Skrzynia Żuk pytanie.

Ciągniki wykonane własnoręcznie, ale na głównych podzespołach mających ponad 25 lat. Forum na okres próbny - proszę zapoznać się z Regulaminem.
Awatar użytkownika
Pitross18
Posty: 84
Rejestracja: 03 maja 2018, 10:26

Skrzynia Żuk pytanie.

Post autor: Pitross18 »

Witam.
Mam takie pytanie, czy na końcówkę wałka sprzęgłowego (zdjęcie czerwona strzałka), jest jakieś łożysko/tuleja, ponieważ zakupiłem nową skrzynie do mojego sama i zauważyłem,ze w starej nic tam nie było?

Zdjęcie :
https://zapodaj.net/c8a0eaa620993.jpg.html
MichałŁ
Posty: 19
Rejestracja: 05 sty 2019, 10:44

Re: Skrzynia Żuk pytanie.

Post autor: MichałŁ »

Tam jest łożysko toczne wbijane w wał korbowy. Wał sprzęgłowy wchodzi w nie podczas montażu skrzyni.
Awatar użytkownika
Pitross18
Posty: 84
Rejestracja: 03 maja 2018, 10:26

Re: Skrzynia Żuk pytanie.

Post autor: Pitross18 »

Ok dziękuje za odpowiedz.
Awatar użytkownika
Pitross18
Posty: 84
Rejestracja: 03 maja 2018, 10:26

Re: Skrzynia Żuk pytanie.

Post autor: Pitross18 »

U mnie zauważyłem, że jest nabita właśnie na tą końcówkę jakaś "tulejka", która wchodzi w koło zamachowa w drugą tulejka chyba z brązy, albo miedzi(żółty kolor), i zastanawiam się czy istnieje możliwość wymiany takiego czegoś na zwykłe łożysko np. http://www.moto-trans.pl/product/lozys ... in/?id=609?

Stara skrzynia III (padło całkowicie łożysko wałka sprzęgłowego, a resztki wpadły do środka skrzyni uszkadzając 2 ząbki na choince), wymieniłem na skrzynie IV biegową, mam nadzieje,że się sprawdzi ?
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Skrzynia Żuk pytanie.

Post autor: marek »

Skrzynie IV w samochodach nie sprawdzały się.Coś się w nich ,,sypało" Znam to od tych co mieli krótko zamontowane ale osobiście wnętrza takiej skrzyni nie widziałem.W żuku brakowało biegu między II a III ale w tych IV coś poszło nie tak.Wg. tego co słyszałem.
Awatar użytkownika
Pitross18
Posty: 84
Rejestracja: 03 maja 2018, 10:26

Re: Skrzynia Żuk pytanie.

Post autor: Pitross18 »

No cóż to zobaczymy jak to będzie teraz z moją to IV biegową. Oby posłużyła jakieś czas.
A zastanawiam się czy skrzynia od Gaza 69 mogła by jeszcze pasować, bo bliźniaczo wygląda do wałek sprzętowy i chyba jest tej samej wielkości?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Skrzynia Żuk pytanie.

Post autor: Bolszewik »

Mity ....

Miałem Aro z zagazowanym silnikiem żuka + skrzynia III. Nie wiem jakie miał przełożenie rumuński most, ale w połączeniu z 16" na dużym balonie szedł ok. 120 km/h. Dokładnie nie wiem bo licznik prawdy nie pokazywał. Pierwsza modyfikacja to była właśnie wymiana z III na IV. Użytkowanie pojazdu bardzo się poprawiło. Kolejna modyfikacja to wymiana silnika S-21 na dieslowski 4C90 wraz ze skrzynią IV z rozbitego żuka. W takim stanie pojazd sprzedałem w 2009 roku.

Kuzyn jeździł żukiem na własnej działalności. Zarżnął chyba trzy mosty, dwa silniki i wymienił skrzynię III na IV. Sprzedając dodał sprawną jeszcze III w pakiecie.

Nie wiem z jakiej racji jest tak zła opinia o IV. Być może wynika to z niechlujstwa użytkowników lub tego że ktoś wymieniał III na już wychlastaną IV i ona się psuła. Nawet jeśli skrzynia jest stara to wystarczyło wymienić łożyska i synchronizatory. Jeśli zęby nie były poszczerbione wszystko działało. Faktem jest że tryby w IV były węższe, gdzieś to się musiało zmieścić przecież była taka sama obudowa jak w III. Kaseta z wodzikami bywała dziwna nie pamiętam już czy był to wynik domorosłych przeróbek czy napraw.


PS. Mam dobrą III na zbyciu.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Pitross18
Posty: 84
Rejestracja: 03 maja 2018, 10:26

Re: Skrzynia Żuk pytanie.

Post autor: Pitross18 »

Dzięki za odpowiedź IV biegową skrzynię zamówiłem w piątek i może w tym tygodniu będzie. Wystraszyłem się tak złej opinii tej IV, ale praktyka pokaże jak to będzie:).

