turbiny wiatrowe

Rozmowy ogólnie o rolnictwie dawniej, ale także o urządzeniach, które nie pasują do innych działów - np. wiatraki.
vauxhall
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2008, 22:07

turbiny wiatrowe

Post autor: vauxhall »

zainspirowany tematyka wiatrakow,jako spuscizny kultury technicznej,a jednoczesnie jako koncepcji alternatywnego zrodla zielonej energii chcialbym
rozszerzyc ten temat o turbiny wiatrowe ktore sluzyly min do przepompowywania wody w ciekach wodnych,do nawadniania lak,prod.energii,elektrycznej,pompowania wody w gospod.itd.kiedys pisalem prace na temat dosc juz odlegly w czasie, o osobie gen pradzynskiego i jego dokonaniach w okresie popowstaniawym,pomijam w tej chwili temat kanalu,a skupie sie na duzej inicjatywie inzynieryjnej w wyniku ktorej zbudowano 21 turbin wietrznych do przepompow.wody.<18 mialo byc na terenie wielkopolski>jedyna jaka udalo mi sie odnalezc jest budowla na trasie ze sremu do zaniemysla,jest odrestaurowana,w doskonalym stanie.resztki innej <maszt>stal jeszcze przy drodze do kostrzyna wielkop.ze srody,niszczeja pozostalosci turbiny na lakach wsi gorzno gm.gostyn wiem z przekazow ze istniala podobna instalacja we wsi augustynki -ratowice-gmina lipno.nie moge odnalezc materialow na ten temat ktore gromadzilem,a moze byloby warto jakis artykul stworzyc,bo z tego co wiem nie istnieje zadna spojna publikacja na ten temat a szkoda.chcialbym dodac ze w wolsztynie oprocz parowozowni<okreslanej mianem ostatnie czynnej w europie-i jak na ironie obiekt lepie znany za granica niz w polsce>znajduje sie skansen wsi wielkopolskiej gdzie rowniez umieszczono wiatrak.miejsce godne odwiedzin przy okazji pobytu w wolsztynie
ODPOWIEDZ