Podnośnik do SAMa

Ciągniki wykonane własnoręcznie, ale na głównych podzespołach mających ponad 25 lat. Forum na okres próbny - proszę zapoznać się z Regulaminem.
smutekh
Posty: 18
Rejestracja: 24 gru 2020, 17:38

Podnośnik do SAMa

Post autor: smutekh »

Witam.Jestem tu nowy.W tym roku "prawie" skończyłem swojego SAMa.Pozostał mi tylko podnośnik narzędzi z tyłu.Do tej pory mam zrobiony z żaby samochodowej ale mam dosyć "wajchowania".Chodzi mi po głowie zrobienie takiego z pompy od T25.Proszę o poradę jakich komponentów użyć.Kupię wszystko oczywiście nowe.Rozdzielacz pasowałby mi taki żeby móc zamontować jeszcze z przodu pług do śniegu albo malutki spych.......do kretowisk :lol: Napiszę o komponentach z których składa się ciągnik.Silnik 1.5D 45KM z Saxo razem ze skrzynią ustawiony wzdłużnie.Dyfer oczywiście zaspawany.Wyjście półosi na skrzynię 4 z żuka i skracany most z Fiata 125 (wiem że trochę słaby ale jaszcze się nie ukręcił,orałem pługiem 2 skibowym w ziemi gliniastej i dał radę).Przednia oś ze zwrotnicami z Lublina,skracana.Druga półoś wychodzi do przodu traktora i może być wykorzystana do odbioru mocy.W związku z tym że są dwie skrzynie to uzyskałem 20 biegów do przodu plus 1 bieg "superpełzający" (obie skrzynie na wstecznych) i 5 biegów do tyłu.Rama własnej konstrukcji.Po drogach publicznych nie jezdzi.Rozstaw kół 100cm.Proszę o wszelkie rady odnośnie konstrukcji hydrauliki podnośnika.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Podnośnik do SAMa

Post autor: marek »

Pompy szukaj z kołem pasowym bo takie mocowane na wieloklin nie są dostosowane do naciągu bocznego.Pompa od wspomagania nie nadaje się Rozdzielacz dwusekcyjny Siłownik na przód dwustronnego działania ( opadanie wymuszone) Na tył jednostronny (opadanie swobodne).Co do rozgarniania kretowisk najlepsze są ciężkie lub dociążone brony odwrócone na ,,plecy".Ale zaręczam Ci że to co chcesz kupić,, to nie są tanie rzeczy".Chyba że używki.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Podnośnik do SAMa

Post autor: bergman31 »

@smutekh masz w swoim samie 9 biegów do tyłu. 5 biegów przy włączonym wstecznym na skrzyni z Żuka i dodatkowo jeszcze 4 na skrzyni z Żuka jak wrzucisz wsteczny na skrzyni z Saxo.

Co do elementów hydrauliki podnośnika, to kolega @marek wszystko już opisał.

Do równania kretowisk można wykorzystać trzy ceowniki hutnicze (np. 60x45 lub większe) ustawione jeden za drugim równolegle do siebie i połączone łańcuchami. Odległość między ceownikami około 20-30cm. W ten sposób powstanie włóka belkowa. Można zrobić w wersji przyczepianej jak i zawieszanej. Taką włókę będziesz mógł także wykorzystać do rozbijania brył po orce.
smutekh
Posty: 18
Rejestracja: 24 gru 2020, 17:38

Re: Podnośnik do SAMa

Post autor: smutekh »

Co do pompy to prosiłbym o poradę jaką konkretnie szukać,od jakiej maszyny żeby miała napęd pasowy.pompy od wspomagania nawet nie rozważałem bo wiem że za słaba.Reszta nie jest przerażająco droga.Rozdzielacz nowy widziałem na alle.... za około 250-300zł.Pompa od t25-100-120zł (taka na pasek chyba droższa nie będzie).Mam na to przeznaczony budżet około 1000zł.Myślę że się wyrobię.O tym spychu to myślałem bardziej jak o takim bardziej uniwersalnym narzędziu lub zabawce niż włók.Zgarnąć jakiś piasek czy coś w tym stylu.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Podnośnik do SAMa

Post autor: bergman31 »

Pompy hydrauliczne napędzane paskiem klonowym wymagają dodatkowego łożyskowania dlatego są znacznie droższe.
W Internecie widziałem pompę NSZ10 wraz z dodatkowym łożyskowaniem i kołem pasowym za 295zł.

