Muzem Rolnictwa im.ks.Kszysztofa Kluka w Ciechanowcu

Opisy muzeów, skansenów itd.
Mariuszczs
Posty: 386
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: Muzem Rolnictwa im.ks.Kszysztofa Kluka w Ciechanowcu

Post autor: Mariuszczs »

Jacek twoja racja naj naj jest :p
stanisławursus
Posty: 2
Rejestracja: 08 cze 2019, 22:30

Re: Muzem Rolnictwa im.ks.Kszysztofa Kluka w Ciechanowcu

Post autor: stanisławursus »

Witam wszystkich tak się składa że w opisywanym muzeum byłem parę razy .Instytucja ta od chwili kiedy pierwszy raz ją odwiedziłem a było to w roku 2000 znacznie się zmieniła , przybyło też sporo nowych eksponatów . Jednak mój niepokój budzi pewien proceder wydawania publicznych pieniędzy na zakup i odrestaurowanie niektórych zabytków . Widziałem że już wcześniej na forum poruszony został ten temat . Tak się składa że jestem osobą dość mocno związaną z silnikami stacjonarnymi i posiadam też niewielką kolekcję tych silników . Gdy przeczytałem ostatnią wiadomość o powiększeniu kolekcji o cztery nowe silniki stacjonarne i kwotę za jaką silniki te zostały kupione to postanowiłem tutaj napisać by podjąć ogólną dyskusję . Mianowicie muzeum opisuje na swojej stronie że są to w pełni odrestaurowane i unikatowe egzemplarze , raczej trudno jest mi się z tym zgodzić gdyż samego modelu silnika Deutz MAH 711 wyprodukowano 73.207 sztuk (czy jest to mało ?) sam silnik jak znawcy pewnie też już zauważyli ma kilka nie oryginalnych części które nie przypominają nawet oryginału . Kolejny silnik Deutz MAH 516 wyprodukowany został w liczbie 9.389 egzemplarzy. Silników Wikov Diesel też w naszym kraju zachowało się parę sztuk lecz u naszych południowych sąsiadów jest ich znacznie więcej , oczywiście plusem silnika jest tabliczka z jego dystrybutorem z Lwowa . Zdecydowanie rzadszym silnikiem jest opisywany Hatz model H2. Silników Hatz w naszym kraju jest stosunkowo mało lecz w Niemczech lub Holandii są do kupienia za naprawdę rozsądne pieniądze . Wiele wspomina się o tym że silniki zostały odrestaurowane . Myślę że należy tutaj bardziej sprecyzować to pojęcie bo dla niektórych proces ten może polegać na pokryciu silnika farbą w dodatku nie zgodną z oryginałem , pasek napędu pompy wody może spełniać funkcję dekoracyjną jak w przypadku silnika Wikov lub silnik może nadmiernie dymić , oczywiście sądzę że z dymieniem silnika będą zdania podzielone a czasem podczas prezentacji na pokazie może to nawet bardziej uatrakcyjniać dany pokaz lecz chyba wszyscy się tutaj zgodzimy że dymienie jest formą złej pracy silnika lub w tym przypadku niedociągnięć powstałych podczas jego remontu . Podsumowując warto się zastanowić czy wydana kwota 65000 zł za cztery silniki które miałem okazję tutaj opisać jest stosowna do ich stanu technicznego , sposobu rekonstrukcji jak i unikatowości . Myślę że za te pieniądze śmiało można by było kupić znacznie ciekawsze egzemplarze może nawet wyprodukowane w przedwojennej Polsce . Znawcą z dziedziny ciągników pozostawiam temat zakupu czterech maszyn za 385000zł czy były tego warte oceńcie sami .
Pozdrawiam
Stanisław
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Muzem Rolnictwa im.ks.Kszysztofa Kluka w Ciechanowcu

Post autor: widelec77 »

Przegladalem ten temat.
Widzialem te maszyny....
Szkoda pisac ...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12216
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Muzem Rolnictwa im.ks.Kszysztofa Kluka w Ciechanowcu

Post autor: Ursus »

Uuuu no to ciekawostka. Te ceny skąd są wzięte?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
stanisławursus
Posty: 2
Rejestracja: 08 cze 2019, 22:30

Re: Muzem Rolnictwa im.ks.Kszysztofa Kluka w Ciechanowcu

Post autor: stanisławursus »

Wszystkie informacje i kwoty dotyczące zakupu podane są na stronie muzeum pod linkami

https://www.muzeumrolnictwa.pl/muzeum/r ... cjonarnych

https://www.muzeumrolnictwa.pl/muzeum/r ... rolniczych
ODPOWIEDZ