2CA90

Ciągniki wykonane własnoręcznie, ale na głównych podzespołach mających ponad 25 lat. Forum na okres próbny - proszę zapoznać się z Regulaminem.
Pentax
Posty: 58
Rejestracja: 07 sty 2009, 17:27

RE: 2CA90

Post autor: Pentax »

Witam. Jeśli dobrze zrozumiałem , to obudowa skrzyni biegów ( tzw ryj) od Stara 200 pasuje do silnika 2CA90. A czy z drugiej strony pasuje bez przeróbek do skrzyni Zuka 3 biegowej lub 4 biegowej ?.A jakie zastosować sprzęgło i jakie łozysko wyciskowe sprzęgła ? ( od Żuka czy od Stara i co ewentualnie trzeba przerobić )
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: 2CA90

Post autor: olowaty »

Trzeba dorobić flanszę pomiędzy skrzynie a ryj niestety. Sprzęgło i łożysko o d Żuka.
Pentax
Posty: 58
Rejestracja: 07 sty 2009, 17:27

RE: 2CA90

Post autor: Pentax »

Serdeczne dzięki za informacje .:)
cycusxxl
Posty: 28
Rejestracja: 27 wrz 2010, 14:43

RE: 2CA90

Post autor: cycusxxl »

Ja w swoim samie napęd mam przeniesiony z przodu przez paski, silnik tak nie cierpi, nie ma przenoszenia drgań. Już 5 lat jeżdze i pasków nie wymianiałem. Inny powie żę paski to głupota ale ja wybrałem taki wariant.
pojawie11
Posty: 13
Rejestracja: 17 sty 2012, 19:39

RE: 2CA90

Post autor: pojawie11 »

Witam Wszystkich Mam pytanko Kupiłem silnik 2ca90 (andoria) i nie wiem jaką skrzynie podłączyć do niego by pasowała ( i oczywiście sprzęgło) Prosił bym o porady*yes*



Witam Poszukuje Zbiornika Paliwa do Andori 2ca90. Jeśli można prosił bym o pomoc !!!! To moje GG 19067389:)



Aha i wydechu tez poszukuję i nie mogę nigdzie znaleźć*bye* ;/
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: 2CA90

Post autor: oman7 »

Poszukuję Katalogu Części do silnika 2CA90.
W zamian oferuję inne katalogi i instrukcję 1CA90,S301D,TZ4K14.
Shooter
Posty: 1
Rejestracja: 23 kwie 2012, 17:52

RE: 2CA90

Post autor: Shooter »

Cześć próbuje skompletować części na zbudowanie "dużego" (dużych kołach) es'a :D
Możecie mi powiedzieć jakie podzespoły wziąć i jak zapiąć silnik ( 2ca90, 1ca90 mam) na koło czy na rozrząd, a i dodam że mam:
-kolumne kierowniczą żuk
-cały przedni most (ze starego sama)
-elektryke
-skrzynie star nie wiem jaki ale jest świetna 5 biegów w przód 1wtył (dotąd pracowała z silnikiem 1ca90)
-siedzenie robione, razem z bagażnikiem pod nim
-cały zestaw do podnośnika (władymirec: pompa, siłownik itd.)
-sprzęgło i ryj do skrzyni ( w bardzo dobrym stanie)
-stary tylni most "jodełka" (żuk i koła kosiara też w świetnym stanie)

Powiedzcie co zostawić,co wziąć do niego, jak to pozrabiać itd.
BAR123
Posty: 95
Rejestracja: 01 lut 2013, 9:37

RE: 2CA90

Post autor: BAR123 »

Kolego cycusxxl ile cenisz sobie za 2ca90??
geoglob
Posty: 6
Rejestracja: 23 sty 2014, 22:50

RE: 2CA90

Post autor: geoglob »

Czy ktoś mi podpowie w jaki sposób możliwe jest połączenie skrzyni biegów od koleby i silnika 2ca90? Taki zestaw był prawdopodobnie w kolebach budowlanych WND. W tej chwili mam silnik benzynowy od motopompy i skrzynię od koleby. Być może jest to tylko kwestia obudowy sprzęgła.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1539
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: 2CA90

Post autor: marek »

W każdym zestawie napędowym pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów musi być sprzęgło cierne chyba że skrzynia jest automatyczna.A Ty nic o sprzęgle nie piszesz.
geoglob
Posty: 6
Rejestracja: 23 sty 2014, 22:50

