Pług samojezdny

Ciągniki wykonane własnoręcznie, ale na głównych podzespołach mających ponad 25 lat. Forum na okres próbny - proszę zapoznać się z Regulaminem.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Pług samojezdny

Post autor: marek »

Ponieważ potrzeba jest matką wynalazku ,chodzi mi po głowie pomysł skonstruowania urządzenia składającego się z pługa właściwego :D silnika od kosiarki ok moc 5 KM skrzyni od Żuka oraz odpowiednio skróconego mostu od Poloneza.Za sprzęgło robił by pasek z napinaczem. Skrzynia i silnik zamocowane by były na moście , ale to już kwestia wizualizacji. Problem mam z czym innym. Wiadomo że wał w silniku od kosiarki kręci się pionowo a ja potrzebuję by kręcił się poziomo. W dwusuwie było by to proste,bo wystarczyła by zmiana położenia gaźnika Mam silniki czterosuwowe.Silnik dalej by leżał ale byłby przekręcony o 90 stopni .Leżał by po prostu na innym boku . I tu zaczynają się schody. Chodzi o kwestię smarowania.Smarowanie jest rozbryzgowe i wał i tak by ,,chlapał" tylko czy wszędzie. Teraz moje pytanie. Czy ktoś przerabiał tak czterosuwowy silnik od kosiarki by wał pracował poziomo a nie pionowo.

Tytułem wyjaśnienia . Działka ma ok 500 m więc za dużo by kopać a za mało by czymś tam wjechać. Glebogryzarkę spalinową mam.Taki ,, pług" pozwolił by mi na wykorzystanie całej działki a nie tylko kawałka.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Pług samojezdny

Post autor: bergman31 »

Miałem taki traktorek ale z silnikiem od agregatu/zagęszczarki.
Zdjęcie z budowy:

Obrazek

Między silnik a skrzynię biegów można wstawić przekładnię kątową.
Ostatnio zmieniony 25 maja 2020, 12:09 przez bergman31, łącznie zmieniany 1 raz.
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Pług samojezdny

Post autor: pop »

Obracając silnik,eliminujesz dotychczasowy system smarowania o pracy regulatora obrotów się nie wypowiem i też może nie działać prawidłowo.Silnik pozbawiony miski olejowej ,to chyba słaby pomysł.
Darcio
Posty: 81
Rejestracja: 11 sie 2007, 20:28

Re: Pług samojezdny

Post autor: Darcio »

A nie myślałeś żeby odwrócić most tarczą wałka atakującego do góry lub do dołu? Smarowanie i tak będzie, co najwyżej trzeba by było przerobić odpowietrznik. Silnik obrócony o 90* nie będzie pracował.
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Pług samojezdny

Post autor: pop »

Darcio pisze: 25 maja 2020, 14:53 A nie myślałeś żeby odwrócić most tarczą wałka atakującego do góry lub do dołu? Smarowanie i tak będzie, co najwyżej trzeba by było przerobić odpowietrznik. Silnik obrócony o 90* nie będzie pracował.
zapomniałeś,że między mostem ,a silnikiem jest jeszcze skrzynia od Zuka :D
Darcio
Posty: 81
Rejestracja: 11 sie 2007, 20:28

Re: Pług samojezdny

Post autor: Darcio »

Nie doczytałem :oops: . Czyli tylko przekładnia kątowa. Ale w takim przypadku niewiele drożej może wyjść zakup silnika z poziomym wałem.
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Pług samojezdny

Post autor: pop »

Silnki kosiarkowe z pionowym wałem,a zwłaszcza Brigs moim zdaniem nie specjalnie się nadają ,żeby wał obciążać bocznie przez naciąg paska,bo łożyskowany jest jedynie w aluminiowym karterze.Wprawdzie tylko raz rozbierałem czterosuwowy poziomy od jakiegoś agregatu i zasadnicza różnica,to łożyska toczne na wale,no i oczywiście koło czerpakowe ustawione równolegle do wału.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Pług samojezdny

Post autor: Bolszewik »

Nie lepiej przystosować glebogryzakę którą posiadasz do ciągnięcia pługa ?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Pług samojezdny

Post autor: bergman31 »

Zależy jaka to glebogryzarka? Jeśli jest nie wielka, to nie będzie miała wystarczającej mocy i masy. W przypadku ciężkiej będzie problem z skręcaniem, bo nie ma mechanizmu różnicowego.

Aby traktorek uciągnął pług o szerokości roboczej około 23cm, to już potrzeba ciągnika o masie minimum 200kg i odpowiednio dużych kół.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Pług samojezdny

Post autor: marek »

Dziękuję za odpowiedzi, podpowiedzi i sugestie.Chyba jednak zdecyduję się na budowę kolejnego (5) sama.Wstępny koszt bez hydrauliki nie powinien przekroczyć 1000 zł.Mam dobrze zaopatrzony i tani szrot gdzie nie powinno być problemu ze skompletowaniem elementów.Np. kompletny napęd z Golfa III ( niezniszczalny diesel) to 600 zł i jego chcę wykorzystać. Bez dodatkowej skrzyni bo napęd z półosi po zablokowaniu mechanizmu różnicowego byłby przeniesiony bezpośrednio na most poloneza,który obniży prędkość ok 4 razy więc wystarczająco.Mam czas na budowę do przyszłej wiosny więc spokojnie dam radę.
Co do silnika od kosiarki.Żeby nie rozbierać swojego, skorzystałem z filmu z przebiegu rozbiórki takowego silnika by przekonać się jak w oryginale działa smarowanie.Doszedłem do wniosku że jednak silnik ten może pracować w innej pozycji i mieć smarowanie. Warunkiem jest żeby tłok pracował pionowo .Trzeba też zwiększyć ilość oleju trochę poniżej łożysk wału korbowego Wtedy smarowanie rozbryzgowe i mgła olejowa dotrze w każde miejsce.Ewentualnie smarowanie góry tłoka można wspomóc robiąc mieszankę jak do dwusuwu. Pozdrawiam. ;)
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Pług samojezdny

Post autor: bergman31 »

Znajomy ma sama z silnikiem 1.6td i skrzynią z Golfa II oraz z mostem od Żuka. Napęd z półosi bezpośrednio na most napędowy. Całkiem udana konstrukcja i do tego zgrabna.
ODPOWIEDZ