Przekładnia kątowa do Esioka (skrzynia star 25)

Ciągniki wykonane własnoręcznie, ale na głównych podzespołach mających ponad 25 lat. Forum na okres próbny - proszę zapoznać się z Regulaminem.
Cezary
Posty: 58
Rejestracja: 05 sie 2019, 20:21

Przekładnia kątowa do Esioka (skrzynia star 25)

Post autor: Cezary »

Witam. W moim ciągniku znajduje się skrzynia biegów od stara 25. kiedyś do tej skrzyni biegów gdy ciągnik był po raz pierwszy składany była przymocowana przystawka / przekładnia kątowa podobno od jakiejś maszyny torowej. niestety uległa zniszczeniu (miała starte tryby i luzy) gdy traktor (silnik S-231 1hc102R1) został odpalony po raz pierwszy do próbnej jazdy :cry: :roll: . W ten sposób silnik został przestawiony w przód i odwrócono dyfer (też od stara 25) do góry nogami by wszystko współpracowano zgodnie z kierunkiem jazdy ciągnika (by ciągnik nie jechał do tyłu gdy np wrzuci się pierwszy bieg). Wiem że traktor został niedawno cały odnowiony lecz niestety nie do końca w oryginale, dlatego chciałbym go zrobić odnowa conajmniej za 2 lub 3 lata. Chciałbym się dowiedzieć jaka przekładnia kątowa pasuje do skrzyni biegów star 25 oraz jak umiejscowić silnik by pasy kilnowe nie wadziły o ramę. Będę wdzięczny jeżeli mi pomożecie w tym temacie :D

Zrobiłem błąd spiesząc sie z remontem :cry:
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Przekładnia kątowa do Esioka (skrzynia star 25)

Post autor: Bolszewik »

Wujek miał z dyfra od żuka, ale słabo to chodziło ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Cezary
Posty: 58
Rejestracja: 05 sie 2019, 20:21

Re: Przekładnia kątowa do Esioka (skrzynia star 25)

Post autor: Cezary »

Bolszewik pisze: 26 lis 2019, 20:34 Wujek miał z dyfra od żuka, ale słabo to chodziło ....
od żuka nie, za słaba jest. Myślałem nad przystawką kątową z jakiegoś ursusa (przystawka do napędzania maszyn), była by?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Przekładnia kątowa do Esioka (skrzynia star 25)

Post autor: Bolszewik »

To też napisałem że była do d.... i szybko padła.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Przekładnia kątowa do Esioka (skrzynia star 25)

Post autor: SEBRIGHT »

Weź też pod uwagę przełożenie przekładni kątowej, tak abyś miał odpowiednie obroty na wałku sprzęgłowym skrzyni biegów
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Cezary
Posty: 58
Rejestracja: 05 sie 2019, 20:21

Re: Przekładnia kątowa do Esioka (skrzynia star 25)

Post autor: Cezary »

SEBRIGHT pisze: 26 lis 2019, 20:48 Weź też pod uwagę przełożenie przekładni kątowej, tak abyś miał odpowiednie obroty na wałku sprzęgłowym skrzyni biegów
To się ustali gdy będę już robił kapitalke u kolegi w warsztacie. Chodzi mi o to jaką przekładnie dać by była wytrzymała jak na ten silnik przy 2200 obr/min bo ta oryginalna co była podobno się że tak powiem rozklekotała gdy pojeżdżono nim przez kilka min.
Cezary
Posty: 58
Rejestracja: 05 sie 2019, 20:21

Re: Przekładnia kątowa do Esioka (skrzynia star 25)

Post autor: Cezary »

Cezary pisze: 26 lis 2019, 20:56
SEBRIGHT pisze: 26 lis 2019, 20:48 Weź też pod uwagę przełożenie przekładni kątowej, tak abyś miał odpowiednie obroty na wałku sprzęgłowym skrzyni biegów
To się ustali gdy będę już robił kapitalke u kolegi w warsztacie. Chodzi mi o to jaką przekładnie dać by była wytrzymała jak na ten silnik przy 2200 obr/min bo ta oryginalna co była podobno się że tak powiem rozklekotała gdy pojeżdżono nim przez kilka min.
Nie wiem czy dobrze myślę bo się na tym nie znam aż tak ale chyba chodzi o to żeby dobrać odpowiednie koło pasowe do tej przekładni.
Jeżeli źle mówię to przepraszam :roll:
dawid25
Posty: 360
Rejestracja: 09 gru 2011, 20:39

Re: Przekładnia kątowa do Esioka (skrzynia star 25)

Post autor: dawid25 »

Możesz zastosować dowolną przystawkę kątową. Widuje się różne od C 360 są 1:1 od C 328 1:2,4 te są wykorzystywane najczęściej. I wiele innych byle tylko miała wyjście z boku. Jedno takie pytanie skoro traktor jeździ to po co to przerabiać znowu i nadawać sobie pracy??
Cezary
Posty: 58
Rejestracja: 05 sie 2019, 20:21

Re: Przekładnia kątowa do Esioka (skrzynia star 25)

Post autor: Cezary »

dawid25 pisze: 27 lis 2019, 19:30 Możesz zastosować dowolną przystawkę kątową. Widuje się różne od C 360 są 1:1 od C 328 1:2,4 te są wykorzystywane najczęściej. I wiele innych byle tylko miała wyjście z boku. Jedno takie pytanie skoro traktor jeździ to po co to przerabiać znowu i nadawać sobie pracy??
W sumie zawsze chciałem ten ciągnik zobaczyć na żywo tak samo jak wyglądał kiedyś po pierwszym złożeniu, zależy mi na tym by wyglądał oryginalnie, by wyglądał tak jak mój dziadek go planował od początku. Myślałem że mój ojciec razem ze mną i dziadkiem podejmiemy się remontu kapitalnego bo nie ukrywam ten traktor tego wymaga. Skrzynia biegów nie chodzi tak jak powinna np: ciężko się wrzuca czwórke i piątke oraz wsteczny i pierwszy bieg, hamulce mimo tego że kupiliśmy nowe tłoczki nie działają poprawnie trzeba je dobrze ustawić i poprawić hamulec ręczny. W dodatku myślałem że go wypiaskujemy, a tak się nie stało wszystko zdzieraliśmy boszem ze szczotką co prawie nic nie dało, pomalowany byle jak, może i ładny na zdjęciach ale jak się do niego podejdzie to istna masakra. nie sądziłem że tak go zrobią byle by był, jeździł tak sobie itd... Kompletna masakra.

Dlatego chciałbym go zrobić od początku do końca z dokładnością i oryginalnością conajmniej za 2 lub 3 lata :roll: :D
Grzesiek2312345
Posty: 14
Rejestracja: 07 wrz 2020, 18:34

Re: Przekładnia kątowa do Esioka (skrzynia star 25)

Post autor: Grzesiek2312345 »

Kolego kiedyś robiłem esa z silnikiem s320 przystawka identy zna co ta https://m.olx.pl/oferta/przekladnia-kat ... ml?reason= do tego most skrzynia star opony zil jodelka przystawka 1:2 kolo na paski klinowe na skrzyni 300mm na kole zamachowym 40 mm na 3 paski klinowe przy takim zestawieniu plugi 2 skibowe konne bez problemu oral czy sprezynowka na szosie szalu nie było bo był zrobiony na siłę a nie prędkość
ODPOWIEDZ