Hydraulika siłowa nie jest tania:
- pompa 295zł,
- rozdzielacz 250-300zł,
- siłownik jednostronnego działania do tylnego podnośnika,
- siłownik dwustronnego działania na przód,
- przewody i złącza hydrauliczne,
- zbiornik oleju,
- filtr oleju.
Kupując wszystkie nowe elementy budżet przekroczy 1000zł.
smutekh
Posty: 18
Rejestracja: 24 gru 2020, 17:38

Re: Podnośnik do SAMa

Post autor: smutekh »

Tnę,spawam,toczę.......Zrobienie zbiornika ze starej butli gazowej czy z gaśnicy to żaden problem i 0 złotych.Węże dorobione u wiejskiego mechanika od wszystkiego co jezdzi na wsi to też nie jakaś specjalna kasa.Dowiadywałem się.Tak strasznie to nie wygląda.Może jak ktoś chce kupić wszystko w sklepie to nie poradzi z tysiącem.Pompy jak radzicie poszukam w używkach.Nowy to tylko rozdzielacz i siłowniki.
smutekh
Posty: 18
Rejestracja: 24 gru 2020, 17:38

Re: Podnośnik do SAMa

Post autor: smutekh »

Popatrzyłem sobie na obrazki w googlach i to zwykła pompa jak t25 tylko ma dorobione łożysko z obudową i uchwytem.Jestem to w stanie zrobić w moich warunkach z tego co mam.Czyli pompa od t25=105zł
smutekh
Posty: 18
Rejestracja: 24 gru 2020, 17:38

Re: Podnośnik do SAMa

Post autor: smutekh »

Jeszcze jedno pytanie.Czy siłownik dwustronnego działania po zasileniu jednym wężem będzie działał jak jednostronnego działania?Oczywiście drugi króciec wprowadziłbym do zbiornika w celu odpowietrzania
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Podnośnik do SAMa

Post autor: bergman31 »

Ten siłownik będzie działał poprawnie. Miałem tak zrobione w SAMie.

Co do kosztów, to ja część elementów miałem kupionych ze złomu. Najdroższym zakupem okazały się przewody hydrauliczne, złączki.
Zbiornik też sam spawałem, bo tylko prostokątny się mieścił między fotelem a błotnikiem.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Podnośnik do SAMa

Post autor: marek »

Ja robiłem u siebie zbiornik jednocześnie na olej hydrauliczny i paliwo. Była to butla 11 kg przecięta tak w jednej trzeciej . Wspawana została blacha 3 mm najpierw do jednej a potem do drugiej części. Zrobiła się przegroda. Mniejsza część na olej a większa na paliwo.Ty na paliwo masz to myślę że butla 5 kg Ci wystarczy.Chociaż powiem szczerze że zbiornik z butli wygląda mało ciekawie.Wg. mnie najdrożej wyjdą Ci siłowniki.Ciężko trafić na złomie , a taki z wysuwem co najmniej 30 cm nie są tanie.
Jest rzecz której w temacie samów nie mogę sobie darować. Pojechałem kiedyś do gościa po kosiarkę do pól golfowych. Składała się chyba z 6 siłowników z dużym wysuwem do rozkładania elementów koszących Każdy element był napędzany silnikiem hydraulicznym Były dwie duże pompy hydrauliczne napędzane bezpośrednio z koła zamachowego. Napęd kół hydrauliczny.Uszkodzony był tylko silnik spalinowy.Było to tak wielkości malucha.Ściągnął to bodajże z Holandii.Chciał za to 2 000 zł ( słownie dwa tysiące).Hydraulika na kilka samów.Był niewielki problem z umieszczeniem tego na lawecie i zrezygnowałem.Jechałem po to 160 km w jedną stronę.I jak mi się to przypomina że zrezygnowałem to myślę o sobie takie rzeczy że nie dadzą się powtórzyć publicznie. :mrgreen:
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Podnośnik do SAMa

Post autor: bergman31 »

Marek te części z kosiarki był cztery razy więcej warte, niż kosiarka w całości. Ja na Twoim miejscu rozebrałbym kosiarkę na części i jakoś załadowałbym na lawetę.
smutekh
Posty: 18
Rejestracja: 24 gru 2020, 17:38

Re: Podnośnik do SAMa

Post autor: smutekh »

Myślę Marku że z ceną siłownika nie ma tragedii.Znalazłem takie https://www.olx.pl/oferta/silownik-hydr ... 42005d0.Do mojejo zastosowania sądzę że wysuw 20cm zupełnie wystarczy.Zbiornik jak napisał ktoś poprzednio wyspawam raczej prostokątny bo łatwiej go będzie ukształtować do konstrukcji.Czy zbiornik powinien być powyżej pompy?
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Podnośnik do SAMa

Post autor: marek »

