Rozrusznik

Ciągniki wykonane własnoręcznie, ale na głównych podzespołach mających ponad 25 lat. Forum na okres próbny - proszę zapoznać się z Regulaminem.
Awatar użytkownika
konrad43
Posty: 91
Rejestracja: 29 sty 2008, 22:53

RE: Rozrusznik

Post autor: konrad43 »

Możesz sprawdzić czy to r7a, ja spróbuje z tym toczeniem co wymyśle jak wszystko wyjdzie a bedzie to metoda prób i oby nie błędów to go założe. Dziś rozmawiałem tez z kolegą i mówi że ma 3 sztuki r7a także z twojim bede już miał do czterech razy sztuka.:D
Ogolnie krecił może nie super ale odpalał dlatego go rozebrałem, nowy akumulator muszę kupić to i z rozrusznikiem też porządek musi byc.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Rozrusznik

Post autor: Ursus »

Ok, poszukam symbolu. Ale z Chrapkiem konsultowałem kiedyś zdaje się i mówił, że to od C4011, więc powinno być to samo.

Z wyglądu jest identyczny jak od Zetora 25. Jedyna różnica wizualna to nieco pod innym kątem umieszczony elektromagnes względem dzioba i obracanie się nie w te stronę ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1540
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Rozrusznik

Post autor: marek »

Do czyszczenia rowków w komutatorze używa się starego brzeszczota.Boki zębów brzeszczotu szlifuje się na szlifierce tak że zostają tylko proste zęby. Tym czyści się rowki.Musisz się liczyć z tym że może być do zebrania na tokarce więcej niż podane 1,5 mm bo przeważnie jest jeszcze ,,jajo". Ale to bez znaczenia bo szczotki mają sprężyny i zostaną dociśnięte.Jeżeli mnie pamięć nie myli to jak spojrzysz na przód komutatora to jest tam podtoczenie lub zaznaczona kreska do jakiej wielkości można komutator stoczyć.
Awatar użytkownika
konrad43
Posty: 91
Rejestracja: 29 sty 2008, 22:53

RE: Rozrusznik

Post autor: konrad43 »

Narazie myje cały bo przez lata w środku rozrusznika nazbierało sie troche wszystkiego. Nie moge dodzwonić sie do tokarza, teraz zima to chyba się rozgrzewa ;) Jak bedzie czysty gotowy do składania to ktoregoś dnia znajde swojego fachowca i bedziemy toczyć.
vauxhall
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2008, 22:07

RE: Rozrusznik

Post autor: vauxhall »

[quote]Bolszewik napisał/a:

Jeśli akumulator ma 12 V, a rozrusznik 24 V to będzie on potrzebował dwukrotnie większego prądu aby uzyskać znamionową moc.

P = U * I

Efekt jest taki że w najlepszym wypadku następuje bardzo szybkie zużycie akumulatora. Płynie za duży prąd więc podziała krócej. Jeśli akumulator będzie miał małą moc to spali się błyskawicznie.
Żeby to działało z sensem trzeba by zrobić system rozruchu na 24 V nie jest to specjalnie trudne. Bodaj MTZ miał taki przełącznik rozruch na 24, ale instalacja na 12 V. Były dwa akumulatory 12 które na czas rozruchu łączone były w szereg, podczas normalnej pracy silnika przęłączane były na układ równoległy.



Nic bardziej blednego-rozrusznik 24 voltowy podlaczony pod 12 volt
pobierze polowe pradu znamionowego.
Zgodnie zreszta z prawem Ohma U=IXR
(prosty przyklad zarowka 24 voltowa podlaczona pod 12 volt akumulator i co ???
np 21 W: 24 Volt=0,8A
24V:0,8A=30Ohm
Podlaczamy pod 12 Volt
I=X
12V podzielimy przez 30 Ohm i otrzymamy 0,4A przeplywajacego pradu
a wiec polowe znamionowego
gringo
Posty: 23
Rejestracja: 08 wrz 2011, 21:32

RE: Rozrusznik

Post autor: gringo »

vauxhall napisał/a:
Nic bardziej blednego-rozrusznik 24 voltowy podlaczony pod 12 volt
pobierze polowe pradu znamionowego.
Zgodnie zreszta z prawem Ohma U=IXR
(prosty przyklad zarowka 24 voltowa podlaczona pod 12 volt akumulator i co ???
np 21 W: 24 Volt=0,8A
24V:0,8A=30Ohm
Podlaczamy pod 12 Volt
I=X
12V podzielimy przez 30 Ohm i otrzymamy 0,4A przeplywajacego pradu
a wiec polowe znamionowego
Z fizyki tak to wynika i inaczej nie będzie. Jednak współcześnie kształceni inżynierowie, znają tak samo fizykę, jak pisownię języka polskiego.
Awatar użytkownika
PawOs
Posty: 58
Rejestracja: 20 lut 2011, 18:39