Ciekawi mnie ta skrzynia od gaza 69 bardzo podobna do żukowskiej.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Skrzynia Żuk pytanie.

Post autor: Bolszewik »

https://gaz69.eu/biblioteka/gaz-69/tabl ... we-gaz-69/

Sądzę że są takie same, może delikatnie inne przełożenia.

W każdym razie mają jeden rodowód.

Skrzynia III którą mam jest opisana cyrylicą....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Pitross18
Posty: 84
Rejestracja: 03 maja 2018, 10:26

Re: Skrzynia Żuk pytanie.

Post autor: Pitross18 »

Zamówiłem jeszcze łożysko koła zamachowego,i te czyjeś patenty usunę i zrobię tak jak winno być.

Jak wszystko poskladam to dam znać.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Skrzynia Żuk pytanie.

Post autor: marek »

Bolszewik Słowami ,,niechlujstwo użytkowników" przywróciłeś mi pamięć . Te skrzynie zakleszczały się.Miałem dwóch znajomych którzy jeden był taksówkarzem a drugi szczęśliwym posiadaczem ,,Warszawy". Dużo jeździli i nie mogli się ,,nachwalić" tych skrzyń.Biegi musiały być zmieniane dokładnie jak po sznurku.Inaczej powrót do ,,bazy" na jednym biegu. Po latach mogłem w swoim ,,Żuk"u zmienić na IV bo między II a III ,,brakowało" biegu ale mając w pamięci ich oceny nie zrobiłem tego.
Awatar użytkownika
Pitross18
Posty: 84
Rejestracja: 03 maja 2018, 10:26

Re: Skrzynia Żuk pytanie.

Post autor: Pitross18 »

Witam ponownie.
Przygód mam ciąg dalszy, a mianowicie sądziłem, że koło zamachowe może i jest od żuka, ale czop wału chyba był kombinowany, bo powinno pasować łożysko 17x40x12 (6203 zz), ale okazało się, że jest inaczej, a mianowicie jest otwór na łożysko/tuleje ma średnice 34 mm.
Już przerobiłem na łożysko 17x35x10mm, tylko zauważyłem, że mam bardzo delikatne bicie na kole zamachowym/wałku i zastanawiam się czy zastosować zwykłe łożysko kulowe, czy zakupić łożysko wahliwe, aby wyeliminować te nie osiowość na wałku sprzęgła?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Skrzynia Żuk pytanie.

Post autor: Bolszewik »

Wymień koło ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Pitross18
Posty: 84
Rejestracja: 03 maja 2018, 10:26

Re: Skrzynia Żuk pytanie.

Post autor: Pitross18 »

Tzn na kole widać, że jest bicie, ale raczej jest na osi, gdzie dospawany jest czop.

Tutaj muszę zastosować łożysko (czerwona strzałka), tylko właśnie się zastanawiam,czy zwykłe łożysko wytrzyma lekki brak bez osiowej pracy. Generalnie łożysko wahliwe powinno wyeliminować właśnie ten problem.
https://zapodaj.net/66858ec46523b.jpg.html

Taka, rzeźba tam była poprzednio:
https://zapodaj.net/246a264651f0b.jpg.html
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Skrzynia Żuk pytanie.

Post autor: Bolszewik »

Musiałem się przejść na złomownicę za stodołę bo zapomniałem jak to dokładnie idzie .... mam jeszcze dwa lustra po samopale :mrgreen:

Jeśli jest bicie to nie zakładaj bo rozwalisz skrzynię.

Dokładniej rozleci się łożysko które spina wałek ataku i wałek zdawczy, potem pójdą synchronizatory i zęby.
U mnie był ten sam problem.
Musisz zawieźć lustro razem z kawałkiem materiału żeby całość obrobić na maszynie.
Podejrzewam że mniej szkód zrobi nawet brak w/w łożyska niż jego sztywne umocowanie i bicie ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Pitross18
Posty: 84
Rejestracja: 03 maja 2018, 10:26

Re: Skrzynia Żuk pytanie.

Post autor: Pitross18 »

OK rozumiem, no cóż zapowiada się znaczniej więcej pracy.
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Skrzynia Żuk pytanie.

Post autor: anim7991 »

A tą skrzynie III masz jeszcze?
Awatar użytkownika
Pitross18
Posty: 84
Rejestracja: 03 maja 2018, 10:26

Re: Skrzynia Żuk pytanie.

Post autor: Pitross18 »

Mam, ale będę ja regenerowal jako zapasową.
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Skrzynia Żuk pytanie.

Post autor: anim7991 »

Ok, to porób zdjęcia przy pracach :) fajnie czasem popatrzeć.
A czy mógłbyś ją zmierzyć? Szukam czegoś na reduktor- przyśpieszacz między skrzynią a mostem - mam tam krótki wałek na kardanach i coś można by dopasować.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Skrzynia Żuk pytanie.

Post autor: Bolszewik »

Obrazek

Ja mam na zbyciu III
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
ODPOWIEDZ