ci na wysokiej jakości.
To daj wszystko w akrylu i bedzie super.
Zobacz sobie, że auta pomalowane akrylem 30 lat temu wygladaja dobrze, a po polerce odzyskuja jeszcze wiecej blysku wiec sie nie martw.
MaciejLip
Posty: 41
Rejestracja: 12 lut 2020, 20:16

Re: lakierowanie - prośba o pilną poradę

Post autor: MaciejLip »

I tak. Po konsultacjach z Wami, z dwoma lakiernikami i z kolorysta z mieszalni lakierow :D zapadły decyzję, ze:
- po oczyszczeniu wszystkiego chemicznie powierzchnie zostana zmatowione czerwona miekka wloknina do matowienia;
- wszystko zostanie na grubo splukane cisnieniowo acetonem technicznym;
- na to cisnieniowo zmywacz silikonowy 2 lub 3 razy;
- podkład 3000 Novol 3 cienkie warstwy kladzione jedna za druga;
- farba akrylowa 3 warstwy stosunkowo cienkie kladzione zaraz po podkladzie;
Dam znać na pewno jaki efekt prac.
Dzięki za pomoc!
ODPOWIEDZ