Do bregman 31 To było coś takiego tylko silnik z przodu i własny napęd https://allegro.pl/oferta/kosiarka-wrze ... 9971176689 Za jedną pompę wziął bym ile dałem.Ale wtedy budowałem kosiarkę a nie sama.
Zbiornik nie musi być powyżej pompy Pompa jest zębata to zassie.Oczywiście ta różnica wysokości bez przesady.
smutekh
Posty: 18
Rejestracja: 24 gru 2020, 17:38

Re: Podnośnik do SAMa

Post autor: smutekh »

Czasem trzeba myśleć na przyszłość. :lol: Oczywiście jak się ma luzną kasę.......Co myślicie o tych siłownikach z linku?
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Podnośnik do SAMa

Post autor: bergman31 »

Ten siłownik powinien wystarczyć do Twoich potrzeb.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Podnośnik do SAMa

Post autor: marek »

Co do siłownika powiem tak. Wszystko zależy od tego jaki ciężar i na jaką wysokość chcesz podnosić. Załóżmy że podnosisz pług o wadze sto kg.Ruch musi pozwolić Ci na wyciągnięcie pługa z ziemi i uniesienie go ponad ziemię.Niech z ziemi będzie 20 cm i nad ziemię drugie 20 cm. Razem 40. Siłownik wysuwa się 20 więc musisz zrobić przełożenie na dźwigniach 1 do 2 a to daje nam już 200 kg.Chyba że siłownik dasz tam gdzie była ,,żaba" i działało to tylko nie będziesz musiał wajchować. Zakładając że ,,żaba" też podnosiła tylko 20 cm. Dlatego Im dłuższy skok tłoka tym lepiej bo mniejsze naprężenia na dźwigniach i wałku.. Szczególnie tej na którą działa siłownik.Co do ceny to może być.Faktycznie nie drogo ale i skok krótki.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Podnośnik do SAMa

Post autor: bergman31 »

Ja miałem w SAMie siłownik od przechyłu masztu w widlaku. Wysuw tylko 8cm. Siłownik był zamontowany poziomo pod fotelem i połączony był z wałkiem podnośnika za pomocą krótkich ramion przyspawanych do tego wałka. Mimo niewielkiego wysuwu, uzyskałem zakres pracy ramion podnośnika wynoszący ponad 45cm.
Na wysokość podnoszenia ramion podnośnika wpływa:
- wysuw siłownik,
- sposób montażu siłownik do podnośnika,
- długość ramion górnych,
- długość ramion dolnych,
- punktu montażu wieszaków do dolnych ramion.
smutekh
Posty: 18
Rejestracja: 24 gru 2020, 17:38

Re: Podnośnik do SAMa

Post autor: smutekh »

Ta żabka w moim traktorku to taka najmniejsza i najtańsza z marketu 1,5T.Dwa łańcuchy umocowane do miejsca które podnosi samochód a z drugiego końca umocowane do ramion podnoszących maszynę.Wystarczało mi to jeżeli chodzi o wysokość.Zresztą to można regulować punktami podparcia.Maszyny mam lekkie bo pług 2 skibowy przerobiony z konnego,kultywator też,brona pojedyncza też "końska".Resztę maszyn też robie filigranowe.Pola mam malutko bo tylko 50a i to moje takie hobby.Na dobrą sprawę to wystarczył by mi jednoosiowy który też mam tylko jest bardzo stary i nie ma wstecznego.......
smutekh
Posty: 18
Rejestracja: 24 gru 2020, 17:38

Re: Podnośnik do SAMa

Post autor: smutekh »

Co do rozdzielacza,bo nie chcę kupić złego.Wymagane funkcje to jedna sekcja podnoszenie i swobodne opadanie a druga to wymuszony ruch w obie strony+swobodny ruch np.przy odśnieżaniu.Chyba to nazywa się "dwu sekcyjny z jedną sekcją pływającą" Mam rację?Może na przyszłość lepszy byłby do podnośnika z tyłu też taki z wymuszonym ruchem w dwie strony+ruch swobodny?https://sklepdlarolnika.pl/pl/p/Rozdzie ... jaca/15662 Taki będzie dobry?
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

Re: Podnośnik do SAMa

Post autor: Majo »

Rozdzielacz z linku ma sekcje wymuszone z jedną w opcji pływającej.
na pierwszej możesz uzyskać wolny spływ, gdy jedno z jej złączy podepniesz jako przelew.

Mógłbyś założyć dwusekcyjny z obiema pływającymi. W normalnej pracy ustawiasz podnośnik na pływanie, ale gdy potrzebujesz możesz sterować nim również na docisk.
ODPOWIEDZ