RE: Rozrusznik

Post autor: PawOs »

Obserwuję tą zagorzałą dyskusję i nasunął mi się jeden wniosek: wszyscy macie dobre pomysły i dużą wiedzę tylko jednego nie rozumie. Przecież to zwykły sam więc nie musi mieć oryginalnego rozrusznika. Ja do s 320 dokupiłem zamiennik za 300 zł do którego służy mi akumulator ze starego malucha (mam zdarte naklejki ale chyba około 40 A).
Rozrusznik to jeden z produktów które znajdziesz na tej stronie: http://www.jubana.eu/pl/glowny/
Znajdź na allegro kogoś kto sprzedaje te rozruszniki a najlepiej jakiś sklep w okolicy i dowiedz sie ile będzie kosztował zamiennik i decyduj.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1540
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Rozrusznik

Post autor: marek »

Awatar użytkownika
konrad43
Posty: 91
Rejestracja: 29 sty 2008, 22:53

RE: Rozrusznik

Post autor: konrad43 »

Tak można szukać zamiennika, ale po co? Za 50zł wymienie mu szczotki, tulejki i przetocze, nic innego mu nie dolega. Dlatego nie widze sensu wydawać 300zł na jakiegoś chińczyka gdzie tu jest stary sprawdzony sprzet.
Awatar użytkownika
PawOs
Posty: 58
Rejestracja: 20 lut 2011, 18:39

RE: Rozrusznik

Post autor: PawOs »

Ja tylko opisałem swój punkt widzenia. Wydałem 300 zł i mam tak zwany święty spokój. Te rozruszniki to nie chińczyk tylko Litwa.
konrad43 napisał/a:

Chodzi mi o to że ponoć jeśli jest (tego niewiem)oryginalny to miał by 24V, ale tu pojawia sie pytanie czy akumulator 12V dał by rade go krecic? Fakt że duży ale akurat o tym nie mam pojecia.
Jeśli dobrze zrozumiałem to masz rozrusznik 24v więc musisz kupić 2 akumulatory 12 i biorąc pod uwagę że będziesz prowadził prace sezonowe to wieczny problem z doładowaniem ich.

Ale nie bierz tego do swoich planów, zrobisz jak uważasz.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Rozrusznik

Post autor: chrapek3011 »

To źle zrozumiałeś.Kolega ma rozrusznik typu R7,który potrzebuje 12V.

Ładowanie akumulatorów tzw.martwym sezonie to nie jakaś uciążliwość.Mam na myśli kombajny,ciągniki wyłączone z użytkowania na okres zimowy.Akumulator nieużywany należy choć raz w miesiącu doładować.

Niektórzy powiedzą zapewne,po co?Podładuję go na wiosnę i dalej chodzi.Tak,zgadza się ale jego żywotność niestety spadnie.
Awatar użytkownika
PawOs
Posty: 58
Rejestracja: 20 lut 2011, 18:39

RE: Rozrusznik

Post autor: PawOs »

konrad43 napisał/a:
To wiem ale pytanie wzielo sie z tego ze do tej pory miałem akumulator 12v 180ah i krecił nim, teraz umarł definitywnie, pekła cela. A pewnego dnia był u mnie przypadkiem pewien pan i stwierdził że ten rozrusznik musi być na 24v ale że to duży akumulator a silnik w dobrej kondycji to pali. dlatego tylko zastanawiam sie jak zachowywał by sie rozrusznik 24v z akumulatorem 12v, mam kupić nowy dlatego chciał bym wiedzieć co to za rozrusznik. A to że jeżeli jest na 24v to ma mieć takie napiecie podane to sie tego domyślam.

Nikt przez weekend nie ma pomysłu:?
Przykro mi jeśli kogoś uraziłem ale po tej wypowiedzi doszedłem do takich wniosków. Pracowałem kiedyś w składzie fabrycznym Centra w Dąbrowie Tarnowskiej i jakieś pozostałości wiedzy mi świtają co do dobierania akumulatorów i ich użytkowania w pracy. Sam wybierając akumulator nie zawsze kieruję się jego mocą tylko tym do jakiego silnika ma być podpięty czyli diesel lub benzyna jak również tym jaki jest alternator lub prądnica bo może być zawsze nie doładowany.
W moim przypadku jak mam za słaby to po prostu wyciągam aku z berlinga.

Jeśli moje posty nic nie wnoszą to proszę o delete.
ODPOWIEDZ