Sam dzik wydech

Ciągniki wykonane własnoręcznie, ale na głównych podzespołach mających ponad 25 lat. Forum na okres próbny - proszę zapoznać się z Regulaminem.
artur.kajzer.
Posty: 32
Rejestracja: 03 lis 2020, 10:07
Lokalizacja: Rogów

Sam dzik wydech

Post autor: artur.kajzer. »

Witam wszystkich
Niedawno poskładałem sobie sama z dzika 2 do małych prac polowych. Mieszkam na dosyć gęsto zabudowanej wsi co za tym idzie nie każdemu odpowiada chałas pracującego silnika z dzika. Tu nasuwa mi się pytanie czym zastąpić oryginalny wydech aby było troche ciszej? ( oryginał poszedł by na sprzedaż jak by kto chciał to podeśle fotki )
Dzik 2 przerobiony przezemnie na sama
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Sam dzik wydech

Post autor: Ursus »

Znam ten ból - wiecznie narzekający sąsiad ;)
Ale do tematu tłumika - można zakładać cichsze, samochodowe lub traktorowe, ale trzeba pamiętać, że to dwusuw i w dwusuwach spaliny usuwane są poprzez niewielkie w zasadzie ciśnienie napływających z komory karteru mieszanki paliwowo powietrznej. Zbytnie wytłumienie, ograniczy swobodny wylot spalin i będzie to odczuwalne na mocy i działaniu silnika.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
artur.kajzer.
Posty: 32
Rejestracja: 03 lis 2020, 10:07
Lokalizacja: Rogów

Re: Sam dzik wydech

Post autor: artur.kajzer. »

Dlatego właśnie chciałem podpytać. Być może ktoś prubował i ma jakieś doświadczenie w tym temacie. Wiem wiem, że lepiej tej harmonii nie zakłócać , tym bardziej że traktorek pracuje przy orce ( kilka przejazdów pole 3m×30m pod ziemniaki i ważywka ;) )
Dzik 2 przerobiony przezemnie na sama
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Sam dzik wydech

Post autor: SEBRIGHT »

Ja bym podszedł do tematu z drugiej strony - w terenie zazabudowanym w godzinach od 6 do 20 hałas nie powinien przekraczać bodajże 60dB (mierzone na granicy działki sąsiada). Zmierz hałas, i jak mieści się poniżej normy to po problemie :)
Łatwiej uświadomić sąsiada że może Ci skoczyć, niż przerabiać wydech w Dziku - przynajmniej moim zdaniem ;)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
artur.kajzer.
Posty: 32
Rejestracja: 03 lis 2020, 10:07
Lokalizacja: Rogów

Re: Sam dzik wydech

Post autor: artur.kajzer. »

W zasadzie to nawet nie chodzi mi o sąsiada. Bo z tego co ostatnio z nim gadałem to nawet mnie poprosił żeby podjechać zaorać mu ogrodek. Bardziej mi o własne uszy chodziło. Wiecie jak jest ;) siedze praktycznie na silniku :D . a co do mojej ulicy to niemam sie co martwić. W każdym domu tu w około jakiś dzik :D . jeden sąsiad ma 2 dziki drugi ma ursusa 308 ( swoją drogą ten jest już kilka lat przywracany do stanu fabrycznego i jest świetny. Ponad to ma do niego liska i kosiarke listwową i płóg i jakieś tam jeszcze inne maszyny ).


Mały edit :D
Czy jak bym do tego wydechu dospawał kolanko i kawałek rurki troszke grubszej coś by to dało ? Poza wyglądem komina z traktora? :P
Dzik 2 przerobiony przezemnie na sama
Adasiek123
Posty: 438
Rejestracja: 21 sty 2014, 20:13

Re: Sam dzik wydech

Post autor: Adasiek123 »

Kawałek pustej rurki nic nie zmieni. Różne patenty widziałem., najczęściej jakieś tłumiki samochodowe..
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Sam dzik wydech

Post autor: bergman31 »

@SEBRIGHT jesteś pewien co do poziomu hałasu wynoszącego do 60dB? Spalinowe kosiarki do trawy i kosy spalinowe są znacznie głośniejsze, bo około 85dB a piły spalinowe to powyżej 110db.
Najnowsze traktory z górnej półki cenowej, mają poziom hałasu w kabinie w granicach 69-70dB, czyli na zewnątrz znacznie więcej.