RE: 2CA90

Post autor: geoglob »

Na chwilę obecną wygląda to tak: silnik od motopompy strażackiej, sprzęgło syrena, skrzynia koleba budowlana (3+wsteczny). Będzie wymiana silnika na 2ca90. Pytanie: jak to połączyć wykorzystując starą skrzynię biegów?
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1539
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: 2CA90

Post autor: marek »

SAM-y są sprzętami indywidualnymi i raczej niepowtarzalnymi. Zamieść jakieś fotki jak wygląda to co masz i co na co chcesz zamienić a wtedy może uda się coś podpowiedzieć.Na pewno frez w tarczy sprzęgłowej i wałku sprzęgłowym skrzyni musi być taki sam.Inaczej tego ze sobą nie złożysz
geoglob
Posty: 6
Rejestracja: 23 sty 2014, 22:50

RE: 2CA90

Post autor: geoglob »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widoczny na zdjęciach silnik benzynowy muszę zastąpić Andorią 2ca90. Może ktoś robił taką przekładkę. Gotowy zestaw 2ca90 i skrzynię koleby widziałem w fabrycznej kolebie WND lub WDN. Może ktoś ma firmową obudowę/łącznik i sprzęgło?
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1539
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: 2CA90

Post autor: marek »

Moim zdaniem należało by spróbować np. przy pomocy tokarza wpasować koło zamachowe z silnika benzynowego do wnętrza koła zamachowego przy silniku który chcesz zamontować.Koło od usuwanego silnika stoczyć do minimum tak żeby swoją masą jak najmniej wpływało na nowe koło a pozwalało na pozostawienie oryginalnego i kompletnego sprzęgła.A wtedy dorobienie łącznika pomiędzy nowym silnikiem a obudową sprzęgła to już łatwizna. Może to być taki łącznik z 1 centymetrowej blachy jak dorabia się zmieniając silnik z Zetora 25 na silnik od c 330.Oczywiście dopasowany do Twojego urządzenia.Czy dotychczasowe sprzęgło wytrzyma nie wiem bo jednak jest różnica mocy.Ja mam taki pomysł a jaki mają inni ,zobaczymy.
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: 2CA90

Post autor: oman7 »

marek napisał/a:
Moim zdaniem należało by spróbować np. przy pomocy tokarza wpasować koło zamachowe z silnika benzynowego do wnętrza koła zamachowego przy silniku który chcesz zamontować.Koło od usuwanego silnika stoczyć do minimum tak żeby swoją masą jak najmniej wpływało na nowe koło a pozwalało na pozostawienie oryginalnego i kompletnego sprzęgła.A wtedy dorobienie łącznika pomiędzy nowym silnikiem a obudową sprzęgła to już łatwizna. Może to być taki łącznik z 1 centymetrowej blachy jak dorabia się zmieniając silnik z Zetora 25 na silnik od c 330.Oczywiście dopasowany do Twojego urządzenia.Czy dotychczasowe sprzęgło wytrzyma nie wiem bo jednak jest różnica mocy.Ja mam taki pomysł a jaki mają inni ,zobaczymy.
Też bym skłonił postąpić jak pisze Marek
wiktor750
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2014, 16:47

RE: 2CA90

Post autor: wiktor750 »

Witam Wszystkich

Chciałbym podpiąć się do tematu. Zdobyłem z magazynu wojskowego silnik 2CA90 (a właściwie cały agregat prądotwórczy) który przepracował od nowości kilka motogodzin , niestety nie ma rozrusznika. Po przewertowaniu forum znalazłem informację że do podobnego silnika (1CA90) pasuje rozrusznik od Fiata 126p. Czy będzie tak samo w przypadku silnika 2CA90?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: 2CA90

Post autor: oman7 »

Do 2CA90 pasuje rozrusznik z żuka ale model R5S lub R5K.
Najprościej rozrusznik musi się kręci się w prawo patrząc od strony szczotek.
Rozrusznik z malucha nie pasuje do 2CA90.
wiktor750
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2014, 16:47

RE: 2CA90

Post autor: wiktor750 »

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Po przewertowaniu ofert na znanym portalu aukcyjnym widzę że są duże trudności ze zdobyciem rozruszników R5S i R5K, a jak już są to ceny są bardzo wysokie. A czy są jakieś inne alternatywy? np zastosowania innego rozrusznika po odpowiednich przeróbkach?
ODPOWIEDZ