Znacznik ciągnikowy

Rozmowy ogólnie o rolnictwie dawniej, ale także o urządzeniach, które nie pasują do innych działów - np. wiatraki.
ekondek
Posty: 2
Rejestracja: 28 maja 2021, 12:56

Znacznik ciągnikowy

Post autor: ekondek »

Cześć, czy jest ktoś kto mógłby mi coś więcej powiedzieć o tym urządzeniu?
Obrazek
Obrazek
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

Re: Znacznik ciągnikowy

Post autor: wojtek12321 »

Jest to w naszym regionie tak zwany "dołownik". Służył do robienia dołków w które sadziło się ziemniaki a później redliło.
Tu przykładowy filmik jak działało takie (podobne) urządzenie.

https://www.youtube.com/watch?v=mjd3TSK5zbk

Tylko te tarcze/gwiazdy są raczej źle założone, powinny być założone odwrotnie. łopatki powinny być tak, jak pokazuje strzałka.

Obrazek
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Znacznik ciągnikowy

Post autor: bergman31 »

Ten dołownik ze zdjęcia ma poprawnie zamocowane gwiazdy.
Dołownik ma robić dołki w ziemii, czyli delikatnie zagłębiać się w glebie i rozpychać ją na boki i do tyłu. Przy odwrotnym ustawieniu, łopatki będą wyrzucać ziemię w powietrze, prawie jak odmularka do rowów melioracyjnych.
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

Re: Znacznik ciągnikowy

Post autor: wojtek12321 »

bergman31 pisze: 28 maja 2021, 22:27 Ten dołownik ze zdjęcia ma poprawnie zamocowane gwiazdy.
Dołownik ma robić dołki w ziemi, czyli delikatnie zagłębiać się w glebie i rozpychać ją na boki i do tyłu. Przy odwrotnym ustawieniu, łopatki będą wyrzucać ziemię w powietrze, prawie jak odmularka do rowów melioracyjnych.
Tak Ci napiszę krótko - bzdury piszesz. Z dołownikami miałem do czynienia od dziecka, a nawet jako nastolatek "w średnim wieku po 16-stce" pomagałem sąsiadowi, który był miejscowym "majstrem od wszystkiego" budować takie urządzenia na podstawie ram od starych siewników, tylko konne, też o trzech gwiazdach. I wiem, że na pewno nie są zamocowane prawidłowo. Sąsiad był, jak pisałem - "majstrem od wszystkiego, budował/spawał, przerabiał różne narzędzia na ciągnikowe i nie tylko, najwięcej to "wyprodukował" chyba kultywatorów ciągnikowych, a ja byłem "przynieś wynieś, pozamiataj i przytrzymaj, będziemy spawać", ale zarobione pieniążki były miłe. "Majster" z tego się utrzymywał i był znany na całą okolicę. I nic nie będzie wyrzucać "w powietrze", nie te obroty gwiazd z łopatkami, nie te szybkości pracy aby tam cokolwiek wyrzucało...
A jak nie wierzysz, tylko się domyślasz i przypuszczasz to popatrz na fotografie starych dołowników, rozszyfruj w którym kierunku się obracają gwiazdy i jak są zamocowane.
https://www.google.pl/search?q=do%C5%82 ... u0qzPWNDHM
Pozdrawiam.


Obrazek

Obrazek
ekondek
Posty: 2
Rejestracja: 28 maja 2021, 12:56

Re: Znacznik ciągnikowy

Post autor: ekondek »

A czy jest ktoś w stanie oszacować czas powstania? Bądź miejsce?
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

Re: Znacznik ciągnikowy

Post autor: wojtek12321 »

Takie rzeczy to raczej były "samoróbki", ten też wygląda na coś takiego. Okres powstania to powiedzmy od lat 60-tych do nawet 80-tych. Ja takiego "fabrycznego" to nie spotkałem, ale być może gdzieś były robione. Radła ciągnikowe do ziemniaków, to owszem widziałem "fabryczne" lub produkowane przez jakieś spółdzielnie. Radła zarówno trzy rzędowe, jak i pięciorzędowe, ale znaczników/dołowników tego typu to nie spotkałem, jeżeli były produkowane, to raczej to była niszowa gałąź produkcji.
Konne dołowniki/znaczniki to i owszem były produkowane i to różne wersje, które lekko różniły się konstrukcją/wyglądem, ale zasada działania ta sama, najczęściej były dwurzędowe...
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Znacznik ciągnikowy

Post autor: bergman31 »

Był dołownik ciągnikowy zawieszany Agromet Jawor S600, 4 rzędowy o szerokości roboczej 2,25m.
Była też rama narzędziowa, 4 rzędowy znacznik-dołownik do wieloraka zawieszanego.
Informacja z książki "Mechanizacja rolnictwa" T. Nowacki z 1984 roku.
ODPOWIEDZ