@artur.kajzer. jak Ci hałas traktorka przeszkadza, to zakładaj ochronniki słuchu.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Sam dzik wydech

Post autor: SEBRIGHT »

60dB dotyczy zabudowy mieszkaniowej w terenie zabudowanym.
A jak patrzyłem to z normami jest pomieszanie z poplątaniem - inne są dla stanowiska pracy, inne na terenach przemysłowych, inne budowlanych itp.
Dane podawane na urządzeniach dotyczą maksymalnego hałasu w odległości iluśtam metrów od urządzenia (tego tematu w ogóle nie zgłębiałem) - od tego zależy jakie środki ochrony osobistej (teoretycznie) powinieneś stosować pracując danym urządzeniem. Tylko pytanie kto to stosuje? ;)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Sam dzik wydech

Post autor: marek »

Tłumik to nic innego tylko komora rozprężna zamocowana do kanału wylotowego . Zasada jest prosta . Im dłużej spaliny przebywają wewnątrz tłumika i rozprężają się w nim tym z mniejszą prędkością wydobywają się na zewnątrz i robią mniejszy hałas.Ja wykonywałem kilka tłumików do potrzebnych mi silników gdzie założenie oryginału ze względu na jego kształt lub wielkość czyniło by z konstrukcji dziwadło.Zobacz mojego sama z silnikiem od malucha.Tłumik był dorabiany bo od malucha wychodził by poza obrys i wyglądał okropnie poza tym mój był cichszy. ,,Ciągnik Sam z siłownikiem pneumatycznym" na YT. Słychać sprężarkę nie silnik.Bierzesz profil jakiego kształt będzie Ci pasował oraz wielkość będzie odpowiednia,Ścianki np 2 mm żeby nie był za ciężki Myślę że do dzika prostokąt 5x 10 cm i ze 30 długi.Do środka wspawujesz punktowo dwie przegrody co 10 cm.W każdej z nich wiercisz otwory Ale tylko w połowie tak by po zamocowaniu w środku otwory nie były naprzeciw siebie. Wiertło 6 mm z 10 do 15 otworów w każdej przegrodzie. Zaspawujesz końce profilu i w krótszych bokach przy końcach profilu dospawujesz rurkę wlotową i wylotową.Rurka wylotowa powinna być zaspawana na końcu wewnątrz tłumika i wiercisz w jej boku otwory np fi 10 mm Mocujesz tak żeby wywiercone otwory były po przeciwnej stronie niż przegroda. . Generalnie chodzi o to żeby spaliny jak najwięcej zakręcały wewnątrz tłumika i przebywały w nim zanim wylecą na zewnątrz.To silnik dwusuwowy więc otwór rurki wylotowej powinien być zbliżony do oryginału. Chodzi o wyhamowanie ilości wydobywających się spalin. Zaręczam Ci że u mnie wszystkie tak wykonane tłumiki działały bez zarzutu i były cichsze niż oryginał.Jak coś niejasne to pytaj.Wszak kto pyta nie błądzi.
artur.kajzer.
Posty: 32
Rejestracja: 03 lis 2020, 10:07
Lokalizacja: Rogów

Re: Sam dzik wydech

Post autor: artur.kajzer. »

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź ;) istotnie przymierzam się do zobienia samemu takiego tłumika. Jak śmigam traktorkiem to zazwyczaj mam stopery ale nie zawsze jestem sam i ciężko sie dogadać , trzeba odchodzić kawałek od traktora żeby wymienić kilka zdań :lol:
Dzik 2 przerobiony przezemnie na sama
ODPOWIEDZ