Most napędowy z jakiej maszyny ?

Ciągniki wykonane własnoręcznie, ale na głównych podzespołach mających ponad 25 lat. Forum na okres próbny - proszę zapoznać się z Regulaminem.
tomasso
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2020, 19:24

Most napędowy z jakiej maszyny ?

Post autor: tomasso »

Witam,

posiadam most napędowy w ciągniku sam, nie mogę ustalić z jakiego pojazdu on pochodzi. Most ma szerokość około 80cm, brak bębnów hamulcowych. Dyfer posiadał przelotkę by dalej przesyłać obroty na następny most lub do jakiegoś innego wykorzystania. Jest oryginalny nie skracany. Jest nabite logo prawdopodobnie litery MS. Może ktoś wie z jakiego sprzętu pochodzi?
Załączam link do zdjęć: https://www.dropbox.com/sh/iea240fxnot8 ... mC9La?dl=0

Z góry dziękuje za podpowiedzi.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2565
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Most napędowy z jakiej maszyny ?

Post autor: SEBRIGHT »

Wygląda że masz tam przekładnię ślimakową :)
Szukał bym w kierunku wózków widłowych lub coś koło tego ;)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
tomasso
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2020, 19:24

Re: Most napędowy z jakiej maszyny ?

Post autor: tomasso »

Też tak podejrzewam, że to most od jakiegoś wózka Czechosłowackiego lub DDR.
bergman31
Posty: 1251
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Most napędowy z jakiej maszyny ?

Post autor: bergman31 »

Może być też od wózka platformowego np. Stalowa Wola EK-2d?
tomasso
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2020, 19:24

Re: Most napędowy z jakiej maszyny ?

Post autor: tomasso »

W moście występują wszystkie polskie łożyska FŁT 6 szt.
tomasso
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2020, 19:24

Re: Most napędowy z jakiej maszyny ?

Post autor: tomasso »

W moście są popękane piasty, zastanawiam się nad wymianą na inny most ze względu na brak części zamiennych.
anim7991
Posty: 188
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Most napędowy z jakiej maszyny ?

Post autor: anim7991 »

Jak coś, to moge podać prosty patent na zwężenie mostu od poloneza :)
Szycha
Posty: 2
Rejestracja: 18 sty 2020, 4:26

Re: Most napędowy z jakiej maszyny ?

Post autor: Szycha »

Witam.
dołączę się do tematu, posiadam taki sam most w samoróbce dziku lecz cieknie mi z prawej półosi. Tam jest uszczelnienie na filc - jest inna możliwość jak to uszczelnić? Jakiś oring czy coś? Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Galar T
Posty: 136
Rejestracja: 03 lut 2019, 15:04

Re: Most napędowy z jakiej maszyny ?

Post autor: Galar T »

Witam. Nie znam tego dyfra. Ale jak jest filc to ja bym to rozkręcił wymył i wyciął uszczelkę z bloku technicznego, tą uszczelkę wysmarował silikonem z obu stron i poskładał. Ja tak robię i nigdzie jeszcze mi nie ciekło.
Sam 4x4 Es15.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1539
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Most napędowy z jakiej maszyny ?

Post autor: marek »

Nie ma bębnów bo rolę hamulca spełnia ślimak. To jak tym można jechać? Przecież przy zaniku napędu na ślimak np. wciśnięcie sprzęgła pojazd stanie ,,dęba" i to w miejscu.Przekładnia ślimakowa po prostu tak ma Ale są na tym świecie rzeczy o których się............. :shock: Chyba że jest tylko jeden bieg a hamowanie umiejętnym wciskaniem sprzęgła.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2565
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Most napędowy z jakiej maszyny ?

Post autor: SEBRIGHT »

Marek niekoniecznie stanie dęba. Przy MF70 też mam przekładnie ślimakową i po wciśnięciu sprzęgła zatrzymuje się łagodnie po kilku metrach. Przy załadowanej przyczepie opór przekładni ślimakowej nie wystarcza i trzeba pomagać hamulcem przyczepy. Może siły bezwładności ślimaka i ślimacznicy powodują że się łagodnie zatrzymuje i w tej samoróbce myślę że może być podobnie ;)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
bergman31
Posty: 1251
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Most napędowy z jakiej maszyny ?

Post autor: bergman31 »

Most napędowy z przekładnią ślimakową miał przecież Fordson F. Innych hamulców w tym traktorze nie było. Jakoś to musiało działać, skoro budowano te ciągniki seryjnie przez kilka lat.
Awatar użytkownika
pop
Posty: 776
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Most napędowy z jakiej maszyny ?

Post autor: pop »

Samohamowność przekładni zależy od kąta zębów ślimak-ślimacznica.Istnieją przecież przekładnie przyspieszające,gdzie ślimacznica napędza ślimak.
Szycha
Posty: 2
Rejestracja: 18 sty 2020, 4:26

Re: Most napędowy z jakiej maszyny ?

Post autor: Szycha »

SEBRIGHT pisze: 24 kwie 2020, 11:03 Marek niekoniecznie stanie dęba. Przy MF70 też mam przekładnie ślimakową i po wciśnięciu sprzęgła zatrzymuje się łagodnie po kilku metrach. Przy załadowanej przyczepie opór przekładni ślimakowej nie wystarcza i trzeba pomagać hamulcem przyczepy. Może siły bezwładności ślimaka i ślimacznicy powodują że się łagodnie zatrzymuje i w tej samoróbce myślę że może być podobnie ;)
U mnie jest hamulec w postaci taśmy hamulcowej z żuka zamontowany na wale kardana wychodzącym z skrzyni.
a wracając do mojego problemu chodzi mi dokładniej o dekiel który jest przykręcany na 3 śruby ( zdjęcie nr 14. które wysłał Pan z tematu )
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1539
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Most napędowy z jakiej maszyny ?

Post autor: marek »

Oczywiście że ,,hamowalność" przekładni ślimakowej zależy od kąta wzajemnego ułożenia zębów. Teraz obejrzałem wszystkie zdjęcia. Tu jest on łagodny i dlatego to działa. Kolega otwierający temat zauważył że ta przekładnia pozwala na podłączenie z drugiej strony napędzającego ślimaka jeszcze czegoś.Koledzy którzy mieli styczność z wózkami platformowymi rozwożącymi materiały po terenie zakładów pewnie zauważyli że pod platformą przy tylnym moście w czasie jazdy kręciło się metalowe koło .Do czego służyło -nie wiem ale tak pewnie było napędzane. Mogło to być koło hamulca taśmowego

Dawno, dawno, dawno temu gdy za wciągarkę na budowie robił bloczek i siła pomocnika robiłem na zamówienia wciągarki budowlane z przekładni ślimakowych .Przekładnie były z demontażu dużych metalowych zasuw.Tam był kąt ułożenia ok 90 stopni co nie wymagało hamulca i unoszony ciężar ani drgnął po wyłączeniu silnika elektrycznego.Stąd moje sugestie gdy przeczytałem że to przekładnia ślimakowa a nie otworzyłem zdjęć :mrgreen:
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Most napędowy z jakiej maszyny ?

Post autor: Bolszewik »

Miałem na budowie fuchę obsługując taki właśnie żuraw. Przełącznik lewe prawe obroty - wyciąg / opuszczanie. Całość była na obrotnicy przyczepy więc obracałem żurawiem wraz z taczką betonu i opuszczałem na strop.

Przekładnia ślimakowa była 90 st. ślimacznica była z mosiądzu.

Z tego co pamiętam z zajęć PTKiM samohamowność przekładni ślimakowej zapewnia przełożenie 1:50.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
ODPOWIEDZ